Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 18 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Christian_OrpelOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-02-2009 - 13:18
Sympatyk


Dołączył: 28-08-2006
Posty: 739
Skąd: HENIN-BEAUMONT , Francja
Status: Offline
Moim zdaniem nie ma drugiego członu : - fung . Dawne Kopinge z racji zmian fonetycznych zmienil sie w Kauffung. Wiec daremnie bedziesz szukal, co to znaczy -fung ...
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bomersbach_POffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-09-2012 - 09:02
Sympatyk


Dołączył: 07-11-2011
Posty: 32

Status: Offline
Witam!

Polecam szwajcarską stronę internetową (słownik ?), gdzie można dowiedzieć się choć trochę o etymologi nazwisk pochodzenia niemieckiego. O Moim nazwisku troche udało mi się dowiedzieć, szkoda tylko że mój niemiecki jest kiepski...Wink

http://www.idiotikon.ch
http://www.idiotikon.ch/Register/faksim ... palte=1253

i spis skrótów:
http://www.idiotikon.ch/Texte/Mente/Leitfaden.pdf

Pozdrawiam
Piotrek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
LinkinOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwiska, Temp  PostWysłany: 03-05-2013 - 11:58


Dołączył: 03-05-2013
Posty: 3

Status: Offline
Witam,
Chciałbym się dowiedzieć skąd pochodzi nazwisko Temp,myślę że może pochodzić od niemieckiej nazwy osobowej Temper,wiem też że to nazwisko w największej liczbie występuje w niemczech.
Proszę o odpowiedź.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
akiraqOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-05-2013 - 15:24
Sympatyk


Dołączył: 24-07-2010
Posty: 184

Status: Offline
Dzień dobry;
ciekawe, że Naumann (Familiennamenbuch) nie zna takiej formy; najbardziej oczywisty zdaje się wywód od łacińskiego źródła "temperantia" a więc umiarkowanie, czyli skrót od temperans = wstrzemięźliwy;
ale najbardziej oczywiste etymologie nieczęsto bywają słuszne;
jeśli chcemy szukać jakiegoś środkowoeuropejskiego rdzenia, to zbliżone formy w średniowieczu były zdrobnieniami od Tomasza ("Taemm") lub od rdzenia "Dank" = wdzięczność ("d" i "t" często się wymieniały - stąd thank);
pozdrawiam
Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
LinkinOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwiska Schwaika  PostWysłany: 04-05-2013 - 09:44


Dołączył: 03-05-2013
Posty: 3

Status: Offline
Witam,
Chciałbym się dowiedzieć gdzie zostało stworzone nazwisko Schwaika,ze względu na pisownie myślę że z krajów germańskich,ale żadnej pewności nie mam.
Pozdrawiam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marianklinOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-12-2013 - 16:27


Dołączył: 27-03-2013
Posty: 5
Skąd: Zagórze- S-c
Status: Offline
Szukam etymologii do nazwiska Klin - na Ślasku- pow.Gliwicki= Klin Stargard Gdański =Klin 1740/1660.W okolicach Łodzi Klim potem Klin, okolce Dzialoszyna Kleń potem Klin do Wąsosz G. Moje korzenie Bor Zapilski-par.Truskolasy 1834 potem Będzin,Dąbrowa,Zagórze icała polska /Pila,Pszczyna,Częstochowa,N.Sącz-N.Targ- Gliwice,
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marianklinOffline
Temat postu: Nazwisko Klin Klein Klain  PostWysłany: 08-06-2014 - 17:30


Dołączył: 27-03-2013
Posty: 5
Skąd: Zagórze- S-c
Status: Offline
Ród Klin znalazłem najstarsze metryki Wiśnicz pow.Gliwicki 1740 r. Mój Ród to Truskolasy/Bór Zapilski-1834 Karolina l.34 wolna/Mieszkają tam Walenty Klin 1811 Przystajń i Józef bracia z Wiśnicza oraz Jan ? Klin występuje również na Pomorzu w Niemczech. Ciekawe są nazwisko Klein. Co znalazłem Historia Litwy /Ochmański155/ Uczony Pastor w Krolewcu wydaje Gramatykę Litewską.Daniel Klein -1653 r. W Gdańsku działa artysta malarz Daniel Klein 1685-1759 .Portret króla Leszczyńskiego-zamek Wawelski.oraz Jakub Teodor Klein z Gdańska - botanik bywający na dworze krola Augusta II. Interesuje mnie czy Klein nie zostało spolszczone na Klin.Sądze że Klein na Polski to mały a ród mój do dużych nie należy.Klain jest prawdopodobnie nazwiskiem żydowskim. Proszę o zajćie stanowiska.Marian Klin.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marianklinOffline
Temat postu: Ród Klin  PostWysłany: 08-06-2014 - 17:51


Dołączył: 27-03-2013
Posty: 5
Skąd: Zagórze- S-c
Status: Offline
Nazwisko Klin oprócz Truskolasow kolo Częstochowy występuje Wiśnicz-Śląsk, Stargard Gdański lata 1640.Jak i również w Nienczech 1608. potem rozlewa się na woj.Mazowieckie,Warszawę,Łodzkie,pojawia się na ukrainie-Sokal.Bardzo wykształsony Klin Franciszek Adolf jest vice burm.Bautzen i przew.Serbskiej Macicy 1792-1855.Moja rodina osiadła w Dąbrowie i Zagórzu/Zag.Dąbrowskie/ pra.dz. to zwykly górnik.Dziś jest rozproszona Janusz w Ameryce,Zbyszek w Gliwicach,Grzegorz w Pile, w Pszczynie,N.Sączu,Częstochowie.Robert w Dąbrowie. Marian Klin.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ZamojskiKOffline
Temat postu: Nazwisko Klin Klein Klain  PostWysłany: 08-06-2014 - 18:02


Dołączył: 20-03-2014
Posty: 5

Status: Offline
Prześlij cały dokument na:
krzysztof-zamojski1945@wp.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mieniuśOffline
Temat postu: Nazwisko Klin Klein Klain  PostWysłany: 08-06-2014 - 23:41
Sympatyk


Dołączył: 27-05-2008
Posty: 45
Skąd: Świętochłowice
Status: Offline
Witam serdecznie,

nie jestem znawcą w temacie nazwiska Klein, ani nie mam wiedzy na temat parafii w okręgu katowicko - gliwickim z tym nazwiskiem. Ale jeden Klein Franciszek zakłada rodzinę w 1830 roku w parafii Bujaków, we wsi Paniówki (Klain Paniow). Ma 7 dzieci. Jednno z nich (chłopiec) żeni się w pobliskiej parafii Dębieńsko Wielkie w roku 1865. Zapis jego ślubu podaje do wiadomości kim był jego ojciec.
24 letni kawaler Eduard Klein z Bujakowa syn Rademacher Franz Klein z Bujakowa i Antonienhutte i 18 letnia panna Otylia córka Schafer Paul Jeleń z Gr. Dubieńsko; Świadkowie: Franz Krause Bujaków Johann Plason
Przypuszczam, że w okolicznych parafiach na pewno jeszcze jakiś "rodzynek" się znajdzie.

Pozdrawiam Andrzej Mieńko.


Ostatnio zmieniony przez mieniuś dnia 09-06-2014 - 14:34, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ewa_SzczodruchOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-06-2014 - 12:19
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2006
Posty: 4118
Skąd: Toruń
Status: Offline
Witam Smile

Służę etymologią nazwisk:

Klain, Klein 1405 - od niemieckiej nazwy osobowej Klein, ta od Klein ‘mały’, od średnio- - wysoko - niemieckiego kleine ‘gładki, błyszczący’.

Klin 1673 - od klin.

Źródło: Kazimierz Rymut, "Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny", Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1999

_________________
Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Barbara_RajskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-09-2014 - 12:39
Sympatyk


Dołączył: 13-05-2014
Posty: 90

Status: Offline
Witam serdecznie,
czy ktoś ma możliwość sprawdzenia skąd pochodzi nazwisko PROTH. Na dzień dzisiejszy w całej Polsce żyje tylko ok 10 os o tym nazwisku i wszystkie pochodzą od jednego przodka Valentina Proth ur ok 1762 r na Śląsku.
Z góry bardzo dziękuję.
pozdrawiam
Barbara Rajska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
33szuwarekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-09-2014 - 12:53
Sympatyk


Dołączył: 03-04-2013
Posty: 841
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
Dzień Dobry,
Proszę uprzejmie Państwa o sprawdzenie dwóch nazwisk - skąd pochodzą i od którego wieku / roku zostały utworzone:
1) Deutsch
2) Mönch
Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam, Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ewa_SzczodruchOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-09-2014 - 13:32
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2006
Posty: 4118
Skąd: Toruń
Status: Offline
Witam Smile

Deutsch - od Deutsch ‘Niemiec’.

Mönch - nie znalazłam Sad

Proth - od imienia Prot. Imię notowane w Polsce od XV wieku, jest pochodzenia greckiego, od protos ‘pierwszy’; też może od imienia Protazy.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
piotr_nojszewskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-09-2014 - 16:48
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2013
Posty: 1582
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Mönch znaczy mnich ale to chyba dość oczywiste

Przykładowe osoby noszące to nazwisko

http://de.wikipedia.org/wiki/M%C3%B6nch_(Familienname)

_________________
pozdrawiam
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.589916 sekund(y)