Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
RoRo500Offline
Temat postu: Seminarium Nauczycielskie w Świsłoczy  PostWysłany: 16-10-2017 - 23:28
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 09-06-2009
Posty: 741
Skąd: SF Bay Area, USA
Status: Offline
Czy ktoś wie może w jakim archiwum znajdują się dokumenty z wymienionej w tytule szkoły? Chodzi mi o dokumenty z lat międzywojennych (1924-26). Byłbym bardzo wdzięczny za jakiekolwiek informacje.

Serdecznie pozdrawiam,
Roman
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mendyka_GrzegorzOffline
Temat postu: Re: Seminarium Nauczycielskie w Świsłoczy  PostWysłany: 17-10-2017 - 12:27
Sympatyk


Dołączył: 11-07-2006
Posty: 521
Skąd: Wrocław/Kalisz
Status: Offline
RoRo500 napisał:
Czy ktoś wie może w jakim archiwum znajdują się dokumenty z wymienionej w tytule szkoły?
Chodzi mi o dokumenty z lat międzywojennych (1924-26).
Byłbym bardzo wdzięczny za jakiekolwiek informacje. Serdecznie pozdrawiam, Roman

polecam kontakt z naszym tu Mariuszem Momontem - szeroko zna temat

_________________
Grzegorz z Wrocławia
Śląskie Towarzystwo Genealogiczne [102/2001]
Kaliskie Towarzystwo Genealogiczne [ 16/2010]
https://genealodzy.wroclaw.pl/
http://gento.wroclaw.pl/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu: Re: Seminarium Nauczycielskie w Świsłoczy.  PostWysłany: 17-10-2017 - 14:49
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1192

Status: Offline
Witaj Romanie!

W 1805 roku w Świsłoczy Tyszkiewicz ufundował słynne gubernialne gimnazjum, w którym w 1825 roku nauczycielem historii był Jan Czeczot. W 1845 rok gimnazjum utraciło status gubernialnego, a następnie za poparcie powstania styczniowego zostało zredukowane do progimnazjum. W 1876 rok na jego bazie otwarto rosyjskie Świsłockie Seminarium Nauczycielskie. W czasie I wojny światowej powstało białoruskie seminarium nauczycielskie, które istniało do 1921 roku. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w Świsłoczy w roku szkolnym 1923/1924 otwarto Państwowe Seminaria Nauczycielskie Męskie w Świsłoczy, które zostało zlikwidowane w 1935 roku

Miasto Świsłocz w latach 1921–1939 (1945) w powiecie wołkowyskim, w województwie białostockim II Rzeczypospolitej. Powiat wołkowyski znajdował się na obszarze właściwości Państwowego Archiwum w Grodnie. Po wkroczeniu wojsk ZSRR do Grodna archiwum to działało jeszcze do 20 grudnia 1939 roku. Następnie weszło ono w skład sieci archiwalnej Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Z tego co pamiętam archiwum w Grodnie nie gromadziło dokumentacji szkół państwowych i prywatnych z obszaru swojego działania – pamięć bywa zawodna i proponuje to sprawdzić.

W roku 2003 w opracowaniu pt. „Pogranicze polsko-litewsko-białoruskie. Źródła historyczne stan badań [ materiały z konferencji ]” wydanym przez Archiwum Państwowe w Białymstoku Zofia Tomczonek opublikował artykuł noszący tytuł „Źródła do dziejów oświaty w województwie białostockim w okresie międzywojennym w zbiorach Centralnego Archiwum Państwowego Litwy w Wilnie” [ strona 164-171 ]. W artykule tym czytamy:
„W niniejszym opracowaniu pragnę omówić źródła do dziejów oświaty w województwie białostockim (w latach 1918-1939) znajdujące się w zbiorach Centralnego Archiwum Państwowego Litwy w Wilnie.
Okręg Szkolny Białostocki utworzono w 1922 r. Obejmował on teren całego przedwojennego województwa białostockiego oraz terytorium województwa nowogrodzkiego (z wyjątkiem powiatów: Baranowicze, Nieśwież, Stołpce). Siedzibą władz Kuratorium Okręgu Szkolnego był Białystok.
Decyzją Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z 1927 r. zlikwidowano Okręg Szkolny Białostocki i włączono go w całości do Okręgu Szkolnego Warszawskiego.
W 1932 r. rozporządzeniem Ministra terytorium Rzeczypospolitej zostało podzielone na okręgi szkolne. Od tegoż roku większość powiatów województwa białostockiego znalazła się w zasięgu działania Okręgu Szkolnego Brzeskiego z siedzibą w Brześciu. Natomiast cztery powiaty województwa białostockiego: augustowski, suwalski, wołkowyski, grodzieński zostały włączone do Okręgu Szkolnego Wileńskiego z siedzibą w Wilnie i podlegały KOS Wileńskiego. To właśnie do dziejów oświaty, na terenie tych czterech powiatów przedwojennego województwa białostockiego, zachował się niemal komplet źródeł. Przechowywane są one w zespole nr 172, noszącym tytuł KOS Wileńskiego. Zgromadzone w zespole KOS Wileńskiego akta dotyczą całokształtu dziejów szkolnictwa i oświaty na tym terenie, poczynając od szkolnictwa powszechnego, poprzez szkolnictwo zawodowe, szkolnictwo średnie ogólnokształcące, oświatę pozaszkolną, aż po finanse szkolnictwa i oświaty”. [ strona 164-165 ].
„W zespole KOS Wileńskiego (sygn. 172), począwszy od lat trzydziestych XX w., znajdujemy akta szkół średnich ogólnokształcących i pedagogicznych z terenu czterech powiatów (suwalskiego, augustowskiego, grodzieńskiego i wołkowyskiego) województwa białostockiego w jego granicach z lat 1919 – 1939. (…).
Były to głównie gimnazja, licea ogólnokształcące i seminaria nauczycielskie. Na terenie omawianych powiatów istniała rozwinięta sieć tego typu szkolnictwa. Były to szkoły zarówno państwowe, jak i prywatne. Zlokalizowane były z reguły w miastach o statusie powiatu, jak też i w mniejszych miasteczkach, np. w Świsłoczy w powiecie wołkowyskim.
W aktach zespołu znajdujemy: wykazy szkół średnich ogólnokształcących i zakładów kształcenia nauczycieli za poszczególne lata, poczynając od 1930 r., wykazy prywatnych i państwowych gimnazjów i liceów ogólnokształcących z terenu czterech omawianych powiatów, wykazy abiturientów, wykazy nauczycieli etatowych gimnazjów państwowych Okręgu Szkolnego Białostockiego proponowanych do zamianowania bezterminowo i charakterystyki dyrektorów szkół średnich ogólnokształcących z terenu czterech powiatów.
Szczególnie cenne wydają się zachowane akta własne wytworzone przez poszczególne szkoły. (…)”. [ strona 167-168 ].

Według mnie poszukiwane przez Ciebie dokumenty z lat 1924-1926 po były Seminarium Nauczycielskim w Swisłoczy [ Świsłocz ] powinny znajdować się w zbiorach Centralnego Archiwum Państwowego Litwy w Wilnie w zespole nr 172, noszącym tytuł KOS Wileńskiego. Weryfikację już pozostawiam Tobie.

Pozdrawiam – Roman.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
RoRo500Offline
Temat postu: Re: Seminarium Nauczycielskie w Świsłoczy.  PostWysłany: 17-10-2017 - 18:54
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 09-06-2009
Posty: 741
Skąd: SF Bay Area, USA
Status: Offline
Serdecznie dziękuję za wskazówki. Wielka wdzięcznoć dla Romana za wskazanie na Archiwum w Wilnie i zespół 172. To jest to czego mi brakowało - konkretny punkt zaczepienia do dalszych badań.

Przy okazji krótki komentarz o potencjalnie mylnej informacji dostępnej w opracowaniach na temat tej szkoły. Podaje się, że w latach 20-tych było to Seminarium nauczycielskie męskie. Spojrzenie na wpisy uczniów tej szkoły w 1926 Deklaracii o Podziwie etc. wyrażnie wskazuje, że byla to szkoła koedukacyjna (podpisy są męskie i żeńskie).

Serdecznie pozdrawiam,
Roman
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.705136 sekund(y)