Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
ThomeckOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-02-2012 - 14:08
Nieaktywny


Dołączył: 27-10-2006
Posty: 81
Skąd: Stary Sącz
Status: Offline
Nie spotkałem sie z indeksami do ksiąg metrykalnych w zaborze austriackim. Nie wiem czy w ogóle na naszym terenie takie coś robiono? A jeśli w AP sa mikrofilmy to i tak są zrobione z kopii, a te obejmują tylko niektóre roczniki. Mormoni mają za to zmikrofilmowane oryginały, które w większości przypadków nadal leżą sobie na parafii. Indeksy z Chomranic są na pewno na familysearch.org, tyle że ich jakość to osobna sprawa... na oko większość nazwisk jest błędnie odczytana (błędnie to i tak mało powiedziane...)

Scabinalia z Nowego Sącza są w AP w Krakowie na ul Siennej w formie mikrofilmów. Są też na Wawelu księgi grodzkie sądeckie, ich jeszcze nie przeglądałem, więc nie umiem nic o nich powiedzieć więcej. Ale tam na pewno będzie coś o szlachcie. W późniejszych latach sąd szlachecki dla tego terenu działał w Tarnowie, dokumenty są do znalezienia w ekspozyturze AP w Spytkowicach.

Inwentarza klarysek nie przeglądałem, znam jedynie fragmenty dotyczące Starego Sącza. Wymienia on właścicieli ziemi oraz wysokość świadczenia na rzecz klasztoru jak również spis członków cechów rzemieślniczych. Znaczną część swoich archiwów klaryski zdaje się utraciły po kasacie klasztoru przez władze austriackie.

Co do innych źródeł to można rzucić okiem na Słownik nazw osobowych i elementów identyfikacyjnych sądecczyzny XV - XVII wieku J.Bubaka, on tam podaje dość dużo źródeł, z których korzystał.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mmaziarskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-02-2012 - 14:49
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-03-2008
Posty: 1015
Skąd: Jasło
Status: Offline
Były indeksy ale wiem tylko o kilku parafiach.Jest np indeks zmarłych z Pilzna,Lwowa św.Michał.
Indeksy te mają na zdjęciach mormoni.

Mieczysław

_________________
MMaziarski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pawłowski_HenrykOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-02-2012 - 18:47
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2011
Posty: 393

Status: Offline
@ Thomeck

dzięki. szukam głównie źródeł dla rodzin chłopskich a tu niestety znacznie trudniej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mączka_WiesławOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-02-2012 - 21:14
Sympatyk


Dołączył: 12-03-2008
Posty: 68

Status: Offline
Witam!
W bardzo starannie opracowanych(ponad 1200 przypisów) "Dziejach Iwkowej" autorstwa księdza Jana Piechoty, wieloletniego proboszcza tejże parafii nie występuje nazwisko Osuchowski. Wymienione są osoby o nazwisku Osuch i imionach Agnieszka, Jakub, Jan, Marcin, Matys, Michał, Stanisław, Szymon, Wojciech i Zofia. Jest prawie pewne że w historii Iwkowej nie pojawił się żaden Osuchowski. Mam nadzieję, że ta informacja pozwoli Małgorzacie na zawężenia pola poszukiwań Osuchowskich.
Pozdrawiam. Wiesław.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pawłowski_HenrykOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-02-2012 - 21:29
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2011
Posty: 393

Status: Offline
nie do końca pewne bo w indeksie nazwisk z księgi sądowej Iwkowej który sfotografowałem jest to prawda bardzo dużo Osuchów ale i jeden wpis Osuchowski str. 210 oraz dwa razy Osuchowicz,

treści samej księgi niestety nie sfotografowałem bo jest poza moim terenem poszukiwań a i dostęp do niej w każdej chwili możliwy

natomiast przepraszam Panią Małgorzatę, bo przeglądając pobieżnie indeks po prostu moje oko wyłowiło Osuch i pobiegło dalej, a potem przypomniałem sobie o Pani poszukiwanych Osuchowskich. Myślałem że dotyczy Osuchowskich, szczególnie że zahaczyłem pewnie też o tego jednego Osuchowskiego i stąd to moje wrażenie że było ich więcej. Teraz gdy wróciłem do tego indeksu rzeczywiście większość to nazwisko Osuch, ale to też może być trop warty sprawdzenia.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Malgorzata_RejowskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-02-2012 - 17:44
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 23-01-2010
Posty: 91

Status: Offline
Wszystkim serdecznie dziekuję za chęć pomocy i oczywiście czekam na więcej Smile.
Do Iwkowej jeszcze sie nie rozpędziłam, więc nie ma za co przepraszać. Cieszę się, że temat jest zawsze "na górze".
Pozdrawiam
Małgorzata
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
zelmirOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-02-2012 - 18:35
Sympatyk


Dołączył: 29-06-2009
Posty: 161
Skąd: Kraków
Status: Offline
Witam

Ja tylko w kwestii tytułu wątku. Powinno być raczej "w rejonie Tęgoborza" a nie Tęgoborzy.

_________________
Pozdrawiam, zelek_m vel zelmir
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pawłowski_HenrykOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-02-2012 - 15:55
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2011
Posty: 393

Status: Offline
co do wymowy, to zależy czy kierować się Pan będzie wymową ogólnopolską czy regionalną.
Zapewniam Pana że nikt, mieszkający na tych terenach nie powiedziałby "w rejonie Tęgoborza."

Osobiście uznaję prymat wymowy i nazw używanych przez mieszkańców danego miejsca.

Pod Nowym Targiem była stara wieś Zub. Nazwa zapewne pochodziła od Żubra, podobnie jak Zubrzyca. Ktoś jednak chciał być bardzo poprawny i zmienił oficjalną nazwę na.... Ząb! i tak już zostało Sad
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
zelmirOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-02-2012 - 17:10
Sympatyk


Dołączył: 29-06-2009
Posty: 161
Skąd: Kraków
Status: Offline
Do Pawłowski_Henryk

Oczywiście, zgadzam się. Jak najbardziej jestem za regionalizmem językowym.
A tak przy okazji to moje korzenie są w parafii Łososina Dolna i w drzewie mam kilku Pawłowskich.

_________________
Pozdrawiam, zelek_m vel zelmir
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Richard1Offline
Temat postu:   PostWysłany: 10-02-2012 - 07:47
Sympatyk


Dołączył: 14-01-2010
Posty: 211

Status: Offline
Witam
Nazwisko Pawłowski/Pawłoski na tym terenie występuje bardzo często. Najbardziej znany to Generał Antoni Pawłowski
http://pl.wikipedia.org/wiki/Antoni_Paw ... era%C5%82)
Rysiek Cool
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pawłowski_HenrykOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-02-2012 - 14:35
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2011
Posty: 393

Status: Offline
@ Zelm i Richard1

Z jakich źródeł Panowie korzystali? proszę o adresy mailowe, do wymiany danych.
Ostatnio przegryzam się przez księgę sądową klucza żbikowskiego i strzeszyckiego i jestem jej fanem Smile
Te dobra klasysek graniczyły i z moją parafią Tęgoborze i z Pana Jakubkowicami (Łososina Dolna) Wiele rodów poddanych klarysek było jakoś spokrewnionymi z rodzinami poddanych z leżących obok dóbr szlacheckich bo występują te same nazwiska.

Zelków (Iędrzei Zelech) znalazłem w 1699 w Jaworznej. Zapisuję tylko pierwsze pojawienie się nazwiska w danej wsi, więc być może że znajdzie Pan tam ich więcej.

Co do generała hrabiego Antoniego to bardzo chętnie ale dotychczasowe wyniki raczej wskazują że w tej samej wsi była rodzina chłopska o tym nazwisku, hrabiowska, kilka wsi dalej w Witowicach znów szlachta, w Wojniczu mieszczanie.
Dość ciekawy problem Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Richard1Offline
Temat postu:   PostWysłany: 13-02-2012 - 07:41
Sympatyk


Dołączył: 14-01-2010
Posty: 211

Status: Offline
Dzień dobry.

Dla Małgorzaty:

Index zgonów 1832-1912 -Parafia Tęgoborze

Świdnik - t. II, p.34- Osuchowski Małgorzata 1832-03-10
Świdnik - t. II, p. 47- Osuchowski Andrzej 1838-01-12
Świdnik - t. II, p. 75- Osuchowska Marianna 1867-08-05
Świdnik - t. II, p. 76- Osuchowska Wiktoria 1859-01-16
Świdnik - t. II, p. 87-Osuchowski Wincenty 1877-04-16
Świdnik - t. II, p. 84-Osuchowski Bartolomeusz 1879-03-03
Świdnik - t. II, p. 94-Osuchowska Salomea 1882-06-11
Świdnik - t. II, p. 111-Osuchowski Piotr 1891-02-04
Świdnik – t. III, p. 4-Osuchowska Apolonia 1895-12-01
Świdnik – t. III, p. 19-Osuchowski Jan 1906-01-07

Źródło: http://www.familysearch.org/eng/library ... 3Bw%2C+T%2

Aneta znalazła ciekawe materiały w AP (patrz wyżej)

Moja rodzina pochodzi z tych okolic. W moim drzewie występują m. in Leśniara , Peciak, Świerczek, Zelek, Grudek


Rysiek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Malgorzata_RejowskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-02-2012 - 19:35
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 23-01-2010
Posty: 91

Status: Offline
Witaj Ryśku
Proszę się ze mnie nie śmiać, ale Bóg mi swiadkiem, nie wiem jak mogę wejść do tych Ksiąg. Mnie nie pokazują się ani indeksy ani tym bardziej skany metryk. Kręcę się w kółko i nic z tego nie wychodzi. Nie wiem jak Tyś tego dokonał (prosze o podpowiedź), tym bardziej dziękuję za te dane. I oczywiście dalej licze na więcej.
Małgorzata
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Richard1Offline
Temat postu:   PostWysłany: 14-02-2012 - 08:14
Sympatyk


Dołączył: 14-01-2010
Posty: 211

Status: Offline
Małgorzato
Nie zamierzam się z Ciebie śmiać.
Kiedy kilkanaście lat temu zaczynałem badanie mojej Rodziny niewiele wiedziałem o Genealogii.
Teraz mogę się cieszyć (na razie Cool ) przodkiem ur. 1703 r. Te informacje które Ci przekazałem pochodzą z kopii (mikrofilmu)i ksiąg parafialnych z których sporządziłem notatki. Kopię tych ksiąg wykonali Mormoni, a ja przeglądałem je w Kościele Mormonów w Warszawie i we Wrocławiu. Tych informacji nie ma w internecie, trzeba samemu ich szukać m.in na mikrofilmach Mormonów.
Życzę owocnych poszukiwań i cierpliwości.

Pozdrawiam Rysiek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Malgorzata_RejowskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-02-2012 - 17:31
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 23-01-2010
Posty: 91

Status: Offline
Najtrudniej o tę własnie cierpliwość. Ciągle mam nieodparte wrażenie że jestem na początku tej drogi.
Dziękuję za każdą pomoc i radę.
Pozdrawiam serdecznie
Małgorzata
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.576143 sekund(y)