Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
historyk1920Offline
Temat postu: ranga/stopen wojskowy austro-wegry  PostWysłany: 03-09-2014 - 00:21
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 06-01-2014
Posty: 909

Status: Offline
Do głębszego poznania armii austro-węgierskiej polecam znakomitą książkę autorstwa Tomasza Nowakowskiego, wydawnictwa Barwa i Broń pt; "Armia Austro-Węgierska" 1908-1918
Wg mnie przodek był w stopniu Zugsführer (a) a więc Plutonowego .
Więcej info na : http://pl.wikipedia.org/wiki/Armia_Austro-W%C4%99gier
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wiśniowiecki_MarekOffline
Temat postu: ranga/stopen wojskowy austro-wegry  PostWysłany: 03-09-2014 - 08:24
Sympatyk


Dołączył: 16-04-2007
Posty: 238
Skąd: Wrocław
Status: Offline
Vintage- najwięcej informacji udzielą na austro-wegry.info .
Przyjęte jest podpisywanie postów.
Pozdrawiam, Marek

_________________
Marek Wiśniowiecki
---------------------------
Poszukuję- akt urodzenia Joseph Steinbach Czerniowce ok. 1789r.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu Numer ICQ 
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bożyk_AdrianOffline
Temat postu: Czy po tym zdjeciu w mundurze....  PostWysłany: 26-09-2014 - 23:30
Sympatyk


Dołączył: 01-09-2013
Posty: 130

Status: Offline
Czy po tym zdjeciu w mundurze da się określi w jakim wojsku był?? Podobno pod Andersem, to możliwe?? Choidzi o Jana Budzika.

http://i62.tinypic.com/9rt92s.jpg
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
matix123Offline
Temat postu: Czy po tym zdjeciu w mundurze....  PostWysłany: 27-09-2014 - 10:27
Sympatyk


Dołączył: 14-04-2013
Posty: 410
Skąd: Małopolska.
Status: Offline
Witam.

Przecież ten grób jest na cmentarzu parafialnym w Pleśnej pod Tarnowem, w prawej górnej części przy alejce. (Patrząc od wejścia głównego koło pomnika Jezusa Zmartwychwstałego) !! Smile

Na podstawie tego zdjęcia nie jestem Ci nic w stanie określić czy służył u Andersa. Na zdjęciu jest w mundurze wz. 19. służył w piechocie, co można jedynie rozpoznać po patkach, były one w rzeczywistości ciemnoniebieskie. Nie widać natomiast pagonu to nie można określić jaki miał stopień. Ale widzę jego datę urodzenia 1905 r., w przedwojennej Polsce pobór do wojska odbywał się po ukończeniu 21 roku życia. Czyli dla Jana byłby to rok 1926, jeżeli nie miałby wyższych stopni i odsłużyłby tylko okres zasadniczej służby wojskowej to swoją karierę wojskową skończyłby z rokiem 1928. Zdjęcie które jest na nagrobku najpewniej pochodzi z okresu jego służby wojskowej w latach 20 - tych.
Zajmijmy się teraz domniemaną służbą w wojskach Andersa. Już w sierpniu 1939 i w chwili wybuchu wojny, ogłoszona została powszechna mobilizacja rezerwistów. Zapewne Jan jako rezerwista również otrzymał przydział. Najczęściej z okolic Pleśnej i Tarnowa był to przydział do 16 Pułku Piechoty z Tarnowa lub do jednostek w Krakowie i Rzeszowie. Skoro zgłosiłby się do którejś z tych jednostek to walczyłby w kampanii wrześniowej i po jej upadku mógł się przedostać na Węgry i stamtąd do Francji do Wojska Polskiego, formowanego przez Sikorskiego. Oczywiście reputacja Sikorskiego i Andersa była tak wielka że często w rodzinach są Oni myleni, jeżeli chodzi o służbę członka rodziny. Sam również miałem przypadek mówienia w rodzinie że brat pradziadka służył u Andersa, a okazało się że tym "Andersem" był Sikorski.
Ale nie masz co się zrażać do dalszych poszukiwań. Na pewno musisz napisać do Centralnego Archiwum Wojskowego, celem zapytania czy posiadają jakieś informacje na temat tej i tej osoby urodzonej wtedy i wtedy. Służącej najprawdopodobniej od tego i tego roku. Zapewniam że wiadomość z odpisem dostaniesz na pewno. Ja sam już pisałem parę razy do CAW i odpowiedź dostałem. Co prawda kilka dni, a nawet chyba ponad tydzień trzeba było odczekać ale odpis dostałem. Jeżeli w CAW nic nie będzie to pozostają Archiwa Londyńskie, gdzie dane o polskich żołnierzach również są dostępne. Oczywiście ich pozyskanie wiąże się z opłatami. Osobiście nie szukałem jeszcze nigdy w tychże archiwach. Ale wiele wskazówek na ich temat znajdziesz tutaj na forum.

Pozdrawiam.
Mateusz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sleepysevenOffline
Temat postu: Indentyfikacja munduru prapradziadka.  PostWysłany: 30-09-2014 - 18:43
Sympatyk


Dołączył: 23-07-2014
Posty: 165
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Witam!
Dostałam dziś zdjęcie prapradziadka w mundurze. Czy ktoś z Was byłby w stanie powiedzieć mi, z jakiej armii jest ten mundur? Prawdopodobnie z rosyjskiej, ale wolę się upewnić.

Z góry dziękuje za pomoc Smile

 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wiktor_jatkiewiczOffline
Temat postu: Indentyfikacja munduru prapradziadka.  PostWysłany: 30-09-2014 - 19:08
Sympatyk


Dołączył: 01-03-2013
Posty: 313

Status: Offline
A mi działa.Niestety nie wiem.Równeiż wydaje mi się że rosyjski mundur.
Pozdrawiam,Wiktor
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sleepysevenOffline
Temat postu: Indentyfikacja munduru prapradziadka.  PostWysłany: 30-09-2014 - 19:13
Sympatyk


Dołączył: 23-07-2014
Posty: 165
Skąd: Warszawa
Status: Offline
O, nie wiem, czemu nie pojawia się Panu zdjęcie.

Link do niego: http://images70.fotosik.pl/230/0357ce039f91c912gen.jpg
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
matix123Offline
Temat postu: Indentyfikacja munduru prapradziadka.  PostWysłany: 30-09-2014 - 20:05
Sympatyk


Dołączył: 14-04-2013
Posty: 410
Skąd: Małopolska.
Status: Offline
Witam. Również podpisuje się do wcześniejszych rozmówców że jest to mundur rosyjski. Dokładnie z okresu Rosji Carskiej, być może wykonane zostało jeszcze przed I wojną światową jum w jej trakcie. Przy boku ma szable, zapewne tzw. Szaszkę, szabla i krój munduru przypomina mi którąś z formacji kawalerii. Ale jaka była to dokładnie formacja niestety nie jestem w stanie określić. Nie orientuje się na tyle w temacie tejże armii.

Pozdrawiam.
Mateusz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sleepysevenOffline
Temat postu: Indentyfikacja munduru prapradziadka.  PostWysłany: 30-09-2014 - 20:22
Sympatyk


Dołączył: 23-07-2014
Posty: 165
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Dziękuję bardzo wszystkim za pomoc! Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
eve174Offline
Temat postu: Identyfikacja mundurów  PostWysłany: 30-10-2014 - 21:12
Sympatyk


Dołączył: 05-07-2011
Posty: 130

Status: Offline
Witam wszystkich, czy wie coś na temat mundurów ( poniższy Link)


http://lubgens.eu/viewtopic.php?t=1338

Z góry dziękuję za podpowiedzi.

Pozdrawiam,
Ewa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
matix123Offline
Temat postu: Identyfikacja mundurów  PostWysłany: 31-10-2014 - 22:53
Sympatyk


Dołączył: 14-04-2013
Posty: 410
Skąd: Małopolska.
Status: Offline
Witaj.

Dużo wskazówek już otrzymałaś już we wcześniejszych postach. Ja osobiście o zdjęciach powiem tyle:
1. Portret mężczyzny, nie koniecznie wojskowego, może być to zarówno urzędnik jak też np kolejarz. Ma na sobie mundur/ marynarkę z dwoma rzędami guzików. Noszone w okresie przed I wojną światową. Podobną marynarkę ma na zdjęciu drugim jeden z kolejarzy. Osobiście nie sądzę że jest to wojskowy.
2. Zdjęcie kolejarzy. Wykonane najpewniej w okresie około 1918 - 1921, był to okres rodzącej się Polski, umundurowanie żołnierzy ale także innych instytucji w których noszono różnego rodzaju mundury, czy też inne uniformy, przechodziło wówczas zamieszanie, często były jeszcze używane uniformy zaborcze z polskimi emblematami. Dla potwierdzenia ze jest to tenże okres moze być że jeden z kolejarzy ma czapkę podobną do czapek kozackich, oraz kobieta ubrana jest według ówczesnej mody.
3. Sierżant Wojska Polskiego. Mundur wz. 36, pas jednobolcowy podoficerów, nieregulaminowo, przy pasie koalicyjka. Początkowo zastanawiałem się nad przypisaniem zdjęcia do okresu przedwojennego jednak jest to zdjęcie powojenne, ta sama osoba jest na zdjęciu 4, a tamto ewidentnie już wskazuje na LWP. Żołnierz na kołnierzy ma patki będące w Ludowym Wojsku Polskim w latach 1949 - 1952 r. Koloru ciemnokarminowego z białą lub szmaragdową wypustką. Biała wypustka wskazywałaby Służbę Samochodową, Szmaragdowa Artylerię. Na piersi po za tym ma dwie baretki, pierwsza na pewno z Krzyża Walecznych wz. 1921 tutaj by odpowiadał. Druga nie mam pojęcia, podobna do poprzedniej. Chyba że sprawa wyglądała tak że osoba ta była dwukrotnie odznaczona Krzyżem Walecznych i w powojennej zawierusze nie było okuć do oznaczenia na baretce dwukrotnego nadania tego samego orderu i otrzymał dwie takie same baretki. Baretki poddaje pod dyskusję.
4. Żołnierze Ludowego Wojska Polskiego. Kolejno od lewej. Starszy Szeregowy, Sierżant i Szeregowy. Okres wykonania lata 1949 - 1952 r. Czytałem posty na forum na którym dodałaś już te zdjęcia i do tego trzeciego żołnierza ze zdjecia mam uwagi że to nie są proporczyki ułańskie tylko proporczyki ze wzoru z lat 1945 - 1949 r. noszone w LWP, i być może jest to żołnierz artylerii lekkiej mający proporczyk czarno zielony, tylko jeszcze nie otrzymał nowych patek, być może był na jakiegoś typu szkoleniu i dopiero co powrócił do jednostki.
5. Zdjęcie bardzo ciekawe, pod względem umundurowania. Na pierwszy rzut oka można by powiedzieć że jest zdjęcie partyzantów. Tylko nie pasuje tutaj jeden szczegół, w środkowej części jest żołnierz w mundurze z wykładanymi kołnierzami i rosyjskim czy też jak ktoś woli radzieckim odznaczeniem, co jest wyraźnie widoczne po wstążce. Być może jakiś powojenny kurs lub tworząca sie jednostka ?. Na dole leży nasz wcześniej opisywany sierżant czyli jest to w pewnym rodzaju jakoś wszystko powiązane ze sobą. W każdym razie zdjęcie powojenne.

Ale poddaje dane do powojennych zdjęć pod dyskusję bo nie jestem w 100 % pewny.

Pozdrawiam.
Mateusz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
eve174Offline
Temat postu: Identyfikacja mundurów  PostWysłany: 01-11-2014 - 15:12
Sympatyk


Dołączył: 05-07-2011
Posty: 130

Status: Offline
Dziękuję bardzo za odpowiedz.

Pozdrawiam.
Ewa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pgorzadOffline
Temat postu: Identyfikacja mundurów  PostWysłany: 01-11-2014 - 16:08
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-08-2007
Posty: 54
Skąd: Kutno
Status: Offline
Witam,

Jeśli chodzi o kolejarzy to się nie wypowiadam, bo się nie znam. Jeśli chodzi o żołnierzy, to zacznę od zdjęcia "Capture1", o którym można powiedzieć najwięcej. Przedstawia ono żołnierzy KBW (Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego) w umundurowaniu garnizonowym. Od lewej: kapral, sierżant i szeregowiec. Na głowach mają usztywniane rogatywki z granatowym otokiem. Sznury naramienne, granatowe, przewieszone przez lewe ramię są charakterystyczne dla KBW. Jeśli chodzi o łapki na kołnierzach (dwóch pierwszych żołnierzy od lewej), to wg mnie są one koloru granatowego. Trzeci żołnierz ma na kołnierzu najprawdopodobniej proporczyk granatowo-żółty (piechota) wg wzoru z lat 1945-1949, co pasowałoby do pozostałych żołnierzy. Zdjęcie zostało wykonane najprawdopodobniej w latach 1945-1949. Żołnierze trzymają w rękach karabiny maszynowe PPSZ wz. 1941 z magazynkami łukowymi. Ciekawe jest to, że cała trójka i żołnierz za nimi noszą na lewym ramieniu biało-czerwone opaski. Oznacza to, że prawdopodobnie należeli oni do oddziałów milicyjnych lub w ramach swoich obowiązków pełnili funkcje patrolowe. Kolejna ciekawostka, to fakt, że zdjęcie zostało wykonane na terenie jednostki wojskowej. W dalszym tle, na placu, możemy dostrzec ustawionych w szeregach żołnierzy.
Zdjęcie "Capture" jest wykonane w tym samym czasie, co powyżej opisane. Mamy tu cały przegląd świeżo powojennego umundurowania: rogatywki usztywniane, miękkie, furażerki. Dwaj żołnierze na dole: leżący szeregowiec i kucający kapral po prawej mają prawdopodobnie na kołnierzach proporczyki granatowo-żółte (piechoty) wg wzoru zlat 1943-1945. Natomiast żołnierz (podporucznik?), stojący, drugi od prawej ma proporczyki w takich samych barwach, ale już wzoru z lat 1945-1949. Biorąc wszystko pod uwagę, bardzo możliwe, że zdjęcie zostało wykonane w czasach formowania się jednostek KBW 1945/46.
Zdjęcie "Capture2" przedstawia znanego nam już sierżanta KBW. Nad lewą kieszenią nosi baretki dwóch odznaczeń, od lewej: Krzyża Walecznych (tak jak napisał Mateusz) i medalu "Zasłużonym na Polu Chwały". Jesli chodzi o łapki na kołnierzu, to biorąc pod uwagę to, co o nim napisałem wcześniej, wg mnie są to granatowe łapki KBW z żółtymi wypustkami (wypustki są wyraźnie jaśniejsze od łapek). Gdyby były to łapki karminowe, to spodziewałbym się tu raczej wypustek granatowych. Tak wię i to zdjęcie umiejscowiłbym w latach 1945-1949. Nie wykluczam jednak w tym przypadku możliwości, że są to jednak łapki karminowe z lat 1949-1952.

Pozdrawiam, Paweł
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
matix123Offline
Temat postu: Identyfikacja mundurów  PostWysłany: 01-11-2014 - 18:35
Sympatyk


Dołączył: 14-04-2013
Posty: 410
Skąd: Małopolska.
Status: Offline
Witaj Pawle, również dzięki za informacje, troszku również się dowiedziałem. Jeżeli chodzi o karabiny to, zgadza się to są znane w wojsku powojennym "PPSZ-e", zmyliły mnie magazynki łukowe. Bardziej zazwyczaj są spotykane z magazynkami okrągłymi. Co do drugiego odznaczenia to również myślałem że będzie to medal "Zasłużony na Polu Chwały". Teraz już jest wszystko jasne.

Pozdrawiam.
Mateusz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Haponiuk_DanielOffline
Temat postu: Zdjęcia wojsko, partyzantka  PostWysłany: 03-12-2014 - 19:40
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-08-2011
Posty: 496
Skąd: Złocieniec
Status: Offline
Witam,

Proszę o podpowiedź co do zdjęć, ktore dzisiaj otrzymałem. Posiadam tylko takimi zdjęciami.

1. http://imgur.com/fmlMpLU

Kobiety z partyzantki? Możliwe, że zdjęcia pochodzą z okolic północnej Białorusi. Na dole kobieta ma chyba odznaczenie (krzyż walecznych?)

2. http://imgur.com/mG8qNDM

Wyglądają na partyzantów?

3. http://imgur.com/i4AwVKB

Kapral do wydatowania Very Happy

4. http://imgur.com/JVX58Np

Uważam, że jest to PRL, ponieważ nie ma chyba korony u orzełka. Korpusówki jakieś takie niespotykane oraz wpinki na pagonach. Podchorąży jakiś?

Pozdrawiam

Daniel
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.799738 sekund(y)