Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 19 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
vnukingaOffline
Temat postu: Likwidacja grobu. Co dalej?  PostWysłany: 27-08-2014 - 18:53
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 23-07-2014
Posty: 226
Skąd: Wisconsin
Status: Offline
Witam!

Nie bylam pewna gdzie umiescic moje pytanie wiec wybralam generalny watek o cmentarzach i nagrobkach.
Moje pytanie jest takie: Co sie dzieje z danymi osoby, ktorej grob zostal zlikwidowany? Moja prababcia zmarla ok. 60 lat temu. Niestety wyglada na to, ze grob musial zostac zlikwidowany prawdopodobnie ze wzgledu na nieoplacenie dalsze kwatery po uplywie 20 lat, poniewz kiedy moj dziadek pojechal szukac grobu swojej mamy jakies 10 lat temu, nie mogl juz go znalezc. Dziadzius juz nie zyje od 7 lat i nie mam naturalnie okazji wypytac go czy pytal ksiedza w tamtejszej parafii co moglo sie z tym grobem stac. Bardzo to smutne, ze bliska rodzina nie dbala o grob mojej prababci, ale nic na to teraz juz nie poradze. Zastanawiam sie tylko czy informacje, ktore byly na jej nagrobku zostaly bezpowrotnie stracone przy likwidacji grobu czy tez zarzad cmentarza mial obowiazek gdzies te informacje umiescic. Czy ktos orientuje sie byc moze w tej procedurze?
Dziekuje bardzo!
Pozdrawiam,

Kinga Vnuk
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Al_MiaOffline
Temat postu: Likwidacja grobu. Co dalej?  PostWysłany: 27-08-2014 - 19:22
Sympatyk


Dołączył: 08-11-2013
Posty: 1308

Status: Offline
np. na cmentarzu bródnowskim w Warszawie, tabliczki z danymi zmarłych (kto i kiedy zmarł) ze zlikwidowanych grobów są wieszane na murze cmentarnym, ale czy to tylko zwyczaj na tym cmentarzu czy obowiązek - nie wiem.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ajachOffline
Temat postu: Likwidacja grobu. Co dalej?  PostWysłany: 27-08-2014 - 19:30
Sympatyk


Dołączył: 06-11-2013
Posty: 198

Status: Offline
Moje pytanie jest takie: Co sie dzieje z danymi osoby, ktorej grob zostal zlikwidowany?

Witaj Kingo!
Dane osoby pochowanej na cmentarzu są w akcie zgonu, w kancelarii cmentarza.
Nieopłacony grób jest zlikwidowany, a miejsce zwykle sprzedane innej rodzinie.
Szczątki pozostają.
Na to, co rodzina umieszcza na nagrobku(tablicach) zarząd cmentarza nie ma wpływu.
O treści decyduje rodzina, tak więc zarząd cmentarza nie ma obowiązku zachować treści z likwidowanych nagrobków.
Po szczegóły dotyczące prababci musisz sie zwrócić do parafii lub kancelarii cmentarza, gdzie była pochowana.

Pozdrawiam
Elzbieta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sawicki_JulianOffline
Temat postu: Likwidacja grobu. Co dalej?  PostWysłany: 27-08-2014 - 19:47
Sympatyk


Dołączył: 05-11-2009
Posty: 3424
Skąd: Ostrowiec Świętokrzyski
Status: Offline
Witam Kinga, wiem że jest takie prawo po określonych latach ( teraz 15 ) grób zaniedbany i nieopłacany jest po prostu zakryty nowym grobem. Co dzieje się z np. tablicą nagrobną. Na cmentarzach komunalnych jest śmietnisko na odpady, ale co jakiś czas jest ono oczyszczane, natomiast w cmentarzach przy kościelnych obecnie nowe pomniki stawia firma, ale za porozumieniem proboszcza. Stare płyty nagrobne są wykorzystane do góry nogami ( bez napisu ) jako pokład pod nogi np. przy remontowanym pomniku, widziałem to na własne oczy.
Zdarzyła mi się taka historia szukając na początku moich poszukiwań 7 lat temu, szukałem grobów pradziadków według metryk, było to jednego dnia w na dwóch cmentarzach. Było tam napisane na starym pomniku tak mniej więcej ; tu leży Ignacy Hoch, ja wtedy do żonki swojej powiedziałem ; o jakiś Niemiec tu leży. Okazało się po czasie, ze właśnie tam na tym cmentarzu jest pochowane 12 osób z mojej rodziny Sawickich od 1836 do 1863 roku, w tym takie nazwisko : Ignacy Hoch. To mąż był Katarzyny Sawickiej który zm. w 1854 roku, a Katarzyna córka 3 x pradziadka Onufrego z folwarku w Wolicy z parafii Szczeglice.
Po ponownym szukaniu po trzy razy na tych dwóch cmentarzach w Szczeglicach i w Kleczanowie, nie ma tam żadnych grobów moich przodków, ani tego Ignacego Hocha, a był. Wedle metryk w Szczeglicach jest tam pochowanych 12 osób z mojej rodziny na pewno, myślę ze był tez grobowiec w którym chowali się następni właściciele Wolicy po 1875 r., a jest taki, a w nim ma być pochowanych 21 osób i nazwiska widnieją ale tych ostatnio pochowanych. Myślę czasem ze ci tam na gorze wiedzą o naszym, w tym przypadku głupim zachowaniu na cmentarzu ; pozdrawiam - Julian
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
vnukingaOffline
Temat postu: Likwidacja grobu. Co dalej?  PostWysłany: 27-08-2014 - 20:39
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 23-07-2014
Posty: 226
Skąd: Wisconsin
Status: Offline
Dziekuje bardzo!

Poniewaz ja mieszkam na innym kontynencie i raczej nie bede w najblizszym czasie w tamtych okolicach to pozostaje mi pomoc rodziny. Na szczescie moja ciocia obiecala pojechac do tamtej miejscowosci w niedlugim czasie i wypytac ksiedza. Teraz bede mogla jej wskazac dobry "trop". Miejmy nadzieje, ze to zaowocuje jakas przydatna informacja.
Smile

Pozdrawiam

Kinga
P.S. Julianie, to bardzo ciekawa historia, o ktorej opowiedziales. Ja tez mysle, ze Ci nasi "na gorze" wiedza i smieja sie pewnie z nas czasami platajac figle.
Wink

_________________
Pozdrawiam serdecznie,
Kinga Vnuk (Cisowska)
Interesujace mnie nazwiska: Cisowski, Mendel, Kutynia, Rogozko, Czepielinda, Zak,
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Burdziński_KrzysztofOffline
Temat postu: Likwidacja grobu. Co dalej?  PostWysłany: 25-09-2014 - 20:48
Sympatyk


Dołączył: 14-07-2012
Posty: 312
Skąd: Lublin
Status: Offline
Kinga, ale o jakim cmentarzu jest mowa?

_________________
Osoby:Olszyński,Krajewscy,Burdziński, Kursa, Wyroślak -Chodel, Ingrunt, Przemysław i Mieczysław Leszczyński-rej.Płońska,Piętka,Murawski-Mińsk Białoruś
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
vnukingaOffline
Temat postu: Likwidacja grobu. Co dalej?  PostWysłany: 25-09-2014 - 21:12
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 23-07-2014
Posty: 226
Skąd: Wisconsin
Status: Offline
Witaj Krzysztofie,

moja prababcia byla pochowana na cmentarzu w Oblasach (woj. slaskie).
Moja ciocia byla u ksiedza w tamtejszej parafii i rzeczywiscie odnalazla zapis zgonu.
Smile
Wiez juz teraz wszystko wiem! (no prawie. Wink )

Pozdrawiam!

Kinga

_________________
Pozdrawiam serdecznie,
Kinga Vnuk (Cisowska)
Interesujace mnie nazwiska: Cisowski, Mendel, Kutynia, Rogozko, Czepielinda, Zak,
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Węgrzyn_AniaOffline
Temat postu: Likwidacja grobu. Co dalej?  PostWysłany: 27-09-2014 - 12:04
Sympatyk


Dołączył: 26-02-2009
Posty: 356
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Każdy z nas ma podobne doświadczenia, nie o wszystkich przodkach wiemy gdzie są pochowani. Warto jednak szukać w kancelariach cmentarnych, ponieważ nawet jeśli nie ma już grobu, to w dokumentach ślady pozostają. Tak dowiedziałam się o moim dziadku. Pamiętałam, że w latach dziecięcych chodziliśmy oddzielnie do grobu babci i dziadka, a później był tylko jeden. Dopiero jak poszłam do kancelarii okazało się, że nie było oficjalnego przeniesienia. Na nagrobku jest tylko napis a drugi grób zmienił właściciela. Myślę jednak, że pamięć o naszych przodkach jest najważniejsza i przekazywanie naszym następcom bardzo ważna.

_________________
Pozdrawiam Ania

Skap Chawłowscy Kamińscy Zień Popowicz Przybylscy Jakubowscy Dworzyńscy Moch Sawicz Wrześniewscy Milczarek Łuczkowscy Moch Ciurapińscy Godlewscy Mączyńscy Okraszewscy Pampuch Malonek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marek.PodolskiOffline
Temat postu: Likwidacja grobu. Co dalej?  PostWysłany: 27-09-2014 - 12:25
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 29-11-2013
Posty: 955

Status: Offline
To wszystko przez "pierdzicieli" fotelowych w naszym ukochanym Sejmie. Tak skontrowali przepisy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Grobowiec ziemny po 20 latach może zmienić właściciela. Co prawda przepis wskazuje, że trzeba zapytać się (np. ogłoszenie w prasie) czy nikt nie wnosi zastrzeżeń. Przeważnie nikt tego nie robi. Sprzedają miejsce stając się w zasadzie paserami. Nic nie ma w przepisach także o ochronie już pochowanych po 20 latach. Powinna być wzmianka, aby nowy właściciel miał w obowiązku zachowanie przynajmniej informacji o poprzednikach. Co do grobów murowanych te przepisy nie obowiązują. Ale też w ustawie nic nie określono - jakie obowiązują.

Pozdrawiam
Marek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
dpawlakOffline
Temat postu: Re: Likwidacja grobu. Co dalej?  PostWysłany: 27-09-2014 - 12:45
Nieaktywny


Dołączył: 24-01-2011
Posty: 1422

Status: Offline
sloniatko60 napisał:
Sprzedają miejsce stając się w zasadzie paserami.

Proszę ważyć słowa, nie ma tu żadnego paserstwa.
Cytat:
Powinna być wzmianka, aby nowy właściciel miał w obowiązku zachowanie przynajmniej informacji o poprzednikach.

Nowy użytkownik, tak jak i stary użytkownik nie jest właścicielem grobu, tylko właśnie użytkownikiem, z wykupionym prawem użytkowania, nazwijmy to "parceli", na okres 20 lat, z możliwością przedłużenia. To nie jest prawo własności, coś ci się w głowie miesza. Owszem są miejsca gdzie można wykupić grób na własność ale to nie te przypadki. Jednak jak chcesz dyktować właścicielowi, co może robić ze swoją własnością, a czego nie aby nadal mógł być nazywany właścicielem?

Może właściciele lub użytkownicy domów i mieszkań też powinni przechowywać wszelkie informacje o poprzednich właścicielach lub użytkownikach, w sumie czemu w przypadku grobów tak, a w przypadku lokali nie?

_________________
Cynik jest łajdakiem, który perfidnie postrzega świat takim, jaki jest, a nie takim, jaki być powinien.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Burdziński_KrzysztofOffline
Temat postu: Re: Likwidacja grobu. Co dalej?  PostWysłany: 27-09-2014 - 13:13
Sympatyk


Dołączył: 14-07-2012
Posty: 312
Skąd: Lublin
Status: Offline
Tu akurat jest coś takiego jak księga wieczysta.

Ktoś nazwał paserami. To raczej nie pasertswo ale wyrachowanie. Każdy dziś szuka kasy jak może. W dodatku na cmentarzach parafialnych ksiądz sobie po swojemu ustala zasady.
Ani się udało zobaczyć ten grobowiec, bo ktoś w kancelarii powiedział o miejscu, ale jak grób zostaje przekopany to już kancelaria cmentarza takich danych nie ujawnia. I to wg mnie jest chore, bo przecież można do
gadać się z nowym właścicielem grobu w celu np umieszczenia małej tabliczki o dawnych pochówkach.

_________________
Osoby:Olszyński,Krajewscy,Burdziński, Kursa, Wyroślak -Chodel, Ingrunt, Przemysław i Mieczysław Leszczyński-rej.Płońska,Piętka,Murawski-Mińsk Białoruś
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
dpawlakOffline
Temat postu: Re: Likwidacja grobu. Co dalej?  PostWysłany: 27-09-2014 - 13:44
Nieaktywny


Dołączył: 24-01-2011
Posty: 1422

Status: Offline
Nazwa księgi jest myląca, kojarzy się z majątkowymi księgami wieczystymi które przechowywane są w sądach, dlatego w 2003 roku zmieniono w rozporządzeniu nazwę księga wieczysta na księgę osób pochowanych na cmentarzu.
Natomiast cmentarz jako taki na pewno jest ujęty w księdze wieczystej, jak każda nieruchomość.
http://www.infor.pl/prawo/gmina/abc-gmi ... grobu.html
Prawo do grobu nie ma charakteru majątkowego, tylko osobisty (o czym świadczy głównie orzecznictwo Sądu Najwyższego – np. SN I CR 25/79, nie podlega więc np. ogólnym zasadom dziedziczenia.
Ksiądz może i sobie ustala ale przepisów przestrzegać musi, a te mówią:
Wg przepisów grób nie może być użyty do ponownego chowania przed upływem 20 lat. Jednak jeśli po upływie 20 lat opiekun grobu uiści opłatę, przewidzianą za utrzymanie miejsca na cmentarzu (tzw. pokładne) zarządca cmentarza nie może ponownie wykorzystać takiego grobu.

_________________
Cynik jest łajdakiem, który perfidnie postrzega świat takim, jaki jest, a nie takim, jaki być powinien.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Beata65Offline
Temat postu: Re: Likwidacja grobu. Co dalej?  PostWysłany: 27-09-2014 - 14:02
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-02-2012
Posty: 324
Skąd: Kraków
Status: Offline
"Każdy dziś szuka kasy jak może. W dodatku na cmentarzach parafialnych ksiądz sobie po swojemu ustala zasady."

No właśnie. Każdy ustala zasady, a chyba lepiej jeżeli te same zasady obowiązują wszystkich.

Przykład z mojej rodziny. Moja prababka opłaciła grobowiec na 100 lat, to było na początku XX wieku. ponieważ zbliżał sie termnin zapłaty, mój tata chciał wnieść opłatę na kolejne 100 lat. Spotkał się z odmową księdza proboszcza. Jego argumentacja brzmiała: "Mój następca też będzie musiał z czegoś żyć".

Pozdrawiam. Beata
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marek.PodolskiOffline
Temat postu: Re: Likwidacja grobu. Co dalej?  PostWysłany: 27-09-2014 - 15:03
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 29-11-2013
Posty: 955

Status: Offline
Beata65 napisał:
"Każdy dziś szuka kasy jak może. W dodatku na cmentarzach parafialnych ksiądz sobie po swojemu ustala zasady."

No właśnie. Każdy ustala zasady, a chyba lepiej jeżeli te same zasady obowiązują wszystkich.

Przykład z mojej rodziny. Moja prababka opłaciła grobowiec na 100 lat, to było na początku XX wieku. ponieważ zbliżał sie termnin zapłaty, mój tata chciał wnieść opłatę na kolejne 100 lat. Spotkał się z odmową księdza proboszcza. Jego argumentacja brzmiała: "Mój następca też będzie musiał z czegoś żyć".

Pozdrawiam. Beata


No właśnie z czegoś żyć!

I ich obowiązuje to samo prawo - czyli ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Ustawa zawiera wady i każdy interpretuje ją na swój wymysł.

Art 7 ust 2 literalnie brzmi:

Po upływie lat 20 ponowne użycie grobu do chowania nie może nastąpić, jeżeli jakakolwiek osoba zgłosi zastrzeżenie przeciw temu i uiści opłatę, przewidzianą za pochowanie zwłok. Zastrzeżenie to ma skutek na dalszych lat 20 i może być odnowione.

Toteż najlepiej zapłacić im na konto bankowe parafii z oznaczeniem wyraźnym na jaki cel idzie opłata - bez pytania się czy można czy nie na kolejne 100 lat. Każda parafia prowadzi swoją księgowość.


Pozdrawiam
Marek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
vnukingaOffline
Temat postu: Re: Likwidacja grobu. Co dalej?  PostWysłany: 27-09-2014 - 15:15
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 23-07-2014
Posty: 226
Skąd: Wisconsin
Status: Offline
"(...)Przykład z mojej rodziny. Moja prababka opłaciła grobowiec na 100 lat, to było na początku XX wieku. ponieważ zbliżał sie termnin zapłaty, mój tata chciał wnieść opłatę na kolejne 100 lat. Spotkał się z odmową księdza proboszcza. Jego argumentacja brzmiała: "Mój następca też będzie musiał z czegoś żyć"."

Beato, to bardzo smutne.
Sad
Wiem, ze w przypadku moich bliskich zmarlych grob mozna "wynajac" tylko na 20 lat i pozniej trzeba w regularnych odstepach (co 20 lat) ponawiac oplate. Moj tata zmarl jak bylam mala dziewczynka, wiec moja mama juz zdazyla 2 razy za ten grob zaplacic (pierwszy raz przy pochowku, drugi raz 20 lat pozniej). Byloby znacznie lepiej miec mozliwosc oplaty co najmniej 100 lat. (Mieszkam an innym kontynencie i co jesli przyjdzie kolej kolejnej zaplaty a zawiadowmienie do mnie nie dotrze? Naturalnie, dowiem sie od mamy kiedy ewentualnie mam byc gotowa na kolejne wplaty...)
Rozumiem, ze na cmentarzach miejsce jest ograniczone (teraz latwiej pomiescic tam zmarlych przy opcji kremacji), ale jest to takie smutne gdy zmarla osoba traci miejsce wlasnego pochowku i pamiec o niej/nim zanika...
Na szczescie w moim przypadku mojej cioci udalo sie pojechac do ksiedza i wydobyc zapisany w kancelarii akt zgonu (ksiadz byl bardzo pomocny i sam nawet odszukal akta zgonu, siostry i brata mojego dziadka). Nadal nie wiem gdzie grob prababci sie znajdowal na tamtjszym cmentarzu, ale przynajmniej wiemy,z e byla tam pochowana i , w ktorym roku. Mysle o tym aby dodac symboliczna tabliczke na grobie mojego taty (wnuka zmarlej). jest tam rowniez juz pochowany moj dziadzius (syn zmarlej) i chociaz to zupelnie inne miasto i cmantarz to przynajmniej bylby to symbol pamieci o niej.

Pozdrawiam

Kinga

_________________
Pozdrawiam serdecznie,
Kinga Vnuk (Cisowska)
Interesujace mnie nazwiska: Cisowski, Mendel, Kutynia, Rogozko, Czepielinda, Zak,
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.349007 sekund(y)