Genealodzy.PL Genealogia

Suwalskie TG - Marcowe spotkanie Suwalskiego Towarzystwa Genealogicznego (

Komentarze - 13-03-2007 - 22:26
Temat postu: Marcowe spotkanie Suwalskiego Towarzystwa Genealogicznego (
Skomentuj ten artykuł tutaj:
Odolecka_kasia - 11-03-2008 - 13:25
Temat postu: Marcowe spotkanie Suwalskiego Towarzystwa Genealogicznego (
Poszukuje informacji o moich przodkach z terenów byłej Bialorusiu .Czy mógłby mi ktoś odpowiedzieć jak powinnam odszukac dokumenty z tamtyc terenów?czy posiadacie Panstwo cos w swoich zasobach?dziekuje
Łaptaszynska_Iwona - 11-03-2008 - 15:37
Temat postu: Marcowe spotkanie Suwalskiego Towarzystwa Genealogicznego (
Witaj! Poniewaz interesuję sie tematyka kresową, uważam że warto abyś zapoznała się ze stroną http://genealogia.kresowa.info/ Znajdziesz tam wiele odpowiedzi na nurtujące cię tematy.Serdecznie pozdrawiam Iwona Łaptaszyńska.
Odolecka_kasia - 11-03-2008 - 15:59
Temat postu: Marcowe spotkanie Suwalskiego Towarzystwa Genealogicznego (
Witam Panią .Bardzo mi miło że odpowiedziała Pani na mojego posta.I dziękuję za tak szybką odpowiedź.Pozdrawiam również Kasia
Gordian - 12-03-2008 - 21:56
Temat postu: Marcowe spotkanie Suwalskiego Towarzystwa Genealogicznego (
Jak to pięknie że po roku ożywia się temat spotkania Suwalskiego Towarzystwa Genealogicznego.
Do Pani Kasi - proszę o więcej szczegółów.
Ja zajmuję się grodzieńszczyzną - mam tu chyba niezłą orientację - więc jestem otwarty na pytania.
pozdrawiam
Gordyan
Feltynowska_Grażyna - 13-03-2008 - 14:54
Temat postu: Marcowe spotkanie Suwalskiego Towarzystwa Genealogicznego (
A ja lubię biegać palcem po mapie w poszukiwaniu dużych i małych miejscowości na Litwie i Białorusi. Z naszej Suwalszczyzny wszędzie blisko:)
Jeśli napiszesz więcej szczegółów - nazwiska, miejscowości, przybliżone daty to może też będę mogła w czymś pomóc.
serdecznie pozdrawiam, a specjalnie Gordiana
Gordian - 13-03-2008 - 21:57
Temat postu: Marcowe spotkanie Suwalskiego Towarzystwa Genealogicznego (
A dziekuję GrAnno i również pozdrawiam. Ja też lubię podróże w czasie i przestrzeni. Różne są na to sposoby. Np także piwko ale w poście to nie wypada.
Coś na razie nie widzę możliwości na spotkanie w Warszawce.
Choć najchętniej ruszyłbym do Łmży Suwałk Wilniusa czy Horodna. Powąchać i zagrzybiałe bazgroły.
Na razie jednak arbait który nie robi mnię bardziej frai.

pozdrowienia dla wszystkich "zakręconych suwalsko i grodzieńsko"
Gordyan
Odolecka_kasia - 14-03-2008 - 09:04
Temat postu: Marcowe spotkanie Suwalskiego Towarzystwa Genealogicznego (
Gordianie i Grażyno ! Dziękuję za zainteresowanie moją kwestią.Moi przodkowie mieszkali w okresie II wojny św. w Nowogródku. Poszukuję informacji na ich temat .Nie wiem czy zachowały się jakieś dokumenty z tamtego regionu i gdzie ich szukać. Przeglądałam jakieś bazy internetowe ale zero rezultatu. Poszukuję też ewentualnych krewnych/znajomych dziadków,którzy mogliby znać jakieś szczegóły ale niestety nie mam nic konkretnego jak dotąd. Stąd chciałabym zasięgnąć opinii kogoś kto jest znawcą tematu .Dziękuję za wszelkie wskazówki pozdrawiam
Kasia
Feltynowska_Grażyna - 17-03-2008 - 21:23
Temat postu: Marcowe spotkanie Suwalskiego Towarzystwa Genealogicznego (
Kasiu,
sądzę, że najbardziej sensownie jest rozpocząć poszukiwania drogą tradycyjną, zacznij od USC i rozmów z rodziną, by uzyskać i zapisać jak najwięcej informacji.
Polecam też uważną lekturę działu "Ekspatrianci i repatrianci" na forum Genealogii Kresowej
http://genealogia.kresowa.info/index.ph ... board=11.0
Znajdziesz tam bardzo wiele praktycznych wskazówek bardzo pomocnych w Twoich poszukiwaniach.
Osoby wypowiadające się w tych wątkach dokładnie opisały swoje poszukiwania właśnie z myślą o osobach takich jak Ty. Warto z tego skorzystać.
Nowogródek to dość duża miejscowość i na podstawie informacji, że przodkowie mieszkali tam w czasie wojny trudno cokolwiek radzić. Jeśli w tym czasie np. rodziły im się dzieci, lub ktoś z rodziny w Nowogródku umarł lub brał ślub, to można pisać w tej sprawie do białoruskiego odpowiednika USC w Nowogródku.
życzę powodzenia w dalszych poszukiwaniach
Odolecka_kasia - 18-03-2008 - 11:41
Temat postu: Marcowe spotkanie Suwalskiego Towarzystwa Genealogicznego (
Dziekuje.Bywam na tym portalu.Czytalam niektóre wypowiedzi i wiem ze raczej trudno jest dostac jakieś odpisy,kserokopie od tamtejszych wladz.Ale bede szukac na pewno. Nie wiem tylko czy przypadkiem nie sporzadzono mikrofilmow z tamtych archiwów i czy nie przeniesiono dokumentacji gdzies na tereny Polski.
Dziekuje za wskazowski.pozdrawiam kasia
LeszekS - 27-06-2008 - 02:03
Temat postu:
Dopiero teraz zajrzalem do tego tematu, wiec pewnie jest to rada spozniona, ale akurat okolice Nowogrodka sa przez Mormonow sfilmowane.
wasilewski_paweł - 19-03-2010 - 20:51
Temat postu:
Witam !
Inicjatywa wspaniała. Na portalu Suwałki w końcu widoczne w kwestii genealogicznej. Ale cała reszta kuleje, tak mi się wydaje. Może wrażenie tylko, ale chyba uzasadnione: strona STG ciągle ta sama, na forum brak nowych postów regionalnych, nie słychać Was Drodzy Genealodzy. Próba korespondencji z wybranymi członkami bezskuteczna. Może zbyt krytycznie, ale pisze też do siebie, jestem stąd i powinienem też coś robić. Może ktoś coś więcej wie o STG, gdzie można jeszcze Was spotkać, wymienić doświadczenia ?

Pozdrawiam. Paweł
zofiant - 20-03-2010 - 21:55
Temat postu:
Witam!
Brawo panie Pawle!
Popieram owe uwagi i spostrzezenia...

Pozdrawiam tych, ktorzy zwiazani sa z ta ziemia...
Zofiant
magister - 28-08-2010 - 15:18
Temat postu:
Witam, poszukuję informacji o rodzinie Mężeński vel Mężyński herbu kościesza. Do tej pory posiadam informację z następujących źródeł :Herbarz szlachty polskiej S.Uruskiego, stron internetowa : http://www.katalogszlachty.com/
Rodzina zajmowała tereny północnego mazowsza oraz część podlasia.

Dziękuję za inforamcję i pozdrawiam
Piotr Mężeński
LKocoń - 29-08-2010 - 17:14
Temat postu:
Tak na szybko garść informacji które Pana zainteresują:
Mężeński Franciszek herbu Kościesza, syn Tomasza i Wiktorii Konopki, urodzony w Nagórkach, parafia Zambrów 06.10.1845. Żona Teodora Pruszkowska. Zamieszkały w Kozikach gmina Puchały. Trzech synów: Szymon, urodzony 18.02.1881; Karol urodzony 06.11.1885 i Piotr urodzony 21.01.1892. Dalszych informacji proszę szukać na wiadomej stronie.
Pozdrawiam
L.Kocoń - administrator strony.
magister - 29-08-2010 - 18:59
Temat postu:
Witam
Dziękuję za odpowiedź. Z jakiego źródła czerpał i Pan nformacje? Ze strony katalogszlachty.com? Bo wydają mi się znajome.

Pozdrawiam
LKocoń - 29-08-2010 - 20:08
Temat postu:
Strona katalogszlachty.com jest moim pomysłem. Biogram który Panu przesłałem niebawem tam się znajdzie. Informacje pochodzą z zespołu: Urząd Powiatowy Łomżyński do Spraw Powinności Wojskowej, przechowywany w Archiwum w Łomży.

Pozdrawiam
magister - 29-08-2010 - 20:39
Temat postu:
Gratuluje pomysłu ze stroną internetową ! Pomogła mi bardzo w "odnalezieniu brakującego ogniwa" w rodzinnych poszukiwaniach. Czy posiada Pan jeszcze jakieś informacje o rodzinie Mężeńskich ? Czy posiada Pan może zdjęcia lub scany z ksiąg parafialnych? W miarę możliwości służę pomocą w archiwizacji. Jeśli można prosić o odpowiedź na mailowy : grandys@gmail.com

Pozdrawiam Piotr Mężeński
svetlanag - 22-10-2012 - 14:12
Temat postu:
Witam genealogów z Suwałk. Na waszej stronie internetowej znalazłam listę osób mieszkających w Suwałkach w XIX wieku. Wśród nich jest nazwisko Ratyński. Interesuje mnie Ratyński Konstanty ur. w 1831. Do 1851 roku uczył się w Suwalskim Gimnazjum. Gdzie mogę dowiedzieć się o nim więcej?
Pozdrawiam,
Svetlana.
Warakomski - 22-10-2012 - 18:03
Temat postu:
Może przyda się to komuś. Jest to art. dotyczący wprawdzie językoznawstwa, ale przedmiotem analizy są „Imiona poddanych klasztoru wigierskiego z 1745 r.”. Obok imion autorka podaje również nazwiska i miejscowości. A wszystko to na podstawie fotokopii nieistniejącego już dokumentu, ze zbiorów K.O. Falka.

http://dlibra.bg.uwm.edu.pl/Content/58/ ... wcze10.pdf

http://zywa-woda.ovh.org/inwentarz.html
Krzysztof
Marika - 23-10-2012 - 08:28
Temat postu:
Czy ktoś natknął się może gdzieś na dokumenty ze zbiorów K.O. Falka, dostępne w internecie?
Było to bogactwo informacji o ziemi suwalskiej i okolicach, ale niestety nigdzie nie mogę nic znaleźć. Czyżby wszystko przepadło?

Wiem, że fotokopie części zbiorów zostały przekazane Muzeum w Suwałkach, ale czy jest to gdzieś jeszcze dostępne w formie cyfrowej?
http://www.wrotapodlasia.pl/NR/exeres/0 ... A3A80D.htm

Kasia
solec1 - 08-12-2016 - 09:34
Temat postu:
Witam,
pisałem juz o tym w innym watku, ale moze ktos z Suwalszczyzny jeszcze cos poradzi.
Otoz, według spisu ludnosci na Łotwie w 1897 (tzn. formalnie chodzi o spis w Cesarstwie Rosyjskim), w Liksnie koło Dzwinska (Dyneburga), na stancji u Platerow-Zyberkow mieszkała prababcia mojej zony, Rychter Leontyna.
Miała wowczas 25 lat a jako miejsce jej urodzenia podane sa wyraznie SEJNY.
Jako wyznanie podano rz.-kat. i rzeczywiscie była katoliczka, jakkolwiek nie ma pewnosci, w jakim wyznaniu była ochrzczona, bo jej ojciec Jan był ochrzczony jako katolik a zmarł jako protestant.
Niestety, w dostepnych na szukajwarchiwach skanach ksiag U dla SEJN nie ma jej aktu urodzenia - w szerokim zakresie wokoł prawdopodobnego roku urodzenia, tj. 1871-1872, ani w ksiegach katolickich ani protestanckich. W ogole nie ma tam Rychterow, choc Leontyna miała 4 rodzenstwa.
Moze zatem urodziła sie w Sejnach ale ochrzczona została gdzie indziej? Tylko gdzie?
Jest tez prawdopodobne, ze jej ojciec Jan mogł byc wojskowym (nie mam na to dowodow, ale jej dziadek Leonard Rychter był wojskowym w carskiej armii). Moze wiec akurat w okresie 1871-1872 jej ojciec stacjonował w garnizonie w Sejnach? Ale mieszkał gdzies w okolicy i tam ochrzcił corke? Moze ochrzcił ja w... cerkwii wojskowej (bo chyba była wowczas takowa w Sejnach???), majac na wzgledzie fakt, ze bardzo wazny był obowiazek chrztu dziecka a wyznanie było wobec niego jakby "mniej wazne"?
PROSZE O PORADY, GDZIE SZUKAC AKTU U?

Pozdrawiam - Mariusz
Łucja - 08-12-2016 - 11:10
Temat postu:
U mnie w rodzinie był taki przypadek, że osoba, która funkcjonowała jako urodzona w Sejnach (przełom XIX/XX wiek), była tam nie do odnalezienia, a odnalazła się (metryka) w ... Serejach (metryki w internecie http://www.epaveldas.lt ).
Sereje nie były w granicach II RP.
Ale to może nie pomóc w Twoim przypadku akurat. Skąd jest informacja o urodzeniu w Sejnach i z jakiego okresu? W Sejnach też warto dużo szerzej poszukać jak ta informacja wygląda na pewną (właśnie, jakie źródło?).


Łucja


___
solec1 napisał:
Witam,
pisałem juz o tym w innym watku, ale moze ktos z Suwalszczyzny jeszcze cos poradzi.
Otoz, według spisu ludnosci na Łotwie w 1897 (tzn. formalnie chodzi o spis w Cesarstwie Rosyjskim), w Liksnie koło Dzwinska (Dyneburga), na stancji u Platerow-Zyberkow mieszkała prababcia mojej zony, Rychter Leontyna.
Miała wowczas 25 lat a jako miejsce jej urodzenia podane sa wyraznie SEJNY.
Jako wyznanie podano rz.-kat. i rzeczywiscie była katoliczka, jakkolwiek nie ma pewnosci, w jakim wyznaniu była ochrzczona, bo jej ojciec Jan był ochrzczony jako katolik a zmarł jako protestant.
Niestety, w dostepnych na szukajwarchiwach skanach ksiag U dla SEJN nie ma jej aktu urodzenia - w szerokim zakresie wokoł prawdopodobnego roku urodzenia, tj. 1871-1872, ani w ksiegach katolickich ani protestanckich. W ogole nie ma tam Rychterow, choc Leontyna miała 4 rodzenstwa.
Moze zatem urodziła sie w Sejnach ale ochrzczona została gdzie indziej? Tylko gdzie?
Jest tez prawdopodobne, ze jej ojciec Jan mogł byc wojskowym (nie mam na to dowodow, ale jej dziadek Leonard Rychter był wojskowym w carskiej armii). Moze wiec akurat w okresie 1871-1872 jej ojciec stacjonował w garnizonie w Sejnach? Ale mieszkał gdzies w okolicy i tam ochrzcił corke? Moze ochrzcił ja w... cerkwii wojskowej (bo chyba była wowczas takowa w Sejnach???), majac na wzgledzie fakt, ze bardzo wazny był obowiazek chrztu dziecka a wyznanie było wobec niego jakby "mniej wazne"?
PROSZE O PORADY, GDZIE SZUKAC AKTU U?

Pozdrawiam - Mariusz

solec1 - 08-12-2016 - 11:32
Temat postu:
Łucja napisał:
Skąd jest informacja o urodzeniu w Sejnach i z jakiego okresu? W Sejnach też warto dużo szerzej poszukać jak ta informacja wygląda na pewną (właśnie, jakie źródło?).
Łucja


Ten spis ludnosci jest na stronach Archiwum Łotwy:

http://www.lvva-raduraksti.lv/en/menu/l ... 29594.html
(skan 717; poz. 19 - Rychter Leontyna)

Dysponuje tez skanem bardzo dobrej jakosci nabytym w Archiwum.
Jest wyraznie: Sejny.
W 1897 w czasie spisu miała 25 lat.
Z innych zrodeł: akt M w Połoneczce w 1902 (nie ma tu jednak wzmianki, skad pochodziła), akt Z w 1925 w Wilnie, meldunek w Wilnie w 1924, pamietnik rodzinny, jej rok urodzenia jawi sie jako 1871 lub 1872.
W Sejnach szukałem wyjatkowo szeroko i nic... Czekam jeszcze na komentarz ze strony AP Suwałki, ktoremu przedstawiłem sprawe.
Dla parafii okolicznych dla Sejn sa niestety, przynajmniej na szukajwarchiwach, około 10-letnie braki w tym okresie.
A Sereje oczywiscie sprawdze.

Mariusz
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits