Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Albin_KożuchowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-10-2014 - 20:03
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 13-11-2008
Posty: 547

Status: Offline
Witam

W WM-20 trzeba dokonać małej poprawki, bo p.Jerzy niechcący dwa razy wpisał Nowy Dwór i w ten sposób zginęła parafia Dąbrowa. Teraz w Nowym Dworze są chrzty 1B/0658-0665/, śluby 2M /0666-0669/ i zgony 3Z/0670-0674/ z parafii dąbrowskiej.

_________________
Pozdrawiam AlbinKoz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Witkowska_EwaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-10-2014 - 23:14
Zasłużony


Dołączył: 19-07-2014
Posty: 8

Status: Offline
Szanowni Państwo!
Najpierw chciałabym wyrazić swój podziw i wdzięczność za tę pracę, którą Państwo wykonali. Moi przodkowie pochodzą z Suchowoli i akta z tej parafii są dostępne jedynie w Archiwum Archidiecezjalnym w Białymstoku, dlatego możliwość przeglądania skanów w internecie umożliwia mi odtworzenie historii rodziny. Przeglądając kolejne WM-y zauważyłam kilka usterek: WM 4 zniknęły skany z Suchowoli (przed podziałem skany od 373); w WM 22 w zakładce Suchowola znajduje się również cały WM 21; WM 60a ( rok 1845) nie zawiera żadnych skanów.
Pozdrawiam
Ewa Witkowska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-10-2014 - 01:31
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Dziękuję za uwagi, proszę o nastepne, jeśli coś do porpawienia

WM20 poprawione
WM60a wchodzi
WM33Suchowla - usuniete WM21
WM04 wchodzą uzupełnienia
WM06 wchodzą uzupełnienia

szukamy: osoby do sprawdzenia indeksów (Kleszczele) sporządzonych na podstawie WMów
oferujemy: w zamian weryfikację indeksów z WMów innej parafii

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ZubrzakOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-11-2014 - 05:42
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-11-2007
Posty: 193
Skąd: Sosnowiec
Status: Offline
Witam serdecznie

Zacząłem indeksowanie parafii Dobrzyniewo. Idzie mi to bardzo powolutku, gdyż mam mnóstwo innych zajęć Smile Na chwilę obecną mam gotowe urodzenia, małżeństwa i zgony z przełomu 1808/1809 (od listopada do listopada). Mam w związku z tym kilka pytań:

Komu przesłać moje wyniki ?
W miejscu gdzie widnieje miejscowość pisać Dobrzyniewo Kościelne (Poświątne) czy miejscowość gdzie urodził się ... parafianin ?
Pierwszy rocznik jest w miarę czytelny, mimo to ma kilka wątpliwości jak odczytać nazwiska czy może zostać moja próba odczytania ze znakiem zapytania ?
Koszmarne są akta z lat trzydziestych i czterdziestych XIX wieku, czy jeżeli akt jest nieczytelny tworzyć pozycje np.

akt 41 Kowalski Antoni syn Jana i Marianny urodzony 1.1.1840 Dobrzyniewo
akt 42 Nowak nieczytelne syn Andrzeja i nieczytelne urodzony 2.1.1840 Dobrzyniewo
akt 43 nieczytelne nieczytelne syn Antoniego Kowalskiego i Zofii Nowak nieczytelne nieczytelne
akt 44 nieczytelne Jan nieczytelne nieczytelne nieczytelne nieczytelne
akt 45 nieczytelne nieczytelne nieczytelne nieczytelne nieczytelne
akt 46 nieczytelne nieczytelne nieczytelne nieczytelne nieczytelne

Czy jakoś inaczej ??

Sprawdził bym też może te Kleszczele, ale uprzedzam, że z czasem u mnie koszmarnie i boję się że się nie wywiążę z zadania

Pozdrawiam Przemek

P.S. Umieszczenie zasobów archidiakonatu zrobiło mi olbrzymią niespodziankę. Dzięki temu odnalazłem kilkudziesięciu przodków. Chciałbym jeszcze raz ogromnie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do znalezienia tych dokumentów w internecie. W archiwum Państwowym w Białymstoku byłem kilka razy jednak czytelność tych dokumentów jest taka, że z uwagi że mieszkam w Sosnowcu musiałbym poświęcić z 10 lat (mógłbym jeździć tylko raz góra dwa razy w roku po parę dni o kosztach nie wspominając) by dojść do rezultatów osiągniętych w 3 miesiące. Moim marzeniem jest bym podobnie można było przeglądać akta z archiwum diecezjalnego w Białymstoku, ale tutaj niestety nie mam ogromnych nadziei by kuria się zgodziła udostępnić, zwłaszcza że kłamią w żywe oczy nawet jeśli chodzi o zasób.


Ostatnio zmieniony przez Zubrzak dnia 03-11-2014 - 14:17, w całości zmieniany 3 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-11-2014 - 08:29
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Akurat kwestię indeksacji zasobów które są dostępne w sieci uważam za problem n- rzędny. Po co indeksować? jeśli wystarczy aby każdy chętny sam poklikał, bardziej to pouczające niż gotowce. Nieczytelne (chyba żeby zastosować jakieś specjalistyczne technologie) i tak pozostanie nieczytelne. Takich fragmentami nieczytelnych parafii jest w Archidiakonacie wiele. Sa i takie z których niektóre lata są nieczytelne w całości.
Istotniejsze jest zatem jak udostępnic inne zasoby tych parafii, czytelniejsze; a są takie. Ważnym działaniem byłoby udostepnienie w sieci ksiąg dziekańskich z lat 1834/35- 1844. Są przechowywane w Litewskiej Akademii Nauk . Z desperacji, majac już dosyć ślepienia plam ze zbutwień i zawilgoceń (jedynych widocznych na mikrofilmach śladów po wpisach metrykalnych), jeżdziłem przed laty do Wilna jeszcze wtedy do Biblioteki Wróblewskich. Te ksiegi dziekańskie które przeglądałem były bardzo czytelne.
Obserwując przejawy zachęcajacych kontaktów (Archidiakonat jet przeciez tego dowodem)
z władzami litewskich archiwów warto aby PTG (?) czy inna instytucja spróbowała poruszyc ten temat w ramach dwustronnych rozmów. A może już Litwini maja plan digitaliacji w ramach epaveldas? Ale litewskie zasoby to tylko mały fragment czasiwy
Prawdziwym wyzwaniem jest udostępnienie zasobów Archiwum Archidiecezjalnego w Białymstoku. Tam są przecież metrykalia z większości parafii diecezji białostockie. Przed laty przegladałem ksiegi, min Dobrzyniewa. Znakomicie czytelne. Obiecnie jednak ksiag przegladac nie można , nie są udostępniane Z wykorzystaniem bardzo nowoczesnego sprzetu trwaja tam bardzo zaawansowane prace nad digitalizacją zasobów. Sporo parafii (ponoc wiekszość) zostało już zdigitalizowanych. Nieznane jest jednak pytanie czy będzie możliwe (i w jaki sposób) udostępnienie tych zasobów. Prawdopodobnie ma się to odbywac na miejscu przed komputerami. Zatem byłby to tylko inny sposób dostępu, ratujący same ksiegi, ale w niczym nie pomagajacy genealogom .Jeśli takie perspektywiczne rozwiazanie jest rzeczywiście planowane (a chyba jest bo podobnie zdaje się jest w przypadku innych diecezji) to odległe wycieczki do Białegostolu trzeba by było nadal planować.
Może warto aby przedstawiciele PTG (ja jestem tylko praktyk genealog) przeprowadzili rozmowy z władzami archiwum celem rozpoznania zamysłów. Może też warto (aby nie czekając na nie wiadomo co ) podjąc próbę indeksacji zdigitalizowanych zasobów, podobnie jak to jest np. w Łowiczu czy Płocku. Byłoby to wyzwanie na lata.
Pozdrawiam
PS Aby niechcacy nie wprowadzic zamieszania wyjaśniam. Ksiegi metryklane od 1865 sa nadal udostępniane w dziale metrycznym. Nie sa one zreszta digitalizowane. Czy będą? to kolejne pytanie) Nieudostepniane są natomiast najdarsze ksiegi sprzed 1865 przechowywane w dziale historycznym
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-11-2014 - 14:19
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
W części podzielam opinię Jerzegi, ale różnię się co do bardzo istotnego "ale".
Ineksacja bardzo ułatwia wielu osobom. A ponieważ nie jest wykonywana "zamiast", to zanczy Indeksujący, weryfikator nei indeksuje ZAMIAST fotografowac czy udostepniać - to bardzo się cieszę, gdy indeksów przybywa.
Owszem zdarza mi się poświęcić czs na rozsyłanie materiałów do indeksacji czy inną pomoc w indeksowaniu ZAMIAST zająć się pozyskaniem kolejnych zasobów do publikacji, ale to jest trochę inne zajęcie. Na ogół ograniczenie w możliwości upublicznienia Wynika z wielu czynników. Postaram sie w niedługim czasie przybliżyc temat i ew. zaproponować jakies rozwiązanie.

wydaje mi sie, że wątek obecny w zasadzie spełnił swoje zadanie. Pozostanie otwarte na uwagi dotyczą braków w materiale i tego typu edycyjno-publikacyjnych. Natomiast indeksacji Wypisów Metrykalnych nalezy się nowy, który niedługo założę. (Jesłi indeksować to porządnie:) - hasłowo

Próby, warunki konieczne do zainicjowania rozmów, ew. przebieg prac nad publikacją materiałów zazębiających się w "WM-ami litewskimi" także doczekają się miejsca na forum. Pczekajmy jeszcze ze dwa tygodnie. Oczywiście, jeśli w tym czasie ktoś coś może, to nie ma potrzeby się wstrzymywać. Hasłowo rzuce tu tylko "PTG samo z siebie nie jest w stanie nic zrobić. Ni einstytuacja/organizacja działa, ale jej członkowie lub sympatycy zebrani wokół wspóolnego celu.
Będą chętni do prac -PT na pewno wesprze te działania wramch swoich możliwości, oraz bedie diałąało aby te możliwości zwiększyć, gdyby były za małe.

pozdrawiam

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-11-2014 - 12:53
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Otrzymałem kilka wiadomości na tematy związane z tym wątkeim. Spróbuję hurtem tutaj, aby uniknąć powtarzania, jako, że częśc znich się pokywała.
1. Cały projekt jest zasadzie beznakłądowy, Tzn owszem jakieś wydatki na archiwizację i publikację PTG poniosła i ponosi, ale jeśłi ktos chce wesprzeć finansowo to co już zostało zrobione, to wystarczy darowizna na cele ogólne, nawet bez dopisku -wydatki na utrzymanie serwerów i przestrzeń dyskową zostaną z tego sfinansoane.
2. Nie podejmuje się kwerend z tego materiału. Płatnych sowich także nie polecam:) Jesli ktoś chciałby pomóc osobom poszukującym zapisów w WM-ach, a poszukujucay chce dokonać darowizny na rzecz PTG - to nie pośredniczę. Tzn nie mam oczywiście nic przeciwko, ale zorganizowaniem tego się nie zajmuje.
3. Tak, są planowane uzupełnienia innymi materiałami zakresu objetego Wypisami Metrykalnymi. Mam nadzieję, że o niektórych dziłąniach będe mógł wkrótce napisac szerze tj z podaniem konkretów. Jedną z możliwości była ta zasygnalizowana w watk dotyczącym FS i diecezji wileńskiej, kolejny konkret powinien się pojwić w ciągu tygodnia.
4. Tak, warto indeksowac. Ja szczególnei jestem przywiązany do idei indeksów weryfikowanych. Materiał jest w planach wejścia do projektu metryki.genealodzy.pl (skany i indeksy).
5. Pomoc przy "przepracowniu edycyjnym plików" w zakresie WMy jest już niepotrzebna
6. Uwagi nt zauwazonych błędów - w tym wątku. Prosze jednka sprawdzić czy na pewno zgłoszenia dotyczą realnych błedów przy publikacji, a nie braków ksiąg/parafii/wypisów danego typu z danego roku. w skócie: jeśli pliki mają ciagła nuemracje (z małymi wyjątkam) to nie ma pominięć przy publikacji.

no i owógel, raczej piszcie tutaj niż na maila lub tym bardziej do mnie Pw (patrz stopka)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
WHOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-12-2014 - 10:21
Zasłużony


Dołączył: 01-11-2006
Posty: 1

Status: Offline
Witajcie, jak po dłuższej przerwie zawitałem na portal nie mogłem wyjść z podziwu.
W katalogu nie mogę odszukać ślubów i zgonów z 1849 (z WM43). Jakaś podpowiedź? Pozdrawiam Wojtek.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Albin_KożuchowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-12-2014 - 12:31
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 13-11-2008
Posty: 547

Status: Offline
Rzeczywiście WM 43 został podzielony na dwie części i w obu częściach jest to samo. Widocznie nastąpiła pomyłka, którą Włodek skoryguje, bo chyba tylko on ma do tego dostęp. Dobrze, że się wyłapuje błędy. Pozwoli to na usunięcie takich drobnych usterek, które zawsze mogą się trafić.

Ponadto zauważyłem jeszcze kilka drobnych rzeczy do porawki, i tak w WM 6 w nazwach parafii trzeba poprawić Kuźnicę na Kundzin, czyli dwa razy będzie Kundzin, właściwa Kuźnica to Kuźnica 2.
W WM 11 do poprawki są tylko oznaczenia chrztów, ślubów i zgonów: jest 2-M a powinno być 2- B, jest 3-Z a powinno być 3-M.

_________________
Pozdrawiam AlbinKoz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-12-2014 - 22:30
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
poprawione
dziękuję

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
monikatkOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-01-2015 - 00:02
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 02-11-2008
Posty: 19
Skąd: Dębe Wielkie
Status: Offline
Witam,
Przeglądam parafię Perlejewo w poczekalni zgony WM30_1830b-1831a/Perlejewo - pliki od 0133 do 0121 dotyczą parafi Mielnik a nie Perlejewo i wygląda na to że brakuje końcówki 1830 w Perlejewie.
Pozdrawiam,
Monika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-01-2015 - 00:09
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
cd Perlejewa z 1831 jest w następnym WMie
http://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki/ ... 2_0610.jpg

co do Mie;lnika -zgoda:) dziękuję!
poprawię

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BeataKOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-01-2015 - 08:09
Sympatyk


Dołączył: 07-07-2014
Posty: 29

Status: Offline
Dzień dobry,
szukałam zgonów z 1843 z par. Trzcianne - WM80. W katalogu ArchBialostocki_WM80_DekanatKnyszynski1843-1844/Trzcianne/ ich nie znalazłam, ale wydaje mi się, że są w Knyszynie w ArchBialostocki_WM80_DekanatKnyszynski1843-1844/Knyszyn/3-Z1843/ - zgodnie z postem nt. podziału WM80 z 15.06.14 powinny to być 305 - 322 Trzcianne Z 1843 (wszystkich nie przeglądałam).
Pozdrawiam,
Beata
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-01-2015 - 08:47
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
teraz oki?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BeataKOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-01-2015 - 09:19
Sympatyk


Dołączył: 07-07-2014
Posty: 29

Status: Offline
w Trzciannem ok Smile
a w Knyszynie mają pozostać?

Pozdrawiam,
Beata

_________________
Pozdrawiam,

Beata
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.999397 sekund(y)