Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 16 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
tubedriverOffline
Temat postu: Herb Stecki Radwan - szukam informacji  PostWysłany: 22-02-2017 - 09:53
Sympatyk


Dołączył: 16-12-2016
Posty: 22

Status: Offline
Witam. Szukam informacji na temat w/w herbu, do którego dotarłem w trakcie swoich poszukiwań. Ten akurat był na pieczęci.
Jest to nieco inna wersja niż ta "oficjalna". Ta była w posiadaniu rodziny Steckich h. Radwan. Herb jest umieszczony na tle czterech skrzyżowanych po środku chorągwi (dzidy z flagami) oraz dwóch armat w dole, które są także skrzyżowane.

Czy ktoś posiada informację lub jest w stanie to wyjaśnić, zinterpretować znaczenie? Może już ktoś z Was spotkał się z tą wersją herbu Radwan na pieczęciach, wizytówkach, drukach lub w prasie...

_________________
Zakres moich poszukiwań to rodziny z Lwowa i okolic:
Stecki, Pintel, Dutkiewicz, Połoszynowicz, Brzezina, Lepner, Underka lub Onderka, Schaffer, Fedyszyn, Szałapski, Pieczątkowski, Jarominek, Nawrocki
Posiadających informację proszę o kontakt !


Ostatnio zmieniony przez tubedriver dnia 21-10-2020 - 13:46, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-02-2017 - 14:20
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1198

Status: Offline
Witaj.

W poście swoim napisałeś: „Szukam informacji na temat w/w herbu, do którego dotarłem w trakcie swoich poszukiwań. Ten akurat był na pieczęci. Jest to nieco inna wersja niż ta "oficjalna". Ta była w posiadaniu rodziny Steckich h. Radwan. Herb jest umieszczony na tle czterech skrzyżowanych po środku chorągwi (dzidy z flagami) oraz dwóch armat w dole, które są także skrzyżowane.
Czy ktoś posiada informację lub jest w stanie to wyjaśnić, zinterpretować znaczenie?”.

Na fotografii znajduje się najprawdopodobniej odcisk pieczęci lakowej przedstawiającej polski szlachecki herb Radwan [ inne nazwy tego herbu: Wierzbowa, Wierzbowczyk, Wirzbowa, Wirzbowo, Kaja, Chorągwie ]. Moim zdaniem jest to typowy herb Radwan. Istnieje też odmiana tego herbu, która nazywa się Radwan Sowity [inaczej Chorągwie Kmitów ]. Herb ten opisać można w następujący sposób: W polu czerwonym dwie chorągwie złote kościelne, o trzech polach, z frędzlami u dołu w pas. W klejnocie ogon pawi ze srebrną gwiazdą sześcioramienną. Tu jest link do wizerunku tego herbu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Radwan_So ... zlachecki)
Najogólniej mówiąc w Polsce herb przysługiwał najczęściej pewnej grupie ludzi, a nie pojedynczej osobie, a więc polski szlachcic dzielił swój herb z wieloma rodzinami [ tak zwanymi herbowni, ród heraldyczny, herbowy ], czasem z nim nie spokrewnionymi, a mającymi taki sam herb, zawołanie. Jedną z konsekwencji istnienia rodów herbowych była prostota polskiej heraldyki – nie istniało na przykład w niej rozróżnienie na młodszą i starszą linię rodu. W heraldyce zachodniej istniały tak zwane „oznaki godności”, które umieszczane były w herbie. Oznaki te uwidaczniały i przekazywały informacje o przynależności właściciela herbu do stanu szlacheckiego ale też mówiły o posiadanych godnościach i pełnionych funkcjach. Szlachta zachodnia była bardzo zróżnicowana wewnętrznie i herb musiał pokazywać konkretną warstwę szlachty [ arystokracja ( np. baron, hrabia, markiz itp. ), szlachta niższa, rycerstwo ]. Informacje takie przekazywane były przy pomocy oznak godności. Oznaki zazwyczaj umieszczano za tarczą ale też były zamieszczane nad tarczą. Najczęściej były nimi korony rangowe, infuły, laski, pastorały, berła.
W heraldyce polskiej w dobie przedrozbiorowej tytuły arystokratyczne w zasadzie nie funkcjonowały, poza nielicznymi wyjątkami, na przykład tytuł księcia przysługiwał dzieciom króla, a kniazia rodom Wielkiego Księstwa Litewskiego. Jedyną oznaką godności była rangowa korona szlachecka, która umieszczana była na hełmie jako podstawa klejnotu, i która była stałym elementem herbu szlacheckiego. W przypadku osoby duchownej stosowano oznaki godności kościelnych.
Oznaki godności w heraldyce polskiej częściej pojawiają się dopiero w XIX wieku. Na krótko przed rozbiorami zaczęto stosować oznaczenia godności koronnych i ziemskich, najczęściej umieszczane je za tarczą lub obok. Przykładem takim godności umieszczanych w herbie może być herb osoby piastującej funkcję cześnika – kielichy, funkcję miecznika – miecze, funkcję podskarbiego – klucze. Oznaką generała artylerii były dwie skrzyżowane lufy armatnie.
W XIX wieku stosowano często nieformalne oznaki godności – ozdabiając na przykład herb osoby wojskowej panopliami. Panoplia [ liczba pojedyncza panoplium ] to motyw dekoracyjno – symboliczny złożony najczęściej z broni białej i uzbrojenia ochronnego [ tarcz, mieczy, zbroi, hełmów, często stylizowanych na spartańskie ] i ułożonych w płaszczyźnie pionowej, symetrycznie wokół tarczy z herbem właściciela. W heraldyce nowożytnej panoplia umieszczano początkowo za i pod herbem dowódcy wojskowego po odniesionym przez niego znaczącym zwycięstwie. Ponpolia komponowano z pik, halabard, buńczuków, chorągwi, szabli i innego sprzętu wojennego. W wieku XVIII i XIX ponpolia spotyka się nieporównanie częściej niż w wiekach wcześniejszych. W polskiej heraldyce stanowiły one zwyczajowo obowiązujący element herbu [ zwłaszcza na pieczęci ] osoby w służbie wojskowej, niekoniecznie związany z faktycznymi osiągnięciami militarnymi.

Dodam, że oznaki godności przysługiwały tylko jednej osobie i nie były dziedziczone.

Pozdrawiam – Roman.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tubedriverOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-02-2017 - 12:19
Sympatyk


Dołączył: 16-12-2016
Posty: 22

Status: Offline
Dziękuję za odpowiedź i cenne informacje.
W rodzinnie w której znajdowała się pieczęć z herbem byli i powstańcy i wojskowi.
Odnośnie powstania styczniowego i panoplii znalazłem:


Fotografia przedstawiająca panoplia
z herbem Polski w środku i napisem: "Dawne wyrocznie Lecha Niebo wam ogłasza! Polacy! To wasz Orzeł, to Ziemia jest wasza". Po obu stronach herbu sztandary, na których umieszczono nazwiska dowódców: "Narbut, Padlewski, Frankowski, Lelewel, Lewandowski, Bończa".
Zbiór Ambrożego Grabowskiego, sygn. 29/679/48, ryc. 135

To rzuca sporo światła na zagadnienie...

_________________
Zakres moich poszukiwań to rodziny z Lwowa i okolic:
Stecki, Pintel, Dutkiewicz, Połoszynowicz, Brzezina, Lepner, Underka lub Onderka, Schaffer, Fedyszyn, Szałapski, Pieczątkowski, Jarominek, Nawrocki
Posiadających informację proszę o kontakt !
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.725434 sekund(y)