Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Malgorzata_RejowskaOffline
Temat postu: Tęgoborze -Księgi parafialne w rejonie..  PostWysłany: 01-11-2011 - 17:51
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 23-01-2010
Posty: 91

Status: Offline
Witam.
Mam pytanie, czy ktoś ma dostęp do ksiąg parafialnych Tęgoborze, Świdnik, Zawadka, Chomranice.
Chodzi o lata 1800 do 1900.
A jak przedstawia się sytuacja z zapisami urodzeń z 1770 lat z tego terenu. Czy zachowały się może jakieś rejestry meldunkowe?
Liczę na pomoc
Małgorzata Rejowska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-11-2011 - 21:10
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Witam,

parafia Tęgoborze w archiwach:
http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/index. ... and&word2=

http://www.familysearch.org/eng/library ... 6%23x119%3

Pozdrawiam

Aneta

Ps. Okna do wyszukiwania kolejnych parafii:

http://www.familysearch.org/eng/library ... umns=*,0,0

http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/index.php
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pawłowski_HenrykOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-11-2011 - 21:31
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2011
Posty: 393

Status: Offline
Dzień dobry Smile

to mój teren poszukiwań Smile o jakie nazwisko Pani chodzi?
Jeżeli chodzi o rodziny szlacheckie to bardzo dokładne wypisy z tych okolic przeprowadził pan Wiesław Tobiasz, z Biblioteki Publicznej w Nowym Sączu, chyba jest tutaj na forum, jeżeli tak to bardzo serdecznie pozdrawiam Panie Wiesławie Smile

Ja za jakiś czas będę wybierał się do Tarnowa- być może i szukał kontaktu z archiwum we Lwowie w sprawie Metryki Józefińskiej i innych katastrów
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Malgorzata_RejowskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-11-2011 - 18:18
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 23-01-2010
Posty: 91

Status: Offline
Poszukuję wszystkich Osuchowskich z terenu o którym wspominam wyżej. Część z nich byłaorganistami więc moizna powiedzieć że prowadzili wedrowny tryb życia, ale te miejscowości widnieją w rodzinnych notatkach jako miejsca ich urodzeń małżeństw i zgonów. Następne pokolenia osiedliły się w Nowym Sączu i Tarnowie. Więc "łaknę" każdej wiadomości o tym nazwisku i to sięgającej jak najdalej. Nie dam głowy, że to rodzina szlachecka choć w notatkach rodzinnych przywoływany jest herb Gozdawa, ale popdobno przy dwóch imionach Piotr Andrzej i Jan jest zapis Nobilis Szlachcic lub podkreslenie co podobno oznacza to samo.

Ale historia może byc o tyle ciekawa, że w pewnej kapliczce w Świdniku znaleziono ręczny zapisek z treści którego wynika, że niejaki Andrzej Osuchowski (tu zgadza się imię i nazwisko jesli chodzi o mojego przodka) był "poprzedniego nazwiska Szewczyk". Chciałabym to rozwiązać, dlatego w grę wchodzą dwa nazwiska OSUCHOWSKI i SZEWCZYK.

Nazwiska spokrewnione przez małżeństwo: Paszkowska (córka Stanisława - organisty w Wielgłowach lub Franciszka - kierownika szkoły w Wielogłowach), Migacz, Olchawa, Piechnik lub Piechniak.

W miejscowości Sobolów jednym z ostatnich nauczycieli szkoły parafialnej był Jan Osuchowski, ale nie znam dalszych jego losów, ani nie wiem nic o jego rodzinie.

Pisałam kiedyś do tych parafii, ale tylko z Ujanowic dostałam bardzo miłą korespondencję i kopie dokumentów sięgających roku 1837, za co jestem ogromnie wdzięczna.

Co się tyczy Parafia Chomranice - w roku 1876, 26 kwietnia (prawdopodobnie) zawarł małżeństwo Józef Ignacy Osuchowski – nie wiem tylko czy z I żoną Marianną czy II Karoliną-poszukuję kopii tego aktu

Byłabym zobowiązana za zrobienie dla mnie fotokopi aktu w USC w Nowym Sączu Karoliny Osuchowskiej zmarłej 16(17). 10.1911 r.
Na oficjalnie zrobiona kopie raczej nie mogę liczyć.

Dużo tego ale proszę o wszelką pomoc.
Podaję prywatnego maila: malrej@wp.pl

Pozdrawiam
Małgorzata Rejowska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pawłowski_HenrykOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-11-2011 - 19:10
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2011
Posty: 393

Status: Offline
proszę spróbować znaleźć na forum Pana Wiesława Tobiasza, on sporządził notatki z bardzo wielu parafii tego regionu, dotyczące nazwisk szlacheckich.

Jeżeli się Pani nie uda, proszę o kontakt, postaram się zdobyć telefon czy mail, ale to za jakiś czas, bardziej w zimie.

Niestety w najbliższym czasie jestem bardzo zajęty, dlatego zrobienie fotokopii jakichkolwiek aktów nie będzie możliwe.

Z racji wykonywanego zawodu konserwatora zabytków mam częsty kontakt z księżmi i niestety genealodzy traktowani są często jak dopust boży, a prośba korespondencyjna o sprawdzenie jakichś akt, to dla nich czysta egzotyka! Niestety skuteczniejsze są wizyty osobiste.

Czy może Pani napisać coś więcej o tej kapliczce na Świdniku?

pozdrawiam serdecznie
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Malgorzata_RejowskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-11-2011 - 20:10
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 23-01-2010
Posty: 91

Status: Offline
Wystawiona w 1821 roku przez ojca Piotra Osuchowskiego, na jego ziemi. Ziemia ta później wraz z kapliczką sprzedana niejakiemu Jędrzejowi Waśkowi.
To tyle o kapliczce.
Pozdrawiam
Małgorzata
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pawłowski_HenrykOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-02-2012 - 21:54
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2011
Posty: 393

Status: Offline
ostatnio miałem w ręku wydaną Księgę Sądową Wiejską wsi Iwkowa - prowadzona chyba od XVI wieku- dużo Osuchowskich, polecam jeżeli Pani nie dotarła do niej wcześniej Smile

i ogólnie polecam wydany w 2007 bodajże Katalog Ksiąg Sądowych Wiejskich z Małopolski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ThomeckOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-02-2012 - 18:22
Nieaktywny


Dołączył: 27-10-2006
Posty: 81
Skąd: Stary Sącz
Status: Offline
Nazwisko Migacz przewija sie w XVIII-wiecznych scabinaliach z Nowego Sącza, a w późniejszych czasach spotkałem je np w Biegonicach i w Starym Sączu. Tam też wielu Szewczyków.

PS. Rejowscy w Starym Sączu są od co najmniej XVII w.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Malgorzata_RejowskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-02-2012 - 19:23
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 23-01-2010
Posty: 91

Status: Offline
Dziękuję bardzo za zainteresowanie. To że te nazwiska występują na tamtych terenach, to wiem. Najgorsze jest jednak to, ża ani w metrykach ani w genetyce nie zanosi się na pozyskanie jakiś zbiorów z tych terenów. Najbardziej jednak zależy mi na kopiach wszelkich dokumentów dotyczących nazwiska Osuchowski - od Krakowa aż po Jasło.
Przyjme każdą pomoc.
Pozdrawiam
Małgorzata
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pawłowski_HenrykOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-02-2012 - 21:27
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2011
Posty: 393

Status: Offline
Nie sprawdzałem ale we wspomnianym katalogu ksiąg będzie czy w Bibliotece PAU w Krakowie jest mikrofilm z tej księgi.

Thomeck, miło Cię poznać. Ostatnio mój trop wiedzie do dóbr Klarysek Starosądeckich tzn. ich dobra graniczyły w kilku miejscach z interesującymi mnie wsiami- nazwiska starych rodów pojawiają się również ich poddanych.

Czy wiesz może o istnieniu takiego spisu poddanych i dóbr Klarysek?

Z jakich jeszcze źródeł korzystasz lub możesz polecić na naszym wspólnym terenie oprócz ksiąg metrykalnych, matryki józefińskiej i odkrytych właśnie niedawno ksiąg sądowych wiejskich?

pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ThomeckOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-02-2012 - 23:19
Nieaktywny


Dołączył: 27-10-2006
Posty: 81
Skąd: Stary Sącz
Status: Offline
A o jakie konkretnie wsie chodzi i z jakich lat? Istnieje spis inwentarza dóbr klarysek z 1698, jest we Wrocławiu.

Co do ksiąg sądowych wiejskich to nie znam tej sprawy.



Pozdrawiam
Tomek Prusek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mmaziarskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-02-2012 - 09:32
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-03-2008
Posty: 1015
Skąd: Jasło
Status: Offline
Mam coś dla Małgorzaty:
Cytat"[quote="Malgorzata_Rejowska"]Poszukuję wszystkich Osuchowskich z terenu o którym wspominam wyżej. Część z nich byłaorganistami więc moizna powiedzieć że prowadzili wedrowny tryb życia, ale te miejscowości widnieją w rodzinnych notatkach jako miejsca ich urodzeń małżeństw i zgonów. Następne pokolenia osiedliły się w Nowym Sączu i Tarnowie. Więc "łaknę" każdej wiadomości o tym nazwisku i to sięgającej jak najdalej. Nie dam głowy, że to rodzina szlachecka choć w notatkach rodzinnych przywoływany jest herb Gozdawa, ale popdobno przy dwóch imionach Piotr Andrzej i Jan jest zapis Nobilis Szlachcic lub podkreslenie co podobno oznacza to samo.

Ale historia może byc o tyle ciekawa, że w pewnej kapliczce w Świdniku znaleziono ręczny zapisek z treści którego wynika, że niejaki Andrzej Osuchowski (tu zgadza się imię i nazwisko jesli chodzi o mojego przodka) był "poprzedniego nazwiska Szewczyk". Chciałabym to rozwiązać, dlatego w grę wchodzą dwa nazwiska OSUCHOWSKI i SZEWCZYK.

W Jaśle znalazłem w 1820 roku akt urodzenia Karoliny Pfundstein,której ojcem chrzestnym był Andrzej Osuchowski Heres Bonorum Ustrobna,Nobilis.Może on będzie potwierdzeniem w/w tezy.
W Ustrobnej znalazłem w 1836 akt urodzenia Jana Żuławskiego,którego matką była Sabina Osuchowska córka Ignacego.

Pozdrawiam
Mieczysław

_________________
MMaziarski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pawłowski_HenrykOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-02-2012 - 09:50
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2011
Posty: 393

Status: Offline
@ Thomeck

najbardziej interesują mnie parafie Tęgoborze i Łososina Dolna (Jakubkowice)

ale zainteresowały mnie scabinalia sądeckie- gdzie je przeglądałeś i czy masz może jakieś zdjęcia i w ogóle z jakich innych żródeł korzystasz na naszym terenie, bo to jeden powiat

czy przeglądałeś ten inwentarz? chodzi mi o to czy podawane są tam spisy poddanych z poszczególnych dóbr

i czy interesowałeś się jakoś bliżej archiwami klarysek pod kątem takich spisów?

pozdrawiam Henryk
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Malgorzata_RejowskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-02-2012 - 10:42
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 23-01-2010
Posty: 91

Status: Offline
Thomeck, dla mnie tez ważne jest Tęgoborze, Chomranice, tak jak pisałam wyżej. A że nie mam możliwości skorzystania z mikrofilmów z powodu braku czytników w najbliższym archiwum, więc liczę że znajdzie się osoba, która miałaby mozliwość wejrzenia chociażby w indeksy metryk tych parafii.
Kiedyś zaoferował mi pomoc pewien mieszkaniec Tęgoborzy mający dostęp do ksiąg parafialnych, ale skończyło się na obietnicach.

Panu Mieczysławowi dziękuję za podpowiedź i obserwuję temat dalej jak się będzie rozwijał.

Pozdrawiam serdecznie
Małgorzata
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pawłowski_HenrykOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-02-2012 - 13:11
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2011
Posty: 393

Status: Offline
Księgi z Iwkowej zostały wydane, prosze sprawdzić czy w jakiejś większej bibliotece nie będzie egzemplarza. na Osuchowskich tylko rzuciłem okiem bo przypomniał mi się Pani post sprzed kilku miesięcy, ale mam wrażenie że widać tam proces zamiany nazwiska Osuch na Osuchowski na przestrzeni kilku wieków ale nie jestem pewien, proszę sprawdzić
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.586971 sekund(y)