Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 19 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Darek1965Offline
Temat postu:   PostWysłany: 25-01-2015 - 12:49
Sympatyk


Dołączył: 15-11-2009
Posty: 175

Status: Offline
Witaj Aneto,

gratulacje za zebranie wszystkich tomów przedmiotowej publikacji i jednoczesne założone tzw. tematu pomocowego:)

Dzięki pracy Małgosi Nichnerowicz-Kamińskiej mogę podrzucić indeks nazwisk z tomu dotyczącego starostwa brodnickiego - ziemi michałowskiej. Może się przyda?

http://www.szpejankowski.eu/index.php/m ... b/172.html

pozdrawiam
Darek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-01-2015 - 13:00
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6181
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Bibi napisał:
Dzień dobry Aneto,

czy mogłabyś sprawdzić nazwisko Wolfschleger Jerzy żonaty z Marianną, powiat człuchowo/chojnice- miejscowość Lisowo ?
oraz Roehl Jan, mąż Wiktorii. miejscowość Nowy Szotland [Neuschottland]/ Oliwa oraz miasteczko Samatzin ?

pozdrawiam Basia


Witaj Basiu,

mimo szczerych chęci, nie jestem chyba w stanie pomóc, bowiem nie odnalazłam w książce Lisowa, ale żeby mieć 100% pewności, zerknij, proszę, na mapy, które dokładnie odzwierciedlają opisane w publikacji miejscowości:
https://drive.google.com/folderview?id= ... sp=sharing
Podobnie jest z miejscowością Nowy Szotland. Co do miasteczka Samatzin, nie znam polskiego odpowiednika.

W indeksie dzierżawców, odnalazłam natomiast dwa podobnie brzmiące nazwiska:
Wulfszleger Adam i Michał.

Michał Wulfszleger notowany jest jako posiadacz szołectwa za prawem krzyżackim a. 1372, przez Jana III a. 1678 potwierdzonym we wsi Firchow aleas Wirzchow (obecnie Wierzchowo).

Adam Wulfszleger we wsi Sztegry (obecnie Rzeczenica) posiada szołectwo na włókach 8 za prawem krzyżackim a. 1377, wraz z Michałem Dorok i Michałem Mozal. Wszyscy płacą do zamku fl. 22, które są w sumie generalnej.

Obie miejscowości z terenu powiatu i starostwa człuchowskiego.

Pozdrawiam,
Aneta

Ps. Darku, dziękuję za super pomoc Wink
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BibiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-01-2015 - 14:09
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 19-01-2013
Posty: 380

Status: Offline
Jerzy Wolfszleger i jeszcze kilku innych występuje w spisie mieszkańców Prus Zachodnich, dlatego spytałam, a nuż Smile

Tych map nie można powiększyć.

dziękuję i pozdrawiam
Basia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-01-2015 - 14:39
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6181
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Nie mam pojęcia, czemu nie można ich powiększyć, bo ustawienia są takie, że każdy może wyświetlać (wcześniej nie było z innymi zdjęciami takich problemów).
Zamieszczone przeze mnie w innym wątku linki do inwentarzy z AGAD powiększały się, a w tej chwili nie można tego zrobić ;(
Na pewno po ściągnięciu na swój komputer, będziesz miała taką możliwość.

Pozdrawiam serdecznie
Aneta

Ps. Problem z powiększeniem skanów musiał być po stronie Google - już jest OK!


Ostatnio zmieniony przez Kaczmarek_Aneta dnia 27-01-2015 - 18:29, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sekowskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-01-2015 - 08:55
Sympatyk


Dołączył: 21-11-2007
Posty: 24

Status: Offline
Aneto dziękuję serdecznie za wiadomosci o Kłodni i Niezorawie
Pozdrawiam .W katastrze z1772r widnieja nazwiska mieszkancow Kłodni.Jesli kogos z genealogow to interesuje mogę podać.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kszesio1109Offline
Temat postu:   PostWysłany: 26-05-2015 - 15:39


Dołączył: 26-05-2015
Posty: 1

Status: Offline
Interesowałoby mnie nazwisko Parpart z Kociewia Smile oraz informacje o wsiach Pinczyn i Semlin Smile Jakby była Pani miła Smile Pozdrawiam i dziękuję z góry Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Rebell_Cieniewska_GrażynaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-05-2015 - 16:46
Członek PTG


Dołączył: 18-08-2006
Posty: 496
Skąd: Elbląg
Status: Offline
Witaj Aneto - będę wdzięczna za sprawdzenie nazwisk: Rebell w powiecie tczewskim we wsiach Brzuśce, Subkowy, Wielki Garc , wcześniejsze miejsce zamieszkania (tak podejrzewam) to okolice Luzina wieś Wyszecin - nie wiem czy to powiat gdański.
Nazwisko Scherz/Scharz w Świeciu a także Riedel w dwóch miejscach Lisewo - ziemia chełmińska albo Człuchów w tymże powiecie.
Z góry dziękuję za poświęcony czas - Grażyna

_________________
Moje nazwiska - Rebell, Cieniewski, Oleśniewicz, Łojko, Piotrowski.
Moje miejscowości - Subkowy, Nowogródek (na Kresach), Berest/Piorunka, okolice Częstochowy, Palikije.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-05-2015 - 19:13
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6181
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
kszesio1109 napisał:
Interesowałoby mnie nazwisko Parpart z Kociewia Smile oraz informacje o wsiach Pinczyn i Semlin Smile Jakby była Pani miła Smile Pozdrawiam i dziękuję z góry Smile


Proszę zajrzeć do PW.

Pozdrawiam,
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Zofia_Brzeska
Temat postu:   PostWysłany: 26-05-2015 - 19:41
Sympatyk


Dołączył: 11-11-2014
Posty: 368

Dobry wieczór!

Anetko, interesuje mnie nazwisko Schorn.
W spisie nazwisk znalazłam:
Schorn, Gottlieb Gischkau Amt. Danz. Hohe 18011018 6035 10 3

Miejscowość Gischkau to Juszkowo w powiecie gdańskim.
Proszę sprawdź, może coś znajdziesz o tym Schornie.
Pozdrawiam
Zosia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-05-2015 - 19:43
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6181
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Rebell_Cieniewska_Grażyna napisał:
Witaj Aneto - będę wdzięczna za sprawdzenie nazwisk: Rebell w powiecie tczewskim we wsiach Brzuśce, Subkowy, Wielki Garc , wcześniejsze miejsce zamieszkania (tak podejrzewam) to okolice Luzina wieś Wyszecin - nie wiem czy to powiat gdański.
Nazwisko Scherz/Scharz w Świeciu a także Riedel w dwóch miejscach Lisewo - ziemia chełmińska albo Człuchów w tymże powiecie.
Z góry dziękuję za poświęcony czas - Grażyna

Witaj Grażyno,

w powiecie tczewskim odnalazłam jedynie Garc Wielki - oprócz wojewody poznańskiego Krzysztofa Opalińskiego, nie wymieniono żadnych innych nazwisk. Nie odnalazłam w tym powiecie wsi Brzuśce i Subkowy (na wszelki wypadek sprawdź jeszcze z mapami - jeśli nie ma na mapach jakiejś miejscowości, nie będzie jej w książce):
https://drive.google.com/folderview?id= ... sp=sharing
W Świeciu, oprócz nazwisk posesorów, innych brak. W Człuchowie nazwisk brak.
Lisewa nie odnalazłam, ale również proszę o ewentualną weryfikację z mapami.

Pozdrawiam,
Aneta

Zofia_Brzeska napisał:
Dobry wieczór!

Anetko, interesuje mnie nazwisko Schorn.
W spisie nazwisk znalazłam:
Schorn, Gottlieb Gischkau Amt. Danz. Hohe 18011018 6035 10 3

Miejscowość Gischkau to Juszkowo w powiecie gdańskim.
Proszę sprawdź, może coś znajdziesz o tym Schornie.
Pozdrawiam
Zosia


Witaj Zosiu,
niestety, tej miejscowości prawdopodobnie nie ma w niniejszej publikacji, sądząc po położeniu, ale również na wszelki wypadek zerknij do map - link podałam w poprzednim poście.

Pozdrawiam,
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KalutkaOffline
Temat postu: Gdzie znaleźć lustrację okolic Gzina?  PostWysłany: 27-07-2015 - 08:14
Sympatyk


Dołączył: 12-04-2015
Posty: 42

Status: Offline
Dzień dobry,
Interesują mnie okolice Gzina. Kupiłam „Lustrację województw Prus Królewskich 1765”, województwo chełmińskie (tom II), ziemia chełmińska (część 2) i tu rozczarowanie. Zlustrowano wszystko z wyjątkiem terenów niedaleko Wisły, między Toruniem a Chełmnem. Czy wiesz, dlaczego pominięto ten region i gdzie można znaleźć dane na jego temat?

A przy okazji. Widzę, że masz coś wspólnego z Piasecznem. Moja rodzina została tam karnie zesłana przez policję niemiecką w czasie wojny i mieszkała w latach 1941-45 na ul. Jerozolimskiej Nr 1. Czy ten budynek nadal istnieje?
Pozdrawiam serdecznie
Kalutka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
molekOffline
Temat postu: Gdzie znaleźć lustrację okolic Gzina?  PostWysłany: 27-07-2015 - 09:36
Sympatyk


Dołączył: 30-08-2014
Posty: 92

Status: Offline
Witam,
Byłbym wdzięczny za informację na temat wsi Miedzno ii Kawęczyn/Bramka. Wszystkie te miejscowości - zgodnie z Pani mapą - leżą w powiecie świeckim. Kawęczyn oraz Bramka nie są zaznaczone - leżą w okolicy Przysierska. Intersujące mnie nazwiska to Mollus - (w spisie katastralnym jest wzmianka i miejscowość Kawaczyn) oraz Gzella (w spisie katastralnym najprawdopodobniej ujęte jako Grzyla/Grzylla we wsi Miedzno).
Bardzo prosiłbym nietylko o informacje osobowe, ale także o wszelkie ciekawostki na temat samych miejscowości.

Pozdrawiam i z góry dziekuję,
Michał

_________________
----------------
Michal
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janina_Tomczyk
Temat postu: Gdzie znaleźć lustrację okolic Gzina?  PostWysłany: 27-07-2015 - 10:56
Nieaktywny


Dołączył: 10-12-2012
Posty: 1260

Witaj Aneto

Znalazłam w wykazie pod podanym linkiem nazwisko Czodrowski i bardzo proszę o pomoc w ustaleniu dziejów tej rodziny na terenie Prus Wschodnich. Czytałam kiedyś Twoją pracę na temat plebiscytu na terenie Warmii i Mazur w 1920 i Czodrowski Józef miał tam zasługi. Pierwszy mąż mojej mamy to Józef Czodrowski, który urodził się w 1895 roku w Redykajnach ( obecnie Olsztyn) z Józefa i Józefiny z Wrzeszczów i w 1943 roku zmarł w Obozie Koncentracyjnym na Majdanku. Mam wiele zdjęć i chcę opisać i upamiętnić dzieje jego rodziny, która w części miała poczucie polskości, a w części (brat Józefa) przyjęła niemieckie obywatelscto po wybuchu wojny w 1939 roku.

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam
Janina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janina_Tomczyk
Temat postu: Gdzie znaleźć lustrację okolic Gzina?  PostWysłany: 28-07-2015 - 18:19
Nieaktywny


Dołączył: 10-12-2012
Posty: 1260

Podbijam wątek z prośbą o informacje z lustracji Prus Wschodnich w 1772 roku do autorki tego postu, gdyż chcę ustalić drogę i czas osiedlenia się Czodrowskich na Warmi i Mazurach.

Pozdrawiam
Janina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Al_MiaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-07-2015 - 19:40
Sympatyk


Dołączył: 08-11-2013
Posty: 1308

Status: Offline
Anetko, sprawdź proszę czy w powiecie świeckim występuje w miejscowości Buśnia nazwisko Brandt oraz Dama vel Dahm

serdecznie pozdrawiam

Ala
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 3.562929 sekund(y)