Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
grobelna.martaOffline
Temat postu: Kto jest na zdjęciu, Pomoc w identyfikacji  PostWysłany: 30-04-2014 - 17:18


Dołączył: 27-04-2014
Posty: 8

Status: Offline
Ostatnio odnalazłam stare pudełko ze zdjęciami , zaintrygowała mnie ta fotografia , niestety nikt z żyjących krewnych nie jest w stanie mi pomóc w ustaleniu kim jest mężczyzna (jaki to mundur , lub inne informacje )na zdjęciu mimo podpisu" Józef Miller (...)l 17 (...) 30x40 bez czapki (...) zduńska wola " Niestety fragmenty są zamazane . Widnieje na nim pieczątka zakładu fotograficznego " MEDA" Łódź Kilińskiego (...)

Pozdrawiam wszystkich
Marta


http://zapodaj.net/01c0ecc23a083.jpg.html
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Zerkowski_MichelOffline
Temat postu: Jaki pułk ?  PostWysłany: 04-07-2014 - 15:35
Sympatyk


Dołączył: 11-07-2013
Posty: 263
Skąd: FRANCJA - Montpellier
Status: Offline
Witam,

Mój ojciec urodził się w Warszawie w 1920 roku.
Zgłosił się na ochotnika do wojska na 03/09/1939.
To była moja pamięć pułk transmisji.
Czy są jakieś listy, aby znaleźć to, co pułk był.
Po klęsce uciekł Rumunię.
Nazywal sie Zygmunt Zerkowski
Dziękuję z góry.

_________________
Pozdrawiam
Michel

Szukam :
Flaczynski, Lulka, Woroch
Zerkowski, Zawadzki, Rohwein, Polakowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ElenoirOffline
Temat postu: Prośba o identyfikację munduru  PostWysłany: 20-07-2014 - 21:06


Dołączył: 20-07-2014
Posty: 2

Status: Offline
Dzień dobry.

Dotarłam do kilku starych rodzinnych fotografii, m. in. do takiej, która podobno przedstawia mojego pradziadka (albo prapradziadka), chociaż nie wiem, który z tych panów nim był. Czy orientują się Państwo, o jaki mniej więcej okres chodzi i jaki to rodzaj wojska? Zdjęcie znajduje się pod poniższym linkiem:

https://flic.kr/p/o7CoJx

Z góry dziękuję za pomoc.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pgorzadOffline
Temat postu: Prośba o identyfikację munduru  PostWysłany: 21-07-2014 - 00:32
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-08-2007
Posty: 54
Skąd: Kutno
Status: Offline
Witam,

Zdjęcie to przedstawia polskich jeńców wojennych z 1939 roku wysłanych do Niemiec na roboty przymusowe (zdjęcie wykonane najprawdopodobniej na tle budynku gospodarczego w miejscu, gdzie ich skierowano). Żołnierze ci noszą mundury bez dystynkcji, odznak, bez orzełków na czapkach i furażerkach. Są oni ubrani w kurtki sukienne wz. 36 i kurtki starszego typu wz. 1919. Na głowach mają w większości rogatywki polowe wz. 37 i kilku furażerki wz. 23, a jeden z nich rogatywkę garnizonową wz. 35. Panowie, którzy siedzą mają trzewiki wojskowe z owijaczami, jakimiś nieregulaminowymi "getrami" i skórzanymi opinaczami. Jeśli chodzi o formacje z jakich pochodzą, to nie można tego na 100% stwierdzić, ponieważ nie mają ani odznak, ani patek na kołnierzach (jedynymi "ozdobami" są dewizki na kieszeniach kurtek, prawdopodobnie od zegarków). Jednakże większość z nich wygląda na piechotę. Jeśli chodzi o datowanie zdjęcia, to stawiam, na 1939-1940 rok (mundury, jak i obuwie są jeszcze w dobrym stanie i kompletne).

Pozdrawiam, Paweł
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ElenoirOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-07-2014 - 22:25


Dołączył: 20-07-2014
Posty: 2

Status: Offline
Bardzo Ci dziękuję, Pawle. W ogóle nie znam się na umundurowaniu, więc nie potrafiłam określić nawet okresu, z którego zdjęcie pochodzi, natomiast zastanawiał mnie ten brak orzełków na czapkach - dzięki za wyjaśnienie. Muszę popytać w rodzinie, czy wiedzą na ten temat coś więcej, ale dopiero w sierpniu będę miała okazję.
Jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam, Ania.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
reflex1Offline
Temat postu: Prośba o identyfikację mundury 1915 - drużyna?  PostWysłany: 17-08-2014 - 14:46
Sympatyk


Dołączył: 11-12-2007
Posty: 107

Status: Offline
Witam,

Bardzo proszę o pomoc w opisaniu zdjęcia. Zrobiono je prawdopodobnie w sierpniu 1915 roku na przedpolach twierdzy Grodno. Pierwszy z lewej siedzący żołnierz to mój pradziadek. Chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej o żołnierzach ze zdjęcia. W jakich okolicznościach powstawały takie zdjęcia? Kogo może przedstawiać drużynę? Kim jest żołnież siedzący w jasnym mundurze po lewicy mojego pradziadka? W jakim stpopniu są żołnierze? Czy mają mundury letnie czy raczej jest to okres zimowy? Mój pradziadek służył w IR nr 329 83 dywizji Posen 1.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... e0379.html

Pozdrawiam
Paweł

_________________
Pozdrawiam Paweł
http://hudzikowie.blogspot.com/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
TajgeteOffline
Temat postu: Żandarmeria w 1922?  PostWysłany: 31-08-2014 - 23:17
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 02-09-2010
Posty: 101

Status: Offline
Dobry wieczór

Potrzebuję pomocy w identyfikacji. Zupełnie przypadkiem wpadło mi w ręce zdjęcie przodka w mundurze, gdzie na odwrocie jest napis:

"Żand. Ignacy Jałkiewicz, 1922"

Ignacy urodził się w 1900 w okolicach Poddębic, przed wojną mieszkał w Łodzi, a po wojnie był piekarzem w Głownie. Wydaje się więc, że nie wędrował poza województwo łódzkie.
O jaką żandarmerię może więc chodzić? Czy to była jakaś forma wojska czy policji?

Z góry dziękuję za pomoc!
Ewa Pasierbska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MonikaNJOffline
Temat postu: Żandarmeria w 1922?  PostWysłany: 31-08-2014 - 23:40
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-02-2013
Posty: 1571

Status: Offline
Witaj Ewo,
byłoby łatwiej coś konkretnego powiedzieć gdybyś zamieściła zdjęcie ; na podstawie tego co piszesz Twój przodek w 1922 roku był w wieku poborowym(21 lat). Żandarmeria to policja wojskowa ,w której najprawdopodobniej odbywał służbę wojskową.
Bez obejrzenia zdjęcia nie mogę nic więcej dodać.
pozdrawiam monika

_________________
pozdrawiam monika
>Wanda>Feliksa>Anna>Józefa>Franciszka>Agnieszka>Helena>Agnieszka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Florek_JacekOffline
Temat postu: Co to za jednostka wojskowa oficera na zdjęciu?  PostWysłany: 12-10-2014 - 19:54
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 12-03-2011
Posty: 229

Status: Offline
Szanowni Państwo!
Proszę o pomoc w ustaleniu jednostki wojskowej osoby na zdjęciu. Wiem, że oficer ten był porucznikiem w V Dywizji Strzelców (Dywizji Syberyjskiej). Czy "5" oznacza właśnie numer tej dywizjii czy jakiś oddział lub pododdział?
https://drive.google.com/file/d/0B_Uj40 ... sp=sharing

_________________
Pozdrawiam
Jacek Florek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Maj_PawełOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-10-2014 - 14:26
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-04-2012
Posty: 58
Skąd: świętokrzyskie
Status: Offline
Numery na patkach były powszechcne w wojskach wielkopolskich gdzie oznaczały nr pułku.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MonikaNJOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-10-2014 - 15:48
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-02-2013
Posty: 1571

Status: Offline
Witam,
patki wojsk wielkopolskich wyglądały inaczej. 5 Dywizja Strzelców Polskich (Syberyjska) wchodziła organizacyjnie w skład Armii Polskiej we Francji ; miała więc mundury z magazynów francuskich ale i brytyjskich i amerykańskich -oczywiście również rosyjskie. Oficerowie nosili zazwyczaj francuskie i brytyjskie; patki przypominały te z "błękitnej armii".
http://www.odkrywca.pl/forum_pics/picsf ... opy947.jpg
na zdjęciu sztab w Nowo-Nokołajewsku.
Nie jestem w stanie jednoznacznie odpowiedzieć co oznacza 5 na patce ale skłaniam się do 5 Pułku Artylerii Polowej Lekkiej.
pozdrawiam monika

_________________
pozdrawiam monika
>Wanda>Feliksa>Anna>Józefa>Franciszka>Agnieszka>Helena>Agnieszka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Florek_JacekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-10-2014 - 16:59
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 12-03-2011
Posty: 229

Status: Offline
Moniko! Dziękuję za sugestię. Trochę byłoby to sprzeczne z tym co słyszałem kiedyś. Mój dziadek nigdy nie był artylerzystą; w kampani wrześniowej 1939 był oficerem intendentury (zaopatrzeniowcem).
Zawsze mówiło się, że mjr Walerian Czuma osobiście przyjmował go do sztabu 5 Dywizji w lipcu 1918 (po znajomości, gdyż jego przyszły teść, a mój pradziadek Wiktor Fiweger był szefem szpitala 5 Dywizji w Nowonikołajewsku). Zimą 1919/1920 ranny pod Krasnojarskiem dostał się do bolszewickiej niewoli.

_________________
Pozdrawiam
Jacek Florek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
janatOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-10-2014 - 18:16
Sympatyk


Dołączył: 16-08-2010
Posty: 184
Skąd: Los Angeles
Status: Offline
Jacku! Kilka lat temu moja rodzina korespondowala z Brytyjczykiem poskiego pochodzenia, ktory otrzymal pomocy ze zdjeciami wojskowymi z CAW (Centralne Archiwum Wojskowe). Nie pamietam czy to bylo platne czy nie, ale bardzo staranna obsluga. Dotoczylo to tez oficera.
Pozdrawiam, Jana
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Florek_JacekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-10-2014 - 18:44
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 12-03-2011
Posty: 229

Status: Offline
Janat! Oczywiście niektóre zdjęcia są w CAW ale obecnie przynajmniej do końca roku Archiwum nie wyszukuje zdjęć, bo na czas remontu przeniesiono je gdzieś poza Archiwum. Podobnie z udzielaniem informacji dotyczących zbiorów.

_________________
Pozdrawiam
Jacek Florek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KaffiOffline
Temat postu: Żandarmeria w 1922?  PostWysłany: 31-12-2014 - 19:23
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-02-2014
Posty: 190
Skąd: Łódź
Status: Offline
Dobry wieczór Ewo,
Mam pytanie odnośnie Twojego Ignacego Jałkiewicza. Moja prababcia i jej rodzeństwo urodziło się w Balinie w okolicy Uniejowa na przełomie XIX i XXw. Może mamy wspólnych przodków.
Pozdrawiam i Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!
Asia

_________________
Asia Grzybowska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.936113 sekund(y)