Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
adam.nojszewskiOffline
Temat postu: Re: Korzenie Szlacheckie  PostWysłany: 07-07-2013 - 09:25
Sympatyk


Dołączył: 20-10-2007
Posty: 112
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Wiktor_Witek napisał:
Poza tym często po nazwisku jednak daje się wstępnie rozpoznać czy jest ono szlacheckie, jeżeli ktoś ma na ten temat wiedzę.

Wiktor: Własnie o to mi chodzi, by się nie nastawiać (w żadna stronę). Chyba, ze ktoś szuka przodków tylko z tego powodu.

Jak się trafi szlachecki przodek to się cieszymy, jak się nie trafi to tez się cieszymy. Nie dyskryminuję u siebie żadnej linii z powodu pochodzenia, chociaż faktem jest, że szlacheckich przodków łatwiej szukać - mamy trochę więcej materiałów a i poszlaki w herbarzach się znajdują ciekawe.

Mirek: obecność (lub jego brak) nazwiska w herbarzu czy u Sęczys o niczym jeszcze nie świadczy. Najbiedniejsza szlachta - w szczególności ta, która od pokoleń już nie miała ziemi - nie miała się jak wylegitymować (brak dowodów i pieniędzy). Najlepszym (i pewnie jedynym) dowodem będzie adnotacja w księdze jako urodzony / nobiles / generosus lub określenie typu "dziedzic części" itp.

Z drugiej strony posiadanie "szlacheckiego" nazwiska i zamieszkanie w "szlacheckiej" parafii tez niczego nie gwarantuje: w roku 1823 umiera w Nojszewie Szlama Nojszewski, mąż Czarny z Judkowiczów.

_________________
pozdrawiam
Adam Nojszewski // @anojszewski // www.facebook.com/anojszewski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
miro_12Offline
Temat postu: Re: Korzenie Szlacheckie  PostWysłany: 07-07-2013 - 10:34
Sympatyk


Dołączył: 27-06-2013
Posty: 34

Status: Offline
Hubert, dzięki za informacje, napewno się przydadzą. Czy mógłbyś mi powiedzieć z jakie rejonu są te miejscowoście, gdyż na mapie wyskakują w dwóch różnych rejonach Polski.
Pozdrawiam,
Mirek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
adam.nojszewskiOffline
Temat postu: Re: Korzenie Szlacheckie  PostWysłany: 07-07-2013 - 10:43
Sympatyk


Dołączył: 20-10-2007
Posty: 112
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Raczej wszystkie powinny być koło siebie, więc tam gdzie Jaskmanice, przy granicą z Ukrainą. Obok są Siedliska k/Przemyśla.

_________________
pozdrawiam
Adam Nojszewski // @anojszewski // www.facebook.com/anojszewski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
hniewOffline
Temat postu: Re: Korzenie Szlacheckie  PostWysłany: 07-07-2013 - 12:15
Sympatyk


Dołączył: 11-11-2010
Posty: 737

Status: Offline
Jak napisał Adam mowa tam o 4, sąsiadujących z sobą, miejscowościach leżących na pd-wsch od Przemyśla po obu stronach dzisiejszej granicy.
Jaksmanice i Siedkiska są w Polsce, Czyków (Tsykiv) i Popowice (Popovychi) zaś na Ukrainie.

Pozdrawiam
Hubert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ŁucjaOffline
Temat postu: Re: Korzenie Szlacheckie  PostWysłany: 07-07-2013 - 13:37
Sympatyk


Dołączył: 05-05-2007
Posty: 1799
Skąd: Warszawa
Status: Offline
"1718 год

Владелец Щучина Ежи Юзефович-Хлебицкий пригласил в местечко монахов католического ордена пиаров"

http://schuchin.grodno-region.by/ru/region/new_3

Takie coś mi się wyświetliło, że Chlebicki (Hlebicki) w XVIII w. ze Szczuczynem był związany.
http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geogra ... Tom_XI/865
W Słowniku jest on wymieniony jako wojski połocki.
Do Kujaw to daleko niby, ale jak zbierasz wszystko o Chlebickich/Hlebickich to może się przydać i to.

I dla uzupełnienia kontekstu, chociaż to tak ogólnie bardziej - dlaczego zwróciłam na to uwagę? Że Hlebicki sprowadza pijarów, jest wojskim połockim, ładnie.
Kupiłam niedawno książkę Derużyńskiego "Tajemnice białoruskiej historii", po rosyjsku i ten autor pisze w swojej książce, że jest potomkiem polskiego szlachcica Stefana Derużyńskiego pochodzącego z miasta Bełz (czyli tak ogólnie właśnie rejon Przemyśla), który przybył do Witebska w związku ze sprowadzeniem tutaj jezuitów. Czyli jest pewna paralela, że dawny "polski" szlachcic z okolic Przemyśla, Bełza, ląduje w okolicach Połocka, Witebska, ot historia. To jest przykład ile historii można się pouczyć jak się błądząc szuka przodków, nasi czy nie nasi wszystko jedno, ale historia jest ciekawa.


Łucja

_________________
Dziennik genealogiczny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
hniewOffline
Temat postu: Re: Korzenie Szlacheckie  PostWysłany: 07-07-2013 - 15:56
Sympatyk


Dołączył: 11-11-2010
Posty: 737

Status: Offline
Łucja napisał:
"1718 год
Владелец Щучина Ежи Юзефович-Хлебицкий пригласил в местечко монахов католического ордена пиаров"

Takie coś mi się wyświetliło, że Chlebicki (Hlebicki) w XVIII w. ze Szczuczynem był związany.


Byłbym tu ostrożny.
Problem H / G!
Ów Chlebicki (Hlebicki) mógł być Głębickim.

Pozdrawiam
Hubert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-07-2013 - 16:03
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31598
Skąd: Warszawa
Status: Offline
mógł, ale raczej nie był
Józefowicz-Chlebicki (Hlebicki) -raczej "ów" jest dość znaną postacią
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
hniewOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-07-2013 - 16:19
Sympatyk


Dołączył: 11-11-2010
Posty: 737

Status: Offline
Sroczyński_Włodzimierz napisał:
mógł, ale raczej nie był
Józefowicz-Chlebicki (Hlebicki) -raczej "ów" jest dość znaną postacią


Aaa no fakt
Ów zapewne był z Józefowiczów-(C)Hlebickich h. Leliwa
Panie kochanku.

Pozdrawiam
Hubert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ŁucjaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-07-2013 - 16:27
Sympatyk


Dołączył: 05-05-2007
Posty: 1799
Skąd: Warszawa
Status: Offline
No i dobrze, bo Józefowicze Hlebiccy to jakiś powiat lipnowski, okolice Sierpca, a to już bliżej Kujaw przecie (czego szuka autor tego wątku).

Józefowicz jest w "Regestr diecezjów" w Kępie parafia Sierpc. Skąd "Hlebicki" przy tym nazwisku i co może znaczyć?

Łucja

_________________
Dziennik genealogiczny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
hniewOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-07-2013 - 17:00
Sympatyk


Dołączył: 11-11-2010
Posty: 737

Status: Offline
Wg A. Stekerta (Przydomki polskie, litewskie i rusińskie. Kraków 1897) Chlebicki lub Hlebicki to przydomek z XVI stulecia Józefowiczów herbu Leliwa w płockiem - str 24.
http://www.kpbc.ukw.edu.pl/dlibra/plain ... t?id=35282

U Bonieckiego o nich znacznie więcej - tom 9, str 90-96.
http://ebuw.uw.edu.pl/dlibra/doccontent?id=144

Hubert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
miro_12Offline
Temat postu:   PostWysłany: 08-07-2013 - 10:22
Sympatyk


Dołączył: 27-06-2013
Posty: 34

Status: Offline
Całkiem możliwe Łucjo, jak już wspomniałem Chlebiccy mieli we krwi podróżowanie,
czy posiadasz jakieś inne informacje o Mikuckich i Naumowiczach.
Pozdrawiam,
Mirek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jóźwikiewicz_LeszekOffline
Temat postu: Podwójne szlachectwo ?  PostWysłany: 26-11-2014 - 17:59
Sympatyk


Dołączył: 03-02-2011
Posty: 53

Status: Offline
Witam. W zasadzie moja rodzina wpisana jest w rejestr szlachty wołyńskiej,jednakże wynika to z faktu,że nestor rodu,Kazimierz Jóźwikiewicz wraz z rodziną około 1750r. wyemigrował z Olkusza k/Krakowa
na Kresy Wschodnie i osiedlił się na Wołyniu.Z aktu ślubu wydanego w parafii olkuskiej wynika,że Kazimierz i jego małżonka byli szlacheckiego pochodzenia( w treści aktu: Nobiles przed nazwiskami). Czy istnieją jakieś dokumenty na temat szlachty zamieszkującej Olkusz i okolice ? Jeżeli tak,to jak do nich dotrzeć ? Jeżeli chodzi o te "drugie" szlachectwo,to sprawa ma się tak: jeden z synów Kazimierza Jóźwikiewicza,Maciej,został przyjęty do
Akademii wojskowej,tzw.Szkoły Rycerskiej w Warszawie utworzonej przez JKM Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1765r.dla średniozamożnej i uboższej szlachty,co jednoznacznie potwierdza jego szlacheckie pochodzenie. Brat jego,Dyzma, służył w wojsku koronnym jako"towarzysz"
w horągwi pancernej Mniszcha.Maciej po ukończeniu Akademii służył w Straży Przedniej Wosk Koronnych,gdzie dosłużył się st.majora.Za zasługi wojenne zostało im nadane w 1777r. szlachectwo i herb Leliwa.odm.Juźwikiewicz .W związku z tym rodzina weszła w skład szlachty Królestwa Polskiego . A co z przynależnością do szlachty małopolskiej (oczywiście żadnych dokumentów rodowych na potwierdzenie tego faktu nie posiadam) ? Czy ktoś może mi to wytłumaczyć? Pozdrawiam,Leszek Jóźwikiewicz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sawicki_JulianOffline
Temat postu: Podwójne szlachectwo ?  PostWysłany: 26-11-2014 - 19:45
Sympatyk


Dołączył: 05-11-2009
Posty: 3424
Skąd: Ostrowiec Świętokrzyski
Status: Offline
Witam Leszku, tak po kolei, rok 1750, czasy Augusta III Sasa i jest przed nazwiskiem z okolic Krakowa napisane Nobilies, czyli szlachcic średnio zamożny, mający co najmniej jedną wieś, to tak ze słownika z łaciny. Dla mnie to mało znane tak w pamięci jest nazwisko Jóźwikiewicz. Bardziej Jóźwik i chyba to będzie pochodzenie nie polskie tego Jóźwika, może tatarskie, ale nie pamiętam ze na pewno.
Inna sprawa, podwójne szlachectwo, to znaczy ze ponowne nadanie od króla nowego szlachectwa i herbu. Tak też jest i u mnie, wszyscy moi Sawiccy mają po dwa herby w dokumentach. Odpowiedź znalazłem u pani Sęczysowej w książce o wywodach szlachty, nie pamiętam tytułu. Tam tak pisze, ze ktoś ma stare szlachectwo dziedziczne i dostaje nowe, może sobie wybrać też nowy herb, np. po znanym przodku, tak zrozumiałem.
Natomiast o Krakowie nie ma w necie za wiele dokumentów o szlachcie, są np. listy studentów na Uniwersytecie Jagielońskim założonym jeszcze za króla Kazimierza Wielkiego i królowa Jadwiga go wzbogaciła. Pozostają metryki, akta hipoteki, w tym może testament, monografie gdzie mieszkali Twoi i podatki np. podymne do szukania, no i jest tu napełnym forum na dole podtytuł ; Szlachta, może coś się znajdzie ; pozdrawiam - Julian


Ostatnio zmieniony przez Sawicki_Julian dnia 26-11-2014 - 22:50, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mirek.KozakOffline
Temat postu: Re: Podwójne szlachectwo ?  PostWysłany: 26-11-2014 - 22:37
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-05-2009
Posty: 633
Skąd: Debrecen
Status: Offline
Sawicki_Julian napisał:
no i jest tu napełnym forum na dole podtytół ; Szlachta, może coś się znajdzie ; pozdrawiam - Julian


Szlacheckie pochodzenie i szlachecka polszczyzna.

_________________
Pozdrawiam: MireQ
Parafie: Chodel, Karczmiska, Końskowola, Kazimierz Dolny, Opole Lubelskie, Wąwolnica, Wilków
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sebastian.skoczylasOffline
Temat postu: Potrzebna pomoc.  PostWysłany: 28-11-2014 - 21:52
Sympatyk


Dołączył: 07-11-2014
Posty: 107

Status: Offline
Witam, prowadzę prace nad moim drzewem lecz musiałem je przerwać, ponieważ nie mogę odnaleźć dalszych członków rodziny. Z opowieści i fragmentu spisu ludności wiem, że ta rodzina której poszukuje miała pochodzenie szlacheckie. Spis ludności nic nie może dostarczyć większej ilości informacji, ponieważ moja rodzina nie pochodziła z terenów w których jest spis. Prawdopodobnie zamieszkiwali w dzisiejszym powiecie opoczyńskim lub jego okolicach. Ostatnimi przodkami jakich udało mi się znaleźć, byli to.: Mateusz Badowski rok ur. ok:1830, jego syn Błażej Badowski rok ur. ok:1860. Chciałem zapytać czy są jakiś spis, wykazy itp. które będą wstanie pomóc w poszukiwaniach?

Sebastian
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.987854 sekund(y)