Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Urszula_PogońOffline
Temat postu: Uwłaszczenie chłopów młyn  PostWysłany: 19-03-2014 - 19:29
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 27-08-2011
Posty: 266

Status: Offline
Jak wiadomo w 1864 roku ukazem carskim ogłoszone zostało uwłaszczenie chłopów na ziemiach znajdujących się w zaborze rosyjskiem. Jakie były ogólnie przyjęte zasady co do przyznawania gruntu mniej więcej wiem. Ale interesuje mnie coś innego. Jest taka sytuacja, wieś przez setki lat pzostawała w posiadaniu zakonu, który został skasowany w 1819 roku. Cały majątek przeszedł na skarb państwa. Oprócz gruntów we wsi znajdował sie min. młyn. I właśnie chciałabym ustalić losy tegoz młyna po uwlaszczeniu. Dodam, że w tabeli uwłaszczeniowej nie figuruje nazwisko gospodarza młynarza. Czy możliwe jest, że młyn ten jeszcze przed kasatą zakonu był własnością prywatną? A jesli nie, to na jakiej zasadzie do czasów po II wojnie światowej pozostał w rękach rodziny, która z nim była związana od ok. 1800 roku?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krzysztof29Offline
Temat postu: Uwłaszczenie chłopów młyn  PostWysłany: 19-03-2014 - 20:29
Sympatyk


Dołączył: 21-07-2011
Posty: 668
Skąd: Częstochowa
Status: Offline
Należy dotrzeć do starej księgi wieczystej tej wsi. Skoro była to wieś kościelna, a potem przejęta przez Skarb Państwa to na pewno musi mieć księgę wieczystą. Prawdopodobnie w którymś momencie osada młynarska została odłączona od tych dóbr i po prostu sprzedana, to by tłumaczyło dlaczego nie ma nazwiska jej posiadacza w tabeli likwidacyjnej.
Sam mam za sobą przegląd setek starych ksiąg wieczystych i nie raz spotkałem się z odłączeniem od głównych dóbr prywatnych bądź państwowych osad młynarskich i ich sprzedaży. Po wyłączeniu z dóbr głównych często taka osada młynarska otrzymywała nową księgę wieczystą. Aby dotrzeć do starej księgi wieczystej przede wszystkim należy ustalić na terenie jakiego powiatu w XIX wieku znajdowała się ta miejscowość. Następnie sprawdzić w najbliższym archiwum państwowym czy mają tam stare księgi wieczyste z tego powiatu. Jeśli nie to znaczy że te księgi są jeszcze w sądzie pod który podlega ta miejscowość. Trzeba się więc udać do sądu i tam sprawdzić najpierw księgę wieczystą dóbr głównych, a potem odnaleźć księgę wieczystą osady młynarskiej. Sąd udostępnia te rzeczy i często zgadza się też na wykonywanie zdjęć. Proszę koniecznie zajrzeć do tych ksiąg, są to kopalnie wiedzy i informacji.

_________________
Poszukiwane nazwisko: Turski - okolice Częstochowy, Jędrzejowa i Włoszczowy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Aftanas_JerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-03-2014 - 21:26
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2009
Posty: 3289

Status: Offline
Krzysztof podpowiada Ci słuszny kierunek poszukiwań. Podaj nazwę i lokalizację miejscowości, a sprawdzę czy jest coś o takim młynie w spisach z 1902 roku.

_________________
Serdeczne pozdrowienia
Jerzy Aftanas
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Urszula_PogońOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-03-2014 - 21:49
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 27-08-2011
Posty: 266

Status: Offline
wieś Pstroszyce pod Miechowem (w XIX wieku powiat miechowski)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krzysztof29Offline
Temat postu:   PostWysłany: 20-03-2014 - 00:30
Sympatyk


Dołączył: 21-07-2011
Posty: 668
Skąd: Częstochowa
Status: Offline
Kojarzę miejscowość Pstroszyce Smile
W archiwum państwowym w Kielcach znajduje się zespół nr 716 Akta hipoteczne dóbr ziemskich powiatu miechowskiego.
W tym zespole znajdują się właśnie stare księgi wieczyste. Zespół liczy 205 jednostek archiwalnych, co oznacza że być może nie ma w nim wszystkich ksiąg. Jeżeli się okaże, że brakuje informacji o Pstroszycach to wtedy trzeba będzie udać się do sądu w Miechowie. Bo często jest tak że sąd część ksiąg zostawia nadal u siebie, a część przekazuje do archiwum państwowego.
Pstroszyce 3 listopada 1867 r. weszły w skład nadania Dmitra Milutina jako majorat. Czyli powinny być 3 księgi wieczyste: ekonomia rządowa, majorat i osada młynarska. Z tymże ta ekonomia rządowa mogła nie mieć nazwy Pstroszyce tylko inną w której w skład wchodziły Pstroszyce. To samo się tyczy nadania majoratu, bowiem w nadaniu było łącznie 18 folwarków. Osada młynarska na pewno będzie Pstroszyce. Natomiast ekonomia i majorat mogą mieć inne nazwy i tu będzie problem. Skoro to była własność kościelna to jakiego zakonu i jakie inne miejscowości oprócz tej posiadał ten zakon? Majorat też mógł mieć inną nazwę i stąd księga wieczysta będzie nosiła nazwę innej miejscowości, dopiero po otwarciu okaże się że są do niej też przypisane Pstroszyce.
Pstroszyce należały do klasztoru miechowskiego, przypuszczam więc na 90 % że księga wieczysta będzie nosiła tytuł ekonomia rządowa Miechów. Raczej osobnej księgi na Pstroszyce nie będzie.
Natomiast w skład majoratu wchodziło 18 folwarków: Szczepanowice, Parkoszowice, Smroków, Komorów, Poradów, Kalina Mała, Bukowska Wola, Siedliska z młynem Słodów, Pstroszyce, Chodów i Uniejów, Jaksice, Przesławice, Falniew, Pietrzejowice, Strzeżów, Wielkie Zagórze położone w powiecie miechowskim i Hunów w powiecie pińczowskim oraz część lasów z leśnictwa żarnowieckiego i słomnickiego. Czyli księga wieczysta będzie miała nazwę majorat ... i któraś z tych wsi, tylko pytanie która? Nie wiem czy akurat będą to Pstroszyce.
W każdym bądź razie proszę na początek sprawdzić co ma archiwum w Kielcach.

_________________
Poszukiwane nazwisko: Turski - okolice Częstochowy, Jędrzejowa i Włoszczowy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Aftanas_JerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-03-2014 - 12:39
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2009
Posty: 3289

Status: Offline
Oto co odnalazłem(może się przyda):
W 1902 r.w powiecie Miechowskim były nast. młyny wodne i ich właściciele :
1. wieś Dziaduszyce gm.Nieszków - właściciel: Byszewski Władysław s. Adama, 5 robotników,
2. wieś i gmina Proszowice - właściciel: Biechoński Andrzej s.Antoniego,
3. wieś Wilczkowice, gmina Michałowice - właściciel: Wdowiński Dawid s. Abrahama, 6 robotników,
4. wieś Mładziejewice, gm. Michałowice - właściciel: Djakowski Przemysław s. Tadeusza
5. wieś i gmina Iwanowice - właściciel Mindel Moszek s. Zelmana,
6. wieś Waganowice, gm. Niedźwiedź - właściciel: Rozenblat Izrael s. Abrahama,
7. wieś Słomniczki gm. Niedźwiedź - właściciel: Rudzki Krzysztof s. Józefa,
8. wieś i gmina Rzerzyśnia - właściciele: Richter Moszek s. Zelmana, Rozenbaum Josek s. Leiba,i Fogel Meier s. Szmula,
9. wieś i gmina Nieszków - własciciele: Topf Hilel, Rożenek Abram i Grandaporel Aba,
10. wieś Buszków gmina Nieszków - właściciel: Szental Moszek s. Leiby, 6 robotników.

_________________
Serdeczne pozdrowienia
Jerzy Aftanas
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
maria.mazurOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-03-2014 - 15:41
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-08-2011
Posty: 129

Status: Offline
Czy mozna się podłączyć z pytaniem do tego spisu młynów? interesuje mnie młyn w Kuźnicy pod Garnkiem k. Częstochowy, chyba kiedyś należący do dóbr Garnek, potem ponoć prywatny.
I drugi młyn to Taraska k. Sulejowa, analogiczna sytuacja, kiedyś należący do folwarku albo wręćz dóbr o tej nazwie potem ponoć prywatny.

Mam wątpliwości czy były prywatne, czy raczej jednak dzierżawy.
Dziekuję
Maria
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
StawskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-03-2014 - 15:53
Sympatyk


Dołączył: 01-08-2011
Posty: 60

Status: Offline
Do p. Jerzego

Uprzejmie proszę o sprawdzenie w spisie gospodarzy z 1902 roku czy znajduje się informacja n/t młyna wodnego Borowiec w gminie Nowa Brzeźnica, powiat Noworadomsk. Głównie interesuje mnie kto był właścicielem tego młyna. A ze względu na fakt iż w roku 1902 w tym miejscu urodził się mój ojciec właśnie a dziadek był tam młynarzem, chciałbym poznać historię tego miejsca.

Zenon S.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
piotr_nojszewskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-03-2014 - 19:25
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2013
Posty: 1582
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Witam,
jesli mozna ja tez mam jeden młyn w kregu zainteresowania i byłbym wdzięczny za informacje
powiat zapewne Płoński miejscowość Koziminy Stachowo lub Strzeszewo właściwielem powinien zapewne być Władysław Kowalewski
pozdrawiam

_________________
pozdrawiam
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mariazgoraOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-03-2014 - 20:03
Sympatyk


Dołączył: 07-02-2014
Posty: 164

Status: Offline
I ja chciałabym wiedzieć coś o właścicielach młyna w Wiercicy k/Przyrowa, niedaleko Częstochowy. Sama nie potrafię znaleźć takich informacji, a z przekazu wiem że kupił go mój pradziadek Kazimierz Piaszczyk, ale czy tak było na pewno? To też był zabór rosyjski.

Będę bardzo wdzięczna za pomoc.
Maria
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Aftanas_JerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-03-2014 - 20:34
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2009
Posty: 3289

Status: Offline
Stawski napisał:
Do p. Jerzego

Uprzejmie proszę o sprawdzenie w spisie gospodarzy z 1902 roku czy znajduje się informacja n/t młyna wodnego Borowiec w gminie Nowa Brzeźnica, powiat Noworadomsk. Głównie interesuje mnie kto był właścicielem tego młyna. A ze względu na fakt iż w roku 1902 w tym miejscu urodził się mój ojciec właśnie a dziadek był tam młynarzem, chciałbym poznać historię tego miejsca.

Zenon S.


Jest wymieniony w całym powiecie Noworadomskim tylko taki młyn:
Młyn wodny, właściciel - Cykowski Stanisław, wieś Szczełoszyce, gmina Radziechowice, powiat Noworadomski.

_________________
Serdeczne pozdrowienia
Jerzy Aftanas
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Urszula_PogońOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-03-2014 - 19:37
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 27-08-2011
Posty: 266

Status: Offline
Bardzo dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania.Z takimi wskazówkami na pewno łatwiej będze dotrzeć do informacji.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mirella48Offline
Temat postu:   PostWysłany: 27-06-2014 - 19:21
Sympatyk


Dołączył: 28-12-2011
Posty: 169
Skąd: Jarocin
Status: Offline
I ja chciałabym wiedzieć coś o młynie wodnym w Rypinie "Gniazdek" jesli nie pomyliłam czegoś to tak się nazywał tyle pamietam z opowiadań.Jaka była jego historia może ktoś posiada takie wiadomości.

Pozdrawiam
Mirka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
aniemirkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-06-2014 - 21:23
Sympatyk


Dołączył: 16-07-2010
Posty: 203
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Poszukuję jakichkolwiek informacji na temat młynów i ich właścicieli: we wsi Czeremcha oraz w miejscowości Dworzec - znajdującej się obecnie na terytorum Białorusi...

_________________
Pozdrawiam
- Ania

W kręgu moich zainteresowań są przede wszystkim nazwiska z XVIII wieku i wcześniej: Dmowski (gniazdo rodowe Dmochy, Świnary), Kisieliński (Kisielany Żmichy), Lewociuk (Czeremcha), Niemirka (Niemirki), Skolimowski (Skolimów Roguziec).
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
dorocik133Offline
Temat postu:   PostWysłany: 29-06-2014 - 12:35
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 23-11-2011
Posty: 1077
Skąd: Ozorków
Status: Offline
Witam!
A mnie interesuje młyn, który kiedyś znajdował się w Jeżowie koło Brzezin, a należał on do rodziny Pisarskich. W jakich latach istniał (spłonął przeed 1920) i czy możliwe jest ustalenie jego lokalizacji?

Będę niezmiernie wdzięczna za wszelkie info.

_________________
Pozdrawiam

Dorota
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.552256 sekund(y)