Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów  PostWysłany: 03-03-2013 - 14:16
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
http://www.pbgot.pl/pl/
Instytut Pamięci Narodowej i Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie poszukują pilnie kontaktu z rodzinami niżej wymienionych więźniów lat 1948-1956.
lista:
http://www.pbgot.pl/data/cms_content/fi ... C3%B3w.pdf

Jak sądzicie, jesteśmy w stanie jakoś pomóc? Zaskakująco często niektóre ze źródeł są pomijane przez instytucje, może nam się coś uda. Niekoniecznie skontaktować z żyjącymi (choć i takie przypadki forumowicze "mają na koncie"), ale coś zawęzić, ustalić przodków, boczne linie...
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ttuninOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-03-2013 - 15:06
Sympatyk


Dołączył: 10-04-2008
Posty: 444
Skąd: Słupsk
Status: Offline
Delikatnie zauważam,że IPN ujawnia listę i nadal "traktuje" ją jako tajną. Dlaczego przy każdym nazwisku nie ma m. urodzenia, m.stracenia, oraz conajmniej imię ojca.Takie dane myślę,że mają.
Otwierając wskazaną listę widzę,że jest to "Mokotów.pdf. A więc pytanie. Czy wymienione osoby zostały stracone w W-wie i czy jest jakiś związek tych zdarzeń ze Szczecinem czy też ówczesnym woj.szczecińskim?( Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie ).
Ps.Przed chwilą wszedłem na stronę :http://www.pbgot.pl/pl/ i rzeczywiście są to osoby stracone w W-wie.

_________________
Tadeusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-03-2013 - 15:11
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
może wikipedia nie jest idealnym źródłem, ale związek Szczecina z mokotowskim więzieniem przybliża
http://pl.wikipedia.org/wiki/Polska_Baz ... yzm%C3%B3w
ściśle z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie

tak - przychylam się do zdania, że imiona rodziców by pomogły (a na pewno w wielu przypadkach IPN tymi danymi dysponuje)
tak - dziwię się, że w przypadku np Nienałtowskiego (i dostępnej genealogii) nie ma bliższych (bardziej aktualnych?) informacji o stanie poszukiwań

Pytanie czy jedyną pomocą możliwą jest wytknięcie błędów czy coś jeszcze możemy zrobić
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ttuninOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-03-2013 - 15:23
Sympatyk


Dołączył: 10-04-2008
Posty: 444
Skąd: Słupsk
Status: Offline
Włodku.
To nie jest wytykanie błędów. Takie było moje pierwsze odczucie. Czy ja mogę w inny sposób pomóc? No cóż - z moich nikt nie został stracony. Ale gdybym uzyskał jaką kolwiek informację , to sie podzielę.

_________________
Tadeusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-03-2013 - 15:26
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
ależ jest:)
i dobrze! bardzo dobrze, że uwaga - gdyby były imiona rodziców (i miejsce urodzenia?), to może byłoby coś więcej możliwe - pojawiła się
tak samo uważam:) dlaczego nie ułatwić? wyeliminować skakanie po linkach (Kurie Brzeski?)
ale jeśli byłaby "uzupełniona" to...hm?
większość z okresu "bez oficjalnego dostępu" (po 1912), ale może coś by się udało, jak sądzisz?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ttuninOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-03-2013 - 16:20
Sympatyk


Dołączył: 10-04-2008
Posty: 444
Skąd: Słupsk
Status: Offline
Tak na gorąco.
Wiele osób,których najbliższi byli krzywdzeni-skrzywdzeni w tym "straceniem" już z IPN-em sie kontaktowało.Ale są rodziny bliższe i dalsze straconych ,którzy o tym nie wiedzą. Bo i często skąd mają się dowiedzieć. IPN jest instytucją ,która "cedzi" informacje.Jednym udzieli a innym nie i "zasłoni" sie przepisem prawnym.Piszę tak ,gdyż tego doświadczyłem.I proszę czytających nie brać tego jako uprawianie polityki. Bo forum genealogiczne jest od genealogii czy też szerzej od historii a na pewno nie od polityki. Amen.
Nic i to zupełnie nic nie stoi na przeszkodzie by ten przedmiotowy wykaz "straconych na Mokotowie natychmiast uzupełnić ( oczywiście przez IPN) nie tylko o te dane co ww ale imię matki, nazwisko panieńskie, gdzie aresztowany,gdzie mieszkał. Wowczas jest nadzieja-chociaż moja mama mówiła",że nadzieja to matka głupich"- że poszukujący swoich będą mieli jakiś punkt zaczepienia.
Przy okazji Włodku,będę w W-wie przed 16 marca(X Genpol), może by sie udało chociaż na piwo.
No ,ale nie tylko na Mokotowie mordowano,bo jak tu inaczej napisać. A gdzie są dane straconych w innych więzieniach. Czy tylko "warszawskie" jest najważniejsze. Myślę że w IPN-ie jest"dyżurny",który "śledzi" internet w tym i nasze forum.Mogłby zadziałać ,oczywiście pozytywnie.I piszę to bez żadnej złośliwości.Naprawdę.

_________________
Tadeusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-03-2013 - 16:36
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
oj dałbyś spokój, że "warszawskie najważniejsze", jest to do zrobienia, nie dla Warszawy przecież, "Wyklęci" - Ci z Łączki (bo chyba na razie do tego się prace ograniczają) z Warszawą w większości nie mieli większych związków, ich rodziny chyba także
tak - kilkadziesiąt tysięcy, a może i sto leży gdzieś bezimiennie, w wielu miejscach i w kraju i poza granicami ale chyba nie przyszłoby mi do głowy pisać np o zamordowanych w Mińsku "znowu te tzw Kresy" (i nie dlatego, że to żadne Kresy)

piwo nie piwo - chętnie, tylko nie w sobotę, jeśli "przed 16" czyli np piątek chętnie

wracając do meritum, czy przez IPN uzupełnić to nie wiem:( ja nie byłbym w stanie uzupełnić całej listy tak szybko, jakby należało - o dane, które by się przydały. A przed "apelem uzupełnijmy razem!" powstrzymuje mnie nadzieją, że z IPNu uzupełnienie jest możliwe.

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
maria.j.nieOffline
Temat postu: Off-topic Represje, Prześladowania polityczne w PRL  PostWysłany: 03-03-2013 - 18:14
Zasłużony
Administrator


Dołączył: 19-03-2007
Posty: 2642
Skąd: Lubuskie
Status: Offline
ttunin napisał:
… A gdzie są dane straconych w innych więzieniach. …

Witam Panowie
Troszkę informacji, imiennych wykazów można znaleźć w Kategorii: Represje, Prześladowania polityczne w PRL (listy ofiar) https://genealodzy.pl/index.php?name=Web ... nk&cid=109

Pozdrawiam serdecznie Maria
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Off-topic Represje, Prześladowania polityczne w PRL  PostWysłany: 04-03-2013 - 12:54
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
za tydzień lista powinna być uzupełniona o dodatkowe informacje (te które będą możliwe: imię ojca, miejsce urodzenia, imię matki, nazwisko panieńskie matki) - na podstawie rozmowy z P. Krzysztofem Szwagrzykiem
Istotne!
materiał genetyczny od potomków rodziców ofiar tez może być wykorzystany
potomkowie dziadków..niestety, za daleko , za dużo wątpliwości, może w przyszłości

Czyli krąg osób poszukiwanych:
potomkowie
rodzeństwo
potomkowie rodzeństwa

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MarylaW.Offline
Temat postu: Off-topic Represje, Prześladowania polityczne w PRL  PostWysłany: 04-03-2013 - 20:44
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 31-01-2007
Posty: 275
Skąd: Kluczbork woj.Opole
Status: Offline
W sprawie jednego z wymienionych straconych -Jerzy Miatkowski "Zawada" syn Józefa i Joanny ur.w Jabłonnie dni.08.06.1926parafia Chotomów - otrzymałam korespondencję przez "nk" z IPN,gdyż to moje nazwisko rodowe .Straconych pochowano na "Łączce" na wojskowych Powązkach w zbiorowym grobie - w mundurach Wehrmachtu. Ekshumacji dokonano w lipcu i sierpniu 2012 r.Ekshumowano 117 osob ,a tylko 7 zidentyfikowano-tak podaje IPN.Oczekują zgłoszenia rodzin ofiar ,aby pobrać od nich materiał genetyczny do badań.Niestety to nie moja gałązka i nie potrafię pomóc.Jerzy miał siostrę Wandę ur.06.11.1921.
Do mnie napisano z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. "Poszukujemy krewnych Jerzego Miatkowskiego „Zawady” – powstańca warszawskiego, partyzanta, adiutanta legendarnego mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory”. Te poszukiwanie służą konkretnemu i szlachetnemu celowi. Jak zapewne Pani wie, od pewnego czasu prowadzone są ekshumacje w kwaterze „Ł” (tzw. Łączka) na Powązkach w Warszawie, gdzie spoczywają legendarni dowódcy i żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego zamordowani przez komunistów. Wśród osób, które zostały tam pochowane znajdują się szczątki mjr. „Zapory” i jego sześciu podkomendnych, rozstrzelanych 7 marca 1949 r. w więzieniu mokotowskim. Jednym z nich był właśnie ppor. Jerzy Miatkowski „Zawada”-adiutant H.Dekutowskiego.. Problem jednak polega na tym, że aby prawidłowo zidentyfikować konkretne osoby, potrzebny jest materiał genetyczny pochodzący od rodzin ofiar. Jak do tej pory nie uzyskano takowego m.in. od krewnych „Zawady”. Z tego oddziału przeżył tylko Tadeusz Nowicki "Siła".Może jego potomkowie znali Wandę Miatkowską?
To nie moja linia,choć nazwisko to samo.Może ktoś z naszych członków lub sympatyków coś będzie wiedział o siostrze Jerzego- Wandzie,która była w batalionie "Wigry" w grupie "Pólnoc" Armii Krajowej.Była łączniczką w stopniu strzelca.Przeżyła powstanie.Miała pseudonim "Wanda".Po wojnie mieszkała w Warszawie.
Maryla Wojciechowska z d.Miatkowska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Off-topic Represje, Prześladowania polityczne w PRL  PostWysłany: 04-03-2013 - 21:00
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
z biogramu Wandy
http://www.1944.pl/historia/powstancze- ... Miatkowska
wynikałoby, że także urodzona w Jabłonnie (z Józefa i Janiny z domu Śmieciuszewskiej) 1921-11-06
daty śmierci nie ma (co niestety o niczym nie świadczy), ale gdyby żyła do dziś to byłaby w PESELu, do którego IPN ma dostęp
może dopisek w księgach urodzeń z Jabłonny (o małżeństwie?)
PS czyli Chotomów, czyli na Ratuszowej w ADW-P jest księga
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MarylaW.Offline
Temat postu: Off-topic Represje, Prześladowania polityczne w PRL  PostWysłany: 04-03-2013 - 21:33
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 31-01-2007
Posty: 275
Skąd: Kluczbork woj.Opole
Status: Offline
Dziękuję Włodku za radę, o PESEL-u nie pomyślałam,podpowiem do IPN - może też nie wpadli na tę myśl.Nawet jeśli Wanda nie żyje i zmieniła nazwisko, powinny ją odnaleźć - może miała dzieci?
Pozdrawiam
Maryla

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Maryla Wojciechowska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Off-topic Represje, Prześladowania polityczne w PRL  PostWysłany: 04-03-2013 - 21:35
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
wpadli wpadli;)
ale jeśli zmarła przed wprowadzeniem systemu PESEL to nie dojdą
może Jacek Okulus zerknie w księgę urodzeń z Chotomowa 1921 i "sprawdzi na okoliczność dopisków (małżeństwo, zgon)?
napiszesz do niego?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MarylaW.Offline
Temat postu: Off-topic Represje, Prześladowania polityczne w PRL  PostWysłany: 04-03-2013 - 22:23
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 31-01-2007
Posty: 275
Skąd: Kluczbork woj.Opole
Status: Offline
Napiszę zaraz.Mam z Jackiem ciągły kontakt,bo przesyła mi księgi do indeksacji.
Pozdrawiam serdecznie
Maryla

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Maryla Wojciechowska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-03-2013 - 22:28
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Cieszę sięSmile
Do czasu uzupełnienia listy o dane rodziców i miejsce urodzenia ja szukać specjalnie jakoś nie będę.
" wmiędzyczasie"
od Marka Nienałtowskiego (nienaltoski.net) nadeszła informacja o braku kontaktu z żyjącymi członkami rodziny osoby z opublikowanej listy
Jan Wawszczyk (związek poprzez 21 WDH) o Zdzisławie Ejchlerze "wywiesił" informację.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.975468 sekund(y)