Genealodzy.PL Genealogia

Pochodzenie nazwiska - Nazwiska - M

SEBASTIAN - 12-01-2007 - 23:34
Temat postu: Nazwiska - M
Dzień dobry a raczj dobrywieczór.jestem nowym użytkownikiem na tej stronie i szukam pomocy w sprawie ustalenia danych historycznych(pochodzenia) nazwiska MARKIEWSKI.Będe wdzięczny za jakiekolwiek dane ,wskazówki itp.
Pozdrawiam i życze miłego dnia wszystkim uzytkownikom serwisu.
Ewa_Szczodruch - 13-01-2007 - 12:17
Temat postu:
Cześć Sebastianie!

Markiewski ( bez daty ) - od marchew, też marchiew, markiew;

Pozdrawiam sedecznie, Ewa Szczodruch
SEBASTIAN - 13-01-2007 - 12:22
Temat postu:
SEBASTIAN napisał:
Dzieńdobry.staram się ustalić pochodzenie nazwiska Markiewski ,pisałem o tym na forum ,potrzebuje pomocy, Jakiekolwiek informacje(gdzie ,skąd ,kiedy?) będe wdzięczny za jakiekolwik dane. Pozdrawiam i życze miłego dnia wszystkim uzytkownikom serwisu.
Jedyne dane jakie posiadam to to ,że pradziadek i prababka byli nauczycilami,mieszkali prawdopodobnie gdzieś w okolisach Sieteszy,Tyczyna ,Manasterza(okolice Rzeszowa) gzieś na przełomie 1 a 2 wojny,tam też urpdził się mój dziadek Zbigniew Markiewski.Przed 2 wojną pradziadek wraz z rodziną przeniósł się do Dębicy i tu wraz z prababką uczyli w tutejszym gimnazjum.w1938 wybudowany zostasł tu nasz dom rodzinny.Tyle mi wiadomo .Chcę się dowiedzieć wszystkiego co możliwe o mojej rodzinie , pochodzenia nazwiska MARKIEWSKI oraz rodu.W tych latacch okresu wojennego więzi z resztą rodziny Markiewskich zostały utracone i nic mi więcej o korzeniach mojej rodziny(rodu) nie wiadomo.Dlatego bardzo mi zależy by uzyskać jakiekolwiek informacje.

Dziękuje serdecznie pani Ewo za kontak. Interesuje sie historią jednak że na temat genealogi wiem jedynie (czym się ta dziedzina wiedzy zajmuje)długie lata nasze pszukiwania nie przynosiły rezultatu.Dopiero niedawno udało mi się ustalić dzięki pomocy pana Andrzeja Brzeziny Winiarskiego Herb do którego przynależ jakoby nazwisko Markiewski ( herb WIENIAWA) może to być pomocne w ustaleniu korzeni mojej rodziny? Nie rozumiem natomiast na czym polegają te odmiany typu marchew,marchiew,markiew-nie chce zawracać pani głowy ale proszę uprzejmie o oświecenie jeśli to nie kłopot.

Pan Andrzej Brzezina Winiarski w swym opracowaniu pisze ,że herb WIENIAWA(który był prawdopodobnie też herbem rodzinnym MARKIEWSKICH(jeżeli to nazwisko nie ulegało wcześniejszym przemianom do obecnego))był rozpowszechniony na ziemiach Kaliskiej,Krakowskiej,Łęczyckiej,Poznańskiej,Sandomierskiej,Lubelskiej,Sieradzkiej oraz księstwie Oświęcimskim. Istnieje w obec tego prawdopodobieństwo(tak sądze) ,że gdzies z tamtąd przywendrowała w 19 wieku?rodzina MARKIEWSKICH w OKolice Rzeszowa(Manasterz ,Sietesz ,Tyczyn).Czy te dane mogą pom€c w ustaleniu genealogi bądź pochodzenia nazwiska?
Z góry serdecznie dziękuje i pozdrawiam.
Gagulski_Lukasz - 13-01-2007 - 14:12
Temat postu:
Cytat:
szukam pomocy w sprawie ustalenia danych historycznych(pochodzenia) nazwiska MARKIEWSKI


Witaj ziomalu Very Happy
Czy Markiewscy lub inna gałąź Twojej rodziny pochodzi z okolic Dębicy?
Jesli tak to przeslij dane na priv. , postaram się cos znaleźć.

pozdrawiam

Łukasz
SEBASTIAN - 13-01-2007 - 17:22
Temat postu:
jaDobry wieczór Łukaszu.(przynajmniej u nas jes już wieczór 17:00)Powitać rodaka z za oceanu! Zgadza się Rozpoczołem po długiej przerwie poszukiwania rodziny w polsce. Cool Jeśli możesz to pomóż.Niewiele tych danych posiadam ,achciałbym odnaleźć korznie rodu i pochodzenie nazwiska.
Mateusz_Bąk - 13-01-2007 - 19:50
Temat postu:
Interesują mnie też informacje na temat nazwiska Markowski. Jak dowiedzieć się czegoś o przodkach. Moim wielkim marzeniem jest zrobienie drzewa genealogicznego. Bardzo proszę o szybką i dokładną odpowiedź.
Ewa_Szczodruch - 13-01-2007 - 20:15
Temat postu:
Witaj Mateuszu!

Markowski 1387 - od nazwy miejscowości Markowice, Markowa ( kilka wsi ); ( tyle prof. Rymut ).

Markowski należy do 1000 najpopularniejszych nazwisk w Polsce. Według j.m. Zawadzkiego wywodzić się może od imienia Marek, z łacińskiego Markus, związanego z imieniem boga wojny Marsem. W rankingu popularności nazwisko to zajmuje 119 miejsce ( 23 021 osób w 2000 roku ).

Pozdrawiam cieplutko, Ewa
Ewa_Szczodruch - 13-01-2007 - 20:24
Temat postu:
Sebastianie,

myślę, że niegłupią dla Ciebie radą jest poczytanie ( dokładne i ze zrozumieniem ) "Od czego zacząć" w menu forum. Polecam też książkę Małgorzaty Nowaczyk - można ją nabyć po promocyjnej cenie w księgarni GenPol- u. Jak już sobie poczytasz, będziesz wiedział, co robić. Uważam, że masz sporo danych, by po odwiedzinach we właściwych archiwach, USC i parafiach uzyskać sporo informacji. Łatwo nigdy nie jest, ale to jest największa frajda dla genealogów szukanie, zdobywanie krok po kroku dat, naziwsk przodków i poznawanie rodziny. Zaczęłabym od rozmów z nestorami Twojej rodziny. Oni naprawdę wiele wiedzą. Do dzieła! Nikt za Ciebie tego nie zrobi, ale zawsze możesz liczyć na pomoc bardziej doświadczonych. Tylko ten pierwszy krok musisz zrobić sam...

Pozdrawiam, życzę sukcesów, Ewa

P.S. Jeśli przypadkiem masz dużo pieniążków możesz zamówić kwerendę u zawodowców.
SEBASTIAN - 13-01-2007 - 20:49
Temat postu:
Serdecznie dziękuje pani Ewo za informacje,to dobra rada iszczeże mówiąc tak zamierzałem zrobić -zwłaszcza ,że z natury jestem takim poszukiwaczem i kolekcjonerem staroci i w żeczywistości też, zwiedzam niedostępne i zapomniane dzis miejcca dawnych zamczysk i pól bitewnych z wykrywaczem metali.Dziękuje za dobrą rade. Co do nazwiska jest pewien kłopot zawsze moje mylono ,zwłaszcza w urzędach z MARKIEWSKI na Markowski ,Markiewicz,Mrklowski itp. Wink .Co dofunduszy jakoś to będzie ,jestem rencistą niestety... Pzdrawiam i dziękuje życząc miłych snów.
vonMoskwa - 16-01-2007 - 18:18
Temat postu: Mokwa - Mockwa - von Moskwa
Mam na nazwisko Mokwa, wiem tylko, że mój kilka razy pradziad miał na nazwisko von Moskwa, które nadał mu sam Napoleon jakoś w okolicy jego wyprawy pod Moskwą, potem przywędrowal on do Polski, osiadł na pomorzu; później pradziadowie na własne życzenie usunęli z nazwiska szlachecki przedrostek "von" oraz zmienili nazwisko na Mockwa, aby ukryć swoje pochodzenie (i spolszczyć nazwisko). Jednakże ta forma okazała się trudna w wymowie i ostatecznie zmieniono je na formę Mokwa (czyli takie jak ja mam obecnie). Krewnym moim był malarz marynista Marian Mokwa, właśnie z jego opowieści znam całą tę historię (dodatkowo gdzieś pojawia się wątek którejś z moich prababek, jakoby była jakąś tajemniczą tatarską księżniczką(???)... Bardzo zaciekawiła mnie ta cała historia i poprostu chcę wiedzieć, czy jest ona prawdziwa, dodatkowo jeśli byłyby dowody na rzeczywiście początkową formę mojego nazwiska "von Moskwa", to czy jest możliwa zmiana mojego obecnego na właśnie to?...
WIE KTOŚMOŻE? Question ....
BYŁABYM BARDZO WDZIĘCZNA Wink
Piętka_Jacek - 16-01-2007 - 20:32
Temat postu:
Witam.
Temat ten jest szeroko dyskutowany na pl.soc.genealogia w wątku
"von przed nazwiskiem" począwszy od 27 grudnia 2006 do 6 stycznia 2007
Pozdrawiam Jacek
miki - 26-01-2007 - 17:53
Temat postu: Morkowski
Witam
Mam prośbę, czy jest możliwość ustalenia mojego nazwiska skąd może pochodzić, najczęściej jest mylone z nazwiskiem Markowski, nie wiem czy jesto pokrewieństo czy też nie.
Pozdrawiam
Mikołaj Morkowski
Ewa_Szczodruch - 26-01-2007 - 19:39
Temat postu:
Witaj Mikołaju!

Nazwiska Markowski i Morkowski tyle mają wspólnego, że oba są odmiejscowymi nazwami osobowymi. Prościej mówiąc - wzięły swe nazwy od nazw miejscowości.

Markowski - od Markowice ( w Polsce są 3 miejscowoścu o tej nazwie: w Wielkopolsce w gminie Kleszczewo, w Małopolsce w gminie Koziegłowy i na Śląsku w gminie Racibórz );

Twoje nazwisko Morkowski pochodzi od nazwy miejscowości Morkowo ( dziś Mórkowo ) w Wielkopolsce ( leszczyńskie, gmina Lipno ).

Niestety, u Rymuta nie ma Twego nazwiska, więc nie wiem nic o pierwszych zapisach źródłowych.

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
Edward_Wojtakowski - 26-01-2007 - 22:05
Temat postu:
Nazwisko Morkowski posiada wariant Mórkowski i może pochodzić od miejscowości Mórka w powiecie Śrem. Pelagia Mikołajewska ur. 2.04.1855 w Sośnicy, pow. Pleszew (siostra mojej prababki) dnia 12.05.1872 poślubiła Stefana Morkowskiego (młynarz w Sośnicy). Ich dzieci: Teodor, Jadwiga voto Merdlińska, Wanda, Stefania voto Dudziak, Seweryna voto Szarszewska, Maria i Wacław.
miki - 27-01-2007 - 23:23
Temat postu:
Dziękuję za odpoiedź, próbuję odszukać swoich dawnych przodków. Moja rodzian ze strony ojca porozrzucana jest po całej polsce wieć próbuję, może ktoś się zgłosi Smile
Najdalsze korzenie jakie odnalazłem to stare dokumenty dziadka Władysława Morkowskiego który urodził się w Sompolno powiat Kolski dnia 27.06.1909 adwokat, żona czyli babka moja to Maria Morkowska z domu Zaidlewicz mgr farmacji, ur 21.07.1913 Żnin, rodzice dziadka to Antoni Morkowski i matka Maria z domu Borowiaków z Mogielnicy i to tyle co mogłem ustalić. Państwa sygestie co do mojego nazwiska poczęści by się zgodziły. Mam nadzieję ż może ktoś się zgłosi. Pozdrawiam
k_kowalewska - 11-02-2007 - 23:46
Temat postu: Nazwisko Meus
Witam! Interesuje mnie pochodzenie nazwiska Meus. Może ktoś z Państwa mógłby mi pomóc?
Ewa_Szczodruch - 12-02-2007 - 06:40
Temat postu:
Witam !

Meus ( bez daty ) - od łacińskiego meus "mój" lub od meus "emaus" lub od niemieckiej nazwy osobowej Meus, ta od imienia Bartholomeus.

Pozdrawiam cieplutko, E.Sz.
k_kowalewska - 12-02-2007 - 19:11
Temat postu:
Dziękuję bardzo za błyskawiczną odpowiedź!Smile
KK
lubczyńska-iwona - 17-02-2007 - 21:53
Temat postu:
CZY MOGŁABYM DOWIEDZIEĆ SIĘ CO OZNACZA NAZWISKO MOŁOŃ I Z JAKIEGO REGIONU POCHODZI
Ewa_Szczodruch - 17-02-2007 - 22:27
Temat postu:
Witaj Iwono!

Oto rozmieszczenie nazwiska W Polsce:
Nazwisko Ogólna liczba Rozmieszczenie
Mołoń 301 Wa:1, By:10, Gd:14, JG:3, Ka:16, Kr:10, Ks:4, Lg:12, Op:4, Pl:9, Pr:153, Rz:7, Sz:2, Tb:10, Ta:4, To:13, Wb:3, Wr:26
W "mądrej książce" nazwiska nie znalazłam

Jest tylko Moloń - od mały; w formacjach pochodnych też od imion złożonych typu Małomir.

Myślę, że etymologia nazwiska, o które pytasz jest podobna.

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
lubczyńska-iwona - 18-02-2007 - 20:58
Temat postu:
DZIĘKUJĘ ZA TAK SZYBKĄ ODPOWIEDŻ , POZDRAWIAM SERDECZNIE
Fenix - 05-03-2007 - 19:48
Temat postu: Malborscy
Witajcie
Ostatnio w moich poszukiwaniach genealogicznych pojawilo sie nazwisko Malborska- niestety byla to osoba naplywowa i oprocz daty smierci daty slubu i imion rodzicow nic wiecej na jej temat nie wiem


Zwracam sie do was z prosba o informacje skad wywodzila sie rodzina Malborskich??Jesli ktos cos wie prosze o wszelkie pomocne dane


Pozdrawiam Janusz
Adam_Kalemba - 05-03-2007 - 20:35
Temat postu:
Witaj Janusz!
Wg prof. K. Rymuta.
Malborski 1522 od n. miasta Malbork (elbl.), ferdek61
Grochowicki_Andrzej - 05-03-2007 - 20:49
Temat postu:
Witaj Janusz,

Malborski - rozmieszczenie w Polsce na początku lat 90-tych
bydgoskie 4
ciechanowskie 1
elbląskie 1
gorzowskie 5
katowickie 4
koszalińskie 1
krośnieńskie 1
poznańskie 2
radomskie 22
szczecińskie 4
warszawskie 4

RAZEM 49

Dane liczbowe ze "Słownika nazwisk współcześnie w Polsce używanych" pod red. Prof. Kazimierza Rymuta.
http://www.herby.com.pl/herby/indexslo.html

Pozdrawiam serdecznie
Andrzej-Maciej
marbella - 07-03-2007 - 22:57
Temat postu: Managowicz
Witam serdecznie Smile interesuje mnie pochodzenie nazwiska Managowicz(jest to rodowe nazwisko mojej babci)Z góry bardzo dziękuję za pomoc Smile
Ewa_Szczodruch - 08-03-2007 - 11:57
Temat postu:
Witaj!

Nazwisko Managowicz nie występuje w dostępnych mi źródłach. Nie ma go też w "Słowniku" profesora Rymuta. Czy ktoś z osób żyjących w Twojej rodzinie je nosi ? Bo z moich danych wynika, że nie było Managowiczów już na pocz. lat 90 - tych ubiegłego wieku.

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
marbella - 08-03-2007 - 14:34
Temat postu:
Witam Ewo,dziękuję serdecznie za odpowiedź.
Niestety nikogo nie znam w rodzinie o tym nazwisku.Moja babcia nie żyje,również mój ojciec(syn babci)nie żyje,zresztą nie mam w ogóle ze strony ojca żadnej rodziny.Wuj zmarł 17 lat temu,drugiego brata taty nie znałam,po wojnie został we Francji(właśnie we Francji urodził się mój ojciec)Zawiłe są losy mojej rodziny,to cała opiana wielką tajemnicą historia.Od wielu lat mnie i mojego brata nurtują dzieje naszej rodziny.Brat mój ma nawet swoją własną teorięSmile
W internecie trafiłam na nazwisko Managowich,czy istnieje możliwośc iż nazwisko to nosili Żydzi zamieszkujący w Polsce?
lubczyńska-iwona - 22-03-2007 - 22:15
Temat postu:
dowiedziałam się,że pra-pradziadowie mołoń pochodzili z węgier. jak to się ma do naszych znaków-ń,ł.
jaco - 24-03-2007 - 20:39
Temat postu: Pochodzenie nazwiska Majmurek
Poszukuje pochodzenia mojego nazwiska i osób z nim związanych. Moje nazwisko to Majmurek>
Ewa_Szczodruch - 25-03-2007 - 08:57
Temat postu:
Witaj Question

Majmurek ( bez daty ) - od marmur, gwarowo marmul "skała używana w budownictwie i rzeźbie".

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
jaco - 25-03-2007 - 11:15
Temat postu:
dziekuje bardzo ale gdzie mozna znalesc osoby o tym nazwisku
Grochowicki_Andrzej - 25-03-2007 - 12:34
Temat postu:
Witaj,

1 katowickie 37
2 tarnowskie 4
RAZEM 41
rozmieszczenie w Polsce na początku lat 90-tych

Pozdrawiam serdecznie
Andrzej-Maciej
Adam_Kalemba - 25-03-2007 - 13:16
Temat postu:
jaco napisał:
dziekuje bardzo ale gdzie mozna znalesc osoby o tym nazwisku

Witaj Jaco!
Osoby o tym nazwisku możesz znaleść w książce telefonicznej, którą można otworzyć tutaj http://ksiazka-telefoniczna.com/index.php
wpisz województwo - śląskie, Miasto %, ulica - nic nie pisz,
Nazwisko- Majmurek i kliknij -> szukaj , potem powtórz czynność i wpisz województwo małopolskie, a co do rozmieszczenia nazwisk w Polsce, o którym pisze wyżej Andrzej-Maciej to zostało opracowane w latach 1992-94 przez ś.p. prof. K. Rymuta, jedna osoba o tym nazwisku mieszka w Krakowie i podany jest telefon, owocnych poszukiwań, ferdek61
gosiaczek - 28-03-2007 - 19:10
Temat postu: Pochodzenia nazwiska MARSZAŁEK
Witam!
Czy mogę prosić o pomoc?
Potrzebuje coś o moim naziwsku MARSZAŁEK, w zasadzie od czego pochodzi. Proszę, pomózcie mi Sad
Ewa_Szczodruch - 28-03-2007 - 19:34
Temat postu:
Witaj Gosiu ( Question )

Marszałek 1389 - od marszałek "w średniowieczu: zarządca dworu królewskiego, później: wysoki urzędnik państwowy, dziś: najwyższy stopień wojskowy".

Tę etymologię podaje najwyższy autorytet w tej dziedzinie prof. Kazimierz Rymut. Data przy nazwisku oznacza rok pierwszego pojawienia się nazwiska w źródłach pisanych.

Prawdopodobnie słowo marszałek wywodzi się ze staroniemieckiego marahscale "pachołek obsługujący dworskie konie, kowal" i marschalk "koniuszy, dowódca konnej straży dworskiej, monarszej".

Nazwisko Twoje należy do 1000 najpopularniejszych nazwisk w Polsce i w tym rankingu zajmuje 203 pozycję ( 15 979 osób w 2000 roku ).

Mam nadzieję, że zaspokoiłam Twą ciekawość i pomogłam Ci.

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
gosiaczek - 28-03-2007 - 21:49
Temat postu:
Dziękuję Pani Ewo! Smile
machoś_justyna - 11-04-2007 - 18:47
Temat postu: pochodzenie nazwiska MACHOŚ
proszę o informacje na temat pochodzenia mojego nazwiska "machoś"
Ewa_Szczodruch - 11-04-2007 - 19:47
Temat postu:
Witaj Justynko!

Machoś ( bez daty ) - pochodzi od imion na Ma-, typu Maciej, Marcin ,Małomir, też od machać.

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
-Pablo- - 10-05-2007 - 12:24
Temat postu: Etymologia i odmiana nazwiska Maury
Witam!

Zwracam się z dwoma problemami odnośnie jednego nazwiska.

1. Bardzo bym prosił o podanie etymologii nazwiska Maury.

2. Jak prawidłowo będzie brzmiało to nazwisko w rodzaju żeńskim? Czy to nazwisko w ogóle można odmieniać? Spotkałem się z odmianą: on Maury, ona Maura. Coś na zasadzie: on Szczęsny, ona Szczęsna. Ale czy w przypadku Maury odmiana nie jest nadużyciem?
Ewa_Szczodruch - 10-05-2007 - 14:49
Temat postu:
Witaj Very Happy

Maury ( bez daty źródłowej ) - od niemieckich nazw osobowych Maur, Mauer, Mauver lub od imienia Maurycy.

Ja bym tego nazwiska nie odmieniała Wink

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
-Pablo- - 11-05-2007 - 07:05
Temat postu:
Dziękuję pięknie za odpowiedź. Ja też tego nazwiska nigdy nie odmieniałem, i nikt w rodzinie tego nie robił, a tu nagle łup... i USC odmienił. Nie wiem, czy sami postanowili tak zrobić, czy tak zostało zapisane w aktach, ale ja jednak wolę formę nieodmienioną.

Pozdrawiam serdecznie
artur1973 - 11-05-2007 - 17:58
Temat postu: pochodzenie nazwiska Materski
szukam informacji o nazwisku Materski. Dziekuje, Artur
Ewa_Szczodruch - 13-05-2007 - 09:19
Temat postu:
Witaj Arturze Very Happy

Materski ( bez daty ) - od mater "matka" ( lub od imienia Mateusz ).

Źródło: "Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny", autor Kazimierz Rymut, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001.

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
Ewa_Szczodruch - 13-05-2007 - 09:31
Temat postu:
Witaj Very Happy Question

Mam wiele pomysłow i "mądrych książek" - mimo to, nie potrafiłabym tak się ukryć za nickiem...

Marcysiak ( bez daty źródłowej ) - od imion Marcin, Marek, od łacińskiego imienia Marcius.

Źródło: "Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny", autor Kazimierz Rymut, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001.

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
Ewa_Matracka - 12-07-2007 - 21:53
Temat postu: Matraccy
Witam!
Szukam etymologii nazwiska Matracki. Jeżeli ktoś coś wie to bardzo proszę o informację. Szukam od niedawna, ale wyniki mam kiepskie Confused .
Pozdrawiam serdecznie,
Ewa Matracka
Christian_Orpel - 13-07-2007 - 15:30
Temat postu:
Nazwiska Matracki (oraz Materacki i inne jak Matrac, Matracha, Matraj ...) sa wedlug K. Rymuta zwiazane albo z wyrazem mater (po lacinie matka) albo z imieniem Mateusz. Dodaje, ze Matra (i derywowane) moze miec ewentualnie wegierskie pochodzenie, od nazwiska Matrá, Matrai.

Serdecznie pozdrawiam
Ewa_Matracka - 16-07-2007 - 06:49
Temat postu:
Wielkie dzięki za pomoc. Jak napisałam, jestem dopiero na początku moich poszukiwań i przyznam się ze wstydem, że nie znałam książki Kazimierz Rymuta.
Pozdrawiam serdecznie,
Ewa Matracka
augusta_felicitas - 01-09-2007 - 09:00
Temat postu: VON MLOCKI,MLOCKI,MLOCEK.
VON MLOCKI,MLOCKI,MLOCEK. Kto slyszal cos na temat pochodzenia mazwisk-jak wyzej?
Z tego co wiem,jest to nazwisko pochodzenia czysto chlopskiego
i jest ono starsze niz owo szlacheckie -von Mlocki(herbu Prawdzic)???
W Polsce mieszka ok.150 osob otym nazwisku.W Beskidzie Wyspowym,
kilka kilometrow od Wadowic w malej wiosce goralskiej,znajduja sie dwa przysiolki noszace nazwy:Mlocki Dolne i Mlocki Gorne (ponoc ok. 100 osob).Dlaczego nagle w niemieckich ksiegach ci-von Mloccy ?
UkLony augusta-felicitas.
Ewa_Szczodruch - 01-09-2007 - 09:29
Temat postu:
Witaj!

W słowniku prof. Rymuta znalazłam:

Młocek 1591 i Mlocek( bez daty źródłowej ) - o wspólnej etymologii - od młocek 'człowiek młócący zboże'.

Innych form brak.

Domyślam się, że piszesz na klawiaturze bez znaków polskich... ale dodawaj opisowo, czy chodzi Ci o literę np. l czy ł. To nie zawsze jest jednoznaczne i często może prowadzić do nieporozumień.

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
Murawski_Christoph - 24-09-2007 - 07:01
Temat postu: Nazwiska : Murawski......
Lugiewicz ,Marks ,Wisniewski ,Trepanowski .
Ewa_Szczodruch - 24-09-2007 - 12:40
Temat postu:
Witaj Very Happy

A etymologia może być??? Służę...

Lugiewicz ( bez daty źródłowej ) - od ług 'roztwór chemiczny, środek do bielenia bielizny;, dawniej kara pieniężna'.

Marks ( bez daty źródłowej ) - od zgermanizowanej formy imienia Marek + dop. -s.

Murawski 1627
- od murawa 'gęsta trawa pokrywająca jakąś przestrzeń'.

Trepanowski ( bez daty źródłowej ) - od trepa 'stopień na schodach'; trepy 'stare buty'.

Wiśniewski 1471 - od nazw miejscowych typu Wiśniewo, Wiśniowa, Wiszniowa ( częste).

Żródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny', Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001.

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
Maria_Lesniewska - 02-10-2007 - 12:31
Temat postu: Nazwisko Mroczkowski
Witaj Ewo!
Prosze o informacje na temat pochodzenia nazwiska Mroczkowski.
Pozdrawiam serdecznie.
Ewa_Szczodruch - 02-10-2007 - 13:41
Temat postu:
Witaj, witaj Mario Wink

Mroczkowski 1386 - od nazwy miejscowości Mroczki, Mroczków, Mroczkowice ( kilka wsi ).

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
Momot_Aron - 02-10-2007 - 14:46
Temat postu: Nazwisko Momot
Pomocy! Czy ktoś wie cokolwiek o pochodzeniu nazwiska Momot? Ostatnio zająłem się kroniką mojej rodziny, ale jestem w kropce, bo wszelkie materiały dotyczące historii mojej rodziny są po rosyjsku i znajdują się w archiwach na Wschodzie (Litwa, Ukraina). Próbowałem nawiązać z nimi kontakt ale bezskutecznie.
Mój dziadek i pradziadek mieszkali w Zwierzyńcu (miejscowość pod Zamościem na Lubelszczyźnie), a z kolei ich przodkowie wywodzą się ze Wschodu (tereny dzisiejszej Ukrainy)
Bedę serdecznie wdzięczny za każdą informację
Ewa_Szczodruch - 02-10-2007 - 17:17
Temat postu:
Witaj Aronie Very Happy

Momot 1221 ( nazwisko bardzo stare ! ) - od staropolskiego momot 'jąkała'.

Źródło: 'Nazwiska Polaków', Kazimierz Rymut, Wydawnictwo Naukowe DWN Kraków 2001 .

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
Maria_Lesniewska - 03-10-2007 - 13:46
Temat postu:
Dziekuje ci Ewuniu Very Happy ! W Rosji jest duzo polskich nazwisk, a ludzi interesuje ich pochodzenie.
P.S.Czy udzlo sie tobie odnalezc kogos na Litwie?
Ewa_Szczodruch - 03-10-2007 - 13:54
Temat postu:
Witaj Marino!

Na Litwie nikogo nie szukałam. W Rydze odnalazłam kuzynkę, ale ona najwyraźniej nie śpieszy się z udzielaniem informacji Crying or Very sad Napisałam długi, drugi list i czekam...

Pozdrawiam Cię cieplutko, Ewa Szczodruch

P.S. Jak masz jeszcze jakieś nazwiska - służę pomocą.
Maria_Lesniewska - 03-10-2007 - 17:56
Temat postu:
Oj,....nie Litwa, a Latwia! Embarassed
Pamietam - Kwiatkowska, tak? Byc moze jeszce probowac poszukac adres?
matyzbon_monika - 05-10-2007 - 21:11
Temat postu: Nazwisko:Matyzbon lub Matysbon
Witam
poszukuję jakichkolwiek informacji na temat nazwiska Matyzbon bądź Matysbon. Prawdopodobnie to drugie nazwisko powstało wskutek pomyłki urzędnika,chyba nie usłyszał dobrze nazwiska mojego stryja Confused za wszelkie,choćby najmniejsze informacje będę ogromnie wdzięczna.Mieszkam w woj. lubelskiem, ale nazwisko pojawia się także w byłym woj.olsztyńskim.
Ewa_Szczodruch - 06-10-2007 - 08:17
Temat postu:
Witaj Moniko!

Twego nazwiska nie ma w słowniku 'Nazwiska Polaków' Kazimierza Rymuta. Zgodnie z sugestią profesora nazwiska rozpoczynające się na Matyz- , Matys-pochodzą od imienia Maciej, ale tu jest jeszcze ta nietypowa końcówka...

Moniko, w 'Słowniku nazwisk używanych w Polsce na początku XXI wieku' znalazłam 10 nazw osobowych Matyzbon (po 5 kobiet i mężczyzn) i 8 Matysbon. Wszyscy zamieszkali w województwie lubelskim, powiecie kraśnickim.

To tyle, co mogę dla Ciebie zrobić, pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
matyzbon_monika - 06-10-2007 - 17:15
Temat postu:
Dziękuję za szybką odpowiedźSmilebędę mogła przynajmniej zacząć od czegoś.zgadza się z treścią słownika,gdyż mieszkam w powiecie kraśnickim.

Pozdrawiam i życzę miłego weekendu
Monika Matyzbon
Momot_Aron - 09-10-2007 - 11:50
Temat postu:
Dziękuję serdecznie za informację
Mrzygłód_Dominik - 26-11-2007 - 14:31
Temat postu: Nazwisko: Mrzygłód
Nazwisko: Mrzygłód

Szukam pochodzenie nazwiska Mrzygłód. Oraz szukam herbu tej rodziny.
Christian_Orpel - 15-12-2007 - 14:07
Temat postu:
Nazwisko Mrzygłód (wystepujace w zrodlach juz w 1427 r.) powstalo wedlug K. Rymuta od wyrazu mrzygłód, "głodomorek, skąpiec "

Serdecznie pozdrawiam
buraska - 15-12-2007 - 18:17
Temat postu:
Niedaleko Sanoka znajduje się miejscowość o nazwie Mrzygłód. W czasach zaboru austriackiego było to miasteczko. Może nazwisko Mrzygłód jest jakoś związane z tą miejscowością
Pozdrawiam Halina
Christian_Orpel - 25-12-2007 - 14:44
Temat postu: Melzer
Jak Melcer, Melczer, MELZER pochodzi od zawodu : mielcarz , czyli slodownik, piwowar.
Smi - 22-01-2008 - 23:16
Temat postu: Nazwisko Micek
Witam. Poszukuję informacji o nazwisku Micek. Proszę o wszelką pomoc bo nie mogłem znaleźć żadnych konkretów. Jedynie pojedynczą, niepotwierdzoną notkę ze może oznaczać „mały dzwonek” lub „małą kulkę”(niepewne przypuszczenie na obcojęzycznym forum). Byłbym wdzięczny za każdą informację.
~Pozdrawiam Szymon
Christian_Orpel - 23-01-2008 - 00:26
Temat postu:
Wedlug K. Rymuta, MICEK jest jednym z tym licznych nazwisk wywodzacych sie od imienia Mikolaj.

Pozdrawiam serdecznie
aalbatross - 28-02-2008 - 11:24
Temat postu:
Pani Ewo,
Czy moglaby Pani przyblizyc mi pochodzenie nazwiska Matraj?
Dziekuje i Pozdrawiam.
Ewa_Szczodruch - 28-02-2008 - 12:41
Temat postu:
Witaj Question Very Happy

Mogłabym... Wink

Matraj ( bez daty źródłowej ) - w grupie nazwisk pochodzących od łacińskiego mater 'matka' lub od imienia Mateusz.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny', Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001.

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
Jakub_Łoboda - 12-03-2008 - 15:17
Temat postu:
Droga Pani Ewo;)
A takie nazwisko jak Michałek?
Pozdrawiam;)
Ewa_Szczodruch - 12-03-2008 - 17:09
Temat postu:
Witaj Jakubie Very Happy

Michałek 1393 - od imienia biblijnego Michał, pochodzenia od hebrajskiego mikhae' el 'któż, jeśli nie Bóg', notowanego w Polsce od XII wieku.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny', Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001.

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
michalks12 - 09-04-2008 - 13:36
Temat postu:
Pani Ewo moje nazwizko jest jednoznaczne ale nie wiem czy tak jest naprawde bardzo proszę o wyjaśnienie nazwiska Mucha
Ewa_Szczodruch - 09-04-2008 - 14:56
Temat postu:
Witaj Question Very Happy

I bardzo dobrze, że pytasz. Bo choć etymologia jest rzeczywiście jednoznaczna, zyskujesz datę źródłową:

Mucha 1362 - od mucha.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny', Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001.

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
michalks12 - 09-04-2008 - 19:55
Temat postu:
dziękuje bardzo , szkoda że moje nazwisko pochodzi od owada:/
marek54 - 02-06-2008 - 17:57
Temat postu: Proszę o pomoc w poszukiwaniach pochodzenia nazwiska
Proszę o pomoc w ustaleniu pochodzenia nazwiska Matuszewski
Ewa_Szczodruch - 02-06-2008 - 18:27
Temat postu:
Witaj Marku Very Happy

Matuszewski ( bez daty źródlowej ) - w grupie nazwisk pochodzących od imienia Maciej, pochodzącego z hebrajskiego mattithejah(u) i mattanejah(u) 'dar Jahwe', występującego w Polsce od XIII wieku w wariantach: Maciej, Matyjasz i Mateusz.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo naukowe DWN, Kraków 2001

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
lrpawlak - 20-06-2008 - 20:36
Temat postu:
Witam Pani Ewo!
Dziękuję serdecznie za pod powiedź. Kiedyś czytałam artykuł na temat nazwisk i tak przypuszczałam, ale chciałam się upewnić. Dziękuję również za wskazanie mi książki, w której na ten temat będę mogła przeczytać. Mam jeszcze jedno pytanie o nazwisko MATHEA.
Z serdecznymi pozdrowieniami Lidia Pawlak
Ewa_Szczodruch - 20-06-2008 - 21:19
Temat postu:
Witaj Lidio Very Happy

Mathea
( bez daty źródłowej ) - w grupie nazwisk pochodzących od imienia Maciej, z hebrajskiego 'dar Jahwe'; z form greckich i łacińskich utworzone zostały w języku polskim trzy imiona: Maciej Matyjaszi Mateusz.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo naukowe DWN, Kraków 2001

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
mastalerz - 06-09-2008 - 17:51
Temat postu:
Od ponad trzech lat badam genealogię Mastalerzów i wciąż szukam etymologii mojego nazwiska.

do tej pory przeczytałem, że nazwisko Mastalerz pochodzi:

1. od zawodu - masztalerz, czyli „starszy stajenny, ten, co ma dozór nad stajnią i końmi”, wyraz pochodzi z niemieckiego Marstall - stajnia pańska , zob. tzw. Słownik warszawski t. II, s. 896.

2. od nazwy miejscowej Masztalery z byłego powiatu grodzieńskiego, zob. Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. XV cz. 2, s. 308.

3. od popularnego nazwiska czeskiego Maštalíř (czyt.Masztalirz). Nasi przodkowie mogli przybyć z Czech w okresie reformacji tj. XVI w.


Ostatnio otrzymałem od p. Artura Wojtowicza jeszcze inną informację.
Według niemieckiej księgi wywodowej nazwisko MASTALERZ pochodzi
pierwotnie od słowa MAST co oznacza TUCZ. W staroniemieckim, nazwiskiem
Mast nazywano przede wszystkich hodowców świń. Po raz pierwszy pojawia się
to nazwisko w księgach z Hanoveru z 1504 r.

A co na temat nazwiska MASTALERZ napiszą nasi specjaliści na forum?
POZDRAWIAM!
Ewa_Szczodruch - 06-09-2008 - 18:29
Temat postu:
Witaj Mirku

Mastalerz 1679 - od masztalerz, mastalerz 'człowiek zajmujący się końmi, stajenny'.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo naukowe DWN, Kraków 2001
mastalerz - 07-09-2008 - 02:31
Temat postu:
Ewa_Szczodruch napisał:
Witaj Mirku

Mastalerz 1679 - od masztalerz, mastalerz 'człowiek zajmujący się końmi, stajenny'.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo naukowe DWN, Kraków 2001


Dziękuję Ewo za szybką odpowiedź.
A jakbyś zinterpretowała te pozostałe etymologie Mastalerza?
Ewa_Szczodruch - 07-09-2008 - 10:27
Temat postu:
Witaj Mirku Very Happy

Mam dobry zwyczaj odpowiadania na posty, listy, maile Wink
Więc... po raz któryś powtarzam: nie jestem profesjonalistką. Mam tylko trochę źródeł i wprawy w posługiwaniu się nimi, no i dużo dobrych chęci, by Wam pomagać.

Mirku, trwałabym przy etymologii Rymuta... Oczywiście, jeśli korzenie masz polskie... I jeśli tak jest, nie szukałabym źródeł nazwiska w językach obcych, zwłaszcza jeśli prowadzą prawie do tego samego.
No i pamiętaj, że końcowa interpretacja należy do Ciebie, bo to nazwisko Twojej rodziny i jej genealogia.

I jeszcze raz: etymologia pomaga, ale i na manowce potrafi zwieść Wink

Sukcesów w dalszych badaniach genealogicznych życzę...
Ewa_Szczodruch - 22-09-2008 - 07:35
Temat postu:
Witaj Edwinie Very Happy

Matysiak 1687 - w grupie nazwisk pochodzących od imienia Maciej, pochodzenia hebrajskiego ‘dar Jahwe’. Z form łacińskich w języku polskim wykształciły się 3 imiona: Maciej, Matyjasz i Mateusz. W Kościele prawosławnym z form greckich utworzone zostało imię Matwiej, wtórnie Matfiej.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo naukowe DWN, Kraków 2001
czar.mar - 24-09-2008 - 15:01
Temat postu:
Witaj Ewo
Proszę o garść informacji o nazwisku Marko
Pozdrawiam
Ewa_Szczodruch - 24-09-2008 - 15:08
Temat postu:
Witaj Question Very Happy

Marko ( bez daty źródłowej ) - w grupie nazwisk pochodzących od imienia Marek, pochodzenia łacińskiego, od Marcus, genetycznie związanego z bogiem Marsem, notowanego w Polsce od XIII wieku.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo naukowe DWN, Kraków 2001
minorowicz_stanislaw - 30-09-2008 - 00:00
Temat postu: pochodzenie nazwiska
Ciekawi mnie pochodzenie nazwiska minorowicz?
Ewa_Szczodruch - 30-09-2008 - 06:26
Temat postu:
Witaj Stanisławie Very Happy

Minorowicz ( bez daty źródłowej ) – w grupie nazwisk pochodzących od łacińskiego minor ‘mniejszy’.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo naukowe DWN, Kraków 2001
Mateusz_Mołoń - 07-10-2008 - 23:09
Temat postu:
Witam

czy mógłbym liczyć na pomoc w ustaleniu pochodzenia nazwiska Mołoń ( woj. podkarpackie) słyszałem też że pierwsi Mołoniowie przyjechali do polski z Węgier

Zgóry dziękuję za pomoc i pozdrawiam
mateusz Mołoń
Ewa_Szczodruch - 08-10-2008 - 05:14
Temat postu:
Witaj Mateuszu Very Happy

Mołoń ( bez daty źródłowej ) – w grupie nazwisk pochodzących od prasłowiańskiego moliti, moleti ‘wyciągnąć’, od mól, mol ‘rodzaj małego motyla zżerającego tkaniny’; możliwe też od niemieckiej nazwy osobowej Mohl.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo naukowe DWN, Kraków 2001
Wiktor_BY - 17-10-2008 - 13:56
Temat postu:
Prosze o informacje o nazwisku Metelski
z gory bardzo dziekuje
Ewa_Szczodruch - 17-10-2008 - 15:14
Temat postu:
Witaj Wiktorze Very Happy

Metelski ( bez daty źródłowej ) - w grupie nazwisk pochodzących od wschodnioslowiańskiego metel 'zamieć' lub od niemieckiej nazwy osobowej Metel.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo naukowe DWN, Kraków 2001
mada19 - 10-11-2008 - 13:34
Temat postu: Małek - Malek
Witam Smile
Poszukuje informacji dotyczacych nazwiska MAŁEK lub MALEK

Każda informacja jest dla mnie cenna Smile

Jestem w o tyle trudnej sytuacji ze nie wiem czy moj przodek był niemcem czy polakiem wiem tylko tyle ze był w niemczech i przyjechał ale nie wiadomo czy z tamtad pochodzil czy wyjechal tylko w sprawie zarobkowej... (pochodze ze górnego śląska)

z góry bardzo dziekuje Smile
Ewa_Szczodruch - 10-11-2008 - 13:48
Temat postu:
Witaj Magdo Very Happy

Małek 1204 - w grupie nazwisk pochodzących od mały.

Malek ( bez daty źródłowej ) - w tej samej grupie etymologicznej ( od mały ).

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo naukowe DWN, Kraków 2001
czar.mar - 18-11-2008 - 10:20
Temat postu:
Witam pani Ewo
Pytałem kiedyś o nazwisko Marko. Chciałbym się jeszcze dowiedzieć, czy Rymut nie odnotowuje nazwisk Markon (Markón lub Markun). Mogących wywodzić się ze współnego źródła (imienia Marek)lub jeszcze innego.Proszę o odpowiedź i dziękuje serdecznie.
Ewa_Szczodruch - 18-11-2008 - 11:51
Temat postu:
Witaj Czarku Question Very Happy

Oba nazwiska ( Marko też) : Markon ( bez akcentu, Markon z akcentem - nie znalazłam ) i Markun - występują we wspólnej etymologicznie grupie nazwisk wywodzących się od imienia Marek, od łacińskiego Marcus, genetycznie związanego z bogiem Marsem. Dat źródłowych brak.
Agejczyk_Tomasz - 12-12-2008 - 10:08
Temat postu: M
Szukam informacji o pochodzeniu nazwiska Marut zapisywanego również jako Marud lub Maruda. Rodzina od XIX wieku zamieszkiwała teren Włodzimierza Wołyńskiego. Według relacji rodziny przodkowie pochodzili z Austrii.
Ewa_Szczodruch - 12-12-2008 - 15:44
Temat postu:
Witaj Tomku Very Happy

Z trzech nazwisk znalazłam dwa:

Marud, Maruda ( bez dat źródłowich) – w grupie nazwisk pochodzących od marudzić 'robić coś powoli, ociężale’.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo naukowe DWN, Kraków 2001
Agejczyk_Tomasz - 13-12-2008 - 12:55
Temat postu:
Bardzo dziękuję
Chociaż nazwisko Maruda pochodzi już z pomyłki kościelnej, we wszystkich aktach z początku XX wieku widnieje nazwisko Marut, przez jeden wpis rodzina gałąź mojego dziadka ma na nazwisko Maruda
ZYBURA_MARIA - 13-12-2008 - 16:33
Temat postu:
PROSZĘ O INFORMACJĘ:POCHODZENIE NAZWISKA JARCZEWSKI POZDRAWIAM
Ewa_Szczodruch - 14-12-2008 - 05:54
Temat postu:
Witaj Mario Very Happy

Jarczewski ( bez daty źródłowej ) – od nazwy miejscowej Jarczewo ( włocławskie, gmina Skępe ), Jarczów ( zamojskie, gmina Jarczów).

Źródło: Kazimierz Rymut, "Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny", Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1999
tomekm - 14-01-2009 - 22:43
Temat postu: Moskalik
Mieszkam u podnóża Tatr. NIetrudno stwierdzić, że kilka rodzin mojego nazwiska na tym terenie zamyka się w ok. 300-letniej historii, na początku której był jakiś tajemniczy przodek. Podania we wszystkich odłamach rodziny są spójne - pojawił się znikąd, był obcojęzyczny (przypuszczam południe, południowy-wschód), został tatusiem i zniknął. Kazał jednak ochrzcić dziecko swoim nazwiskiem. Czy można stwierdzić z jakiego kraju pochodził? (np na podstawie końcówki nazwiska?) W jednym przekazie ustnym pojawia się jako "moszkałyk".
Wladyslaw_Moskal - 16-01-2009 - 03:40
Temat postu: Moskalik
Witam,

jak zwykle w opowiesci jest troche prawdy, albo ... nie ma prawdy.

Nazwisko Moskal wg prof. K. Rymuta odnotowano w 1389, zas nazwisko Moskalik, czyli
syn Moskala, odnotowano w 1638.
Z Twojej opowiesci wynika, ze po uwzglednieniu mniejszej liczebnosci nosicieli nazwiska
niz obecnie, Twoj Moskalik musialby byc tym pierwszym ?, historycznie odnotowanym.
Czy pochodzil z poludnia lub poludniowego wschodu ? - wg mnie byl jak najbardziej
rodzimym dla bylego woj. nowosadeckiego.
Popatrz na dane;
Moskal - 6841 w Polsce, wg ksiazek telefonicznych; Slowacja 102, Czechy 13, byle
nowosadeckie 76 [w 1990] ,
Moskalik - 996 w Polsce, Slowacja 0, Czechy 0, nowosadeckie 20 [w 1990].
Gdyby pochodzil ze .... wschodu Twoj Moskalik, to bylby Moskaluk lub Moskalczuk.

Wladyslaw Moskal
harnas - 16-01-2009 - 10:28
Temat postu: Nazwisko Moskal
Dziękuję panie Władysławie za ciekawy opis nazwiska Moskal ,który mnie także zainteresował ,ponieważ mam w swoim drzewie przodków o tym nazwisku .Moi pochodzą z lubelszczyzny-Śniadówka.
Pozdrawiam Alicja
tomekm - 16-01-2009 - 14:26
Temat postu:
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. To bardzo cenne informacje. Dzięki nim może kilka osób sprowadzę na ziemię Smile. Może przodek wracał z włajaży ze wschodu do rodzinnego domu na sądecczyźnie i zatrzymał się w mojej okolicy by "sił nabrać"...
Tad-TadeuszWysocki - 16-01-2009 - 15:53
Temat postu:
Dot: Etymologii nazwiska MOSKAL/MOSKALIK

Władku drogi, drodzy przyjaciele, jeśli mogę wtrącić małą refleksję: Twoje kapitalne opisania dawane wcześniej na kilku genforach dają też znaczenie nazwiska lokalne, to z Twojej ostatniej pracy na tym forum:
"Nazwisko Moskal - ktoś z twarzą przypominajacą spieczony placek, zatem specjalista od mieszania czarnego węgla drzewnego i brązowej, zmielonej rudy darniowej", oraz, że MOSKALIK to może też być syn MOSKALA. Zatem jest to świetne uzupełnienie pracy Rymuta, który w swojej pracy podaje, że MOSKAL (not. 1389) to "mieszkaniec Moskwy, Rosjanin", ale też wzmiankuje "stp. żarłok, rodzaj placka" - ogromnie ciekawym jest, że ten znikomy ślad placka uzupełniłeś o placek rudy!, a więc to może być od typu zajęcia lokalnego, wystarczy dokładnie oglądać mapę gniazda rodzinnego swoich przodków, np. na lubelszczyźnie tuż koło tego Śniadówka jest Huta, niedaleko też Ruda, itd.

Tak więc w lżejszym tonie: Oczywiście każda rodzinna legenda zawiera ślady przeszłości, stąd może ten przodek Tomka wracał z włajaży ze wschodu do domu, po drodze zakochał się i swój 'niezwykle osobisty ślad' pozostawił w jego miejscowości, a napotkani lokalni zajmowali się tym samym co na jego rodzinnej Sądecczyźnie, węgiel drzewny i rudy darniowe produkowali i oferowali na cały teren, i tym rodzinnym zajęciem zaskarbił sobie uczucie miejscowej piękności "Moskalównej", nie mówiąc już o teściu "Moskalu" Smile

Pardon za wtrącenie, dalszej gry wyobraźni życzę, bo to daje rodzinna genealogia!
Tadeusz
Wladyslaw_Moskal - 16-01-2009 - 17:43
Temat postu:
Tadeusz,

dwa publiczne podziekowania;
- za powyzszy wpis = przypomnienie moich pierwszych kontaktow ze starsza Pania
z Bibloteki Jagiellonskiej, ktora w 1960 obrazowo powiedziala mi, dlaczego jej krewni
z okolic Krakowa maja nazwisko Moskal,
- za Twoj kontakt z Profesorem K. Rymutem, bo dzieki Tobie dostalem od Profesora
jego dwutomowy Slownik historyczno-etymologiczny - "Nazwiska Polakow".

Wiem, ze masz jeszcze jedno, niedokonczone dzielo Profesora - Etymologia nazw
miejscowosci w Polsce .

Co do rodzinnych legend, to calkowicie popieram Waldka i Twoje motto;
Poznaj ludzi, historie, srodowisko, a bedziesz nie tylko znal, ale i rozumial przodkow.
Przytocze tez slowa juz 85-letniego Ksiedza Profesora Wilhelma Gaja-Piotrowskiego, na ktorego prace bardzo czesto sie powoluje; "Kazdy czlowiek zaciaga dlug wdziecznosci wzgledem rodzinnej ziemi, ktora w mlodosci nosila i zywila go, dlatego w dojrzalym wieku obowiazany jest ze sprawiedliwosci zwrocic ten dlug, w miare swych mozliwosci i zdolnosci osobistych".

Serdecznie pozdrawiam,
Wladyslaw
tomekm - 16-01-2009 - 20:51
Temat postu:
Być może zboczę z tematu, napewno jestem laikiem i czuję się mocno skrempowany Waszą znajomością tematu, ale:
1. U nas na Podhalu, "moskole" to właśnie placki z mąki bodajże ziemniaczanej pieczone na ogniu. Podobno też gwara góralska jest najbliższa z innych gwar językowi polskiemu ze średniowiecza.
Wybaczcie moje żartobliwe posty lecz co było pierwsze na Podhalu - nazwisko czy placek...
Wladyslaw_Moskal - 18-01-2009 - 19:09
Temat postu:
W uzupelnieniu rozmieszczenia nazwiska Moskal podam, ze kilka lat temu pomogli
mi genealodzy ukrainscy i rosyjscy przegladnac ksiazki telefoniczne, gdzie znalezli
we Lwowie kilkudziesieciu Moskali, ale w Kijowie nie bylo juz Moskali.
W Piotrogrodzie bylo kilkunastu, w Moskwie zadnego.
Byly za to nazwiska z rdzeniem Moskal- ale, z rosyjskimi koncowkami.
Na Litwie nie znalazlem w ksiazce telefonicznej nikogo o nazwisku Moskal,
ale wiem, ze po I Zaborze powstaly osady z naplywowa ludnoscia rosyjska
wyznania prawoslawnego, nazywane Moskaliszki.
Nie wiem jak jest na Bialorusi, ale chyba podobnie jak na Ukrainie, blizej Polski,
mozna spotkac to nazwisko, dalej na wschod, juz nie .

Wladyslaw
harnas - 18-01-2009 - 20:15
Temat postu:
No proszę ciekawe nazwisko ,to i ciekawe odpowiedzi za które wszystkim bardzo dziękuję.Alicja
Tad-TadeuszWysocki - 19-01-2009 - 12:25
Temat postu:
Witaj Władysławie, witajcie drodzy przyjaciele z tego genforum,

A więc "moskole", staropolskie placki są głównym źródłosłowiem, Tomku, świetnie uzupełniłeś etymologię nazwiska MOSKAL, MOSKALIK (głównie syn Moskala, ale też mały placek, ...) i inne nazwiska bliskoznaczne.

I warto zwracać uwagę na nazwy rodzinnych miejscowości i okolic, tam gdzie blisko RUDA, HUTA, itd., to Władysław kapitalnie uzupełnia w swoim ostatniej wiadomości pracę Prof. Rymuta, te placki to mogą być właśnie mieszanki węgla drzewnego i rudy darniowej, dla dymarek wieki temu gęsto rozrzuconych w wielu częściach Polski, głównie na południu, i bliżej centrum - w świętokrzyskiem.

To może pomóc wielu poszukiwaczom w rozczytaniu etymologii ich nazwiska i określeniu pierwszego zajęcia przodka. Wyobrażnia może tu pomóc w opisaniu życia przodków danej rodziny - zawsze do tego namawiam, bo z nich przeszłość, tradycja, teraźniejszość i wytłumaczenie wielu naszych cech osobistych, rodzinnych i narodowych - wracam znów do tej części GENELAOGII danej RODZINY I OPISANIA TRADYCJI PRZODKÓW w części 'lżejszej' - jeśli MOSKALE byli opisywani również jako: żarłok, smakosz, gourmant, to to się zamieniło w XXI wieku w ludzi głodnych... wiedzy, tradycji, historii, i niech tak będzie do końca świata i jeszcze dłużej Smile

OPISUJMY TRADYCJĘ NASZYCH RODZIN i MAŁYCH OJCZYZN jak najszybciej, póki wiele zapisów jeszcze nie przeminęło w czeluściach archiwów i szaf parafialnych (choć wielu księży to rozumie i pomaga do nich dotrzeć jak najszerzej) - dla wszystkich następnych pokoleń - wielu jeszcze nie wie, że Rodzinna Genealogia stanie się kiedyś dobrem najcenniejszym, i kompletnie nie chodzi tu o wyrażenie wszystkiego w pieniądzach.

Udanych poszukiwań wszystkim życzę,

Wasz,
Tadeusz
http://www.narodowa.pl
PolTG23
medelczyk_a - 20-01-2009 - 21:03
Temat postu: pochodzenie nazwiska Medelczyk
mieszkam w Przemyślu mój ojciec pochodzi z Korzeńca 27km od Przemyśla,
wg portalu moikrewni, w Polsce o tym nazwisku jest 24 osoby i to w tym rejonie, podejrzewam że jest to ta sama linia rodzinna.
Kiedyś ktoś mi sugerował, że to nazwisko jest pochodzenia czeskiego, proszę o rozwiązanie zagadki
pozdrawiam adam m
Wladyslaw_Moskal - 20-01-2009 - 22:53
Temat postu: pochodzenie nazwiska Medelczyk
Nazwisko Medelczyk,

wg prof. K. Rymuta pochodzi od niemieckiej nazwy osobowej Medel.
Ja mam inne , staropolskie wyjasnienie , ale tez zwiazane z j. niemieckim.
Prosze zobaczyc co oznaczalo slowo "mendel" w j. polskim;
http://pl.wikipedia.org/wiki/Mendel
Nazwisko tego, co stawial snopy w mendel lub sprzedawal cos na mendle, moglo byc zapisane
jako Mędel, jego syna juz nazwano Mędelczyk, ale w zapisach zgubiono znaczek przy literze "ę"
i zostalo Medelczyk, z typowo polska koncowka.
Ja tez mysle, ze wszyscy o nazwisku Medelczyk sa krewnymi.

Wladyslaw
Ewa_Szczodruch - 21-01-2009 - 07:06
Temat postu:
Witaj Very Happy

Medelczyk (bez daty źródłowej) – w grupie nazwisk pochodzących od niemieckiej nazwy osobowej Med, ta od imion na Med-.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo naukowe DWN, Kraków 2001
Mundek38 - 19-03-2009 - 16:09
Temat postu: Proszę o dane pochodzenia nazwiska
Chodzi mnie o nazwisko Michałka (w jęz.niemieckim często spotyka Michalke), o osób zamieszkałych na terenie Pomorza.
Mielczarek_Seweryn - 11-04-2009 - 23:45
Temat postu: Nazwisko-MIELCZAREK
Poszukuję etymologi nazwiska Mielczarek oraz herb tej rodziny. SEWERYN MIELCZAREK
Tomek1973 - 12-04-2009 - 00:09
Temat postu: Nazwisko-MIELCZAREK
Proszę szukac chociażby tu:
http://www.herbyrzeczypospolitej.republ ... lfabet.htm

pozdrawiam - tomek
Ewa_Szczodruch - 13-04-2009 - 09:42
Temat postu:
Witaj Sewerynie Very Happy

Mielczarek (bez daty źródłowej) – w grupie nazwisk pochodzących od staropolskiego mielcarz ‘słodownik, piwowar’.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo naukowe DWN, Kraków 2001
Bibi1111 - 19-04-2009 - 13:38
Temat postu: proszę o wiadomości o pochodzeniu nazwiska
proszę o wiadomości o pochodzeniu nazwiska Multana. Z góry dziękuję i pozdrawiam Very Happy
Ewa_Szczodruch - 19-04-2009 - 19:07
Temat postu:
Witaj Very Happy

Multana
(bez daty źródłowej) – w grupie nazwisk pochodzących od staropolskiego multan ‘miecz krótki, prosty’.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo naukowe DWN, Kraków 2001
Bibi1111 - 19-04-2009 - 21:05
Temat postu:
Pani Ewo,
bardzo dziękuję za szybką odpowiedź i poświęcenie mi czasu. Tłumaczenie to dużo wyjaśnia. Polecam się, gdyby była potrzeba. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam Very Happy
Ewa_Szczodruch - 26-04-2009 - 07:37
Temat postu:
Witaj Very Happy

Michałka (bez daty źródłowej), Michalke (bez daty źródłowej) – w grupie nazwisk pochodzących od imienia Michał. Imię biblijne, od hebrajskiego mika’el ‘któż jest jak Bóg’. W Polsce notowane od XII wieku.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo naukowe DWN, Kraków 2001
Mundek38 - 26-04-2009 - 09:12
Temat postu:
Serdecznie dziekuję, długo nie mogłem zdobyć tej wiadomości. Czy do podanego żródła jest dojście przez Internet (elektronicznie)? Pozdrawiam Edmund Michałka
partyzjusz - 02-05-2009 - 15:24
Temat postu: Nazwisko Majerczak
Witam,

Jestem ciekawa skąd wzięło, wywodzi się nazwisko Majerczak. Z góry ślicznie dziękuje za pomoc.
Ewa_Szczodruch - 02-05-2009 - 17:44
Temat postu:
Witaj Very Happy

Majerczak 1661 - w grupie nazwisk pochodzących od niemieckiej nazwy osobowej Maier, ta od Meier ‘dzierżawca’.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo naukowe DWN, Kraków 2001
partyzjusz - 02-05-2009 - 21:50
Temat postu:
Bardzo dziękuję za pomoc Smile
df - 25-09-2009 - 03:20
Temat postu:
Witam!
Czy występuje tam nazwisko Marus?

Pozdrawiam, Alex
Ewa_Szczodruch - 25-09-2009 - 06:33
Temat postu:
Witaj Alex Very Happy

Marus (bez daty źródłowej) – w grupie nazwisk pochodzących od imion na Mar- tyou Marcin, Maria, Marek.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001
wrog74 - 26-01-2010 - 20:32
Temat postu: Nazwisko Machnik
Witam wszystkich
Interesuje mnie pochodzenie nazwiska Machnik
Od czego wzięło swoją nazwę i jego pochodzenie
sam niewiele znalazłem
proszę o pomoc
wojtek
Artem777 - 17-02-2010 - 01:34
Temat postu: Martusewicz/Martusiewicz
Serdecznie proszę o etymologie nazwiska Martusewicz/ Martusiewicz. Ja szukam przodkow ktore mieszkali na Litwe w 19 w.
katnal - 30-05-2011 - 15:28
Temat postu:
Witam Ewo.
Czy znalazłabyś cokolwiek na temat nazwiska Majgus/Majgos ? a może skąd pochodzi bo przypuszczam że nie jest to nazwisko polskie.
Ewa_Szczodruch - 30-05-2011 - 18:56
Temat postu:
Witam Very Happy

Nazwisk tych nie znalazłam w żadnym z dostępnych mi źródeł. Wszystkie występujące w nich nazwy osobowe z rdzeniem maj pochodzą od maj 'nazwa miesiąca ' też 'podkomorzy' lub od łacińskiego maius, w znaczeniu przeniesionym 'człowiek stały'.
katnal - 30-05-2011 - 20:56
Temat postu:
Bardzo dziękuje Ewo.

Pozdrawiam
Maciak_Magdalena - 10-08-2011 - 21:27
Temat postu: etymologia nazwiska Maciak, informacje-poszukuję
Czy ktoś wie od czego lub od kogo wywodzi się nazwisko Maciak,
skąd pochodzą moi przodkowie?
Żarecka_Augustyn_Krystyna - 10-08-2011 - 21:59
Temat postu: etymologia nazwiska Maciak, informacje-poszukuję
Witaj,nie odpowiem Ci wprawdzie na to pytanie,ale chcę poinformować,że siostra mojej babci , w 1917 roku ,w Krakowie ,wzięła ślub z Franciszkiem Maciakiem,mieszkali potem w Nowym Sączu i mieli syna i córkę.
Pozdrawiam-K.Ż-A
Aftanas_Jerzy - 10-08-2011 - 22:22
Temat postu: etymologia nazwiska Maciak, informacje-poszukuję
Witam!
Trzeba oddzielić pochodzenie nazwiska od pochodzenia rodu: to oczywiste, że identyczne nazwiska mogą przynależeć do różnych rodów z różnymi ich protoplastami.

Nazwa osobowa/nazwisko Maciak pochodzi od imienia chrześcijańskiego Maciej (najwcześniejszy znany zapis w dokumencie źródłowym z roku 1374).
Tak podano w "Słowniku etymologiczno-motywacyjnym staropolskich nazw osobowych" (PAN. Instytut Języka Polskiego) cz. 2 str 86.
Patrz także K. Rymut "Nazwiska Polaków" wyd. 1991r, str 179. oraz na poniższy link (Możliwa też alternatywna etymologia podana przez K. Rymuta: od wyrazu 'macać')
http://www.stankiewicz.e.pl/index.php?k ... mp;sub=545
mdanka - 10-08-2011 - 23:08
Temat postu: etymologia nazwiska Maciak, informacje-poszukuję
Maciak_Magdalena napisał:
Czy ktoś wie od czego lub od kogo wywodzi się nazwisko Maciak,
skąd pochodzą moi przodkowie?
Nie wiem skąd są Twoi przodkowie bo jeśli z łódzkiego to jest to przekręcone nazwisko MATCZAK. W wielu aktach jest właśnie tak przekręcone.
Pozdrawiam Danka Matczak
Daniel_Mirecki - 06-09-2011 - 12:46
Temat postu: Mirecki
Chciałbym sie dowiedzieć jakie jest pochodzenie tego nazwiska.
Ewa_Szczodruch - 06-09-2011 - 18:58
Temat postu:
Witam Very Happy

Mirecki 1498 - od nazwy miejscowej Mircze (zamojskie, gmina Mircze).

Wg. prof. Kazimierza Rymuta
zentaur - 16-09-2011 - 20:59
Temat postu:
Witam

Bardzo proszę o sprawdzenie nazwiska Militowski.

z góry dziękuje i pozdrawiam

andrzej janiak
Ewa_Szczodruch - 17-09-2011 - 06:52
Temat postu:
Witam Very Happy

Militowski - może od miły, też od imion złożonych typu Miłobor, Miłosław.
zelmir - 17-09-2011 - 08:45
Temat postu:
Witam

A może Militowski to spolszczone włoskie nazwisko Milito, które jest wariantem Melito.

Pozdrawiam, zelmir
Ewa_Szczodruch - 01-10-2011 - 15:35
Temat postu:
Witam Very Happy

Martusewicz - w grupie nazwisk pochodzących od imienia żeńskiego Marta, także od Marcin. Imię Marta, znane w Polsce od XIII wieku, jest pochodzenia aramejskiego, od marta ‘pani’.

Martusiewicz - w grupie nazwisk pochodzących od imienia żeńskiego Marta, także od Marcin. Imię Marta, znane w Polsce od XIII wieku, jest pochodzenia aramejskiego, od marta ‘pani’.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001
Ewa_Szczodruch - 01-10-2011 - 15:57
Temat postu:
Witam Very Happy

Machnik 1423 - w grupie nazwisk pochodzących od imion na Ma-, typu Marcin, Maciej, Małomir, też od machać, machnąć, też od Magdalena.

Źródlo: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001
Barbara_Domagała - 14-04-2013 - 20:59
Temat postu: Re: nazwisko Lida (lub Leda).
Ewo, chciałabym uzbroić się w tę pozycję na własne potrzeby, ale widzę, że powołujesz się na dwa różne wydania z 1999 i 2001 roku. Czym się one różnią i które z nich polecasz nabyć?

Przy okazji proszę o sprawdzenie nazwiska Miklasz.

Pozdrawiam,
Basia
Ewa_Szczodruch - 15-04-2013 - 06:08
Temat postu:
Witam Smile

W roku 1999 wydany został tom I (nazwiska A- K), w 2001 - tom II (nazwiska L- Ż).

Miklasz 1401 - w grupie nazwisk pochodzących od imienia Mikołaj. Imię pochodzenia greckiego, od Nikólaos, to od nike ‘zwycięstwo’ + laos ‘lud’, do łaciny przejęte jako Nicolaus. Znane w Polsce od XII wieku, adaptowane do języka polskiego jako Mikołaj ( 1369), Mikułaj ( 1399), Nikołaj ( 1203).

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001

Dla Rutar - etymologię tego zestawu nazwisk już podałam. Szukaj tam, gdzie mnie pytałeś / -aś.
Barbara_Domagała - 16-04-2013 - 19:56
Temat postu:
Dziękuję Ewo Smile

Zatem trzeba się uzbroić w obie pozycje.

Pozdrawiam,
Basia
Szarlej - 15-05-2013 - 00:13
Temat postu: Pochodzenie nazwiska Maternia
Witam!

Szukam pochodzenia nazwiska Maternia. Rodzina wywodzi się z Rzeszowszczyzny. Czy pochodzi ono od niemieckich kolonizatorów tamtych stron? A może ma pochodzenie ukraińskie? Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam!
Ewa_Szczodruch - 15-05-2013 - 05:08
Temat postu: Maternia
Witam Smile

Maternia - w grupie nazwisk pochodzących od łacińskiego mater ‘matka’ lub od Mateusz lub od imienia Materna, od greckiego Maternos ‘pochodzący od matki’, od łacińskiego Maternus.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001
Maziakowska_Karolina - 02-06-2013 - 22:42
Temat postu: Maziakowski
Witam. Chciałabym poznać pochodzenia nazwiska: Maziakowski. Od dłuższego czasu bezskutecznie szukam jakichkolwiek informacji. Proszę o pomoc.

Z góry dziękuję za pomoc i serdecznie pozdrawiam.
Karolina.
Aftanas_Jerzy - 02-06-2013 - 23:03
Temat postu: Sprawdzenie pochodzenia nazwiska Maziakowski
Maziakowski - należy do grupy nazw osobowych pochodzących od 'mazać' (prasłowiańskie mazati) = smarować, namaszczać, nacierać.
adrianm - 22-07-2013 - 09:23
Temat postu: Misiura
Witam,

szukam pochodzenia nazwiska Misiura.

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam
Adrian Misiura
JarekK - 22-07-2013 - 09:45
Temat postu: Misiura
Misiura - od misiura, misiurka ‘część zbroi, hełm z siatką osłaniającą część twarzy i kark’.
Misiura - 1690 od miś ‘niedźwiedź, grubas’, od starszego Misz (z), z wtórną zmianą wygłosowego sz na ś.

http://www.stankiewicze.com/index.php?k ... mp;sub=813
Grzegorz_Bączek - 24-07-2013 - 14:42
Temat postu: Matczak i Maćczak
Pani Ewo, proszę o sprawdzenie etymologi nazwiska Matczak i Maćczak.
Pozdrawiam.
Grzegorz Bączek
Ewa_Szczodruch - 24-07-2013 - 18:46
Temat postu: Matczak i Maćczak
Witam Smile

Maćczak - w grupie nazwisk pochodzących od imienia Maciej, także od macać lub od staropolskiego mać ‘matka’

Matczak - od matka.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001
Grzegorz_Bączek - 24-07-2013 - 19:55
Temat postu: Matczak i Maćczak
Dziekuje bardzo za informację.
W okolicy Mławy gdzie żyli moi przodkowie bardzo czesto (I poł. XIXw.) prawie każdy Matczak jest vel np. Matczak vel Budka. Nastepnie często Matczak stawał się Bonczak lub jescze innaczej.
Grzegorz Bączek
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits