Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Nagórski_BogusławOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-08-2015 - 10:28
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 29-12-2011
Posty: 528

Status: Offline
Witam z Krakowa !
Niestety nie dysponujemy ani metryką urodzenia ani aktem znania Kornelii. Ciekawe kogo mogła powołać na świadków swego urodzenia? Ja do aktów znania podchodzę dość sceptycznie gdyż mogą zawierać liczne przekłamania. W tym przypadku choćby owa Guberia Radomska. Czy nazwa "Karniewice" też jest prawdziwa?
Na uwagę zasługuje dziedzic Woli Pękoszewskiej (gen.Franciszek Górski), który urodził się w ... Karniewie (koło Makowa Maz. ?).
Kornelia odebrała staranne wykształcenie (podpis na akcie) a zatrudniona była "w obowiązku" zapewne we dworze - na co też mogą wskazywać świadkowie na ślubie.
Dlaczego (jako sierota?) najęłą się do pracy aż w Kongresówce, skoro jej rodzina pochodziła z Galicji? Gdzie zmarli jej, raczej majętni, rodzice ?
Pozdrawiam
Bogusław
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Maślanek_JoannaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-08-2015 - 10:54
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-03-2014
Posty: 939

Status: Offline
No właśnie ja też zaczęłam się zastanawiać, czy coś nie jest pokręcone albo z nazwą miejscowości, albo z gubernią. Mam w rodzinie akty znania, które są pełne oczywistych błędów (łącznie z brzmieniem nazwiska), więc nie byłoby to specjalnie dziwne.
Co do wykształcenia - już rodzice Kornelii w 1827 oboje byli "pisaci" - oboje podpisali się na swoim ślubie - i u obojga wygląda to na ładne, wyrobione pismo.
Co do reszty - same zagadki, na które niestety nie znam odpowiedzi...
pozdrawiam
Joanna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ScalakOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-08-2015 - 22:56
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 15-07-2010
Posty: 143

Status: Offline
wiedziałem, że widziałem to nazwisko - może się przyda:
18 feb 1824, Siersza, Paweł Jasiński l.25 wdowiec X Kunegunda Szindlerowna l.17, św. Józef Kurek i Szymon Siemek plebei vicini sponsorum

Pozdrawiam
Maciek

PS: na pewno je jeszcze widziałem...
------
1 feb 1829, Sierza, Aleksy Ignacy Pawłowski l.26 X Marianna Szindlerowa wd. l.41, św. Łukasz Feliksik i Jan Kofer vicini status plebei
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-08-2015 - 03:23
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1192

Status: Offline
Witam.
Joanno, poniżej zamieszczam informacje dotyczące Franciszka Bogusławskiego, jego żony Magdaleny z Schindlerów ( Szyndlerów ) oraz ich dzieci, w tym poszukiwanej przez Ciebie Kornelii Bogusławskiej. Napisałaś, że Bogusławscy notowani są w Krakowie. Zatem, według spisu akt stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej św. Szczepana w Krakowie w dniu 9 marca 1838 roku ( akt nr 65 z 1838 ) w tej parafii urodził się Albin Fryderyk Bogusławski. Był on synem WP. Franciszka i WP. Magdaleny Schindler. Tu jest link do tej informacji:
http://www.mtg-malopolska.org.pl/images ... dzenia.pdf
Tu jest link do aktu urodzenia nr 65 z 1838 roku Albina Fryderyka Bogusławskiego:
http://www.mtg-malopolska.org.pl/images ... _1838.djvu
Z aktu tego wynika, że Albin Fryderyk Bogusławski urodził się 8 marca 1838 roku. Zgłaszającym był ojciec dziecka Jaśnie Wielmożny Pan Franciszek Bogusławski posesor we wsi Bronowicach Wielkich. Dziecko urodziło się z jego żony Jaśnie Wielmożnej Pani Magdaleny z Schindlerów.
Z powyższych informacji wynika, że Bogusławscy w 1838 roku mieszkali we wsi Bronowice Wielkie pod Krakowem. Franciszek Bogusławski był posesorem wsi Bronowice Wielkie.
Posesor według słownikowych definicji, to dawniej właściciel, posiadacz lub dzierżawca majątku ziemskiego. Ten sam termin znaczył co innego w różnych rejonach, w różnym czasie, u różnych autorów - dlatego trudno przedstawić konkretną systematykę. Niemniej jednak, nazwanie kogoś w 1838 roku Jaśnie Wielmożny(a) Pan(i) i określenie go jako posesora wsi wskazuje na szlacheckie pochodzenie danej osoby.
Do Parafii Rzymskokatolickiej św. Szczepana w Krakowie należały następujące wsie: Piasek, Mydlaniki, Bronowice Wielkie, Rząska, Krowodrza, Nowa Wieś, Łobzów, Czarna Wieś, Kawiory. Między rokiem 1828 a rokiem 1837 w tej parafii nie urodziło się żadne dziecko, którego ojcem był Franciszek Bogusławski a matką Magdalena z Schindlerów Bogusławska. Tu jest link do strony, na której możesz sama sprawdzić metryki urodzenia od roku 1810 do roku 1882 oraz inne parafie:
http://www.mtg-malopolska.org.pl/ksiegimetrykalne.html

Z aktu małżeństwa Kornelii Bogusławskiej wynika, że urodziła ona się około roku 1830 w „Karniewicach w Guberni Radomskiej”. Ślub miał miejsce w 1856 roku w parafii Jeruzal. W skład Guberni Radomskiej wchodziło dawne województwo krakowskie. Biorąc pod uwagę fakt, że w 1838 roku rodzice Kornelii Bogusławskiej mieszkają we wsi Bronowice Wielkie pod Krakowem to można postawić tezę, że wieś, w której urodziła się Kornelia Bogusławska znajdowała się w dawnym województwie krakowskim wchodzącym w skład późniejszej Guberni Radomskiej. Moim zdaniem należy zacząć poszukiwania wsi, w której urodziła się Kornelia w szeroko rozumianej okolicy Krakowa. Za taką tezą przemawia dzierżawienie wsi Bronowice Wielkie w roku 1838 przez Franciszka Bogusławskiego, ojca Kornelii.
Nazwa wsi „Karniewice” mogła zostać przeinaczona, zmieniona i źle napisana i jej prawdziwa nazwa brzmi inaczej. Po bazgrołach księdza, który spisał metrykę w zasadzie trudno odczytać nazwę wsi.
Moim zdaniem w grę mogą wchodzić następujące wsie, które znajdowały się kiedyś w byłym województwie krakowskim i leżały niedaleko Krakowa:
• Karniów – parafia Czulice,
• Karniowice – parafia Bolechowice,
• Karniowice – parafia Trzebinia,
• Karnowice zwane też Karniowice pow. krakowski
W odległości około 11 km od wsi Bronowice Wielkie ( Kraków ) leży wieś Karniowice. Wieś Karniowice obecnie znajduje się w gminie Zabierzów, w powiecie krakowskim, w województwie małopolskim, która przynależała i przynależy do parafii Bolechowice. Przeglądając akty urodzenia z parafii Bolechowice natknąłem się na:
1. akt nr 107 z 1827 roku. W akcie tym stwierdzono, że we wsi Karniowie w dniu 8 października 1827 roku urodziła się Kordula Edwarda Bogusławska, która była córką Jaśnie Pana Franciszka Bogusławskiego „Dyspozytora” z Karniowic i Magdaleny z Szyndlerów. Tu jest link do tego aktu urodzenia:
http://www.szukajwarchiwach.pl/29/337/0 ... uRDNCycMug
2. akt nr 116 z 1828 roku. W akcie tym stwierdzono, że we wsi Karniowicach w dniu 28 grudnia 1828 roku urodził się Franciszek Jan Bogusławski, który był synem Jaśnie Wielmożnego Pana Franciszka Bogusławskiego ekonoma wsi Karniowic i jego żony Jaśnie Wielmożnej Pani Magdaleny z Szyndlerów. Tu jest link do tego aktu urodzenia:
http://www.szukajwarchiwach.pl/29/337/0 ... JpZ9TFhPAw
Pomiędzy rokiem 1815 a rokiem 1837 oprócz powyżej wymienionych aktów urodzenia dotyczących dzieci Franciszka Bogusławskiego i Magdaleny z Szyndlerów nie znalazłem innych aktów urodzenia ich dzieci.

Tu jest link do Bazy Szukajwarchiwach, w której znajdują się metryki z parafii w Bolechowicach w gminie Zabierzów,
http://www.szukajwarchiwach.pl/29/337/0/1#tabSerie
to jest do aktów urodzeń, małżeństw i zgonów. Proponuję Ci osobiście przejrzeć metryki ponieważ ja mogłem coś przeoczyć.

Moim zdaniem Kordula Edwarda Bogusławska urodziła się we wsi Karniowice ( w Karniowicach ) w gminie Zabierzów, w powiecie Krakowskim, w województwie małopolskim, w parafii Bolechowice w dniu 8 października 1827 roku. Tak więc, w Karniowicach w Guberni Radomskiej jak wynika z jej aktu małżeństwa nr 15 z 1856 roku z parafii w Jaruzelu. Wynika z tego, że Kornelia Bogusławska tak naprawdę miała na imię Kordula Edwarda.
Weryfikację powyżej zamieszczonych informacji pozostawiam Tobie.

Pozdrawiam – Roman.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wojciechowska_EwkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-08-2015 - 07:18
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-04-2013
Posty: 474

Status: Offline
Witam,
Do ROMANA
Jestem pod ogromnym wrażeniem...
ewa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
slawek_krakowOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-08-2015 - 08:12
Sympatyk


Dołączył: 19-11-2011
Posty: 650
Skąd: Kraków
Status: Offline
Ooo, widzę że ofensywa w Galicji trwa Smile Ledwie dwa dni temu dzielna armia Królestwa Polskiego przekroczyła granicę i zajęła jedne i drugie Karniowice, by teraz śmiałym manewrem utworzyć drugi front i niemal z marszu zdobyć Czulice wraz z Karniowem. Coś czuję, że jeśli sytuacja nie straci na dynamice, lada dzień granicę Guberni Radomskiej oprą się na łuku Karpat Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Maślanek_JoannaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-08-2015 - 08:31
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-03-2014
Posty: 939

Status: Offline
ROMANIE - SPADŁAM Z KRZESŁA!!!
Smile Smile Smile
Ogromne podziękowania za to wszystko, co napisałeś - muszę to na spokojnie ogarnąć i usystematyzować, ale to dla mnie wspaniałe poszerzenie wiedzy o tej gałęzi rodziny.
Bardzo serdecznie dziękuję za Twoje zaangażowanie Smile
Pozdrawiam
Joanna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Maślanek_JoannaOffline
Temat postu: Kornelia/Kordula i Felicja Bogusławskie  PostWysłany: 05-08-2015 - 19:55
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-03-2014
Posty: 939

Status: Offline
Jakoś ogarnęłam ten ogrom informacji o rodzinie Bogusławskich Smile - wygląda na to, że jeśli chodzi o Kornelię/Kordulę to wszystko pasuje. No - może poza drobiazgiem, że urodziła się 3 miesiące po ślubie rodziców, ale nie jest to niemożliwe Wink Zapewne zaraz po ślubie w Krakowie "zaszyli się" w tych Karniewicach. Pozostałe dzieci, czyli Franciszek i Albin też jasne.
Natomiast ciągle nie jestem w stanie ustalić miejsca urodzenia jej siostry - Felicji, czyli mojej 2prababci - ok.1844 roku.
Więc znowu mam pytanie - na poniższym akcie ślubu Felicji ze Spytkowic z 1875 roku jest na dole dopisek o zapewne przedstawionym akcie chrztu tylko czyim - Felicji czy jej małżonka - Kaspra Mączyńskiego? I czy miejscowość to Krzeszów? Może inne pomysły? przeszukałam Krzeszów koło Suchej Beskidzkiej i podkarpacki i nic tam nie ma - ani Mączyńskich, ani Bogusławskich. W dolnośląski nie wierzę.
A czy ktoś potrafi odcyfrować ten niższy dopisek?
http://www.fotopliki.pl/img.php?f=486e2ae82e
i jeszcze jedno - jeśli dopisek o akcie chrztu dotyczy Kaspra, to dlaczego nie ma zaświadczenia Felicji (i odwrotnie) jeśli wiem, że żadne z nich nie urodziło się w Spytkowicach czyli parafii ślubu.
już naprawdę nie wiem, gdzie jej szukać!!! Sad - może jakieś pomysły?...
Pozdrawiam
Joanna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Maślanek_JoannaOffline
Temat postu: Kornelia i Felicja Bogusławska - skąd pochodziły?  PostWysłany: 07-08-2015 - 07:47
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-03-2014
Posty: 939

Status: Offline
Podbijam temat merytorycznie, a przy okazji mam pytanie techniczne - jak mogę zmienić temat?
Próbowałam obok Kornelii dodać Felicję, ale zmieniłam tylko tytuł postu, a nie wątku.
Pozdrawiam
Joanna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marynicz_Marcin
Temat postu: Re: Kornelia i Felicja Bogusławska - skąd pochodziły?  PostWysłany: 07-08-2015 - 07:57
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-06-2009
Posty: 2308
Skąd: Międzyrzecz
Maślanek_Joanna napisał:
Podbijam temat merytorycznie, a przy okazji mam pytanie techniczne - jak mogę zmienić temat?
Próbowałam obok Kornelii dodać Felicję, ale zmieniłam tylko tytuł postu, a nie wątku.
Pozdrawiam
Joanna


Musisz zmienić tytuł w pierwotnym poście Smile

_________________
Pozdrawiam,
Marcin Marynicz

Zapraszam na mojego bloga genealogicznego :
http://przodkowieztamtychlat.blogspot.com/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janina_Tomczyk
Temat postu:   PostWysłany: 07-08-2015 - 10:14
Nieaktywny


Dołączył: 10-12-2012
Posty: 1260

Maślanek_Joanna napisał:
ROMANIE - SPADŁAM Z KRZESŁA!!!
Smile Smile Smile
Ogromne podziękowania za to wszystko, co napisałeś - muszę to na spokojnie ogarnąć i usystematyzować, ale to dla mnie wspaniałe poszerzenie wiedzy o tej gałęzi rodziny.
Bardzo serdecznie dziękuję za Twoje zaangażowanie Smile
Pozdrawiam
Joanna


Dzięki takim rzeczowym i mądrym osobom jak Roman wiele osób uzyskało cenne informacje. Jestem pełna szacunku dla jego wiedzy, dociekliwości i zaangażowaniu w pomoc innym forumowiczom.
Niestety jest jednak grupa znających się na wszystkim tzw. ekspertów, którzy negują wszystko co ktoś podpowie poszukującemu i wprowadzają w błąd tworząc niemiłą atmosferę.
Po ostatnich harcach tych krytykantów całkowicie zaniechałam czytanie forum i wypowiedzi, ale odczuwam satysfakcję, że dobrze sugerowałam kierunek poszukiwań oraz że ta krzykliwa grupa "ekspertów" nie miała racji.
Nie mam jednak nadziei, że ta wpadka nauczy ich pokory. Niestety ten typ tak ma.

Pozdrawiam Joanno serdecznie i życzę dalszych sukcesów w poszukiwaniach.

Janina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu: Felicja Bogusławska.  PostWysłany: 08-08-2015 - 02:13
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1192

Status: Offline
Witam ponownie.
Joanno, napisałaś, że twoja 2xprababka Felicja Bogusławska urodziła się około 1844 roku i zawarła związek małżeński w 1875 roku w parafii w Spytkowicach. Według prawa i obyczaju małżeństwa były zawierane w parafii panny młodej, to znaczy w ostatnim jej miejscu zamieszkania ( zdarzały się odstępstwa od tej reguły ). Z tego wniosek, że Felicja mieszkała w jakieś miejscowości wchodzącej w skład parafii w Spytkowicach lub w samych Spytkowicach. Joanno, niestety nie napisałaś gdzie ta parafia się znajduje. Akt małżeństwa Felicji Bogusławskiej został sporządzony w 1875 roku po łacinie. A ten fakt mówi nam, że parafia Spytkowice znajdowała się poza granicami Królestwa Polskiego. W Królestwie Polskim od około 1869 roku car wprowadził język rosyjski jako urzędowy. W języku tym sporządzano wszystkie urzędowe dokumenty, w tym akta Urzędu Stanu Cywilnego.
Jeżeli chodzi o miejscowości o nazwie Spytkowice, w których są parafie, i które znajdowały się poza Królestwem Polskim w 1875 roku, to są dwie:
1. Spytkowice – wieś – gmina Spytkowice, powiat wadowicki, województwo małopolskie ( położenie wsi według obecnego stanu );
2. Spytkowice – wieś – gmina Spytkowice, powiat nowotarski, województwo małopolskie ( położenie wsi według obecnego stanu ).
W obu tych miejscowościach są parafie ( kościoły ). W pierwszych Spytkowicach jest parafia pod wezwaniem św. Katarzyny, która powstała w XIV wieki i istnieje nadal. W drugich Spytkowicach jest parafia pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP, która powstała w 1758 roku i istnieje nadal. Kościół zbudowano w latach 1763 – 1765 a konsekrowano go w 1766 roku. Obie miejscowości dzieli od siebie odległość około 68 km.

Z aktu małżeństwa Korduli ( Kornelii? ) Bogusławskiej, siostry Feliksy Bogusławskiej, wynika, że rodzice obu sióstr zmarli przed 1856 rokiem. Przyjmując, że Feliksa urodziła się około 1844 roku, to w chwili śmierci rodziców Feliksa miało około 12 lat. Z zasady gdy ktoś ma 12 lat to wymaga opieki, zatem kto sprawował opiekę nad Feliksą i gdzie ona mieszkała do chwili zawarcia małżeństwa? W 1875 roku Feliksa miała 31 lat gdy zawierała związek małżeński. Tak więc, od chwili śmierci jej rodziców do chwili jej ślubu upłynęło około 19 lat. Zatem, gdzie mieszkała, kto się nią opiekował i co robiła przez ten czas? Można też zapytać o pozostałe rodzeństwo Felicji, to jest o: Kordulę Edwardę ( ur. 1827 r. ), Franciszka Jana ( ur. 1828 r. ), Albina Fryderyka ( ur. 1838 r. )? Coś niecoś wiemy o Korduli Edwardzie ale nic nie wiemy o pozostałym rodzeństwie. Jeżeli znasz dzieje pozostałego rodzeństwa, to może na podstawie danych ich dotyczących ( miejsce zamieszkania, ślubu, zgonu itp. ) można ustalić gdzie mogła urodzić się Felicja Boguszewska – przynajmniej postawić tezy do weryfikacji.

Najważniejsze pytanie, jakie zadałaś w poście dotyczącym Feliksy Bogusławskiej, to gdzie ona się urodziła? Z tego co już zostało ustalone wiemy, że jej rodzice w 1838 roku mieszkali w dworze we wsi Bronowice Wielkie koło Krakowa. Wiemy też, że Feliksa nie urodziła się w Bronowicach Wielkich. Z tego wniosek, iż rodzina Bogusławskich wyprowadziła się z Bronowic Wielkich i osiadła w innym miejscu. Ale gdzie?

W poprzednich swoich postach napisałaś, że nie posiadasz aktów zgonu rodziców Korduli Bogusławskiej i Feliksy Bogusławskiej. Napisałaś, że Feliksa Bogusławska zawarła małżeństwo w Wadowicach i mieszkała w nich. Obecnie piszesz, że Feliksa zawarła małżeństwo w parafii w Spytkowicach w 1875 roku – zatem nie są to Wadowice. Nie wiemy też gdzie zmarli rodzice obu sióstr. Może to było w tej miejscowości, w której urodziła się Feliksa Bogusławska. Jeżeli Feliksa mieszkała w Wadowicach to i mogła w nich umrzeć? Czy posiadasz akt zgonu Feliksy? Może w nim jest miejsce urodzenia Feliksy? Skoro nic nie wspominasz o akcie zgonu Feliksy, to go nie posiadasz. Może zachowały się alegaty do małżeństw z parafii w Spytkowicach z roku 1875? Jeżeli się zachowały, to może w nich jest metryka urodzenia Felicji albo tak zwany akt znania a w nich informacja o jej miejscu urodzenia?

Można też spróbować ustalić miejsce zgonu rodziców ( zamieszkania w roku 1844 ) Felicji Bogusławskiej poprzez sprawdzenie aktu znania Korduli Edwardy Bogusławskiej jaki złożyła w 1856 roku gdy zawierała małżeństwo – jeżeli zachowały się alegaty do małżeństw z parafii Jeruzalskiej ( gmina Kowiesy ) z roku 1856.

Felicja Bogusławska, jak wspomniałaś, mieszkała w Wadowicach – w jakim czasie? Jej ślub miał miejsce w parafii w Spytkowicach w roku 1875. Najbliżej Wadowic jest wieś Spytkowice w gminie Spytkowice, w powiecie wadowickim. W tej wsi jest parafia i kościół – moim zdaniem jest to parafia, w której zawarła małżeństwo Felicja Bogusławska. Przemawia za tym też bliskość położenia wsi Spytkowice od Wadowic, która wynosi około 14 km. Wieś Spytkowice oddalona jest od Bronowic Wielkich ( Kraków ) około 38 km.

Szkoda, że nie napisałaś gdzie położona jest parafia w Spytkowicach, w jakiej gminie i w jakim powiecie oraz województwie – zaoszczędziłoby mi to wiele czasu i energii na ustalenie prawdopodobnego miejsca zawarcia małżeństwa przez Felicję Bogusławską. Jak napisałem powyżej są dwie parafie w Spytkowicach. Zakładam, że parafia Spytkowice, w której zawarła małżeństwo Felicja Bogusławska, to parafia w Spytkowicach, w gminie Spytkowice, w powiecie wadowickim, w województwie małopolskim. Skoro to już wiemy? To mamy punkt wyjścia do dalszych poszukiwań.

Joanno, napisałaś, że mężem Felicji Bogusławskiej był Kasper Mączyński. Akt małżeństwa, który dołączyłaś do postu, jest sporządzony po łacinie. Szkoda, że skan tego aktu nie zawiera górnej listwy z opisem poszczególnych rubryk. Jeszcze jedna uwaga, która mi się nasunęła odnośnie tego aktu. Wygląda mi on na brudnopis na podstawie, którego ksiądz sporządził akt małżeństwa – brak w nim podpisów. Może się czepiam? Dobrze, że coś jest!
W akcie jest napisane:
• „Gasparus Joannes Mączyński filius legitimus Adalberti i Julianna nata Płeoka(?)” W zasadzie nie znam łaciny. Przy pomocy słownika można to przetłumaczyć mniej więcej tak: Kasper Jan Mączyński syn prawowity ( legalny ) Wojciecha i Joanny urodzonej Płeoka.
• „Felicia Bogusławska filia legityma Francisci i Magdalena nata Schindler” Przy pomocy słownika można to przetłumaczyć mniej więcej tak: Felicja Boguslawska córka prawowita ( legalna ) Franciszka i Magdaleny urodzonej Schindler.
Niestety nie znam łaciny. Zapiski znajdujące się w akcie małżeństwa Felicji Bogusławskiej są trudne do odcyfrowania a łacina w tej metryce jakaś dziwna. Można odczytać nazwę miejscowości Wadowice oraz Krzeszów. Może to i Krzeszów? Mam wątpliwości, można odczytać nazwę jako – Krzuzów. W języku gwarowym Krzuz to inaczej Krzyż. Krzuzów, to liczba mnoga od wyrazu Krzyż. Może nazwa miejscowości ma coś wspólnego z Krzyżem? – to tylko hipoteza.

Zatem mąż Felicji Bogusławskiej nazywał się Kasper Jan Mączyński. Napisałaś, że Kasper Mączyński i Felicja Bogusławska nie urodzili się w Spytkowicach – na jakiej podstawie ten wniosek wysnułaś? Ja stawiam tezę, że oboje mieszkali w Spytkowicach. Co zatem tam robili? Jeżeli chodzi o Felicję Bogusławską można pokusić się o stwierdzenie, że jako sierota, córka szlachecka mieszkała we dworze w Spytkowicach u rodziny. Mogła też pracować we dworze jako guwernantka lub w innych charakterze. Ale też można postawić śmiałą tezę, że urodziła się w Spytkowicach gdzie jej ojciec mógł być posesorem, ekonomem lub zarządzą jakiegoś majątku ziemskiego. Tego nie wiem – nie znalazłem żadnych informacji na ten temat. Wyjaśnić to mogą metryki urodzenia z parafii w Spytkowicach. Niestety nie wiem gdzie one się znajdują. Joanno, skoro zdobyłaś akt małżeństwa Felicji, to może uda Ci się dotrzeć do metryk urodzenia z 1844 roku i sprawdzić czy w tej parafii nie urodziła się Felicja Bogusławska. Nadmieniam, że w Spytkowicach znajduje się zamek, który był własnością Potockich od początku XIX wieku do 1945 roku. Był też obszerny majątek ziemski. Może ojciec Felicji dzierżawił jakiś folwark od Potockich – to pozostawiam Tobie do sprawdzenia.

Drugą zagadką jest Kasper Jan Mączyński – co on robił w Spytkowicach? W Spytkowicach ( powiat wadowicki, gmina Spytkowice ) 14 października 1878 roku urodził się Zbigniew Męczeński. Był on synem Felicji Boguszewskiej i Jana Męczeńskiego, który był organistą w parafii w Spytkowicach. Zatem, czy w Spytkowicach, w tym samym czasie mieszkały dwie kobiety o tym samym nazwisku? Przy czym, jedna z nich byłą żoną Kaspra Jana Mączyńskiego a druga była żoną Jana Męczeńskiego, organisty w Spytkowicach. Nazwisko Mączyński i nazwisko Mączeński sa do siebie bardzo podobne. Kasper Jan Mączyński i Jan Mączeński mogą być jedną i tą samą osobą. Mogło nastąpić przeinaczenie nazwiska. Zastanawiające jest to, że obaj panowie mieli za żonę Felicję Boguszewską, która mieszkała w Spytkowicach. Ten fakt może zastanawiać ale też przemawiać za tezą, że Kasper Jan Mączyński to Jan Mączeński, organista w Spytkowicach. Jedyną możliwością potwierdzenia moje tezy, to odnalezienie metryki urodzenia Zbigniewa Mączeńskiego, który urodził się 14.10.1878 roku w Spytkowicach i był synem Jana Mączeńskiego i Felicji Bogusławskiej. To pozostawiam Tobie. Jeżeli masz metrykę ślubu Felicji Bogusławskiej, to zdobędziesz i metrykę urodzenia Zbigniewa Mączeńskiego – i wszystko będzie jasne?

Kim był Zbigniew Mączeński, syn Jana organisty ze Spytkowic i Felicji Bogusławskiej? Był on architektem, rysownikiem, profesorem, prorektorem Politechniki Warszawskiej i dziekanem Wydziału Architektury na Politechnice Warszawskiej. Zbigniew Mączyński był bardzo znanym i cenionym architektem i nauczycielem akademickim. Zmarł 17 czerwca 1961 roku w Grybowie, gdzie miał willę ( Grybów, powiat nowosądecki, województwo małopolskie ). Pochowany jest w Warszawie na Starych Powązkach ( Cmentarz Stare Powązki - kwatera 54, rząd 4, numer grobu 15 ). Zbigniew Mączeński uczęszczał do gimnazjum w Wadowicach. Studiował w Krakowie, Wiedniu i Warszawie. Moim zdaniem, wszystko wskazuje, że Zbigniew Mączeński był synem twojej 2xprababki Felicji i Jana Mączeńskiego, organisty w Spytkowicach, który w akcie ślubu nazwany jest Kasprem Janem Mączyńskim. To tylko moja teoria, która może nie znaleźć potwierdzenia w dalszym badaniach. Moim zdaniem warto ją sprawdzić – weryfikację pozostawiam Tobie.

Może warto znaleźć jakiś kontakt z rodziną prof. Zbigniewa Mączeńskiego, która prawdopodobnie mieszka w Warszawie lub Grybowie. Może to Twoja rodzina? Jeżeli to Twoja rodzina, to zapewne dowiesz się od niej wszystkiego o Felicji Bogusławskiej. Decyzja należy do Ciebie.

Tu są linki do stron, na których przeczytasz coś o prof. Zbigniewie Mączeńskim:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zdzis%C5% ... e%C5%84ski
http://www.info24.org.pl/art_Zdzis%C5%8 ... %84ski.asp
W sieci jest wiele stron, na których są informacje o Zbigniewie Mączeńskim.

Z mojej strony to wszystko. Pozostawiam Tobie sprawdzenie drugiej parafii w Spytkowicach ( gmina Spytkowice, powiat nowotarski, województwo małopolskie ) oraz weryfikację powyżej zamieszczonych przeze mnie informacji, hipotez, przypuszczeń oraz wniosków. Niestety nie udało mi się ustalić miejsca urodzenia Felicji Bogusławskiej – mam nadzieję, że trochę pomogłem.

Ps.
Jeszcze jedna podpowiedź. Jeżeli zachowały się księgi z parafii w Spytkowicach ( powiat wadowicki ) to może w nich znajdują się informacje o organiście, który był w tym kościele w 1875 roku. Proponuje skontaktować się z proboszczem w Spytkowicach i porozmawiać z nim. Może w archiwum tej parafii odnajdziesz interesujące Ciebie informacje. Proponuję też sprawdzić w archiwum diecezjalnym, po ustaleniu do jakiej diecezji należał kościół w Spytkowicach w roku 1875 i latach późniejszych czy zachowały się informacje o Janie Mączeńskim ( Kasprze Janie Mączeńskim lub Mączyńskim? ) Napisałaś, że Felicja mieszkała w Wadowicach, jeżeli była żoną organisty Jana Mączeńskiego, to może on był organistą w kościołach Wadowickich – to też można sprawdzić w parafiach Wadowickich.


Pozdrawiam – Roman.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janina_Tomczyk
Temat postu: Felicja Bogusławska.  PostWysłany: 08-08-2015 - 11:58
Nieaktywny


Dołączył: 10-12-2012
Posty: 1260

Witam

Ten imponujący wywód rodzinny Mączyńskich vel Mączeńskich zrobiony przez Romana jest bardzo realny, gdyż w tym akcie ślubu jednym ze świadków jest Wincenty Mączeński nauczyciel w Tłuczani. Jest to miejscowość w gminie Brzeźnica w pow. wadowickim.
Dopisek z imieniem Jan do pierwszego imienia Kasper Mączyński może oznaczać, że zrobiono go w akcie na jego życzenie bo właśnie tego imienia powszechnie używał, a nie imienia Kasper. Zamiana literki y w nazwisku Mączyński na e - Mączeński była powszechną manierą w XIX wieku, co powodowało zamieszanie w przypadku czynienia tego w nazwiskach.
Mogło tak być, że panna Felicja Bogusławska pracowała jako guwernantka u właścicieli dworu w Tłuczani i poprzez tego nauczyciela Wincentego Mączeńskiego poznała swego przyszłego męża. Było to realne zajęcie dla panien z dobrego domu, które zostały osierocone i musiały z czegoś się utrzymywać . Mogła np. uczyć muzyki lub śpiewu i dlatego związała się z organistą.
Tłumaczenie danych nowożeńców zrobione przez Romana jest prawidłowe , tylko matka Kaspra Jana Mączyńskiego była tłumacząc dosłownie: z urodzenia Płecka.
Dalej zapisano : Świadectwo chrztu (akt znania) narzeczonych Krzeszów 14.5.1875 nr 52 ,dalej jest słowo dla mnie nieczytelne Certyfikat Wadowice 2 Październik 1870 , a niżej wymienieni są dwaj księża upoważnieni do udzielania ślubów.
Po prawej stronie można odczytać nazwiska i funkcje zawodowe świadków.
W pobliżu Suchej Beskidzkiej jest miejscowość Krzeszów w której jest parafia i co prawda jest kilka miejscowości o tej nazwie w podkarpackim, ale raczej chodzi o ten z małopolskiego ze względu na bliskość Wadowic.
Z pozostałymi sugestiami Romana zgadzam się całkowicie i sądzę, że znacznie łatwiej będzie Joannie odnaleźć tę Felicję.

Pozdrawiam serdecznie
Janina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Maślanek_JoannaOffline
Temat postu: Felicja Bogusławska.  PostWysłany: 08-08-2015 - 12:57
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-03-2014
Posty: 939

Status: Offline
Romanie,

jesteś NIESAMOWITY! I bardzo słusznie wnioskujesz Smile

Spróbuję to jakoś uporządkować:
Zacznę trochę od końca - słusznie przyjąłeś, że Zdzisław Mączeński - architekt to właśnie syn Felicji i Kaspra Jana. Wszystkie informacje, które o nim podałeś potwierdzam. Znam jego potomków dokładnie, bo był moim pradziadkiem Smile. urodziłam się i wychowałam w domu przez niego w Warszawie zbudowanym. Część informacji na jego temat jest powszechnie dostępna, ale skąd wiesz o willi w Grybowie? To był letni dom rodziny i wszystkie wnuki Zdzisława spędzały tam wakacje. Został sprzedany po jego śmierci i nikt z rodziny w Grybowie nie mieszka.

Niestety rodzinna wiedza o Felicji jest żadna Sad. O Kasprze tylko tyle, że był organistą i nauczycielem muzyki w gimnazjum wadowickim.

Ale... zachowały się ich zdjęcia:
http://www.fotopliki.pl/img.php?f=b8c1edc00c
http://www.fotopliki.pl/img.php?f=0a9a32c041

Co do miejsc, w których toczy się nasza "akcja":
Spytkowice, powiat Wadowice (faktycznie nie napisałam jednoznacznie, o które Spytkowice chodzi-przepraszam; szkoda, że nie spytałeś, bo to akurat wiem i zaoszczędziłoby Ci pracy...) - miejsce ślubu Felicji Bogusławskiej i Kaspra Jana Mączeńskiego (1875) oraz urodzenia dwojga z 4 ich dzieci: Jana (1877) i Zdzisława Antoniego (1878).
Wadowice - miejsce zamieszkania rodziny Felicji i Kaspra; nie wiem, w jakich latach.

Powyższe jest pewne, że zacytuję wspomnienia Zdzisława Mączeńskiego, które aktualnie właśnie przepisuję: "Spytkowice - miejsce mego urodzenia, Wadowice - miasto mego dzieciństwa". Ku mojej rozpaczy w swoich wspomnienia pradziadek o rodzinie nie napisał dosłownie NIC Sad Sad Sad.
Nie sprawdzałam osobiście akt Spytkowic, ale od kogoś, kto ma dostęp do kopii tych ksiąg, otrzymałam akt ślubu Felicji i Kaspra Mączeńskich, jak i kopię aktu urodzenia Zdzisława - mojego pradziadka. Usłużny człowiek sprawdził także (z zapasem) potencjalne lata urodzenia zarówno Felicji, jak i Kaspra (1840-55) i ich nie znalazł, podobnie jak aktów urodzenia następnych dzieci Felicji i Kaspra Mączeńskich: Janiny i Jadwigi. Wg niego ani nazwisko Bogusławski ani Mączeński w ogóle się tam nie pojawia. Z tego chyba wniosek, że ani Felicja ani Kasper się tam nie urodzili i byli napływowi - stanowili jedyną rodzinę Mączeńskich w najbliższej okolicy..

Tu mam zagadkę: skoro pradziadek pisze o Wadowicach jako miejscu dzieciństwa, to nie wyprowadził się stamtąd w wieku kilku lat. To gdzie - dlaczego nie tam - urodziły się następne dzieci (nie znam dokładnych dat, ale po 1878)?

Nie mam aktów zgonu rodziców Felicji - Bogusławskich, ani Felicji i Kaspra; okropnie byli ruchliwi. Nie mam pojęcia, co się działo z Felicją po śmierci rodziców, ani kto się nią opiekował do zamążpójścia Sad.

Myślę, że wykorzystam Twoje sugestie, co do szukania aktu znania, który Kornelia/Kordula okazała przy swoim ślubie – może tam coś znajdę?
Jeśli chodzi o allegata do ślubu samej Felicji (zapewne były – ten dopisek na akcie ślubu), to pisałam do księdza proboszcza – na razie bez odpowiedzi. Może napiszę do niego jeszcze raz w kwestii organisty z lat 1870-tych?...

Twoje tezy o tym, skąd oboje wzięli się w Spytkowicach są bardzo ciekawe tylko nie mam pomysłu, jak można by je zweryfikować. Czy możesz mi podpowiedzieć, gdzie można szukać np. informacji o tym, czy Franciszek Bogusławski – ojciec Felicji dzierżawił jakiś majątek od Potockich – w Spytkowicach lub okolicy? Dla mnie to terra incognita.

Co do Kaspra, to przypuszczam, że trafił do Spytkowic/Wadowic za pracą jako organista. Poza tym znajomy ksiądz twierdzi, że ten dopisek na akcie ślubu to akt urodzenia Kaspra z tego – Krzeszowa/Krzyża ???. ten trop na razie donikąd mnie zaprowadził. Sprawdziłam metryki Krzeszowa podkarpackiego, a życzliwy genealog sprawdził Krzeszów bliski Wadowicom – koło Suchej Beskidzkiej – bez rezultatu. Dolnośląski wydaje mi się zbyt naciągany.

Nazwisko – nie wiem, jakie było pierwotne brzmienie Mączeński czy Mączyński – zarówno Kasper podpisywał się „Mączeński”, jak i Zdzisław takiego brzmienia używał i tak nazywają się jego potomkowie.

Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję za Twoje zaangażowanie – czapki z głów!

Janino,

Tobie również dziękuję za nieocenioną pomoc, natomiast wiem z rodzinnego przekazu, że mąż Felicji używał wyłącznie imienia Kasper. Z „dokumentów” zresztą też: http://www.fotopliki.pl/img.php?f=fb2e1ee514 Smile

Dwór w Tłuczani to też ciekawa koncepcja- będę szukać w tę stronę. Nie wpadłam na takie powiązanie…

I faktycznie matka Kaspra była z domu Płecka – w akcie ślubu nie jest to wyraźnie napisane.

Dziękuję za tłumaczenie dopisku – czy uważasz, że wynika z niego, że oboje młodzi dostarczyli świadectwa chrztu/ akty znania? Czyli potwierdziłoby to tezę, że oboje byli przyjezdni…

Pozdrawiam serdecznie
Joanna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janina_Tomczyk
Temat postu: Felicja Bogusławska.  PostWysłany: 08-08-2015 - 13:37
Nieaktywny


Dołączył: 10-12-2012
Posty: 1260

Witaj Joanno,

Tego Jana wymienia Roman jako ojca Zdzisława Mączeńskiego i dlatego tak sugerowałam, ale jeśli to Kasper to tylko dopisano mu drugie imię w akcie małżeństwa i sprawa jest jasna.
Uważam, że tak ale pewna nie jestem, bo nie mogę odczytać tego jednego wyrazu. Bardzo dociekliwy jest Bartek M w odczytywaniu łacińskich zwrotów prawnych i może zechce Ci pomóc w dokładnym tłumaczeniu. Przy pierwszej dacie jest ten mały dopisek o akcie znania, ale następna data to może data wydania metryki 5 lat wcześniej, albo tak późnego oficjalnego chrztu w Wadowicach
Czasami akty znania sporządzano dlatego, że nie było wpisu w księdze metrykalnej więc trzeba raczej szukać alegatów .
Teraz nie jestem pewna czy to Krzeszów, czy może Krzeczów parafia blisko Bochni i Poręby Spytkowskiej. Akt pisano stylem z XVII i XVIII wieku więc trudno tu o pewność. Może ktoś jeszcze popatrzy i doczyta?

Pozdrawiam serdecznie
Janina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.573487 sekund(y)