Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Pawel_JurewiczOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-06-2012 - 21:08
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 01-11-2007
Posty: 415

Status: Offline
" Ale taki szlachcic mógł spadać do poziomu bogatego chłopa, czyli płacić podatki i iść na wezwanie do wojska"
Problem był w tym, że ci szlachcice często byli biedniejsi od bogatego chłopa, rozdrobnienie ziemi z prostej przyczyny demograficznej było ogromne. Moi przodkowie zaczęli gospodarzyć na majątku 180 ha, po trzech pokoleniach zrobiło się tego 15 ha i to nie z powodu wyprzedaży, lecz działów rodzinnych, byli nawet tacy , którzy wręcz tracili posiadaną ziemie i pracowali jako ekonomowie czy oficjaliści na dworach bogatych ziemian. Utrata statusu społecznego jako szlachta zamykał praktycznie drogę do nauki w gimnazjum i tym samym kariery urzędniczej i często prowadziło do zupełnej degradacji.
Dziś można sobie mówić, że przecież to zawsze szlachta, car narzucony itp., ale musimy pamiętać , że dla tych ludzi oprócz własnego honoru i uznania otoczenia jeszcze czekało same życie w machinie państwowości carskiej i bez papierów nie zawsze żyło sie najatwiej.
Jakże niedawne są czasy kiedy za "pochodzenie robotnicze lub chłopskie" miało sie dodatkowe punkty na studia, czy dodatkowe stypendium, a wpisanie " szlacheckie czy ziemiańskie" praktycznie oznaczało wilczy bilet w każdej pracy państwowej.
Tak więc nie chodzi tylko o wpis w metryce, lecz i konsekwencje prawne takiego a nie innego zapisu.
Pozdrawiam
Paweł Jurewicz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sawicki_JulianOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-06-2012 - 23:13
Sympatyk


Dołączył: 05-11-2009
Posty: 3424
Skąd: Ostrowiec Świętokrzyski
Status: Offline
Witam, żeby to co pisze komuś pomagało , wyjaśniało tamte czasy, a nie wprowadzało w błąd to na pisze o rodzinie na podstawie odkrytych różnych dokumentów i prawach z tymi czasami związane. W moim przypadku z nazwiska w roku 1584 w dokumencie pisze ze jako stara szlachta świadczą innym przy wywodzie szlachectwa. A z kroniki rodzinnej od bardzo dawna sięgają opisy bo przed Grunwaldem mieli swój herb, potem od Jagiełły drugi. Po rozrodzeniu się rodziny na Podlasiu i na Litwie i Podolu z różnymi herbami, naliczyłem ich 10, do czasów zaborów mieli jakieś tam urzędy, wojewodów i coraz mniejsze, ziemie jako szlachta średniej zamożności bo po kila wsi. Źle się zaczęło dziać po trzykrotnym przesuwaniu granicy wschodniej, majątki tam zostawały i uciekali do centrum by ocalić głowę, tu w centrum np. lubelskie, tu trzeba było sobie kupić od nowa lub bogato się ożenić. Tak ze byli coraz biedniejsi z racji podział na dzieci, a od Cara by zarobić na polskiej szlachcie był wymóg udowodnienia szlachectwa i taki musiał mieć co najmniej jedną wieś na własność w określonym czasie, nie obowiązywało tylko starej szlachty chyba bo nie wie dokładnie z nadaniem z przed 1600 roku. Kiedy przykręcono śrubę po kolejnym przegranym powstaniu w 1863 r., a za udział w powstaniu i u moich także dostali list motywacyjny by się po miesiącu wynieść z cała rodziną z domu, majątki i nawet z danego województwa na rozkaz Cara.Tu nastała za patriotyzm całkowicie bieda,trzeba było się nauczyć jakiegoś zawodu np. leśnik i u bogatego pana który Carowi nadal służył i niczego nie tracił. Po roku 1921 w wolnej Polsce ale niewidocznej już szlachty w sejmie, a większością byli włościanie po uwłaszczeni, czyli rozdaniu za pieniądze ziemi ze dwora chłopom po 1864 roku, byli tez tacy którzy służyli przymusowo wojsku carskim, w ty jeden z pradziadków ze strony prababki 25 lat i za to dostawali ziemie. W sejmie tym w 1921 r.byli i mieszczanie, a w konstytucji zwanej kwietniowej uchwalono zakaz na terenie Polski używania tytułów szlacheckich.Ale ten kto miał szlachectwo poświadczone lub nie i czy miał ziemi dużo lub mało to już nie grało roli, bo od górnie było szlachectwo nie uznawane , ale kto miał dwór to był nadal dziedzicem i dobrze tez jak taki miał wykształcenie i dodatkowy zawód, były szkoły prywatne.Tak było do drugiej wojny, jedni podupadali za długi, inni zajmowali się dzierżawa czyjegoś majątku, a po II wojnie nastała demokracja, wszystkim chłopom, partyzantom po równo podzielono majątki dworskie, dawano każdemu na 25 lat spłacenia z daną ziemię np. 2 ha i do pracy, pamiętam w latach 1955 powiedzenie dziadka, nie będziesz rabotał, nie będziesz kuszał, ziemian już nie było wcale, zostali na różny sposób zlikwidowani, jeśli podpisali lojalkę to pracowali w nowym zawodzie, lub uciekli za granicę. Potem było jako tako i znowu żywność na kartki i stan wojenny w latach 1981, teraz herby i szlachectwo jest ważne, ale w domu jako tradycja polskości, a najważniejsze było i jest wykształcenie, w miejsce dziedzica jest prezes i po co było tyle powstań i wojen jak zawsze u bogatego pracują biedni jakby się on nie zwał ; mam nadzieję ze nie namieszałem, jak coś nie tak to mnie poprawić ; pozdrawiam- Julian
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pawel_JurewiczOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-06-2012 - 09:13
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 01-11-2007
Posty: 415

Status: Offline
Chyba jednak Julianie wszystko kompletnie pomieszałeś.
Pozdrawiam
Paweł Jurewicz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Michał_ZielińskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-06-2012 - 13:38
Zasłużony
Zarząd PTG


Dołączył: 22-02-2011
Posty: 859
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Poniżej umieszczam link do opublikowanej w necie książki Jolanty Sikorskiej Kuleszy "Deklasacja drobnej szlachty na Litwie i Białorusi w XIX w.". Bardzo szczegółowo opisuje poruaszany w tym wątku temat:

http://otworzksiazke.pl/images/ksiazki/ ... _wieku.pdf

Pozdrawiam,
Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
GordianOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-06-2012 - 00:03
Sympatyk


Dołączył: 14-02-2007
Posty: 13

Status: Offline
Dzięki Panie Michale!
Właśnie o tą książkę mi chodziło.
Pozdrawiam
Gordian
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Amen123Offline
14 Temat postu:   PostWysłany: 18-06-2012 - 18:37
Sympatyk


Dołączył: 28-11-2008
Posty: 78

Status: Offline
Dziękuje wszystkim państwu za podzielenie się wiedzą w tym temacie ...Proszę państwa jeżeli macie jakieś informacje o rodzinie Bernatowiczów mieszkających na Litwie byłbym wdzięczny za podzielenie się tymi informacjami ...Pozdrawiam Artur
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
arsartOffline
Temat postu: legitymacja szlachectwa  PostWysłany: 15-02-2013 - 16:02
Sympatyk


Dołączył: 29-07-2006
Posty: 145
Skąd: Bielsk Podlaski
Status: Offline
Cytat:
Jeśli komuś dowody szlachectwa spłonęły lub zaginęły w wojennej pożodze, albo ktoś je ukradł wówczas bywało, że na popisie o szlachectwie danego rodu świadczyła inna szlachta

Można i tak ale były i prostze sposoby, polak potraf.W książce Łyki i Kołtuny, Pamiętnik mieszczanina podlaskiego jest opisane że główny bohater udał sie do miejscowosci gdzie było duzo szlachty o jego nazwisku, w gospodzie postawił panom braciom garniec miodu i ci mu wskazali pisarza który za niewielka opłata "wyszukał potrzebne dokumenty.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Małgorzata_KulwiećOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-02-2013 - 18:17
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1548

Status: Offline
Pawel_Jurewicz napisał:
"
Jakże niedawne są czasy kiedy za "pochodzenie robotnicze lub chłopskie" miało sie dodatkowe punkty na studia, czy dodatkowe stypendium, a wpisanie " szlacheckie czy ziemiańskie" praktycznie oznaczało wilczy bilet w każdej pracy państwowej.
Tak więc nie chodzi tylko o wpis w metryce, lecz i konsekwencje prawne takiego a nie innego zapisu.
Pozdrawiam
Paweł Jurewicz


Kochany,
Nie trzeba było wpisywać, sami wiedzieli. Ja jestem córką przedwojennego oficera zawodowego (cóż tam za oficer, ppor. a w 1939r miał 22 lata!) i noszę nietypowe (czytaj obco brzmiące i NIE chłopskie nazwisko) i pamiętam jak w wieku 12 lat należałam do harcerstwa. Lata stalinowskie już dawno minęły, a ja nie zostałam dopuszczona do przysięgi harcerskiej i nie dostałam krzyża. Nic z tego nie rozumiałam, dopóki szczepowy nie powiedział mi, że mam niestosowne pochodzenie. Skąd wiedział? Nie wiem. Pamiętam tylko, że rodzice w każdej ankiecie kazali mi wpisywać pochodzenie - inteligencja pracująca. I mimo iż w domu były kultywowane tradycje rodzinne i pamiętano o tym, że rodzina miała szlacheckie (ale nie magnackie) korzenie, to wychowywano mnie tak aby tego nie ujawniać. I co? I tak wiedzieli. A dlaczego nie przyjęto mnie na studia? Zdawałam trzy razy. Raz otrzymałam oceny 3 i 3+ i rozumiem, za niska średnia, ale dwa następne razy otrzymałam oceny 4 i 5 (w tym z przedmiotu kierunkowego było to 5) a przyjęto tych, którzy mieli dużo słabsze oceny.
O korzeniech należy pamietać, ale tak naprawdę to najważniejsze w życiu to być uczciwym i porządnym człowiekiem.

Pozdrawiam
Małgorzata
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MWielogorskaOffline
Temat postu: Tytuł szlachecki z 1859 - prośba o pomoc  PostWysłany: 04-11-2013 - 16:35
Sympatyk


Dołączył: 13-09-2013
Posty: 35

Status: Offline
W poniższej gazecie z 1859 roku (pierwsza strona, połowa pierwszej kolumny):
http://ebuw.uw.edu.pl/dlibra/plain-content?id=42326
znalazłam informację, że "Zatwierdzone zostały przez Senat rządzący w Godności Szlacheckiej Osoby następujące:...... Bazyli Wielogórski z synem Felicjanem Janem"
Bazyli jest z dużym prawdopodobieństwem przodkiem mojego męża. Czy dobrze rozumiem, że chodzi tu o nadanie tytułu szlacheckiego? Czy ktoś ma pomysł gdzie mogę znaleźć oficjalne dokumenty, na podstawie których powstała ta notatka prasowa?
Niestety zupełnie nie wiem jak się za to zabrać.
Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc
Michalina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
NikaModzelewskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-11-2013 - 17:26
Sympatyk


Dołączył: 08-10-2013
Posty: 344

Status: Offline
Moim zdaniem to zatwierdzenie, a nie nadanie szlachectwa.

Temat ten opracowała p. Sęczys z AGAD. W jej książce " Szlachta wylegitymowana w Królestwie Polskim 1836 - 1861" wymieniony jest Kajetan Jan Wielogórski h Grzymała, syn Antoniego i Marianny Niżnik, prawnuk Aleksandra, burgrabiego warszawskiego w 1719r., legitymowany w 1852 r.

Dokumenty źródłowe są rozproszone, część jest w AGAD, są też w Petersburgu.
http://petergen.com/fam-v.shtml

Załączam link do dyskusji sprzed lat na tym forum
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-printview ... rt-0.phtml

pozdrawiam

Nika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MWielogorskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-11-2013 - 12:05
Sympatyk


Dołączył: 13-09-2013
Posty: 35

Status: Offline
Dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Michalina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jurek.soleckiOffline
Temat postu: Wywód Stalewskich h. Święczyc  PostWysłany: 01-02-2014 - 20:12
Sympatyk


Dołączył: 19-07-2009
Posty: 630
Skąd: Orneta woj.Warmińsko-Mazurskie
Status: Offline
Witam.
Mam problem z dokładnym odczytaniu wywodu rodziny Stalewskich z 1798r. Nie wszystko z niego potrafię odczytać a co za tym idzie zrozumieć. Z tond moja prośba o dokładne rozczytanie do koleżanek i kolegów z forum.



tekst tego co odczytałem'

Lista familii szlachcica Franciszka Stalewskiego w powiecie Wiłkomirskim żyjacego.

Franciszek syn Stanisława lat 52

Franciszek Stalewski herbu Święczyc, którego wyobrazenie wywód jego nastany.
Dom Stalewskich od 15..., że był w Litwie o tym przekonywa przywilej autentyczny od Najjaśnieszego Króla Zygmunta ................................. 1577 miesiąca lipca 26 dnia Jp Antoniemu i Janowi Stalewskim
a to za zasługi wojenne w tym przywileje. Nadanie folwarku Adamowszczyzna w powiecie Grodzienskim - takoż w Brasławskim wydziela się ................................................ extrakt tego przywileju
z ziemi Wiłkomirskiej ujęty ...................... z listopada Nr 1 nadany folwark Adamowzczyzna czy on ciągle
był w rekach Stalewskich czy też dostał się ....................... Adamowiczów. Czy też nazwiska ...................
Adamowicz był dziedzicem .............................. ze Jan Adamowicz wyprzedał Andrzejowi Stalewskiemu
w roku 1651 maja 1 dnia przed aktami Ziemi Grodzieńskiej ..................................... przyznane a 1798 stycznia 4 w Ziemi Wiłkomirskiej aktywowane, które w extrakcie ............. Nr 2 składa się ................
długie zamieszkanie ........................................ takim przykładem Dom Stalewskich był .......................
Sinkiewicza w powiecie Wiłkomirskim .......................... na sejmiku zgromadzenia w Grodnie wzieli
zaświadczenie ...................................... o czym świadczy testamentalny list ............................ od powiaty
Gradzięńskiego w dacie 1676 luty 2 dnia na rzecz Jana, Józefa, Andrzeja Stalewskich wydany i na
urzedzie ziemi Grodzienskiej aktywowany w roku teraźniejszym 1798 dnia 4 stycznia, w ziemstwie
Wiłkomirskim aktywowany , które składa się w extrakcie Nr. 3 z tych imienia Stalewskich urodził
się Mikołaj dziad wywodzącego sie i spłodził synów 3.
Stanisława, Jerzego, Józefa. Pierwszy Stanisław ojciec wywodzącego się spłodził synów 3.
Franciszka teraz wywodzącego się, Antoniego i Jakuba.
Franciszek ma synów 2 Justyna i Wincentego, Antoni córkę ma jedną Teklę, Jakub bez żenny .
Drugi Jerzy wywodzacego sie stryj spłodził synów 2 Szymona i Ignacego obaj bez żeni.
3 Józef ten w Pruskiej i niewiadomo jeśli żyje i czy ma jakieś potomstwo ...................................
o Mikołaju dziadu żyjacego jeszcze ojca majacy lat 80, majacego pamięć ...................... i ten wiadomość
podał wywodzącemu się ........................ z dokumentami staremi i autentycznymi, które dziad w extraktach
żłożyły się , że wywodzący się Franciszek rodził sie ze Stanisława. O tem poświadcza metryka chrztu
z kościoła parafialnego Kołtyniańskiego Franciszkanów pod datą 1747 23 dnia 8 miesiąca datowane

w rubrykach:
żonaty Jpnną Klarą Kowalewską
synów ma 2 Justyna lat 4, Wincentego lat 2
mieszka na arendzie w zascianku ...................... w powiecie Wiłkomirskim


Pozdrawiam
Jurek Solecki


Ostatnio zmieniony przez jurek.solecki dnia 02-02-2014 - 12:41, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sawicki_JulianOffline
Temat postu: wywód Stalewskich h. Święczyc  PostWysłany: 02-02-2014 - 11:11
Sympatyk


Dołączył: 05-11-2009
Posty: 3424
Skąd: Ostrowiec Świętokrzyski
Status: Offline
Witam, przecież to jest napisane po polsku i nikt się nie zgłasza.
Moja rada, napisz co już odczytałeś, resztę zakropkuj, trochę wkładu swojego, a ktoś może Ci pomoże.
Pozwolę sobie Jurku że tak poza tematem podam przykład, że nie wszyscy ludzie są jacy są.
W wątku o DNA z Justynką Cwynar nie najlepiej tam się dogadaliśmy, ale jednak po tym mi Bardzo Pomogła, za co tą drogą Bardzo Jej Dziękuję. Odnalazła z mojej rodziny Pruchnickich w Chicago kuzynkę która ma 83 lata i pokazała jej zdjęcia które jej posłałem, kuzyna rozpoznała na zdjęciu swego ojca z 1922 roku, ja uparty człowiek powracałem do tego tematu przez prawie pięć lat i udało się ; pozdrawiam - Julian


Ostatnio zmieniony przez Sawicki_Julian dnia 02-02-2014 - 22:42, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jurek.soleckiOffline
Temat postu: wywód Stalewskich h. Święczyc  PostWysłany: 02-02-2014 - 12:44
Sympatyk


Dołączył: 19-07-2009
Posty: 630
Skąd: Orneta woj.Warmińsko-Mazurskie
Status: Offline
Witam.

Przepraszam
tekst tego co odczytałem powinienem wstawić od razu.

Jurek Solecki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sawicki_JulianOffline
Temat postu: wywód Stalewskich h. Święczyc  PostWysłany: 03-02-2014 - 00:32
Sympatyk


Dołączył: 05-11-2009
Posty: 3424
Skąd: Ostrowiec Świętokrzyski
Status: Offline
Witam ponownie, może trochę pomogłem, uzupełniłem kropki, pozdrawiam - Julian ;

Lista familii szlachcica Franciszka Stalewskiego w powiecie Wiłkomirskim żyjacego.
Franciszek syn Stanisława lat 52
Franciszek Stalewski herbu Święczyc, którego wyobrazenie wywód jego nastany.
Dom Stalewskich od 1577, że był w Litwie o tym przekonywa przywilej autentyczny od Najjaśnieszego Króla Zygmunta w Czerwonym ? Polu w obozie danym w dacie 1577 miesiąca lipca 26 dnia JP Antoniemu i Janowi Stalewskim a to za zasługi wojenne w tym przywileje. Nadanie folwarku Adamowszczyzna w powiecie Grodzienskim - takoż w Brasławskim wydziela się w Tacerowiuczach ? jednej sumy i folwark takoż Pawłowszczyzna, extrakt tegoż przywileju z ziemi Wiłkomirskiej wyjęty i nadają z Nr 1 nadany folwark Adamowzczyzna czy on ciągle był w rekach Stalewskich, czy też dostał się w posesje Adamowiczów. Czy też nazwiska posesjów ( posesorów ) Adamowicz był dziedzicem z ciągu dawnej takiej do tej wiadomości nie można. Danie to jest pewnym ze Jan Adamowicz wyprzedał Andrzejowi Stalewskiemu o czym daje wiedzieć prawo przedażne w roku 1651 maja 1 dnia przed aktami Ziemi Grodzieńskiej przyznane a roku 1798 stycznia 4 w Ziemi Wiłkomirskiej aktywowane, które w extrakcie sub. Nr 2 składa się . Mieli długie zamieszania krajowe, zadawniać zwykły rodowitość szlachecką , takim przykładem Dom Stalewskich był zakwestionowany prze nie lojnego ? Sinkiewicza w powiecie Wiłkomirskim. Lecz ci baczni na swój interes gdy podali prośbę do obywateli na sejmiku zgromadzenia w Grodnie wzięli zaświadczenie i mający rozdanie ? to ze od powiatu i Sinkiewicz czyniący obiekcje sam nie wywiedział się. O czym świadczy testamonialny list urzędnika powiatu grodzięńskiego w dacie 1676 luty 2 dnia na rzecz Jana, Józefa, Andrzeja Stalewskich wydany i na urzędzie ziemi Grodzienskiej aktywowany w roku teraźniejszym 1798 dnia 4 stycznia, w ziemstwie Wiłkomirskim aktywowany , które składa się w extrakcie sub. Nr. 3, z tych imienia Stalewskich urodził się Mikołaj dziad wywodzącego się i spłodził synów 3 ; Stanisława, Jerzego, Józefa. Pierwszy Stanisław ojciec wywodzącego się spłodził synów 3 ; Franciszka teraz wywodzącego się, Antoniego i Jakuba.
Franciszek ma synów 2 ; Justyna i Wincentego, Antoni córkę ma jedną Teklę, Jakub bez żenny .
Drugi Jerzy wywodzącego się stryj spłodził synów 2 ; Szymona i Ignacego obaj bez żeni.
3 Józef ten w Pruskiej służbie i niewiadomo jeśli żyje i czy ma potomstwo. A jeśli przerwała się kolei nie wspominająca o Mikołaju dziadu żyjącego jeszcze ojca mający lat 80, mającego pamięć wnosi i ten wiadomość podał wywodzącemu się wypad ? z dokumentami staremi i autentycznymi, które dziad w extraktach złożyły się , że wywodzący się Franciszek rodził się ze Stanisława, o tem poświadcza metryka chrztu z kościoła parafialnego Kołtyniańskiego Franciszkanów pod datą 1747 roku 23 miesiąca września datowane i wywodzącemu się posługując sub. Nr - 4
w rubrykach: żonaty z Jaśnie Pnną Klarą Kowalewską
synów ma 2 ; Justyna lat 4, Wincentego lat 2
mieszka na arendzie w zaścianku w Suliszkach w powiecie Wiłkomirskim
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.770115 sekund(y)