Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
PawełJerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-11-2014 - 00:08
Sympatyk


Dołączył: 17-07-2013
Posty: 31

Status: Offline
W tarnowskim archiwum można znaleźć dużo ciekawych informacji np. znalazłem monografię wsi Trzemesnej, dzięki której odnalazłem kroniki szkolne pisane przez mojego pradziadka po kądzieli od roku 1913 do roku 1946, albo z księgi meldunkowej z Łękawicy mam dokładna datę kiedy dziadek po kądzieli poszedł do partyzantki. Pan z archiwum, notabene człowiek wielce pomocny, był zaskoczony, że dla badań genealogicznych przeszukuje bardzo nietypowe dokumenty i tak wiele w nich znajduję, a co ważniejsze mnóstwo informacji, o których nikt z żyjących z rodziny nie wiedział.

Mateuszu czy poza umundurowanie zajmujesz się również innymi zagadnieniami związanymi z historia wojskowości? A ściślej poszukuję dokładnych informacji o początku użycia gazów bojowych podczas I Wojny Światowej, włącznie z fazami eksperymentalnymi w okolicy Kutna z użyciem chloru. Jest to jedna z kolejnych zagadek genealogicznych, które bym chciał rozwiązać.

Co do Archiwum Straży Granicznej to dziękuję za podpowiedź, na pewno napiszę do nich.

Pozdrawiam
Paweł
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
matix123Offline
Temat postu:   PostWysłany: 08-11-2014 - 12:58
Sympatyk


Dołączył: 14-04-2013
Posty: 410
Skąd: Małopolska.
Status: Offline
Tak zgadza się, Tarnowskie archiwa są na prawdę skarbnicą danych. Ja częściej przesiaduję w AD Tarnów na Katedralnej 3. Trzemesna, Łekawica, to coraz bliżej mnie Smile A patrzyłeś może na Tuchowska Bibliotekę Cyfrową ?? Jest tam wiele książek dotyczących Tuchowa i okolic, może i tam coś znajdziesz. Dosyć Ciekawe są tam informacje w tychże publikacjach. A szukałeś może danych o przodkach w Aktach Lokalnych parafii Piotrkowice (bo jak dobrze pamiętam te miejscowości do tamtejszej należały), tam też się znajdują różnego tupu listy, spisy itd często sygnowane przez mieszkańców.

Raczej skupiam się na umundurowaniu, i w tym tez również aż wielkim ekspertem nie jestem Smile

Pozdrawiam.
Mateusz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Małgorzata_MistygaczOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-11-2014 - 13:01


Dołączył: 08-11-2014
Posty: 2

Status: Offline
Witam.
Proszę o identyfikację munduru mojego pradziadka urodzonego w 1884 roku ( zabór rosyjski ).

http://fotowrzut.pl/FDJMVBJZ56

Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Małgorzata
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
PawełJerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-11-2014 - 13:19
Sympatyk


Dołączył: 17-07-2013
Posty: 31

Status: Offline
W AD na Katedralnej jeszcze nie byłem, choć potrzebuję min. metryki z Trzemesnej i Ładnej, ale dopiero od roku 1913, bo od tego momentu pradziadek się tam pojawił. Czytałem, że AD w Tarnowie nie udostępnia dokumentów młodszych niż 100 lat. Jeżeli jesteś stałym bywalcem w AD Tarnów, to może orientujesz się czy tak jest w istocie?

Dzięki za informacje o Tuchowskiej Bibliotece Cyfrowej i Aktach Lokalnych parafii Piotrkowice Very Happy.

Wracając jeszcze do dziadka ułana, to wyczytałem, że pochwy szabel kawalerzystów szeregowych wz. 17 były malowane na kolor zielony i wydaje mi się, że na zdjęciu dziadek trzyma własnie taką, w przeciwieństwie do ułana ze zdjęcia drugiego. Co o tym sądzisz?

Mam jeszcze ostatnie zdjęcie dziadka z wojska i wydaje mi się, że jest tam osoba w niepolskim mundurze. Może to pomoże w ustaleniu daty zdjęcie?

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/cc3 ... 0e6e1.html

Pozdrawiam
Paweł
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wiwisniewskiOffline
Temat postu: Prośba o identyfikacje munduru i stopnia  PostWysłany: 20-12-2014 - 01:11
Sympatyk


Dołączył: 02-04-2014
Posty: 122

Status: Offline
Dzień dobry,

Chciałem poprosić o identyfikacje munduru i jeśli to możliwe stopnia mężczyzny na zdjęciu (miał on służyć w armii austriackiej).

https://www.dropbox.com/s/jjp1we0uimwmg ... a.jpg?dl=0

Z góry dziękuję za wszelkie komentarze
Witold

_________________
Szukam informacji o:
- Brudzew/Kiełczew Górny: Wiśniewski / Wiśniewscy
- Warszawa: Wiśniewski / Wiśniewscy | Kasprzykowski / Kasprzykowscy | Strybel | Teleżyński / Teleżyńscy;
- Andrychów (Roczyny): Mrzygłód
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Komorowski_LonginOffline
Temat postu: Prośba o identyfikacje munduru i stopnia  PostWysłany: 20-12-2014 - 06:18
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-04-2011
Posty: 824
Skąd: Parafia Tarczyn
Status: Offline
To zdjęcie poddane było nieudolnemu retuszowi, mundur został dorysowany; brak jednego pagonu, karykaturalnie dorysowane wąsy które mężczyzna trzyma w ustach, nad kobietą mniej się "znęcano" ale też. Dwie gwiazdki na patkach oznaczały kaprala albo porucznika, zależnie od koloru i innych elementów umundurowania.

Pozdrawiam Longin.

_________________
Pozdrawiam Longin
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wiwisniewskiOffline
Temat postu: Prośba o identyfikacje munduru i stopnia  PostWysłany: 20-12-2014 - 10:30
Sympatyk


Dołączył: 02-04-2014
Posty: 122

Status: Offline
To jest zdjęcie obrazu namalowanego przez jakiegoś lokalnego artystę na podstawie zdjęcia Smile Stąd ta kreska/retusz. Dziękuję serdecznie za identyfikację stopnia.

Pozdrawiam
Witold

_________________
Szukam informacji o:
- Brudzew/Kiełczew Górny: Wiśniewski / Wiśniewscy
- Warszawa: Wiśniewski / Wiśniewscy | Kasprzykowski / Kasprzykowscy | Strybel | Teleżyński / Teleżyńscy;
- Andrychów (Roczyny): Mrzygłód
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Komorowski_LonginOffline
Temat postu: Prośba o identyfikacje munduru i stopnia  PostWysłany: 20-12-2014 - 11:51
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-04-2011
Posty: 824
Skąd: Parafia Tarczyn
Status: Offline
Jeszcze gdzieś do lat 70-siatych ubiegłego wieku dość powszechnym sposobem na zrobienie portretu, było zestawienie posiadanych zdjęć głów, i dorysowywano wszystko w/g zamówienia; elementy ubrania, fryzurę, w razie potrzeby wąsy, biżuterię itp. Następnie robiono zdjęcie takiej mikstury poddawano retuszowi otrzymany negatyw, i po zrobieniu pozytywu otrzymywano wizerunek zależny od zdolności wykonawcy, moim zdaniem ten portret był zrobiony taką techniką, nie wykluczając późniejszej ingerencji mającej "upiększyć" ten wizerunek.

Pozdrawiam Longin.

_________________
Pozdrawiam Longin
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lipnik.F.TurasOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-12-2014 - 16:56
Sympatyk


Dołączył: 16-08-2006
Posty: 874
Skąd: Bielsko-Biała
Status: Offline
Polecam stronę .Co prawda nie polska ale w temacie.
..........................
http://en.wikipedia.org/wiki/Austro-Hungarian_Army
...................
KUK czy CK to inny świat.
Jan
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wiwisniewskiOffline
Temat postu: Re: Prośba o identyfikacje munduru i stopnia  PostWysłany: 20-12-2014 - 17:00
Sympatyk


Dołączył: 02-04-2014
Posty: 122

Status: Offline
Komorowski_Longin napisał:
Jeszcze gdzieś do lat 70-siatych ubiegłego wieku dość powszechnym sposobem na zrobienie portretu, było zestawienie posiadanych zdjęć głów, i dorysowywano wszystko w/g zamówienia; elementy ubrania, fryzurę, w razie potrzeby wąsy, biżuterię itp. Następnie robiono zdjęcie takiej mikstury poddawano retuszowi otrzymany negatyw, i po zrobieniu pozytywu otrzymywano wizerunek zależny od zdolności wykonawcy, moim zdaniem ten portret był zrobiony taką techniką, nie wykluczając późniejszej ingerencji mającej "upiększyć" ten wizerunek.


Ooo, to by tłumaczyło jakość rysunku, ale w takim wypadku gwiazdki mogą być kompletnie wymyślone.

_________________
Szukam informacji o:
- Brudzew/Kiełczew Górny: Wiśniewski / Wiśniewscy
- Warszawa: Wiśniewski / Wiśniewscy | Kasprzykowski / Kasprzykowscy | Strybel | Teleżyński / Teleżyńscy;
- Andrychów (Roczyny): Mrzygłód
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Komorowski_LonginOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-12-2014 - 18:50
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-04-2011
Posty: 824
Skąd: Parafia Tarczyn
Status: Offline
Lipnik.F.Turas napisał:
Polecam stronę .Co prawda nie polska ale w temacie.
..........................
http://en.wikipedia.org/wiki/Austro-Hungarian_Army
...................
KUK czy CK to inny świat.
Jan


Jest i polska http://pl.wikipedia.org/wiki/Armia_Austro-W%C4%99gier

Pozdrawiam Longin
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wiwisniewskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-12-2014 - 23:32
Sympatyk


Dołączył: 02-04-2014
Posty: 122

Status: Offline
Dziękuję serdecznie Smile

_________________
Szukam informacji o:
- Brudzew/Kiełczew Górny: Wiśniewski / Wiśniewscy
- Warszawa: Wiśniewski / Wiśniewscy | Kasprzykowski / Kasprzykowscy | Strybel | Teleżyński / Teleżyńscy;
- Andrychów (Roczyny): Mrzygłód
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Agnieszka_ZygaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-01-2015 - 15:10


Dołączył: 04-05-2012
Posty: 4

Status: Offline
Witam.
Czy o tym mundurze można coś powiedzieć?
To mój pradziadek Hironim Engel - Austryjak, ur. 1885

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/288 ... 862d3.html
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kasia_wilczOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-01-2015 - 08:45
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 24-11-2011
Posty: 265

Status: Offline
Witam,
Zdjęcie zostało niedawno odnalezione i próbuję je dopasować do członka rodziny – przypuszczam, że to jeden z braci pradziadka.
Z tyłu zdjęcia widnieje data wskazująca na rok 1917.
Na 99% osoba ze zdjęcia pochodzi z terenu Wielkopolski.

Niestety, moja znajomość mundurów i odznaczeń jest zdecydowanie zerowa – stąd moja prośba do znawców o pomoc w identyfikacji munduru.
Czy o tym zdjęciu można powiedzieć coś więcej?


http://s25.postimg.org/c927y9u7z/w_mundurze.jpg

http://s25.postimg.org/j0sn14j7j/w_mund ... dj_cia.jpg


Z góry serdecznie dziękuję za pomoc

_________________
Kasia z Wilczewskich



Szukam:
Macieja Wilczewskiego, pomiędzy 1750 a 1839 - Kujawy lub Wielkopolska
Mochyła / Mochiła/ Mohyła - lubelskie i mazowieckie, czas nieograniczony


Ostatnio zmieniony przez kasia_wilcz dnia 20-01-2015 - 07:09, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Słowiński_MarekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-01-2015 - 09:57
Sympatyk


Dołączył: 06-08-2014
Posty: 48

Status: Offline
Witam
Znawcą nie jestem. Ale to z dużą dozą pewności mundur podporucznika cesarskiej armii niemieckiej z I WS. Na piersi Krzyż Żelazny II klasy.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.579337 sekund(y)