Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
marek14Offline
Temat postu: Nazwiska tatarskie ?  PostWysłany: 19-12-2013 - 20:06
Sympatyk


Dołączył: 20-09-2011
Posty: 201

Status: Offline
Witam- czy to nazwisko można łączyć z nazwiskiem tatarskim Murza ?
Czy ktoś na ten temat coś wie? pozdrawiam Marek.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sawicki_JulianOffline
Temat postu: Murdza  PostWysłany: 19-12-2013 - 21:52
Sympatyk


Dołączył: 05-11-2009
Posty: 3424
Skąd: Ostrowiec Świętokrzyski
Status: Offline
Witam Marek, tu pisze tak ; Murza to po tatarsku "książę" - tytuł nadawany Tatarom, którzy np. wykazali się męstwem w armii tureckiej, więcej do poczytania w linku. Czy Murza i Murdza to to samo, sadząc z upartego charakteru pewnego p. Mourdzy i błędów w odczytaniu np. z rosyjskiego to może być to prawda, ale może ktoś ma na to dowody, są książki z nazwiskami tatarskimi spolszczonymi ; pozdrawiam - Julian ; https://www.google.pl/search?q=Tatar+Mu ... hQeP14HIAQ
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Aftanas_JerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-12-2013 - 22:54
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2009
Posty: 3289

Status: Offline
Julian ma rację.
Odapelatywna nazwa osobowa Murdza pochodzi od gwarowego 'murdzić' = wykrzywiać się. Pierwszy zapis w źródłach - 1735r.

_________________
Serdeczne pozdrowienia
Jerzy Aftanas
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
GG_GrudzienOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-12-2013 - 16:37
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 13-04-2013
Posty: 23

Status: Offline
W przypadku moich przodków nazwisko Murdza pochodzi od nazwiska Murzec.

Murzec - w grupie nazwisk pochodzących od murza, mirza ‘tytuł książęcy u Persów i Tatarów’ lub od staropolskiego murzyć, murzać ‘brudzić się, czernić’.

Pozdrawiam

Grzegorz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marek14Offline
Temat postu: Murdza  PostWysłany: 21-12-2013 - 11:04
Sympatyk


Dołączył: 20-09-2011
Posty: 201

Status: Offline
Z jakiego regionu pochodzą - Marek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Brzostowski_MariuszOffline
Temat postu: Cieleban - czy to może być tatarskie nazwisko...  PostWysłany: 01-10-2014 - 23:42
Sympatyk


Dołączył: 19-08-2012
Posty: 65
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Witam.
Nazywam się Mariusz Brzostowski i interesuje mnie pochodzenie nazwiska Celeban. Wieści rodzinne głoszą, że pochodzi ono od Tatarów. Fakt - dawno temu ordy tatarskie docierały do tej miejscowości...
Z czasem nazwisko ewoluowało przez (...?) Cielebański przyjmując dzisiejszą formę Celebański.
Czy ktoś z Państwa może mi w tym temacie coś powiedzieć?
Pozdrawiam
Mariusz
P.S.
Przepraszam - zrobiłem literówkę.
Pierwotnie ród ten zwał się nie Celeban a Cieleban


Ostatnio zmieniony przez Brzostowski_Mariusz dnia 02-10-2014 - 13:58, w całości zmieniany 2 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
maria.mazurOffline
Temat postu: Celban - czy to może byc tatarskie nazwisko...  PostWysłany: 02-10-2014 - 07:14
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-08-2011
Posty: 129

Status: Offline
a tu szukałeś? http://tataria.eu/
pozdrawiam
Maria
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Brzostowski_MariuszOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-10-2014 - 09:28
Sympatyk


Dołączył: 19-08-2012
Posty: 65
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Owszem, przeglądałem listę nazwisk ale nic podobnego nie znalazłem. A na duże dyskusje na tamtym forum chyba jeszcze odrobinę za wcześnie (w moim przypadku)


Przepraszam za małe zamieszanie z nazwiskiem...
Okazuje się, że nazwisko, które jak niesie rodzinna fama przywędrowało z Tatarami dawno temu to nie Celeban a Cieleban
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ewa_SzczodruchOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-10-2014 - 18:49
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2006
Posty: 4116
Skąd: Toruń
Status: Offline
Witam Smile

W dostępnych mi źródłach brak informacji o tych nazwiskach.

Zapytaj na stronce http://www.genezanazwisk.pl/

Dr Alina Naruchewicz - Duchlińska jest nie tylko życzliwa, ale i odpowiednio wykształcona. Na pewno ci pomoże Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mjasionOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-10-2014 - 00:04
Sympatyk


Dołączył: 25-03-2013
Posty: 65

Status: Offline
Pozwolę sobie na krótki komentarz trochę off topic. Słowo "cieleban" w gwarze suwalskiej ma znaczenie pejoratywne i jest przezwiskiem oznaczającym - mówiąc delikatnie - osobę nierozgarniętą/gapowatą ("Ale z ciebie ciel..."; "Co robisz ty ciel.."). Gdy kiedyś dowiedziałem się, że jest też takie nazwisko (był chyba jakiś ligowy piłkarz) to pomyślałem, że do gwary dostało dzięki jego niezbyt lotnemu posiadaczowi. Szkopuł w tym, że na terenie Suwalszczyzny to nazwisko nie jest znane (wg. wyszukiwarki nazwisk na stronie moikrewni.pl jego występowanie to głównie rejon na zachód od Częstochowy i okolice Bełchatowa).Trop tatarski rzuca być może nowe światło na pochodzenie (i stąd gwarowe znaczenie) tego słowa.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Brzostowski_MariuszOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-10-2014 - 00:15
Sympatyk


Dołączył: 19-08-2012
Posty: 65
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Witam.
Wszystko to być może prawdą. Gwary regionalne czasami dość ciekawie zaskakują swoim słownictwem icon_smile
Ja też zauważyłem, że występowanie tego nazwiska jest szczególnie częste w tych własnie rejonach.
"Moje" nazwisko, które mnie interesuje też z tamtych terenów pochodzi a dokładnie to Włoszczowa w Świętokrzyskiem.
W aktach metrykalnych pojawiają sie naprzemiennie Celeban; Cieleban; Cieliban...
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
vitooOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-10-2014 - 01:16
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-06-2013
Posty: 413

Status: Offline
Brzostowski_Mariusz napisał:
Witam.
Wszystko to być może prawdą. Gwary regionalne czasami dość ciekawie zaskakują swoim słownictwem icon_smile
Ja też zauważyłem, że występowanie tego nazwiska jest szczególnie częste w tych własnie rejonach.
"Moje" nazwisko, które mnie interesuje też z tamtych terenów pochodzi a dokładnie to Włoszczowa w Świętokrzyskiem.
W aktach metrykalnych pojawiają sie naprzemiennie Celeban; Cieleban; Cieliban...


http://www.sot.suwalszczyzna.eu/gwara-s ... ny-141.htm cieleban – cymbał, nierozgarnięty. Slownik gwar polskich podaje: CIELBAN Forma: Celeban Degucie suw. Znaczenia: 1. 'czlowiek majqcy duzy brzuch; brzuchacz': Celbun, brzuchocz, kałdun Ruski Bród konec RLTN XXI 179. 2. 'czlowiek bez inicjatywy, dający sie łatwo kierować innym, nierozgarniet: Ten ich dzieciak jakiści celeban, nic nie umie.

Nazwisko wygląda na małopolskie. Celebiasz Celebias Celebiaś - Częstochowa ; Cieleban - Kłobuck, Łask, Olesno ; Celeban - Częstochowa, Myszków, Łask ; Celban - Jędrzejów, Kaszuby ; Cielebański - Gdańk. Jest jeszcze Celebąk i Cielebąk - zach Wlkp ale również i Lipsko, Ostrowiec Świętokrzyski, Lublin.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
chrisserOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-10-2014 - 16:45


Dołączył: 16-03-2012
Posty: 6

Status: Offline
nazwisko Najmuł - podobno tatarskie
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ewa_SzczodruchOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-10-2014 - 18:45
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2006
Posty: 4116
Skąd: Toruń
Status: Offline
Witam Smile

Najmuł - od najmać ‘nająć, najmować’.

Źródło: Kazimierz Rymut, "Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny", Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1999

_________________
Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sawicki_JulianOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-10-2014 - 19:00
Sympatyk


Dołączył: 05-11-2009
Posty: 3424
Skąd: Ostrowiec Świętokrzyski
Status: Offline
Witam, jeśli chodzi o nazwiska Tatarskie, to widziałem na starym cmentarzu w Zemborzynie Kościelnym niedaleko Solca nad Wisła, tam pisze na kilkunastu grobach ; Tataraziński i tym podobne ( Tatarata). Tam jest ponoć we wsi napis na kamieniu jak przybyli tam Tatarzy, chyba w 1241 roku i pozostali i nie tylko tam. A nazwisko pisze się też po polsku ; Cielebąk, z łaciny, czy rosyjskiego piszą trochę inaczej, bo nie ma tam literki ; ą - pozdrawiam ; Julian
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.547867 sekund(y)