Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 19 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
awdochinOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-07-2017 - 13:51
Sympatyk


Dołączył: 06-12-2015
Posty: 89

Status: Offline
Między 1879-1914 raczej nie było formacji ułańskich (chociaż mogę się mylić), dopiero I Brygada Legionów sformowana w 1914 miała jednostkę na wzór ułański. Chociaż co rodzina i sąsiedzi rozumieją pod pojęciem "Ułan" to inna sprawa.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krzysztof_WasylukOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-07-2017 - 14:08
Sympatyk


Dołączył: 02-04-2008
Posty: 706

Status: Offline
Łuniewska_Ewa napisał:
Sprecyzuję swoje pytanie. Chodzi o mężczyznę rolnika (zagrodnika). Ur. w 1879 w parafii Wiżajny. ożenił się w 1907 z panna lat 18. W 1908 r. wyjechał do USA. Wrócił po 6 latach do rodziny. Według opowieści rodzinnych i sąsiadów służył w ułanach. Wydaje mi się że było to raczej przed I W. Św. kiedy wybuchła wojna był w USA. Może źle myślę , ale wydaje mi się że gdyby ożenił się młodo nie zostałby wzięty do wojska, stąd moje pytanie, czy wojsko mogło być przeszkodą we wczesnym zawarciu małżeństwa. Pozdrawiam i dziękuję wszystkim, którzy podjęli temat.
Łuniewska Ewa.


Wrócił po 6 latach, czyli wtedy gdy rozpoczęła się wojna. Na ogół w czasie wojny powołuje się do wojska bez ograniczeń o jakich wspomniałaś. Ułan? A kto miał to wiedzieć? Służył konno? Tak - to ułan. Nie sądzę, aby sąsiedzi potrafili rozstrzygnąć, która konnica to ułani, a która jazda węgierska. Pewnie tylko husarię rozpoznaliby.

Pozdrawiam
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Łuniewska_EwaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-07-2017 - 15:42
Sympatyk


Dołączył: 17-03-2015
Posty: 424

Status: Offline
Mój krewny Kazimierz Walendykiewicz urodził się i żył pod zaborem rosyjskim. Wiele informacji o nim posiadam od syna jego sąsiada, dzisiaj to już staruszek, ale Kazimierza pamięta z czasów gdy sam był dzieckiem. Można powiedzieć że nawet podziwiał go wówczas i lubił obserwować. Opowiadał że Kazimierz był bardzo obyty z koniem. Chwytał konia za grzywę i już siedział na wierzchu. Zapamiętał go też jak co rano zimą wychodził z domu, zdejmował koszulę, czerpał lodowatą wodę ze studni i się mył. Opowiadał że jego ojciec mówił że służył w ułanach i brał udział w I Wojnie Światowej. Ta wersja wojny nie pasowała mi z powodu jego pobytu w USA, ale teraz myślę że masz rację Krzysztofie.
Pozdrawiam. Łuniewska Ewa.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
WarakomskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-07-2017 - 15:55
Sympatyk


Dołączył: 29-02-2012
Posty: 928

Status: Offline
Ewo, chodzi zapewne o wojnę rosyjsko- japońską 1904-1905, a służyć mógł w Suwałkach to był bardzo duży garnizon wojskowy.
„W 1874 roku zlokwidowano obowiazek rekrucki w ramach reformy wojskowej Milutina. Rekrut nazywał się teraz "poborowym". Car Aleksander II manifestem z 1 stucznia 1874 roku wprowadził powszechny obowiązek służby wojskowej.
Wg nowego prawa, powoływano wszystkich młodych mężczyźn w wieku skończonych 21 lat. Stawali oni przed komisjami wojskowymi, a z nich ok. 20-25% przyjmowano do czynnej służby wojskowej metodą losowania. Zwalniano na zawsze: inwalidów, kalek ruchu, głuchoniemych, chorych na gruźlicę, epilepsję, niedorozwój umysłowy i chorobe umysłową, syfilityków, niskiego wzrostu (mniej niż 154 cm).
Nie podlegał wcieleniu: jedyny syn u rodziców, jedyny żywiciel w rodzinie, a takze jeśli starszy brat służył lub służy w wojsku. Wzięci do wojska służyli: w wojskach lądowych - 15 lat, z czego w służbie czynnej 6 lat i 9 lat w rezerwie, we flocie - 7 lat służby czynnej i 3 lata w rezerwie. Czasokres służby skracano: do 4 lat dla posiadajacych świadectwa ukończenia wiejskiej szkoły podstawowej, do 3 lat dla tych, którzy mają skończoną szkołę podstawowa miejską, do 1,5 roku - gimnazjum, do 0,5 roku - absolwenci wyższych uczelni.
Taki system trwał do I Wojny Światowej (1914r)”
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.244849 sekund(y)