Genealodzy.PL Genealogia

Inicjatywy genealogiczne - Powstanie Styczniowe

Łucja - 30-07-2012 - 09:47
Temat postu: Powstanie Styczniowe
Jest coraz więcej inicjatyw związanych z dość okrągłą rocznicą Powstania Styczniowego w przyszłym roku. Przez 1863 r. wciąż coś się działo, zginęło mnóstwo ludzi, są mogiły i krzyże pamiątkowe, pomniki, a akty zgonu są?
Coś chyba było już o tym na forum, że gdzieś tam bezimienni byli odnotowani w księdze (?).
Czy zerknięcie w księgi z roku 1863 coś da? Czy to nie było rejestrowane?
Pytam, bo sama mam nazwisko powstańca który zginął, i nie wiem skąd on był. Pytam bo w weekend widziałam jedną taką mogiłę, krzyż i sama zadałam sobie pytanie czy wiadomo kto tam zginął? (Zambrzyków Stary).
Krzyż był postawiony dopiero w 1921 r.
Pytam, bo jakby był niedosyt inicjatyw genealogicznych (chyba nie ma niedosytu tylko odwrotnie?), to jest to temat bardzo na czasie. O powstaniu styczniowym tyle napisano, że nadchodzący rok będzie okazją żeby to przejrzeć, uzupełnić, zweryfikować.

Łucja

Na przykład: "Wierzycki Jan, służył w oddziale Krysińskiego, zginął 24 Sierpnia 1863 pod. Fajsławicami" Będzie akt zgonu na to??
Sroczyński_Włodzimierz - 30-07-2012 - 10:51
Temat postu:
Przejrzyj kilka/kilkanaście ksiąg zgonów 1863-1864 to się zorientujesz, a i "inicjatywa" przejdzie z poziomu "wartoby zrobić" na "patrzcie - tak i tak zrobiłam, nie jest trudne, włączcie się"Smile (Zacznij od znanych miejsc potyczek , egzekucji). Księgi dostępne on-line w wystarczającym wymiarze na początek.

Nie ma dużo zapisówSad Wręcz odwrotnie. Nawet w znanych miejscach egzekucji (czy wręcz mordów..egzekucja to wykonanie wyroku sądowego, wieszania czy rozstrzelanie pojmanych jeńców..nigdy mi określenie "egzekucja" nie pasowało)
Powody różne, nie wiem, które ważniejsze, które mniej ważne. Moim zdaniem np mitem i nieprawdą jest "gdzie zdarzenie tam zapis" -zapis tam, gdzie miejsce zamieszkania (kls-y decydujące), więc mogą być rozproszone dla osób o znanych danych.
Bezimiennych też mało, także być może z powodów propagandowych (ale..na ogół chyba mamy do czynienia z odwrotną praktyką, wyolbrzymianiem strat "wichrzycieli" przez władze - właśnie z powodów propagandowych. Może realne dane utrudniłyby dezinformacje o olbrzymich stratach?
Są rejony dostępne w metryki.genealodzy.pl (od dłuższego czasu), w których aktywność w 1863 była spora i znana (Mazowsze -Puszcza Kampinoska), ale kopie ksiąg z miejsc o największej aktywności (i jak się wydaje największej ilości zgonów) dostępne, o ile wiem, nie są.

Pozdrawiam
P.S. Powyższe to nie czyste teoretyzowanie, a propos zgonów..w dalszym ciągu nie wiem gdzie są zgony straconych (i zmarłych) w Cytadeli Warszawskiej, temat podobny
Gandalf_de_Grey - 30-07-2012 - 10:52
Temat postu: Powstanie Styczniowe
Salve £ucjo,

Teoretycznie mozna a raczej powinno sie w dobie dzisiejszej technologii odkopac mogily powstancze (nie tylko te z 1863 ale i starsze i mlodsze czyli z I w.s. i 1920 ...) i z mozolem zbadac kto tam lezy, jak i kiedy zginal czy umarl. Wtedy takie bezimienne mogily chociaz troche nabiora koloru. Np w przypadku mogily, o ktorej piszesz mogla by sie potem ukazac info, ze lezy tu osoba plci meskiej , ktora zginela od uklucia bagnetem czy czyms ostrym, w wieku 20-25 lat (sadzac po stanie uzebienia) itd itp. Potem, jesli jest faktycznie zapis w ksiedze zgonow parafialnych, ze tego a tego dnia znaleziono nieznanego mezczyzne i pochowano go tego a tego dnia. Jesli do tego istnieje lokalna legenda, ze byl to powstaniec styczniowy i dopiero w 1921 r. mozna bylo oznaczyc jego grob to chyba wszystko co dalo by sie zrobic. Owszem istnieje jeszcze mozliwosc, ze ktos gdzie spisal historie, z jakiego oddzialu mogl byc, albo jaki w danym terenie dzialal. A idealnie by bylo (poki co marzenie scietej glowy) aby znalezc raporty rosyjskie, ktore potwierdzily by, ze w tym rejonie napotkali na jakas "bande buntownikow"....

Tak ... tak by bylo idealnie... ale komu sie to bedzie chcialo robic, wydawac pieniadze na ekshumacje, badania, poszukiwania w archiwach...
To tylko temat dla szalencow, co maja duzo pieniedzy i czasu a i tak polscy urzednicy beda im sypali grudy pod nogi, bo to nie wygodne "babrac sie" w przeszlosci...
No ale zawsze mozna zyc z taka idea... Kiedys ogladalem film koreanski (poludniowo koreanski dla scislosci). Na poczatku byla scena, kiedy duza grupa chyba archelogow odkrywa powoli szczatki na jakims polu bitwyi. Jeden z nich znalaz pioro (wieczne), gdzie bylo wygrawerowane nazwisko i imie. Jak tylko je odczytal, zaraz wyjal notebook i wpisal nazwisko. Okazalo, sie, ze ta osoba w/g oficjalnych danych jeszcze zyje... i zaczyna sie akcja filmu przenoszaca widza w zawile lata wojny domowej. Koniec koncow okazalo sie, ze pioro owszem nalezalo do osoby zyjacej, ale mial je ze soba brat, ktory zginal, myslac ,ze ow brat, ktoremu kiedys on dal owe pioro zginal i zbaral je sobie na pamiatke po nim....
No ale to fikcja... a moze im sie chce? i maja pieniadze na to? Amerykanie do tej pory ukladaja sie z Wietnamczykami aby szukac szkieletow zagininonych w akcji zolnierzy amerykanskich... widac im sie chce, maja pieniadze, ba malo tego maja przede wszystkim spis kogo brakuje, a my? nawet nie mamy spisu zolnierzy z 1830/31 a co mowiac o powstancach z 1863...

No dobra, koncze juz wylewania tez zolci.
Grobami wojennymi z roznich okresow zajmuje sie od lat... ale poki co tylko na papierze, bo wszedzie trzeba pieniedzy, czasu i jeszcze raz pieniedzy...
Łucja - 30-07-2012 - 10:57
Temat postu: Powstanie Styczniowe
Z ekshumacjami bez przesady, ale w księgi 1863 r. (czy tylko?) warto zajrzeć. Temat dla wszystkich, wrzucę potem ten pomnik z 1921 r. w Zambrzykowie Starym.

Ł.
dpawlak - 30-07-2012 - 11:16
Temat postu: Powstanie Styczniowe
Żółć niepotrzebna, a porównywanie sytuacji powstania styczniowego do wojny w wietnamie 100 lat później kompletnie nie trafione.
Amerykanin aby się dostać do Wietnamu musiał zostać zwerbowany na terenie USA (już figuruje w jednym rejestrze) dostać przydział do określonej jednostki (drugi rejestr), jakoś dostać się do tego Wietnamu, raczej statkiem (trzeci - manifest okrętowy, lista zamustrowanych, czy jak tam się to nazywało). Jak miał szczęście wracał z powrotem i był demobilizowany (kolejne rejestry). Zarówno w czasie wojny wietnamskiej, jak i później, na terenie USA jak i Pacyfiku nie toczyły się działania zbrojne. Biurokracja miała nieskrępowaną swobodę tworzenia i przechowywania tych wszystkich rejestrów, o nalotach dywanowych na archiwa nie słyszałem. Do tego cały wiek różnicy pomiędzy tymi działaniami zbrojnymi to takie drobiazgi jak nieśmiertelniki, armia regularna i zbiurokratyzowana, a armia powstańcza (raczej kupa chłopska spontanicznie sformowana), powszechność jakiś papierów potwierdzających tożsamość i baz tychże w XX wieku przy braku takich cudów w XIX, spisy powszechne itd. itp.
Co do rozkopywania wszystkiego, bo dzisiejsza technika na coś pozwala, to zwodnicze jest. Pomyślmy na co pozwoli jutrzejsza technika, o ile nie rozkopiemy grobu dziś? Technika się rozwija, a grób raz rozkopany ujawni tylko tyle, ile dziś jesteśmy gotowi odczytać. Warto kopać, ale nie za wszelką cenę, wszędzie i wszystko.
Warakomski - 30-07-2012 - 11:29
Temat postu:
Art. „Ekshumacja powstańców. Historia do korekty”
http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1, ... ekty_.html
Krzysztof
Sroczyński_Włodzimierz - 30-07-2012 - 11:32
Temat postu:
dajcie na wstrzymanie ekshumacjom i ew. narzekaniu "dlaczego nie?" "dlaczego tak mało"

a księgi z 1863 przekopaliśmy? bo temat zbacza na "powinni..".. a i z armaty do wróbla czasem;) dopóki podstawowe, dostępne niezrobione lub...niespopularyzowane wyniki:)
Gandalf_de_Grey - 30-07-2012 - 11:32
Temat postu: Powstanie Styczniowe
Salve dpawlak-u,

Generalnie tez racja... jesli popatrzymy na star trek, tam nie trzeba nic odkopywac, bo wszystko mozna odpowiednim scanem odczytac i to nawet z kosmosu...
Ale poki co jesli szczatki sa, to moze warto sie pokusic na chociazby ich policzenie. Za x czasu- tzn czasu kiedy technika ze star trekow bedzie swobodnie dostepna i powiedzmy standartowa - mooze sie okazac, ze szczatkow juz nie ma...
Oczywiscie porownywanie 1863 do 1963 i dalej nie ma do konca sensu. Chodzilo mi li tylko o pewnie nastawienie do poszukiwan. Amerykanie przeciez odrobili czy nawet odrabiaja czaly czas swoja prace domowa i rejestruja i badaja wszelkie mogily z wojny o niepodleglosc Stanow Zjednoczonych - sprawdz SAR- Revolitionary War Graves Register of soldiers and patriots, and many cases their spouses...
Nam sie nie chcialo, a moze nawet i chcialo bo o to apelowal niezyjacy juz prof. Herbst, ale jak zwykle sa wazniejsze potrzeby w zyciu niz interesowac "jakimis tam poleglymi z XVIII czy XIX w."
No ale warto chociaz pomyslec... moze cos z tego kiedys wyjdzie tzn jakas idea, ktora spowoduje np. mode na rejestrowanie wszystkiego co patriotyczne w terenie "sie wydarzylo" lacznie z grobami i "ich mieszkancami"
Smile
dpawlak - 30-07-2012 - 12:14
Temat postu: Powstanie Styczniowe
Chciało, nie chciało, trzeba kompletnie nie znać historii aby używać tego terminu. Krzyż powstańczy wpomniany przez Łucję nie przypadkiem postawiony został dopiero w 1921. Kilka lat wolności znów wojna i znów nie bardzo można było o powstańcach skoro takie "Dziady" Mickiewicza miały wymowę antyradziecką (sic!).
Amerykanie zabrali się za to pod koniec XIX wieku nikt im nie przeszkadza, nikt nie blokuje, a mimo to są w lesie, jak można o bazie pochówków powiedzieć, że: "Termin i miejsce pochówku nie jest wskazany." Mam nadzieję że dotyczy to wyłącznie małżonków a nie uczestników.
Porównywalnym do SAR przedsięwzięciem (pod względem historycznym, a nie skali wydarzenia i osób z nim związanych) jest Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego zainicjowane i prowadzone przez Minakowskiego, który m.in. na tej bazie rozbudowuje swoją Wielką Genealogię Minakowskiego.
Gandalf_de_Grey - 30-07-2012 - 12:40
Temat postu: Powstanie Styczniowe
Salve dpawlak-u,

Alez prosze nie zarzucaj mi braku znania historii. Przeciez powolalem sie na bylo nei bylo znanego historyka prof. Herbsta, ktory w latach 60-tych XX wieku nawolywal aby skupic sie na chociazby polach bitew z okresu Powstania Kosciuszkowskiego. Wetdy jeszcze byly mozliwosci, nie rozkopano ich wiele itd itp.
Oczywiscie Amerykanom nikt nie przeszkadzal, a kto nam w latach 60 XX wieku przeszkadzal?
Zreszta toczymy tu niepotrzebny moim zdaniem spor. Jestes moze zwolennikiem czekania na inny lepszy uzbrojony w jeszcze nowoczesniejsza technologie czas i wtedy badania mogil powstanczych, gdzie ja pisze wyraznie, ze poko co mozna brac pod uwage na co nam obecnie technologia pozwala i badac kazda mogile...
ALE NA TO I TAK NIE MA ANI PIENIEDZY ANI CZASU. Wiec skonczmy kruszyc kopie.
Podawalem przyklad Koreanczykow czy Amerykanow - ze mozna to robic
Czy my Polacy zlote ptacy to zrobimy - to juz jest inna kwestia.

Pozdrawiam Smile
Sroczyński_Włodzimierz - 30-07-2012 - 14:25
Temat postu:
Smile
Smile))))

"Alez prosze nie zarzucaj mi braku znania historii."
"a kto nam w latach 60 XX wieku przeszkadzal? "


Smile)))))

pozdrawiam

PS najistotniejsze - gdy nikt nie przeszkadza (przynajmniej nie tak jak kiedyśSmile to...
?
Gandalf_de_Grey - 30-07-2012 - 14:46
Temat postu:
Panie Wlodzimierzu,

W latach 60-tych XX wieku nikt nam nie przeszkadzal robic wykopaliska na bitwach z XVIII w. tylko nie bylo poparcia ze strony wladz. Po prostu temat umarl smiercia naturalna, byl glos w dyskusji Herbsta i nikt tego glosu czy inicjatywy nie podjal...
Ale moze teraz komus sie bedzie chcialo i nikt nam nie bedzie przeszkadzal...
Smile
Sroczyński_Włodzimierz - 30-07-2012 - 14:57
Temat postu:
tia...
samo to, że piszemy Powstanie Kościuszkowskie, nie wojna polsko-rosyjska w obronie Konstytucji 3 Maja..
że ciołkowy Staś to kochany choć fajtłapowaty
to nie lata 60 XX wieku? nie efekt tego?
Rzeź Pragi (też do końca nie podsumowana jeśli o liczbę ofiar chodzi)
nie?
że dyskutować ciężko nie tylko o Targowicy ale i Barskiej (no bo jak? Gomułka(czy wręcz przeciwnie, w sumie nieważne dla mnie wewnętrzne porachunki gangsterów) wybija właśnie Dziady studentom ..to i jak podważać barskich
każda próba badań czy to źródeł pierwotnych (w wiesz kto był szefem NDAPu w tych latach 60 i ciut później? a kim był zanim był szefem NDAPu?) czy "grzebania w niedawnej historii"
w ogóle badań historycznych opartych nie na "wszyscy przecież wiedzą" i "proces dziejowy, więc oczywiste"
o..wczesna słowiańczyzna to jak najbardziej, Jagiellonowie ..już niekoniecznie, a czasy szlachty rozpijającej chłopów i nic innego nie robiącej jak uzasadnione bunty chłopskie tłumiące...

badania wojny w obronie Konstytucji 3 Maja ..nie w 60 a w 80 za udział w rocznicy..no nie muszę sięgać do wtórnych źródeł

kto włada przeszłością...itd
Łucja - 30-07-2012 - 15:42
Temat postu:
W książce Tadeusza Swata "Gloria Victis. Mogiły poległych z okresu Powstania Styczniowego 1863-1864 roku na ziemiach polskich", 2004 r., katalog ze wstępem, jest mowa:
"W wielu parafiach w księgach metrykalnych sporządzono stosowne zapisy, bądź obszerniejsze akty zejścia..".
Ogółem zginęło ok. 25.000 osób, ilu z nich zostało tak odnotowanych?
W okolicy gdzie mieszkam i pracuję dużo jest takich mogił i to głównie z pierwszego okresu, jeszcze zimy 1863 r., ta w Zambrzykowie jest z akcji w marcu 1863 r., 18 marca.

.
Zdjęcia z Zambrzykowa Starego, prawdziwie "daleko od szosy":

https://picasaweb.google.com/Lucja.Wier ... directlink


Łucja
Sroczyński_Włodzimierz - 30-07-2012 - 15:48
Temat postu:
a tam w książce i "w wielu"..masz 1863-1864 zgony (księgi nie zaświadczenia) w dość dużym wyborze, masz "podejrzane" (o bycie miejscami zgonów) miejsca pokrywające się z dostępnymi księgami

wiele
wiele to ile i jakie?

a tu leży i czeka;)
dpawlak - 30-07-2012 - 16:01
Temat postu:
Nie wszystkich zapewne rozpoznano z imienia i nazwiska, czy były powody by tych rozpoznanych nie wpisywać do ksiąg? Kto wie. Ostatnio spotkałem się z taką legendą opowiadaną przez mieszkańców Gołębia: Jeden z oddziałów powstańczych napotkał w pobliżu wioski oddział carski. Wywiązała się potyczka. Jeden z powstańców, kurier lub ktoś z dowodzących schował się do spróchniałego od wewnątrz pnia drzewa. Ranny wcześniej lub postrzelony przypadkowym pociskiem, zmarł nie opuszczając schronienia. Jego szkielet został znaleziony kilka lat później. Traf chciał, że przy szkielecie znaleziono również teczkę z dokumentami a w nich listę osób popierających i biorących udział w powstaniu. Na liście był między innymi proboszcz miejscowej parafii, wciąż w niej rezydujący. Finał tej historii był taki, że księdzu urządzono "zdrowotny spacer do wód syberyjskich" za udział w powstaniu, kilka lat po jego stłumieniu.
Takie spisy nie były bezpieczne. Co do księgi zgonów, nie zawsze przy pochówku był ksiądz, nie zawsze zgłaszano pochówek z lasu księdzu.
Tego poległego w dziupli drzewa też w księdze zgonów pewnie próżno szukać.
Markowski_Maciej - 30-07-2012 - 16:52
Temat postu:
Podoba mi się pomysł Łucji abyśmy się włączyli w nurt rocznicowy.
Można parę rzeczy zrobić stosunkowo małym nakładem sił i niejako przy okazji:
1) indeksując te lata zwróćmy uwagę na akty zgonu mogące mieć związek z powstaniem. Można je następnie zebrać w jednym temacie i np. pokazać na facebooku.
2) starać się w pierwszej kolejności obrabiać właśnie te lata.
3) otworzyć podforum Powstanie Styczniowe aby można było wpisywać zdobyte informacje o powstańcach.
Akurat obaj moi przodkowie, którzy brali w udział w tym powstaniu przeżyli. Przy czym informację o skazaniu jednego znalazłem, a drugi choć podobno wylądował w cytadeli nigdzie nie nie widnieje w żadnym spisie. Może to kolejna rodzinna legenda?
Zastanawiam się czy nie dało by rady zindeksować np. wyroków:
Powstanie styczniowe : wyroki Audytoryatu Polowego z lat 1863, 1864, 1865 i 1866 w Podlaskiej Bibliotece cyfrowej:
http://pbc.biaman.pl/dlibra/doccontent? ... mp;id=6770
Dzięki tej publikacji dowiedziałem się o swoim uczestniku.
Maciej
dpawlak - 30-07-2012 - 17:11
Temat postu:
Coś podobnego już powstało:
http://www.genealogia.okiem.pl/forum/vi ... mp;t=17582
Sawicki_Julian - 30-07-2012 - 17:17
Temat postu:
Witam, za dwa dni też rocznica kolejnego przegranego Powstania Warszawskiego, a z Powstania Styczniowego mam zdjęcie Powstańca z rodziną, w tym już wnuczki mojego stryjka Ignacego Sawickiego, żył jeszcze w 1905 roku, ale na wygnaniu, za to ze jego żona Matylda była emisariuszką, majątek trzeba było opuścić i także to województwo sandomierski ( gubernia kielecka ) w którym mieszkali przed powstaniem. Powstanie wybuchło bo ponoć Wielopolski zarządził brankę młodych chłopców w wieku 19 lat do wojska carskiego. U mnie był pradziadek ze strony prababki w wojsku carskim, jak poszedł do wojska w wieku 19 lat to wrócił już siwy jak gołąb po 25 latach służby, ożenił się miedzy czasie w 1862 roku mając 36 lat, ksiądz pisał w metryce - oficer carski ; pozdrawiam - Julian
qufel - 30-07-2012 - 17:19
Temat postu:
W Genbazie jest księga zgonów z parafii Szaniec, gdzie jest zbiorowy akt zgonu 27 nieznanych powstańców poległych 18 marca 1863 w bitwie pod Grochowiskam.
Sroczyński_Włodzimierz - 30-07-2012 - 17:28
Temat postu:
Smile jak się chce - to można:)
pozdrawiam:)
Warakomski - 30-07-2012 - 18:47
Temat postu:
Chyba nie doceniamy lokalnych inicjatyw, tu o Grochowiskach i innych miejscowościach gdzie upamiętniono powstańców /zrobione profesjonalnie/
Cyt.
„Dla dużej grupy prezentowanych miejsc załączamy wypisy z materiałów źródłowych, jak – parafialne Księgi Zgonów z okresu powstania styczniowego, dostępne w kościołach lub AP Kielce, Radom, AGAD, CAW, Muzeum Wojska Polskiego, materiały Muzeum w Kielcach, czy też zamieszczone w 25 – tomowej serii „Powstanie Styczniowe. Materiały i Dokumenty”
http://www.powstanie1863.zsi.kielce.pl/
Tu o mieszkańcach wsi Dziewule, represjonowanych za udział w powstaniu..

http://dziewule.pl/6_1863_1864/6a_1863_1864.html

Wcześniej zamieściłem link do art. o inicjatywie lokalnego stowarzyszenia dotyczącej korekty legendy.
Jeżeli już, to jestem za „kopaniem’ w dostępnych metrykach, nawet jeżeli to będzie powieleniem tego co już ktoś wykorzystał / nie wszyscy kupią sobie książkę/, nawet wówczas, kiedy będziemy to robić okazjonalnie.
Krzysztof
Łucja - 30-07-2012 - 21:57
Temat postu:
Daje się zauważyć, że wiele potyczek powstańczych miało miejsce tam, gdzie księgi nie są niestety genealogom dostępne (diecezja siedlecka), czyli dotarcie do takich informacji jak zawartość księgi zgonów 1863-1864 wcale może nie być taka prosta.. Chyba, że się mylę...


Łucja
Sroczyński_Włodzimierz - 30-07-2012 - 22:33
Temat postu:
zgadza się!
ale można zacząć od tego co dostępne?
Markowski_Maciej - 30-07-2012 - 23:31
Temat postu:
Na samym początku wątku:
Sroczyński_Włodzimierz napisał:

Moim zdaniem np mitem i nieprawdą jest "gdzie zdarzenie tam zapis" -zapis tam, gdzie miejsce zamieszkania (kls-y decydujące), więc mogą być rozproszone dla osób o znanych danych.

Myślę, że przy każdej indeksacji z tego okresu trzeba po prostu zwracać uwagę na niestandardowe zapisy w aktach zgonu. Nie zawsze będzie to zapis, że powstaniec. Czasami starano się po prostu ochronić rodzinę.
Maciej
Sroczyński_Włodzimierz - 30-07-2012 - 23:48
Temat postu:
ależ prawie nigdzie nie będzie zapisu "powstaniec" czy "powieszony" "grób zbiorowy rozstrzelanych" może czasem w raptularzach

to nie tak ot przejrzeć i zobaczyć czy nie ma napisane "powstaniec"
porównać z innymi źródłami, daty sprawdzić czy nie jest jakieś zagęszczenie

łatwiej znaleźć potwierdzenie, lub pokazać, ze zapisów nie ma -znanych skądinąd zgonów
niż
wykryć nieznane

ale w zytowanym fragmencie chodziło mi o to, że panuje ( i jest podtrzymywane) przekonanie, że i w XIX i w XX wieku zapis o śmierci, urodzeniu, małżeństwie winien być tam (geograficznie) gdzie zdarzenie miało miejsce
MagdaBilska - 31-07-2012 - 00:03
Temat postu:
Z księgi zgonów parafii Tuchowicz:

"Działo się we wsi Tuchowicz dnia dwudziestego czwartego czerwca tysiąc osiemset sześćdziesiątego trzeciego roku o godzinie dwunastej w południe. Stawili się Andrzej Bednarczyk lat pięćdziesiąt sześć i Adam Gromada lat czterdzieści cztery liczący obaj włościanie i gospodarze w Zastawiu osiadli i oświadczyli iż w dniu wczorajszym po batalii zaszłej na polach i w lesie Zastawskich, między godziną dziesiątą rano a szóstą wieczorem na pobojowisku znaleziono dwudziestu pięciu Polskich zabitych z imion nazwisk i pochodzenia nieznanych i we wsi Zastawie przy gościńcu pod samą (nieczytelne) pochowani zostali. Po przekonaniu się naocznie rzeczywistym ( nieczytelne) zeznania akt ten opisany, stawiającym przeczytany a gdy ci posać nie umieją przez Nas podpisany został
Ks A. Byszewski"

Polegli walczyli w oddziale Borelowskiego-Lelewela pod Różą

http://zastawie.netau.net/bitwy.html
Magda
Kolank0 - 31-07-2012 - 09:28
Temat postu:
Niezależnie czy lista osób wyciągniętych z ksiąg metrykalnych byłaby kompletna, wniosłaby bardzo wiele do upamiętnienia poległych.

poza tym:
- mój wuj ma problem w poszukiwaniach genealogicznych, gdyż urodzonemu w podczas powstania jego prapradziadkowi, nie podano w metrykach ojca. Jego matką zaś i nim samym opiekował się znana i znaczna rodzina w łomżyńskiem, która jak mogła, pomogła rodzinom wielu powstańców.
- w kwestii strat osobowych podczas powstania. bywało, że do domu nie wracał chłop idący z pobliskiego pola jeśli po drodze spotkał oddział kozacki. Moskwicyni często bez pytania kto i zacz szlachtowali spotkanych na gościńcach ludzi traktując ich jako powstańców, zwiadowców lub kurierów. A wszystko po to by poprzez ogrom represji zastraszyć ludność i zniechęcić ją do udzielania pomocy powstańcom.
tomaszi - 31-07-2012 - 12:21
Temat postu:
Na "fejsowych" Genealogach mozecie zobaczyć miedzy innymi akt zgonu Pułkownika Władysława Kononowicza http://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82ady ... Kononowicz
- Warka 1863...
odnaleziony przez Łukasza Rzeszotka szafa projektu metryki.genealodzy.pl
http://www.facebook.com/photo.php?fbid= ... mp;theater


------------------------------------------------------------
Zapraszamy wszystkich badaczy historii rodzinnej!
Polecajcie nas swoim znajomym na Facebooku!
http://www.facebook.com/GenealodzyPL
Łucja - 31-07-2012 - 21:06
Temat postu:
Czyli tak:

1. parafia Szaniec - akt zgonu 27 nieznanych powstańców z bitwy pod Grochowiskami - jest w genbazie (jakby ktoś mógł podpowiedzieć jak go tam znaleźć????). Info - Darek K.
Grochowiska - w pow. Busko Zdrój, woj. świętokrzyskie. 18 czerwca 1863 r. była tam bitwa w której poległo ok. 300 powstańców.

2. parafia Tuchowicz - zapis w księdze metrykalnej z 24 czerwca o bitwie jaka miała miejsce 23 czerwca we wsi Zastawie i 25 znalezionych na pobojowisku nieznanych powstańcach. Info - Magda B., link do strony o wsi Zastawie.
Zastawie - w pow. łukowskim, woj. lubelskie.

3. parafia Warka - akt zgonu płk. Władysława Kononowicza. Zginął 4 czerwca 1863 r. (rozstrzelanie, egzekucja), okrążony pod Grabowską Wolą.
Info - facebook.com/GenealodzyPL (Tomasz od Łukasza Rz.) i tamże zamieszczony (15.09.2011 r.).
Warka - w pow. Kozienice, woj. mazowieckie, miejsce kaźni, bitwy były w okolicy.

i dodam z książki Tadeusza Swata kolejne info:

4. parafia Grabów nad Pilicą - akt zgonu Władysława Komornickiego (22 lata), adiutanta Władysława Kononowicza. Akt nr 15/1863 r. z 4 czerwca. Poległ 2.06.1863 r. Syn dziedziców dóbr Grabowa.
Grabów nad Pilicą - w pow. Kozienice, woj. mazowieckie.


Ł.
Darek1965 - 31-07-2012 - 21:51
Temat postu:
Witam,

do spisu założonego przez Łucję dorzucam kolejne dane;

5. parafia Radziki Duże - akty zgonów nr 24-31 z dnia 1.04.1864r., dotyczą 6 powstańców poległych w boju i 2 zmarłych w wyniku odniesionych ran w potyczce, która odbyła się 29.03.1864r. w rejonie wsi Łapinóżek (Bolesławice), obecna gmina Wąpielsk, powiat rypiński, woj.kujawsko-pomorskie.

Ze szczegółami można się zapoznać
http://www.szpejankowski.eu/index.php/p ... a/136.html
Pozdrawiam
Darek
Topolinski_Jozef - 31-07-2012 - 22:09
Temat postu:
Witam
i ja dorzucę do powstającej listy: Smile

6. Parafia Brok - miejsc. Nagoszewo
akty zgonu nr. 50 - 53 - wszyscy zmarli 03.06.1863 godz. 15
a byli to: Stanisław Mańkowski, Łukasz Stelmaszczyk, Jan Stelmaszczyk
oraz Wawrzyniec Kozioł.
Wszyscy są wymienieni w opisie bitwy 2-3.06.1863 na stronie

http://www.osuchowa.pl/okolica.html
Piotr_Kazimierski - 01-08-2012 - 10:34
Temat postu:
GenBaza / AD_Kielce / Szaniec / 21_1855-1863_zg /
27 poległych na Grochowiskach
spis poz. 81 akt 81 :
http://metryki.genbaza.pl/index/index/p ... offset/136
akt 81: 21.03.1863.....na polach wsi Gallowa, klasztoru po Kamedułach i Grochowiska ......
.....bitwa 18.03.1863 .... 27 NN , sporo szczegółów z oględzin zwłok,
nazwiska protokolantów i zgłaszających:
http://metryki.genbaza.pl/index/index/p ... offset/133
Linki działają po zalogowaniu do Genbazy.
Dziękuję za ten slad . Pozdrawiam.
Piotr
Warakomski - 01-08-2012 - 18:45
Temat postu:
Z Geneteki /mazowieckie/ z informacjami umieszczonymi przez indeksujących.

Chotomów akt nr 6 ./ NN 16.02. 1863 pod Okuniewem lat ok.26/
Glinianka akt.71 /NN Górki lat 30 poległy w boju /
akt 72 /NN Górki lat 24 poległy w boju/
akt 74 /NN Górki lat 21 poległy w boju/
akt 73 /NN Górki lat 35 poległy w boju/
Kamieńczyk akt nr 33 /NN 9 powstańców poległo we wsi Fidest 12.03
akt 32 / NN dn. 6.03 na polu pod Gwizdałami zginął w czasie utarczki nieznany powstaniec lat ok. 30/
Kiczki akt nr 29 / NN 3 poległych powstańców nieznanego imienia i nazwiska/
Lubowidz NN 32 osoby miejscowość Galomin i Dziwy /
Krzysztof
Sawicki_Julian - 03-08-2012 - 12:17
Temat postu:
Witam, pamiętam opowiadaną w domu historie grobu powstańca z 1863 roku pod samą górą na wjeździe do Bodzentyna od strony Starachowic. Ten powstaniec ( nie pamiętam nazwiska ) był dwa lub trzy razy złapany przez sołdatów carskich i tyle samo razy im uciekł, ale ktoś im doradził, pewnie jakiś wróżbita ( owcarz ) że jak go się złapie to natychmiast urwać mu guzik od płaszcza to nie ucieknie, tak się stało bo jest ten grób. Na zdjęciu widziałem takie zimowe płaszcze, to kożuch z barana, ma dwa rzędy guzików i spinane są parami rzemykiem, ta kurtka zimowa z okresu Powstania Styczniowego nazywa się - Świtka ; pozdrawiam - Julian

Ps. w Świętomarzy w 1862 roku na plebanii odbywały się zjazdy księży, także byli tam naczelnicy powstania. Prz samym kościele jest grób, ( nawet dwa bo miał dwie żony ) pułkownika Kajetana Wojciechowskiego dziedzica Łomna który także walczył u boku Napoleona, był razem z Filipem Sawickim, nie wiem czy ten sam Filip był w powstaniu Listopadowym, pisze po rosyjski zwolniony rodem z Galicji w 1832 roku. W AD Kielce znalazłem w księgach parafii Świętomarz Rotę Przysięgi Wielkiemu Napoleonowi z 1812 roku, wszystkie wsie z tej parafii składają uroczyście chyba w dniu 15 sierpnia - odpust i podpisy właścicieli lub wójtów wsi są tam zapisani ; podaje linki do poczytania o mojej dawnej parafii w Świętomarzy - Julian ; https://www.google.pl/search?q=Swietoma ... =firefox-a
Lubryczyński_Ireneusz - 03-08-2012 - 15:16
Temat postu:
Rodzony brat mojej prababci - Walenty Szajner z Kępy Niemojewskiej za udział w potyczkach - został skazany jak pisze H. Cederbaum - " W wyrokach audytaryatu" w 1866r. na cztery lata rot aresztanckich - czyli ciężkie roboty w głąb carskiej Rosji. Niestety nie wiem co dalej się z nim działo. Gloria Victis - pozdrawiam Irek
tomaszi - 03-08-2012 - 20:41
Temat postu:
Sawicki_Julian napisał:
Witam, pamiętam opowiadaną w domu historie grobu powstańca z 1863 roku pod samą górą na wjeździe do Bodzentyna od strony Starachowic. Ten powstaniec ( nie pamiętam nazwiska ) był dwa lub trzy razy złapany przez sołdatów carskich i tyle samo razy im uciekł, ale ktoś im doradził, pewnie jakiś wróżbita ( owcarz ) że jak go się złapie to natychmiast urwać mu guzik od płaszcza to nie ucieknie, tak się stało bo jest ten grób. Na zdjęciu widziałem takie zimowe płaszcze, to kożuch z barana, ma dwa rzędy guzików i spinane są parami rzemykiem, ta kurtka zimowa z okresu Powstania Styczniowego nazywa się - Świtka ; pozdrawiam - Julian

Ps. w Świętomarzy w 1862 roku na plebanii odbywały się zjazdy księży, także byli tam naczelnicy powstania. Prz samym kościele jest grób, ( nawet dwa bo miał dwie żony ) pułkownika Kajetana Wojciechowskiego dziedzica Łomna który także walczył u boku Napoleona, był razem z Filipem Sawickim, nie wiem czy ten sam Filip był w powstaniu Listopadowym, pisze po rosyjski zwolniony rodem z Galicji w 1832 roku. W AD Kielce znalazłem w księgach parafii Świętomarz Rotę Przysięgi Wielkiemu Napoleonowi z 1812 roku, wszystkie wsie z tej parafii składają uroczyście chyba w dniu 15 sierpnia - odpust i podpisy właścicieli lub wójtów wsi są tam zapisani ; podaje linki do poczytania o mojej dawnej parafii w Świętomarzy - Julian ; https://www.google.pl/search?q=Swietoma ... =firefox-a


Wspomniany Kajetan Wojciechowski (1786-1848) - ułan 1 Pułku Legii Nadwiślańskiej potem zdobywca miedzy innymi Saragossy i Samosierry - dekorowany po bitwie osobiscie Krzyżem Legii Honorowej przez Napoleona. W powstaniu Listopadowym w randze pułkownika. Dwukrotnie żonaty: (1)Izabela Rogoyska z Łomna (1802-1828) córka Ksawerego serdecznego przyjaciela z wojska - z tego związku Izabela (1822-1860) wydana za Kłokockiego oraz syn August (1824); (2)Brygida Reklewska (1806-1863) - z tego zwiazku urodziła się córka Jadwiga (1832-1915) - żona Prendowskiego - aktywna uczestniczka Powstania 1863 roku... Kajetan był także Sędzią Pokoju Powiatu Opatowskiego.
Jest może szansa na fotografię grobu Kajetana? Wink

z ukłonami,
Tomasz M.Dąbrowski (krewny Rogoyskich)
Piotr_Juszczyk - 03-08-2012 - 20:45
Temat postu:
Powstaniec 1863, Bodzentyn
https://ssl.panoramio.com/photo/32436453
http://powstanie1863.zsi.kielce.pl/index.php?id=a13
Chyba najwięcej jest jednak danych na stronie powstanie1863.zsi.kielce.pl
Autor włożył masę trudu i zebrał nie tylko miejscowości ale i w wielu wypadkach akty zgonu uczestników powstania.
W Świętomarzu byłem ale poszukiwanego grobu nie zauważyłem, robiłem zdjęcia dla potrzeb swojego drzewa.
Dotyczy poległych powstańców:
"Ksiądz Bogdański wpisał do księgi zgonów parafii siedmiu mężczyzn "z imion i nazwisk i pochodzenia niewiadomych"
ze strony
http://www.skarzysko24.pl/miasto-i-powi ... omarz.html

Warto także zerknąć w akty pobliskiego Tarczka gdzie w roku 1863 akty zgonu z dopiskiem "poległ w bitwie"
akt 34 -Felix Langman
akt 35 - nieznany
akt 36 - Felix Grabowski
akt 37 - nieznany
akt 38 - nieznany
akt 39 - nieznany
akt 40 - nieznany
akt 41 - nieznany
akt 42 - nieznany
czyli 9.
Wpisał ksiądz Zborowski. Może to jednak o tych 9 w Tarczku chodziło.
Akty są w Genbazie. Dla nieznany często podawano wiek w przybliżeniu i pochodzenie jeśli dało się określić.
keret - 03-08-2012 - 23:00
Temat postu:
Witam
Bez wątpienia http://powstanie1863.zsi.kielce.pl/index.php?id=a13 to jedna z najlepszych stron o powstaniu, co do mogił powstańczych bywa różnie znam mogiłę na której napisano cytuje „Tu spoczywa 3 powstańców 1863 których powiesili moskale za ich zryw do wolności. Jeżeli zagłębimy się w temat okaże się że pochowane w tej mogile osoby mogły zginąć z rąk powstańców (wyrok władz powstańczych za rozboje).
Sawicki_Julian - 03-08-2012 - 23:01
Temat postu:
Witam Tomasz, robiłem zdjęcia w kościele w Swiętomarzy, epitafium Komornickich z Jadownik i dwa groby pod kościołem Wojciechowskiego i chyba jego żon, jest tam trzeci krzyż ale jak raz mi wysiadły baterie i trzeciego grobu nie mam na zdjęciu, ale tam często jeżdżę do rodziny i na groby pradziadków i młodsze pokolenia moich Sawickich, mieszkali tam od 1880 roku, obok są groby dziedziców Łomna - Kotkowskich. Rogoyskich są metryki w Brzezinach, chyba tez w Chęcinach i w Świętomarzy z lat po 1700 tu w Gen Bazie. Syn lub wnuk Kajetana miał dwór Pobroszyn koło Wąworkowa, znowu po sąsiedzku z Sawickimi, to pięknie o Pobroszynie i Kajetanie Wojciechowskim jest tu w necie pisane przez panią Gatkowską z Warszawy według opowiadań chyba prawnuczka , poszukam tego do dopisze. Tomasz podaj Twój adres maila na pw. to te zdjęcia jakie mam o Wojciechowskim grobie - krzyżu , dwór Pobroszyn i Łomno obecnie to Ci pośle pocztą, tylko odszukam bo jest wszystkich z tysiąc ; pozdrawiam - Julian

Ps. podaje link o opowiadaniach z okolic Opatowa pani Gatkowskiej, pod nr 27 jest Pobroszyn - Julian ; http://gadkowski.pl/publikacje/
tomaszi - 04-08-2012 - 08:48
Temat postu:
Sawicki_Julian napisał:
Witam Tomasz, robiłem zdjęcia w kościele w Swiętomarzy, epitafium Komornickich z Jadownik i dwa groby pod kościołem Wojciechowskiego

...a propo Komornickich z Jadownik - czy to może któryś z nich? Wink http://dabrowski.esimple.pl/Komorniccy/ ... iewer.html
W najbliższy wtorek postanowiłem odwiedzić Góry Świętokrzyskie - jadę na Wykus i na groby pradziadków do Grzymałkowa... do czwartku będę też kręcił się po okolicy to i do Świętomarzy trafię... Wink

z ukłonami,
Tomasz M.Dąbrowski (krewny Komornickich)
Zawadzki_Wojciech - 04-08-2012 - 10:21
Temat postu:
Polecam Państwa uwadze:
http://www.psbprzedborz.pl/index.php?op ... ;Itemid=66

http://www.psbprzedborz.pl/index.php?op ... ;Itemid=70

oraz:

http://www.psbprzedborz.pl/index.php?op ... ;Itemid=67

http://www.psbprzedborz.pl/index.php?op ... ;Itemid=69

pozdrawiam,
WZ
Sawicki_Julian - 04-08-2012 - 11:20
Temat postu:
Witam Tomasz, w parafii Grzymałków też mogą być groby Sawickich, a według akt hipoteki w 1815 r. - Katarzyna Łempicka córka Stanisława i Salomei była żoną Teodora Komornickiego. Komornicki miał z racji ożenku wieś i dwór Pęcławice ( w 1792 r. było to Sabby Mikułowskiego ) , a Onufry Sawicki z racji ożenku z Marianna Piskorską 6 część tych Pęcławic, zwane Wolica w gminie Bogoria, parafia Szczeglice. Czyli z Komornickimi byli sąsiadami i w Wolicy i w Jadownikach, ( tu już wnuki Onufrego ) imiona tych Komornickich z Jadownik są na grobach. Po wejściu na cmentarz w Świętomarzy to prosto nie w prawo ( w prawo były groby partyzantów i chyba powstańców ) i dalej w prawo środkiem cmentarza, tam zaraz są płyty grobowe dziedziców Kotkowskich z Łomna, Komornickich z Jadownik i Wietrzykowskich z Brzezia, są tez krzyże ( koło wysypiska na szkło ) np. Majewski dziedzic Modrzewia chyba z 1860 r. Czyt te Komornickie z drzewka Twojego, nie wiem, widzę że Teodor tam jest, moje opisy o Wolicy mają około 100 stron z aktami i metrykami ; pozdrawiam - Julian
Antosiewicz_Anna - 04-08-2012 - 21:56
Temat postu:
Witam, poszukuje informacji o powstańcach styczniowych z terenu Chełmna nad wisłą, świecia i tamtych okolic , oraz z terenów Ukrainy l. Oraz o jakims dowódcy Ukraińskim o nazwisku Sieniawski, który nie zgodził sie pacyfikowac powstańców i w obawie przed zemstą Cara uciekł z Ukrainy do Polski. Z góry dziękuję za pomoc.
Warakomski - 05-08-2012 - 06:37
Temat postu:
„Z Dziejów Powstania Styczniowego na Kujawach i Ziemi Dobrzyńskiej”
http://kpbc.umk.pl/dlibra/docmetadata?i ... =1&QI=
Krzysztof
Warakomski - 05-08-2012 - 10:42
Temat postu:
Z Geneteki /mazowieckie/ z informacjami umieszczonymi przez indeksujących

Rokitno akt nr 56 / NN z partii Grabowskiego 6.08.1863 w miejscowości Święcice /
akt nr 55 / NN z partii Grabowskiego 6.08.1863 w miejscowości Rokitno/
Zatory akt nr 25 / NN partyzant/
Zieluń akt nr 62 / Kryn ? Krysz ? – żołnierz powstania/
akt nr 59 / Leneizo – major powstania/

Pomnik w Zieluniu i nieco więcej o poległych
http://www.rowery.olsztyn.pl/wiki/miejs ... kie/zielun
Krzysztof
Michał_Golubiński - 27-08-2012 - 21:43
Temat postu:
W parafii Chrostkowo 22 kwietnia 1863 roku została stoczona bitwa pod Nietrzebą, zgineło kilkunastu powstańców, z tego co wiem zostali pochowani na lokalnym cmentarzu. Przeglądając skorowidz zgonów z tej parafii natrafiłem na jedną osobe którą określoną mianem powstaniec bez podania imienia i nazwiska zapisanego w akcie nr 23. Znalazłem natomiast 3 osoby bez podanego imienia. Sprawdziłem te osoby w książce Mirosława Krajewskiego pt. Słownik biograficzny ziemi dobrzyńskiej. Okazało się, że każdy z nich poległ w bitwie pod Nietrzebą.

Pierwszy z nich niejaki Cyroch pochodził z Chełmna, z zawodu rzeźnik, walczył w oddziale majora Szermętowskiego, poległ pod Nietrzebą.

Druga osoba w skorowidzu bez podanego imienia to Owsiński. W książce możemy odnaleźć dwóch Owsińskich: Aleksego i Walerego, braci, synowie rządcy majątku ziemskiego z Elzanowa w pow. wąbrzeskim, zgineli w bitwie pod Nietrzebą, nie wiem natomiast jak spisany jest akt i czy zapisani są obaj, nr aktu 19.

Trzeci o nazwisku Wiśniewski pochodzący z Wąbrzeźna, pseudonim Henryk Łowiński, zginął pod Nietrzebą, akt 21.

Być może częsć z nich było miejscowymi i zapisani zostali pełnymi danymi a do akt nie mam dostępu. Wszyscy wyżej wymienieni zostali pochowani na cmentarzu parafialnym.

Pozdrawiam

Michał Golubiński
basiaps - 27-08-2012 - 22:57
Temat postu:
Witam.
Ja doszłam do momentu, kiedy skończyły mi się pomysły jak i gdzie odnaleźć ślady bytu mojego pra... Michała Sowińskiego.
Natrafiłam na informacje, które mogą mnie naprowadzić.
W sieci znalazłam zdjęcie grobu zbiorowego powstańców w Sieradzu. Widnieje na nim nazwisko powstańca, który mógłby być jego bratem lub kuzynem. Człowiek czepia się różnych informacji.
Byłam niedawno na cmentarzu w Sieradzu, ale niestety nie było zarządcy i niczego sie nie dowiedziałam. Do kościoła już nie poszłam z braku czasu.

Ale przeglądając w bibliotece półki trafiłam na taką pozycję "Powstanie styczniowe w sieradzkiem" Jana Milczarka. Bardzo ciekawa książka. Zawiera m.in. informacje o bitwach i innych wydarzeniach związanych z powstaniem (ułożone chronologicznie), a także wykaz powstańców walczących w regionie sieradzkim. Tam była krótka informacja o Antonim Sowińskim i tak zapaliło się światełko w tunelu. Mam nadzieję, że mi się uda dowiedzieć czegoś więcej.

Dodam jeszcze, że we wspólnej mogile na cmentarzu w Sieradzu pochowani są:
mjr Józef Andraszek, Antoni Sowiński, Andrzej Kryszka, Józef Kierski, Józef Kozłowski, Franciszek Polkowski.
Pieczątkiewicz_Krzysztof - 27-08-2012 - 23:57
Temat postu:
witam
Indeksując akty zgonów parafii Brdowskiej znalazłem informację,że w dniu 17 kwietnia 1863 roku na terytorium Brdowa była bitwa w której zginęło 68 powstańców. Zostali pochowani na cmentarzu parafialnym, co zapisano w aktach zgonu parafii Brdowskiej:
http://szukajwarchiwach.pl/54/731/0/6.1 ... qwK8GRcjNA
Pozdrawiam
Krzysztof Pieczątkiewicz
Wielebnowski - 29-08-2012 - 20:32
Temat postu:
Witam
Polegli w bitwie pod Kurozwękami
http://powstanie1863.zsi.kielce.pl/index.php?id=k31
Drobna pomyłka ,brat mojego pradziadka Teofil nie zginął w tej bitwie ,przeżył ponad 70 lat.

Dla poszukujących uczestników Powstania Styczniowego z Galicji polecam czasopismo "Czas" (jest w sieci} ,gdzie podawane sa do wiadomości wyroki Sądów Wojskowych z Galicji Są tam tysiące nazwisk..Szukanie wyroku na mojego pradziadka i jego brata zajęło mi kilka nocy.
Jasiu W
MagdaBilska - 17-01-2013 - 19:27
Temat postu:
Witam!
Dodaję kolejne informacje z parafii Tuchowicz:
Oprócz wpisu o kompanii poległych umieszczonych przeze mnie wcześniej w tym temacie znalazłam następując akty:

2 lipca 1863 zmarł nazywany przez domowników Markiem z nazwiska niewiadomy lat około 22 pochodzić mający z Rogoźnicy (?)

Prawdopodobnie walczył pod Różą w oddziale Borelowskiego Lelewela

I polegli w bitwie pod Zastawiem:

"Działo się we wsi Tuchowiczu dnia czwartego grudnia tysiąc osiemset sześćdziesiątego trzeciego roku o godzinie dwunastej w południe. Stawili się Stanisław Lach sołtys wsi z Anii lat trzydzieści ósm i Kacper Morawiec lat czterdzieści cztery mający sołtys z Gozdu i oświadczyli iż po zaszłej batalii w dniu drugim bieżącego miesiąca i roku między godzinami dwunastą południową a ósmą wieczorową na polach i lesie do Gozdu i Niedźwiadki należących w obrębie parafii Tuchowicz znaleziono dwudziesty dwóch polskich zabitych różnego wieku i pochodzenia powyższym świadkom ani nikoma w okolicy nieznanych, między któremi była jedna kobieta około lat dwudziesty dwóch mająca. Ciała ich zawieziono i pochowano na cmentarzu parafialnym. Po przekonaniu się naocznym ? tudzież wieku poległych akt ten spisujemy. Stawiającym przeczytany, a gdy ci pisać nie umieją podpisał sam ks A. Byszewski"

5 grudnia 1863 zmarł w Sarnowie czasowo tam bawiący Wincenty z nazwiska niewiadomy mający około lat 27, miał on pochodzić z Suchowoli

4 grudnia 1863 zmarł w Sarnowie Leon czasowo tam bawiący z nazwiska niewiadomy,wyglądający na lat 30, pochodzący ze wsi Kownatki i tam urodzony

11 grudnia 1863 zmarł w Józefowie Michał Łapczyński, lat około 20, nieznanych rodziców

Dodam tylko, że niestety grób powstańców już nie istnieje i chyba nikt nie potrafi wskazać miejsca ich pochówku na cmentarzu.
Magda
RoRo500 - 18-01-2013 - 05:13
Temat postu:
Księga zgonów parafii Jedlnia rok 1863 (dostępna na stronie Family Search): https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... 1345507766

N. 73 Polegli w potyczce
Działo się w Jedlni dnia dwudziestego drugiego Kwietnia Tysiąc osmset sześćdziesiąt trzeciego roku o godzinie czwartej po południu. Stawili się Władysław Drela lat piędziesiąt trzy i Jan Grzywacz lat trzydzieści sześć liczący słudzy kościelni i okazali następujące wezwanie sądu:
Sąd Policyi Prostej Okręgu Kozienickiego
Do
Wgo Proboszcza Parafii Jedlnia
Po obrewidowaniu zwłok w potyczce w dniu 8/20 Kwietnia r.b. poległych dozwala takowe w sposób zwyczajny pogrzebać (podpisano) Ponianowski Podsędek. Kozienice d. 9/21 Kwietnia 1863
Oświadczyli przytem że poległych zebranych na pobojowisku w lesie między Kosieńcem a Jascami i zwiezionych do tutejszej Kośnicy jest siedmnastu męższczyzn niewiadomych imion i nazwisk ani pochodzenia; że przy jednym z nich znaleziono świadectwo Wójta Gminy Policzko z Powiatu Opoczyńskiego udzielone Edwardowi Szulcowi mechanikowi tamże zamieszkałemu udającemu się w Gubernie Lubelską; że do drugiego z poległych nieznajomy jakiś przechodzień w dniu wczorajszym przyznawał się jako do brata jednej matki i mianował go Antoni Kozłowski z Kiczek; i że Zastępca Wójta Gminy Jedlni porobił rysopisy każdego z poległych dla przechowania w Aktach swoich. Po przekonaniu się naocznie o zejściu rzeczonych szesnastu poległych, Akt ten stawającym przeczytany przez nas podpisany został. Stawający pisać nie umieją. Proboszcz Utrzymujący Akta Stanu Cywilnego Ksiądz Gacki


Liczba poległych podana jest w kilku wersjach. Oryginalny zapis "iedenastu", później poprawiony na "siedmnastu", a w końcowej formule o naocznym przekonaniu wymienionych jest szesnastu.
Więcej szczegółów o tej potyczce znależć można na wspomnianej już stronie: http://powstanie1863.zsi.kielce.pl/index.php?id=g17

Pozdrawiam,
Roman
RoRo500 - 18-01-2013 - 08:23
Temat postu:
Inna ciekawostka, tym razem z Kozienic. Strona http://powstanie1863.zsi.kielce.pl/index.php?id=k40 opisuje to następująco:
"Kilka dni później, w nocy 2 na 3 lutego, (jak podaje Dąbkowski) powstańcy wpadli do miasta i uprowadzili kilka osób - moskiewskich współpracowników i donosicieli, którzy zostali później powieszeni."

A oto jak to zostało zapisane w księdze zgonów z Kozienic (wpis #15 z 1864 roku): https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... 1829121035
Działo się w Kozienicach dnia siódmego Lutego tysiąc osiemset sześćdziesiątego czwartego roku o godzinie czwartej z południa, z polecenia Sądu Pokoju Okręgu Kozienice dnia 7 Lutego bieżącego roku aby za spisaniem aktu zeyscia Wasilego Lipkowskiego Dymissyonowanego Żołnierza Wojska Cesarsko Rosyjskiego, po dopełniney sekcyi sądowo lekarskiey zwłoki iego pochowanemi zostały. Z rodziców niewiadomy, wyznania prawosławnego, żonaty, zamieszkałym był w Kozienicach, przywieziony z Lasu iako powieszonym był, a zabranym z Kozienic do lasu. Akt ten obejmuje zapis zeyscia Franciszka Rybaka włościanina pochodzącego z Kłody Gminy Magnuszewa rodziców niewiadomy i czyli żonaty niewiadomy, także aktem tym spisane zostało zeyscie Katarzyny Cieślakowey pochodzącey z wsi Kociołków Gminy Kozienice zamieszkałey w Kozienicach z rodziców niewiadomo żonata, i Magdaleny Maciejaszczyk z Gminy Brzuza pochodzącey, nateraz w Kozienicach zostaiącey. Wyżey wymienione osoby cztery Wasili Lipkoski, Franciszek Rybak, Katarzyna Cieślikowa i Magdalena Macieiaszczyk w Kozienicach natenczas zostaiący, w nocy zabranemi zostali do lasu przez ludzi tułaiących się po lesie, tamże powieszeni i pochowani ato dnia drugiego Lutego bieżącego roku sprowadzeni z lasu przez obywateli miasta Kozienice dnia szostego bieżącego miesiąca i roku wieczor do Kozienic i pochowanemi zostali na cmentarzu w Kozienicach dnia siódmego lutego bieżącego roku. Akt ten spisał X Tomasz Wrzesniakowski Proboszcz

Pozdrawiam,
Roman
Sroczyński_Włodzimierz - 18-01-2013 - 08:27
Temat postu:
"Dnia 26 stycznia br. w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie, ul. 3 Maja 5 odbędzie się otwarcie wystawy pt.„Na bój, na krwawy, święty a prawy. Powstanie styczniowe 1863-1864”, zorganizowanej przez Archiwum Państwowe m.st. Warszawy Oddział w Mławie we współpracy z Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie. '
"Tematem ekspozycji jest powstanie styczniowe w Polsce i na Mazowszu północnym, jego przebieg i dowódcy. Na wystawie można zobaczyć między innymi: księgi metrykalne zawierające akty zgonu powstańców poległych w walkach , księgi ludności zawierające adnotacje o osobach zbiegłych, informacje urzędowe o konfiskatach majątków. Ekspozycja będzie prezentowana do kwietnia br."
http://warszawa.ap.gov.pl/intro.html aktualności
i http://www.lowiczanin.info/kwartalnik-h ... 04-2012/1/
Kolank0 - 18-01-2013 - 08:32
Temat postu:
Cytat:
Drobna pomyłka ,brat mojego pradziadka Teofil nie zginął w tej bitwie ,przeżył ponad 70 lat.


Tak... z Tymi spisami trzeba uważać. Niedawno wyczytałem, że spisy sporządzone przez Kolumnę i Studnickiego obarczone są dość dużym marginesem błędu, gdyż nie opierały się na dokumentach źródłowych. To samo dotyczy się publikacji prasowych.
Sroczyński_Włodzimierz - 18-01-2013 - 08:42
Temat postu:
więcej w:
http://www.archiwa.gov.pl/pl/component/ ... wego-.html
RoRo500 - 18-01-2013 - 08:59
Temat postu:
Przykład małej anonimowej tragedii z Litwy Kowieńskiej. Wpis #8 z 1863 roku z parafii Poniewieżyk http://www.epaveldas.lt/vbspi//content/ ... _211964_43
4 października 1863 r we wsi Rebzdzie zmarła szlachcianka Anna Czyżewska, od knutów ruskiego wojska. Panna lat 22, parafianka katolickiego kościoła w Jaswojniach. Ks. Antoni Kitkiewicz pochował jej zwłoki 7X1863 na cmentarzu filialnego kościoła Poniewieżyckiego
pawko223 - 19-01-2013 - 17:17
Temat postu: Kapitan Edward Stefan Machczyński
Witam, zapraszam do przeczytania artykułu poświęconego kapitanowi Edwardowi Stefanowi Machczyńskiemu - płocczanin, poeta i powstaniec styczniowy.

http://wasiak.jcom.pl/edward_index.html


Paweł
Irena_Monika - 20-01-2013 - 17:39
Temat postu: Kapitan Edward Stefan Machczyński
Może przy tej rocznicy Powstania wyjaśni się tajemnica śmierci zabitego podczas jednej z potyczek - Juliana Ludwika Waśniewskiego (akt zgonu par. Klukowo nr 30/1863). Wg przekazu rodzinnego miejscem potyczki był Łopacin lub Łopaczew.

W wykazie uczestników powstania jest wymieniany Waśniewski z informacją :" napadnięty we dworze wsi Kosemina w guberni Płockiej, dokąd wraz z kilkoma towarzyszami prfcybył z obozu na chwilowy wypoczynek, tam po upornej obronie poległ wspólnie ze swemi towarzyszami. (Czas Nr. 93).
źródło: [Kolumna Z., Pamiątka dla rodzin polskich..., t. II]".
Czy to dotyczy właśnie Juliana Waśniewskiego. Do aktu zgonu do tej pory nie dotarliśmy (Arch. Archidiec. Płock).
Irena
Urszula_Pogoń - 20-01-2013 - 19:10
Temat postu: Kapitan Edward Stefan Machczyński
W najbliższy czwartek (24 stycznia 2013 r.) w miechowskiej książnicy odbędzie się promocja książki p. Włodzimierza Barczyńskiego pt. Bitwa miechowska 17 lutego 1863 roku
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits