Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 18 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
MP1982Offline
Temat postu: Racibórz i Toszek - ks. metrykalne  PostWysłany: 23-12-2014 - 11:39
Sympatyk


Dołączył: 05-09-2013
Posty: 260
Skąd: Brzeg (woj. opolskie)
Status: Offline
Witam,

Szanowni Górnośląscy Genealodzy, w celach naukowo-badawczych pragnąłbym skorzystać z rzymskokatolickich ks. metrykalnych z Raciborza i Toszka. Interesują mnie księgi z XVIII w. Wiem, iż w Archiwum Archidiecezjalnym i Bibliotece Kapitulnej we Wrocławiu są przechowywane toszeckie oryginały z lat 1694-1789 (nie są zmikrofilmowane). W jednym z artykułów - http://www.naszraciborz.pl/site/art/0-/0-/1273.html - wyczytałem, iż "Problem jedynie w tym, że w ciągu dziejów wiele z tych ksiąg, szczególnie z tych starszych ksiąg, uległo zagubieniu. Nie możemy pominąć zniszczeń ostatniej wojny. Na przykład na skutek spalenia w 1945 roku budynku przy ul. Mickiewicza w Raciborzu, w którym mieściła się kancelaria Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, uległy nieodwracalnemu zniszczeniu księgi parafialne miasta Raciborza sięgające aż XVI. wieku. Jeżeli ktoś ma przodków z Raciborza, niestety nie odnajdzie żadnych danych..."

W tym miejscu pragnąłbym zadać dwa pytania:
1. Czy Ktoś z Państwa zadał sobie trud i dokonał indeksacji toszeckich ks. metrykalnych z XVII-XVIII w. przechowywanych w AA we Wrocławiu?
2. Czy zachowały się jakieś duplikaty XVIII-wiecznych raciborskich ksiąg metrykalnych? Jeśli tak, to gdzie są przechowywane?

Z wyrazami szacunku,
MP1982
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Doniec_Henry
Temat postu:   PostWysłany: 23-12-2014 - 14:09
Sympatyk


Dołączył: 11-10-2014
Posty: 785

Witam,

przed 5-ma laty „zajmowałem“ się tym obszarem

Polecam materiał pomocniczy...

http://www.katowice.ap.gov.pl/images/wy ... 4_2008.pdf

oraz bezpośredni kontakt z Muzeum/Archiwum
Racibórz i Rybnik

w moich badaniach "doszedłem" do Prus.

powodzenia

Doniec_Henry

_________________
Doniec_Henry
pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MP1982Offline
Temat postu:   PostWysłany: 23-12-2014 - 16:16
Sympatyk


Dołączył: 05-09-2013
Posty: 260
Skąd: Brzeg (woj. opolskie)
Status: Offline
Thx za wskazówki. Kontaktowałem się już kilka dni temu z gliwickim oddziałem AP Katowice, gdzie udzielono mi fachowej konsultacji merytorycznej n/t toszeckich ks. metrykalnych w ich zasobie. W "Gliwicach" oryginałów lub mikrofilmów wcześniejszych ksiąg metrykalnych nie posiadają. Pozostaje mi jeszcze kontakt z raciborskim oddziałem AP Katowice (wątpię, że tam mogą znajdować się oryginały XVIII-wiecznych "metryk" lub ich mikrofilmy) oraz Archiwum Archidiecezjalnym w Katowicach.
Pozdrawiam,
MP1982

_________________
Pozdrawiam, Michał P.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jakub_KaniaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-01-2015 - 22:38


Dołączył: 18-07-2014
Posty: 2
Skąd: Żory
Status: Offline
Witam,
zmartwiły mnie wieści o księgach z okolic Raciborza, bo też z trudem szukam tam przodków. Co do ksiąg z Toszka w Archiwum Archidiecezjalnym w Katowicach nie ma nic z Toszka, to nie ta diecezja. Sprawdziłem "Przewodniku po zespole" wydanym w 2013
Pozdrawiam
xJKania
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Worwąg_SławomirOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-01-2015 - 23:10
Nieaktywny


Dołączył: 15-11-2010
Posty: 1000

Status: Offline
Zasób z AD Wrocław i Gliwice dotyczący Toszka:
https://familysearch.org/search/catalog ... %20Library

_________________
Pozdrawiam
Sławek Worwąg
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MP1982Offline
Temat postu:   PostWysłany: 20-01-2015 - 23:15
Sympatyk


Dołączył: 05-09-2013
Posty: 260
Skąd: Brzeg (woj. opolskie)
Status: Offline
Jakub_Kania napisał:
Witam,
zmartwiły mnie wieści o księgach z okolic Raciborza, bo też z trudem szukam tam przodków. Co do ksiąg z Toszka w Archiwum Archidiecezjalnym w Katowicach nie ma nic z Toszka, to nie ta diecezja. Sprawdziłem "Przewodniku po zespole" wydanym w 2013
Pozdrawiam
xJKania

Zgadza się, Toszek należy do Diecezji Gliwickiej. Toszeckich ksiąg metrykalnych z 2. poł. XVIII - XIX w. należy więc zapewne szukać w siedzibie Kurii/AD w Gliwicach.

Co do raciborskich ks. metrykalnych, to zniszczeniu w czasie II wś uległy "tylko" te z samego Raciborza, tak przynajmniej zinterpretowalem treść artykułu, na który powołałem się wyżej.

Pozdrawiam,
Michał P.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Worwąg_SławomirOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-01-2015 - 23:34
Nieaktywny


Dołączył: 15-11-2010
Posty: 1000

Status: Offline
Toszeckie księgi z AD Gliwice są dostępne online:
https://familysearch.org/search/image/i ... %3D2114433

_________________
Pozdrawiam
Sławek Worwąg
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.965835 sekund(y)