Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
EwaHOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-12-2009 - 23:02
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 02-06-2007
Posty: 83

Status: Offline
george napisał:
Augusiak_Andrzej napisał:

Na greckokatolickim (później prawosławnym) cmentarzu w Zamchu zachowało się kilka nagrobków z nazwiskiem Thor pisanym cyrylicą...

Andrzeju,
czy możesz podać oryginalny zapis tego nazwiska w cyrylicy?
Spotkałem się z zapisem Торъ w XIX wieku. Czy to może być Thor?


Witaj Jurku.

W aktach metrykalnych Zamchu spotkałam się z zapisem nazwiska Тхоръ, Тхуръ.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
george
Temat postu:   PostWysłany: 09-12-2009 - 18:17
Zasłużony
Nieaktywny


Dołączył: 05-05-2009
Posty: 151

Dziękuję za informacje.

Pozdrawiam,
Jurek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Augusiak_AndrzejOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-12-2009 - 06:23
Sympatyk


Dołączył: 02-03-2008
Posty: 36

Status: Offline
Potwierdzam informację Ewy.

Andrzej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
lawak3Offline
Temat postu:   PostWysłany: 24-12-2009 - 00:08
Sympatyk


Dołączył: 17-06-2009
Posty: 13

Status: Offline
Szczęśliwych Świąt Bożego Narodzenia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sarbinowska_annaOffline
Temat postu: Re: Koloniści Niemieccyz Sitańca ?  PostWysłany: 10-01-2010 - 14:46


Dołączył: 10-11-2009
Posty: 2

Status: Offline
katrin napisał:
Witaj,moja prapraprababka była z domu Thor,mam ją zaznaczona w drzewie,posiadam tez troche danych na ten temat,napisz co Cie interesuje.Pozdrawiam,Krzysztof.


Witaj! Poszukuję potomków:
1. Jana Tukiendorfa (1870) i Elżbiety Thor (1874)
2. Józefa Bendera (1840) i Magdaleny Thor (1843) - mieszkali najpierw w Rogóźnie a później w Sabaudii k/Tomaszowa Lubelskiego
3. Jana Getycha(ok.1874) i Magdaleny Thor (28.08.1877)
4. Mikołaja Thora (5.09.1846) i Elżbiety Emerle (1863-07.06.1897)
5. Rudolfa Thora ( ur.31.07.1921) syna Antoniego i Kazimiery Dziedzic

A poza tym interesuje mnie wszystko dotyczące Rodu Thorów, Tukiendorfów i Preschów
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
edi
Temat postu: Re: Koloniści Niemieccyz Sitańca ?  PostWysłany: 10-01-2010 - 14:58
Sympatyk


Dołączył: 16-12-2009
Posty: 50

yoonior napisał:
Przypadkowo odkryłem to forum. Mam sporo wiadomosci i dokumentów nt. kolonistów niemieckich osadzonych w 1785r w dobrach hrabiego Andrzeja Orcz-Zamoyskiego (łacznie z kserokopią kontraktu spisanego w j. niemieckim). Jestem potomkiem Jana Thor'a.
Z tej rodziny żyje jeszcze córka Jana Thor'a - Eugenia ( moja matka; ma blisko 92 lata). Posiadam dosyc dokladne drzewo genealogiczbe rodziny Thor opracowane przez ś.p. Zygmunta Thor'a. O ile wiem drzewo to jest dość popularne w rodzinie.
Jesli kogoś interesują posiadane przeze mnie wiadomosci lub dokumenty chetnie pomogę. Pozdrawiam wszystkich dociekliwych.

Witam serdecznie!
Interesują mnie nazwiska:Meller lub Meler,Grams lub Gramse,Winkler,Apfel.
Pozdrawiam
Edyta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wawaldOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-05-2010 - 00:11
Sympatyk


Dołączył: 03-05-2010
Posty: 52

Status: Offline
a.e napisał:
Witam

Jestem potomkiem osadników niemieckich w Ordynacji Zamoyskich z kolonii Rogóźno (Tomaszów Lubelski) , mam ustaloną linię pokrewieństwa od pierwszych wpisów w księgach parafialnych z 1875 roku. Wpisy początkowe w księgach urodzeń zawierają wpis:
ROGUZNO ET NOVO COLONISTORUM IN TOMASZOW. W kolonii Rogóźno osadzono w/g spisu z 1800 roku 13 rodzin , pod nr 1 mieszkał Georgius Eifler z żoną Magfaleną ex Patre Michael. W tym czasie zamieszkują miejscowość osoby : Josephus Offman , Johannes Bautz , Margaritta Gawergel , Peter Pinder , Johannes Lamborg , Johannes Mecier. Pojawiają się jeszcze nazwiska :
Zelter , Metzger , Schmit. 17 kwietnia 1830 odnowiono kontrakt osadniczy a podpisali sie pod nim Mikołaj Becker , Jóżef ,Mateusz , Karol Metzger , Katarzyna Petz , Mikołaj i Piotr Paszt , Maciej Gersten , Michał i Mikołaj Matych , Mateusz Zeltner , Krzysztof i Jan Bender , Józef Hoffman.
Jezeli ktoś posiada dostęp do kontraktu osadniczego z 1785 roku i listy osadników proszę o potwierdzenie czy w spisie kolonistów pojawia się nazwisko EIFLER , lub pisane EYFFLER , domniemuję ,że powinni być tam wpisani Josephus Eifler i Johannes Eifler.
Proszę o potwierdzenie lub jeżeli jest taka możliwość o przesłanie kopii kontraktu.
http://www.mtg-malopolska.org.pl/images ... eider.djvu strona 153 koniecznie zainstalowany djvu
Andrzej Ejfler e-mail aejfler@gmail.com
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
bartek99Offline
Temat postu:   PostWysłany: 20-03-2013 - 12:07
Sympatyk


Dołączył: 20-03-2013
Posty: 172

Status: Offline
Witam!
Proszę o potwierdzenie czy w kontrakcie osadniczym z 1785 roku i liście osadników pojawia się nazwisko Bender (lub podobne) i Tyndorf (ewentualnie Tendorf). Proszę o potwierdzenie lub jeżeli jest taka możliwość o przesłanie kopii kontraktu na email bpender@wp.pl.
pozdrawiam


Ostatnio zmieniony przez bartek99 dnia 30-04-2013 - 08:20, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
uslowOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-04-2013 - 17:40


Dołączył: 28-04-2013
Posty: 7
Skąd: Lublin
Status: Offline
Witam

Z zamiłowania i wykształcenia jestem historykiem-archiwistą, aktualnie prowadzę badania genealogiczne dotyczące rodziny ze strony mojej mamy. Moja mama pochodzi z rodziny Czata z miejscowości Grabowiec, to jeden i ten sam ród co Czatowie ze Skierbieszowa i Złojca, mój pradziadek to Antoni Czata (ur. w Złojcu w 1884 + 1964; z wykształcenia ogrodnik; praktykant w warszawskiej szkole Ulricha), prapradziadek Paweł Czata (ur. w Złojcu, zm. w 1919 roku, żył 62 lata; organista w parafiach Skierbieszów i Trzeszczany, syn Łukasza Czata) . Jeszcze w jakiś czas po II Wojnie Światowej mój dziadek utrzymywał kontakty ze swoimi krewnymi z rodu Czata w Złojcu.

Nieżyjący już brat mojego dziadka ok. 15 lat temu opowiedział mi pewną historię rodzinną zgodnie z którą rodzina Czata miała pochodzić z Francji, mieli przybyć w okolice Zamościa jako koloniści.
Nazwisko Czata ma być rzekomo spolszczoną formą od formy Chateau, lecz nie liczyłbym na związki ze słynną rodziną du Chateau, której pierwszy polski protoplasta przybył do Polski w okresie wojen napoleońskich i osiadł w okolicach Hrubieszowa.

CHATEAU
CZAT--A-

Teorię o kolonizatorskim pochodzeniu rodziny zdaje się potwierdzać fakt iż wszyscy żyjący do dzisiaj w Polsce członkowie rodziny Czata są najliczniej skupieni w okolicach Zamościa: Grabowiec, Skierbieszów, Złojec - ok. 40 osób, są też inne lokalizacje w Polsce - jednak są to nasi krewni i ich potomkowie, którzy wyjechali z okolic Zamościa w latach 50 XX wieku. Łącznie w całej Polsce zamieszkuje 49 osób noszących nazwisko Czata. Kolejnym faktem o kolonizatorskim pochodzeniu (chociaż jak wiadomo jeszcze nie sprawdzonym) jest informacja z ww podania rodzinnego, że rodzina miała pochodzić z Francji - łączę to wstępnie z kontraktem z 1785 roku pomiędzy ordynatem Andrzejem Zamoyskim a grupą ok. 100 rodzin z Lotaryngii, terenu który od setek lat jest obszarem spornym pomiędzy Francją a Niemcami. Na terenie Lotaryngii zamieszkuje ludność z francusko i niemieckobrzmiącymi nazwiskami, która do dziś używa swoistego dialektu języka niemieckiego nazywanego także językiem lotaryńskim. Pod koniec XVIII stulecia tereny te należały administracyjnie do Francji, stąd też cała historia o pochodzeniu Francji i z nawiązaniem do kontraktu z 1785 roku zdawałaby się układać w logiczną całość, łącznie ze spolonizowaniem nazwiska. Lotaryngia weszła w skład Francji w 1766. Rzesza ani późniejsze państwa niemieckie nie dążyły do zdobycia Lotaryngii aż do 1848, kiedy kraina okazała się obfitować w zasoby węgla i rud metali, odświeżyło to i nasiliło dawne spory. Idąc dalej zacytuję pewien artykuł:
http://pow.home.pl/kronikatygodnia/teks ... pec=3&dz=1

Artykuł pt.
"15 metrów rodziny-Ponoć było 12 braci, tylu ile miesięcy w roku. Podobno kilku poszło z Napoleonem na Moskwę i nie wrócili. Podobno Thorowie są potomkami walecznych wikingów. Od kilku lat losy rodu Thora, osiadłego na Zamojszczyźnie zgłębia Ryszard Żukowski, inżynier z Warszawy":

Jedna wersja, która ma posmak legendy mówi, że ordynat Andrzej Zamoyski pojechał do Bawarii na polowanie. Cesarz Józef II Habsburg żalił mu się, że jego poddani znad Renu buntują się i najchętniej by ich się pozbył. Zamoyski zadeklarował, że weźmie tych osadników, bo kto nie chciał mieć wtedy ludzi, do wojska, do zagospodarowywania nieużytków i płacenia podatków – mówi Ryszard Żukowski.
Tak naprawdę, druga połowa XVIII wieku (po I rozbiorze Polski) to okres tzw. kolonizacji józefińskiej, zapoczątkowanej przez cesarzową Marię Teresę. W cesarstwie austro-węgierskim zachęcano do wyjazdu do Galicji, określając ją jako jedną z najpiękniejszych prowincji austriackich. Zainteresowanie osadników podsycano dodatkowo ulgami i zwolnieniami, jakie mieli otrzymać kolonizatorzy. Propagowano, że chłop jest tam „wolną osobą, bez kajdan i zniewolenia”.

..."


Czy ktoś z Was jest może w stanie udostępnić skan kontraktu z 1785 roku? Być może natrafiłbym na jakiś ślad. Swoją drogą muszę odłożyć badania w Archiwum Państwowym w Zamościu, ponieważ aktualnie nie pozwala mi na to czas i miejsce zamieszkania - zapał mam spory bo dosłownie dzisiaj ukończyłem rekonstrukcję drzewa genealogicznego po mieczu (do 1692 roku - korzystałem z zasobów skanów Kościoła Mormonów).

Pozdrawiam

Paweł z Lublina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ŁucjaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-04-2013 - 22:14
Sympatyk


Dołączył: 05-05-2007
Posty: 1799
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Koło Złojca koloniści z umowy w 1785 r. osadzeni zostali w Białobrzegach - 8 rodzin
Koło Skierbieszowa - Huszczka - 8 rodzin.
Ale nazwisk nie mam, mam tłumaczenie tego kontraktu, niekompletne, wiem, że na forum krążył chyba oryginał.
Z Białobrzegami i Huszczką związane były rodziny kolonistów Schram i Klaudel, Petz, może Ci się to z czymś skojarzy.

A i jeszcze na umowach prywatnych, w folwarkach, okolice na płd. od Grabowca: Miączyn (12 rodzin), Ruski Horyszów (8 rodzin), Śniatycze (6 rodzin).

Co do samego nazwiska Czata, to według geneteki pojawia się ono w Polsce przed kolonistami z 1785 r., ale w innych rejonach zupełnie, sprawdzałeś czy to nie ma coś wspólnego?

Łucja

_________________
Dziennik genealogiczny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
uslowOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-04-2013 - 10:35


Dołączył: 28-04-2013
Posty: 7
Skąd: Lublin
Status: Offline
Co do nazwiska Czata to też sprawdzałem je w Genetece, w dawnej Rzeczpospolitej oznaczało ono nic innego tylko "straż przednią lub tylną" w terminologii wojskowej (od czasownika czatować). W każdym razie chciałbym sprawdzić hipotezę o rzekomych przodkach-kolonistach. Inne nazwiska mi się nie kojarzą, nie natrafiłem na nie podczas moich badań. Prawdopodobnie nie obejdzie się bez przejrzenia ksiąg parafialnych - mam nadzieję, że tylko w ramach jednej parafii bo inaczej trzeba będzie spędzić kilka ładnych dni w Archiwum Państwowym w Zamościu Smile

_________________
Lublin
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
uslowOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-04-2013 - 16:44


Dołączył: 28-04-2013
Posty: 7
Skąd: Lublin
Status: Offline
Nadmienię jeszcze, że w 1766 roku większość geograficznej Lotaryngii została przyłączona do Francji, jednak pewne tereny geograficznej Lotaryngii znalazły się pod panowaniem Cesarza Józefa II Habsburga i na tych właśnie terenach zamieszkiwali nasi koloniści przed przybyciem do dóbr Andrzeja Zamoyskiego w 1784/1785 roku. Ludzie ci zapewne nosili francusko lub niemieckobrzmiące nazwiska i czuli się bardziej związani z kulturą francuską niż z niemiecką, dlatego też byli niewygodnymi poddanymi Cesarza (bunty itd.).

_________________
Lublin
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jakubas_EugeniuszOffline
Temat postu: Re: Koloniści Niemieccyz Sitańca ?  PostWysłany: 01-05-2013 - 13:12
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-03-2011
Posty: 103
Skąd: Zamość
Status: Offline
sarbinowska_anna napisał:

A poza tym interesuje mnie wszystko dotyczące Rodu Thorów, Tukiendorfów i Preschów


W parafii Komarów k/Zamościa w skorowidzach ksiąg metrykalnych znajdują się następujący Torowie i Tukendorfowie:
Urodzenia:
Jan Tokiendorf 1890, Michał Tokendorf 1892, Karolina Tukendorf 1895, Katarzyna Tor 1896, Andrzej Tukendorf 1898, Józef Tukendorf 1898, Józef Tukendorf 1898, Mikołaj Tukendorf 1898, Piotr Tukendorf 1898, Józef Tor 1899, Katarzyna Tukendorf 1899, Bolesław Tukendorf 1900, Małgorzata Tukendorf 1900, Bolesław Tukendorf 1902, Jan Tukendorf 1902, Anna Tukendorf 1905, Marianna Tor 1905, Stanisław Tor 1905
Śluby:
Mikołaj Tor – Elżbieta Emerle 1881
Jakub Tokiedorf – Anna Wodziczka 1891
Zgony:
Jan Tokiendorf 1891, Michał Tokendorf 1894, Marianna Tor 1897, Katarzyna Tukendorf 1899, Małgorzata Tukendorf 1900, Bolesław Tukendorf 1900, Bolesław Tukendorf 1902, Małgorzata Tor 1905, Anna Tukindorf 1905
Pozdrawiam Eugeniusz J.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
a_j_wojciechowskiOffline
Temat postu: Georg Thor  PostWysłany: 01-05-2013 - 15:35
Sympatyk


Dołączył: 14-04-2013
Posty: 78

Status: Offline
Nie można znaleźć tego miasta z którego przybył Georg Thor Reinzeall. Wpisywałem w francuskim googlu Czy istnieje ono we Francji nadal i ma taką nazwę.
Pozdrawiam
Adam Wojciechowski potomek Anny Thor i Antoniego Wojciechowskiego
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
uslowOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-05-2013 - 17:58


Dołączył: 28-04-2013
Posty: 7
Skąd: Lublin
Status: Offline
Ks. Thor:
http://www.tchr.org/schr/zmarli/thor.htm

Występowanie nazwiska Thor w Niemczech:
http://www.verwandt.de/karten/absolut/thor.html

Występowanie nazwiska Chateau w Niemczech:
http://www.verwandt.de/karten/absolut/chateau.html

Ponawiam pytanie, czy posiada ktoś kopię-tłumaczenie kontraktu z 1785 roku lub pełny spis rodzin? Będę bardzo wdzięczny za udostępnienie.

_________________
Lublin
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.751158 sekund(y)