Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
magda_lenaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-11-2014 - 10:00
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 05-01-2013
Posty: 756

Status: Offline
danisha napisał:
Trochę cierpliwości Robercie.
Lublin ma zeskanowane wszystkie swoje metryki i tylko trzeba poczekać na zamieszczenie ich w szukaj w archiwach.To już od nich nie zależy.To "Warszawa" decyduje.
Dana


No niestety, nie wszystkie Sad Dwa miesiące temu musiałam zamawiać skany, bo nawet mikrofilmów, do wypożyczenia, nie było.

Robercie, a w jakiej formie do nich tego maila wysłałeś? Bo na zwykłe zapytania - nie odpowiadają, też się o tym przekonałam.
Z pytaniem najlepiej zadzwonić, ale rozumiem, że z tym będziesz mieć problem, z racji miejsca zamieszkania.
Napisz, na ogólny mail AP (kancelaria), zamówienie - w formie podania (?) nie wiem jak to określić - taką "urzędową" prośbę o wyszukanie i zeskanowanie, podając wszystkie znane Ci sygnatury i najlepiej nr aktów. Twój mail trafi do działu kwered.
Poczekaj cierpliwie na odpowiedź z wyceną. I zzakceptuj lub nie - w zalęzności od tego co zrobisz, poczekasz jeszcze trochę i dostaniesz swoje skany. U mnie to trwało około miesiąca.
No chyba, że księgi są w opłakanym stanie i skanu nie da się zrobić, wtedy Cię o tym powiadomią mailowo. Tak mi powiedziała Pani przez tel. (przy "moich" księgach była adnotacja, że sa zagrzybione).

_________________
Pozdrawiam, Magdalena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Niewiadomski_RobertOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-11-2014 - 23:32
Sympatyk


Dołączył: 06-05-2013
Posty: 600
Skąd: New York City
Status: Offline
Dziekuje serdecznie za wszystkie sugestie; sprobuje jeszcze raz ale jesli ktos przypadkiem tam sie wybiera to prosze o kontakt:) Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-03-2015 - 12:35
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Witam,

mam ogromną prośbę do osób odwiedzających AP Lublin o sprawdzenie w księdze urodzeń za rok 1818 – parafia Końskowola: http://szukajwarchiwach.pl/35/1846/0/1/8#tabJednostka
kim byli rodzice Łukasza Włodarkiewiczaakt nr 165.
Jeśli to Franciszek i Marianna z Bociańskich (Bocianów), byłby to dla mnie kolejny przełom w poszukiwaniach.

Pozdrawiam serdecznie
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
maciej_mazickiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-03-2015 - 13:37
Sympatyk


Dołączył: 06-08-2014
Posty: 21

Status: Offline
Szkoda, że nie można przeglądać w AP skanów nie zamieszczonych jeszcze w Szukajwarchiwach.pl o wiele by to uprościło zadanie, a wręcz zrealizowane byłoby od ręki Wink
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-03-2015 - 13:53
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Może jednak AP Lublin wszystkiego jeszcze nie zdigitalizowało?
Na swojej stronie podaje listę zespołów opublikowanych w szwa (zeskanowanych w całości lub częściowo):
http://lublin.ap.gov.pl/?page_id=90
Spróbuję zapytać o tę kwestię w NAC.

Pozdrawiam,
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
maciej_mazickiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-03-2015 - 14:16
Sympatyk


Dołączył: 06-08-2014
Posty: 21

Status: Offline
Zdigitalizowało. Z tego co mi wiadomo od już dłuższego czasu to mają zdigitalizowane "wszystko" jak to określił mój znajomy, być może tylko z nowymi dopływami jest inaczej, to że nie ma tego na komputerach w pracowni to już niestety inna bajka Wink pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sleszykOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-03-2015 - 15:46


Dołączył: 12-03-2015
Posty: 3

Status: Offline
Panie Macieju, bardzo proszę o nie propagowanie takich bzdur.
Prawdą jest, że skany wszystkich akt metrykalnych wszystkich wyznań do lat 1911-1912 zostały już wykonane, głównie w ramach programu Kultura+ przez ostatnie 3 lata, ale nie wszystkie zostały już wrzucone na SwA, bo AP Lublin jest uzależnione od planów NAC w tej kwestii. Oczywiście wśród tych "wszystkich" mogą się zdarzyć braki, zazwyczaj wynikające z tego, że jednostki lub zespoły były w momencie prac digitalizacyjnych w konserwacji lub "odrzucone" ze względu na zły stan zachowania i skierowane do konserwacji. W tym roku w planach jest uzupełnienie braków i dopływów do 1914 roku.
Bzdurą jest natomiast to, co mówi pan o przeglądaniu skanów w APL. Dopóki skany nie zostaną udostępnione na SwA można je bez problemów przeglądać na komputerach w Czytelni (dawniej zwanej Pracownią Naukową), co podkreślane jest w każdej informacji na temat udziału APL w serwisie SwA, stąd moja prośba. Wystarczy zapytać.
Pozdrawiam,
Marek Krzykała
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
maciej_mazickiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-03-2015 - 17:23
Sympatyk


Dołączył: 06-08-2014
Posty: 21

Status: Offline
sleszyk napisał:
Panie Macieju, bardzo proszę o nie propagowanie takich bzdur.
Prawdą jest, że skany wszystkich akt metrykalnych wszystkich wyznań do lat 1911-1912 zostały już wykonane, głównie w ramach programu Kultura+ przez ostatnie 3 lata, ale nie wszystkie zostały już wrzucone na SwA, bo AP Lublin jest uzależnione od planów NAC w tej kwestii. Oczywiście wśród tych "wszystkich" mogą się zdarzyć braki, zazwyczaj wynikające z tego, że jednostki lub zespoły były w momencie prac digitalizacyjnych w konserwacji lub "odrzucone" ze względu na zły stan zachowania i skierowane do konserwacji. W tym roku w planach jest uzupełnienie braków i dopływów do 1914 roku.
Bzdurą jest natomiast to, co mówi pan o przeglądaniu skanów w APL. Dopóki skany nie zostaną udostępnione na SwA można je bez problemów przeglądać na komputerach w Czytelni (dawniej zwanej Pracownią Naukową), co podkreślane jest w każdej informacji na temat udziału APL w serwisie SwA, stąd moja prośba. Wystarczy zapytać.
Pozdrawiam,
Marek Krzykała


Miło mi powitać Pana na forum i cieszę się, że ktoś z pracowników AP Lublin przegląda to forum oraz wyraził swój pogląd na pewne sprawy. Nikt nie ma zamiaru propagowania jak to Pan ujął "bzdur" oraz innych nie sprawdzonych informacji, które nie sa potwierdzone przykładami oraz brakiem stałych wizyt w AP. Wszystko to co napisałem jest poparte faktami oraz moim osobistym stawiennictwem zarówno w BOK AP jak i w samej pracowni. Oczywiście rozumiem, że w trakcie digitalizacji mogło czegoś nie być aktualnie pod ręką i stąd te braki, to jest akuart zrozumiałe jak również, że "dopływy" z lat 1910 w góre nie były jeszcze zdigitalizowane, choć w tym wypadku również można przewidzieć, że nie prędko uświadczymy nowsze rzeczy na stronach szukajwarchiwach.pl Wiem, także że nie zależy to od państwa, kiedy i co pojawi się na tej stroni bo o tym decyduje NAC.

Niestety Panie Marku, nie jest "bzdurą" jak Pan to nazwał, że można przeglądać akty na komputerach w pracowni naukowej AP Lublin, czego nie ma na stronie Szukajwarchiwach.pl Otóż pragne poinformować, że pomimo tytanicznej pracy tj. digitalizacji ksiąg przez Państwa, których nie ma obecnie na stronach szukajwarchiwach.pl nie można ich przeglądać w Czytelni (pracowni), bo... jak to ujęto przez pracowników: "nie są przystosowane obecnie do oglądania na komputerze" cokolwiek to znaczy!? Nie chodzi tutaj o jedną parafie, że z nią akurat był problem w procesie digitalizacji. Chciałem przejrzeć kilka innych (nie będę tutaj wymieniał poszczególnych), które czekają na umieszczenie w serwisie i za każdym razem usłyszałem to samo sformułowanie i koniec.

Sprawa jest szersza niż się wydaje i warta omówienia tutaj.

Wynika z tego jak dobrze to sobie poskładałem z chaosu wypowiedzi pracowników, iż materiał ten, jest zapisany w innym formacie niż ma być docelowo na stronie szukajwarchiwach.pl i zdaje się problemem jest, aby teraz przerabiać to do postaci takiej, aby każdy zainteresowany mógł to zobaczyć na komputerze. Nie wiem czy chodziło o znak wodny, inne wielkości skanu, brak wykadrowania czy też inna rozdzielczość, rozszerzenie pliku docelowego. Fakt jest taki, iż zamiast skanów, które byłby zrobione z tych parafii (a pytałem o 6 różnych i nadmieniam nie było problemu z brakiem roczników!) zaproponowano mi możliwość przeglądana mikrofilmów (!)

Nie wiem konkretnie jaką funkcje sprawuje Pan w AP Lublin, ale proszę zapytać w Czytelni - czy jest faktycznie tak jak piszę, ciekaw jestem teraz odpowiedzi...

Na marginesie dodam na koniec, iż zamawiałem ostatnio kilkanascie różnych aktów z materiału o którym już wspomniałem wyżej i uzyskałem informacje, że te księgi są już dawno zeskanowane i nie będzie potrzeby ponownego robienia dla mnie wybranych skanów, bo zostaną przygotowane z tego właśnie materiału (zdigitalizowanego) stad od razu otrzymałem wiadomość, że cena za akt będzie jeszcze niższa (obecnie najniższa w cenniku) od tego, który miałby być wykonany "ponownie"

Napisałem o tym wszystkim tak jak jest i jaki stan zastałem będąc w czytelni, a nie w celu deinformowania innych, jeśli faktycznie od połowy stycznia 2015 coś się w tej sprawie zmieniło i wszystko to czego nie ma jeszcze na szukajwarchiwach.pl jest w katalogach na komputerach dostępne na poczekaniu w czytelni AP to zwracam honor...
z pozdrowieniami
Maciej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MP1982Offline
Temat postu:   PostWysłany: 12-03-2015 - 18:03
Sympatyk


Dołączył: 05-09-2013
Posty: 260
Skąd: Brzeg (woj. opolskie)
Status: Offline
Witam,

jeśli można to miałbym pytanie do użytkownika sleszyk.

Sz. Panie Marku, korzystając z faktu, iż jest Pan pracownikiem AP Lublin, czy można byłoby Pana prosić o podanie sygnatur mikrofilmów ksiąg metrykalnych dwóch parafii rzymskokatolickich z Lublina:

- katedralnej*: urodzenia/chrzty - l. 1751-1796; śluby - l. 1709-1781 i 1781-1812; zgony - l. 1746-1812
(źródło: https://familysearch.org/search/catalog ... %20Library ),
- św. Mikołaja na Czwartku: urodzenia/chrzty - l. 1733-1746 i 1764-1777; śluby - l. 1702-1809
(źródło: https://familysearch.org/search/catalog ... %20Library ).

W dniu dzisiejszym rozmawiałem (tel.) z sympatyczną panią z Czytelni APL, która poinformowała mnie, że oryginały XVIII-wiecznych lubelskich ksiąg metrykalnych nadal są przechowywane w parafiach. Archiwum Archidiecezjalne Lubelskie również dysponuje jedynie mikrofilmami wykonanymi przez Mormonów. W związku z powyższym nasuwa się mi na myśl pytanie: czy w/w mikrofilmy XVIII-wiecznych lubelskich metryk zostały zdigitalizowane i można je przeglądać na komputerze w Czytelni?

Pozdrawiam,
Michał P.

* z tego, co się orientuję, to w wyszczególnionym przeze mnie okresie (XVIII w.) funkcję katedry lubelskiej pełnił nieistniejący dziś (rozebrany w poł. XIX w.) kościół pw. św. Michała Archanioła (tzw. Fara) a nie obecna Archikatedra św. Jana Chrzciciela - jeśli się mylę, to proszę mnie poprawić.

EDIT:
Informacja n/t mikrofilmów może być przesłana na pw/maila. Uprzejmie zaznaczam również, iż nie zamierzam zajmować stanowiska w dyskusji, jaka wywiązała się wyżej.

_________________
Pozdrawiam, Michał P.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-03-2015 - 19:06
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Podobnie jak mój przedmówca, nie zajmę stanowiska w dyskusji pomiędzy p. Markiem z AP Lublin a Maciejem.
Czuję się jednak mało komfortowo, bowiem zupełnie nie mając żadnej złej woli, poprosiłam p. Marka o wypowiedź (przez mail) w sprawie stanu digitalizacji zasobów metrykalnych AP w Lublinie, a wyszło jak widać Sad

Mam nadzieję, że tę rozbieżność opinii uda się uzasadnić i rozwiązać obustronnie.

Pozdrawiam serdecznie

Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
maciej_mazickiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-03-2015 - 20:18
Sympatyk


Dołączył: 06-08-2014
Posty: 21

Status: Offline
Kaczmarek_Aneta napisał:
Podobnie jak mój przedmówca, nie zajmę stanowiska w dyskusji pomiędzy p. Markiem z AP Lublin a Maciejem.
Czuję się jednak mało komfortowo, bowiem zupełnie nie mając żadnej złej woli, poprosiłam p. Marka o wypowiedź (przez mail) w sprawie stanu digitalizacji zasobów metrykalnych AP w Lublinie, a wyszło jak widać Sad

Mam nadzieję, że tę rozbieżność opinii uda się uzasadnić i rozwiązać obustronnie.

Pozdrawiam serdecznie

Aneta


Gdyby było tak jak być powinno, a nie tak jaką sytuacje zastałem w tym roku, to wierz mi Aneto, że choćby jutro udałbym sie do czytelni AP i nawet odczekując 30 minut sprawdziłbym skan tego aktu na komputerze (zakładam, że akurat to czego szukasz skoro jest zaindeksowane prawdopodobnie jest też zaskanowane) Z uwagi, że jest tak jak jest i widac możliwości techniczne lub inne bariery nie pozwalają na swobodne przejrzenie tego rocznika, aby wyszukać ten akt. Pozostaje czekać na:
- na publikacje w szwa
- oczekiwać, że będzie dostępne to dla każdego zainteresowanego na komputerze w czytelni
- ostatecznie zamówić skan via e-mail (domniemany koszt 2zł)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-03-2015 - 20:30
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Bardzo doceniam chęć Twojej pomocy - dziękuję!
Może faktycznie zamówię skan - nazwisko Włodarkiewicz jest na tyle rzadkie, że niemal w 90% obstawiam swoją rodzinę.
Ze swojej strony spróbuję rozpoznać temat z perspektywy NAC.

Pozdrawiam,
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-03-2015 - 20:38
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Maćku!
Do przedstawionych przez Ciebie rozwiązań dopiszę jedno, tj oprócz ww
"Pozostaje czekać na:
- na publikacje w szwa
- oczekiwać, że będzie dostępne to dla każdego zainteresowanego na komputerze w czytelni
- ostatecznie zamówić skan via e-mail (domniemany koszt 2zł)"
istnieje możliwość: zgrają na dostarczone dyski, przesyłka do PTG, my obrobimy i wstawimy.

Oczywiście wymaga to Twojego zaangażowania i na poziomie logistycznym (odebranie, dopilnowanie, wysłanie) i prawno -organizacyjnym (w skrócie: zaproponowanie tego w APL, rozpoznanie tematu etc. my (PTG) chcemy i możemy wspomóc publikację, chętnie weźmiemy jakieś "zakorkowane" do publikacji - bez ograniczeń dostepu, bez opłat, z dostępem dla wszystkich.
Spróbuj

PS Jeśli wszystkie materiały są w NAC i czekają, to wystarczy pismo do NAC, że APL zgadza się i prosi o udostępnienie/skopiowanie
materiałów dla PTG. - a dla nas zgoda na publikacje (numery zespołów i jednostek)
pozdrawiam

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
maciej_mazickiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-03-2015 - 21:59
Sympatyk


Dołączył: 06-08-2014
Posty: 21

Status: Offline
Kaczmarek_Aneta napisał:
Bardzo doceniam chęć Twojej pomocy - dziękuję!
Może faktycznie zamówię skan - nazwisko Włodarkiewicz jest na tyle rzadkie, że niemal w 90% obstawiam swoją rodzinę.
Ze swojej strony spróbuję rozpoznać temat z perspektywy NAC.

Pozdrawiam,
Aneta


Szkoda, że ta pomoc kończy sie tylko na dobrych chęciach Wink
Przyznam, że opcja zamówienia skanu, będzie chyba najlepsza na ten moment.

Sroczyński_Włodzimierz napisał:
Maćku!
Do przedstawionych przez Ciebie rozwiązań dopiszę jedno, tj oprócz ww
"Pozostaje czekać na:
- na publikacje w szwa
- oczekiwać, że będzie dostępne to dla każdego zainteresowanego na komputerze w czytelni
- ostatecznie zamówić skan via e-mail (domniemany koszt 2zł)"
istnieje możliwość: zgrają na dostarczone dyski, przesyłka do PTG, my obrobimy i wstawimy.

Oczywiście wymaga to Twojego zaangażowania i na poziomie logistycznym (odebranie, dopilnowanie, wysłanie) i prawno -organizacyjnym (w skrócie: zaproponowanie tego w APL, rozpoznanie tematu etc. my (PTG) chcemy i możemy wspomóc publikację, chętnie weźmiemy jakieś "zakorkowane" do publikacji - bez ograniczeń dostepu, bez opłat, z dostępem dla wszystkich.
Spróbuj

PS Jeśli wszystkie materiały są w NAC i czekają, to wystarczy pismo do NAC, że APL zgadza się i prosi o udostępnienie/skopiowanie
materiałów dla PTG. - a dla nas zgoda na publikacje (numery zespołów i jednostek)
pozdrawiam


Dzięki Włodku za propozycje. Oczekuj na dniach mojej odpowiedzi via e-mail Wink pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sleszykOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-03-2015 - 08:52


Dołączył: 12-03-2015
Posty: 3

Status: Offline
Panie Macieju,
czytam, oczom nie wierzę i ciągle mam nadzieję, że rozmawiamy o różnych archiwach Smile Faktycznie, w styczniu być może jeszcze nie wszystko było na komputerach, bo zeszłoroczny "urobek" był jeszcze w etapie kontroli, ale teraz jest już wszystko. Inna sprawa, chyba o tym nie wspomniałem, że w Archiwum wykonujemy skany z oryginałów, które nie były wcześniej mikrofilmowane! Skanowaniem mikrofilmów zajmuje się NAC i oni są operatorem SwA, gdzie wrzucają te skany. W zeszłym roku było tego ponad 600 tys. skanów z mikrofilmów, w tym roku nie mają w planach "wrzucania" Lublina (http://szukajwarchiwach.pl/aktualnosci/16). Żeby nie powtarzać roboty, w lubelskim Archiwum skanujemy to, czego nie było na mikrofilmach... Stąd, jeśli jest pan odsyłany do mikrofilmów to znaczy, że nie było to skanowane u nas, bądź NAC jeszcze tego nie zrobił. Archiwum nie dostaje skanów z mikrofilmów od NAC, żeby je udostępniać w Czytelni.
W tej chwili nie ma możliwości przekazania skanów do PTG. Wola jest, ale są też różne przepisy i ustawy, które nie pozwalają "ot tak" przekazać skanów. Niemniej jednak, w tym roku powinny być już wszystkie na SwA, więc pozostaje prosić o cierpliwość.

Szanowni Państwo,
owszem, zaglądamy tu czasem, słuchamy naszych klientów i dziękujemy, że zwracacie uwagę na niedociągnięcia, bo dzięki temu je znamy i eliminujemy. Jestem w stanie udzielić czasem informacji, które pomogą zrozumieć jakiś mechanizm czy proces w Archiwum, o ile nie narusza to interesu instytucji i nie stanowi naruszenia przepisów, ale proszę - nie pytajcie mnie o sprawy typu sprawdzenie sygnatur czy znalezienie danych w aktach, bo normalnie nie mogę tego robić w czasie służbowym, a po pracy też jestem człowiekiem. Pracuję przy digitalizacji i popularyzacji, a powyższe kwestie są raczej kompetencjami Czytelni bądź działu kwerend, czyli Informacji Archiwalnej.

Pozdrawiam serdecznie.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.663984 sekund(y)